Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/11337/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Колеснікової Н.М.,
за участю
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Старобешівському районі Донецької області до Приватного підприємства «Квінта - Дон» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 14636,78 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Старобешівському районі Донецької області звернулась до суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Квінта - Дон» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 14636,78 гривень.
Позовна заява мотивована тим, що відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток у розмірі 14636,78 грн. Сума боргу підприємством не сплачена.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надавши суду пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги Державної податкової інспекції у Старобешівському районі Донецької області визнав в повному обсязі, про що надав відповідну заяву та просить суд розглянути справу без його участі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши всі обставини справи та перевіривши їх наявними доказами, суд встановив наступне.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Відповідно до п. 30 ст. 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення, податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Відповідач, Приватне підприємство «Квінта - Дон» є юридичною особою, з 15.02.2006р. знаходиться на обліку в ДПІ у Старобешівському районі Донецької області, має заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток, яка виникла на підставі наданої підприємством податкової декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року за № 3746 та на підставі Акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 02.06.2009 р. № 212.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно з нормами Законів, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до п.5.1 ст. 5 Закону України №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 зазначеного вище Закону визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п. 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважається податковим боргом.
П.п. 16.1.4 п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим кодексом.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до пункту 17.1. статті 17 зазначеного Закону, штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Відповідно до пункту 6.1. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року.
Податковими повідомленнями-рішеннями № 0001099155/0 від 02.06.2009 року та №0002791550/0 від 28.10.2010 року податковим органом відповідачу донараховано основного платежу з податку на прибуток у сумі 7 656, 59 грн., накладено штрафних санкцій у сумі 3397,46 грн. та нараховано пеню в сумі 3582,73 грн.
Судом встановлено, що нарахована сума податкового боргу не була сплачена відповідачем.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення податкового боргу відповідачу було направлено рекомендованим листом з повідомленням першу податкову вимогу за №1/56 від 11.10.2007р. та другу податкову вимогу №2/61 від 13.11.2007р.
Податкові вимоги вручено відповідачу ще 2007 році, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у зв'язку з чим вказані податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.
Із наявних матеріалах у справі вбачається, що документи щодо оскарження податкових вимог в адміністративному та судовому порядку відсутні.
Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Суд дійшов висновку, що необхідні заходи щодо самостійного погашення платником податків боргу податковим органом вжиті.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори відповідно до законів України.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про наявність підстав для стягнення з відповідача суми податкового боргу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Зважаючи, що несплата податкового боргу відповідачем призводить до порушення Конституційного обов'язку кожного сплачувати податки, а ненадходження коштів до державного бюджету ускладнює виконання державою своїх соціальних функцій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Питання про стягнення судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 122-143, 151-154, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Старобешівському районі Донецької області до Приватного підприємства «Квінта - Дон» про стягнення грошових коштів з рахунків платника податку в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 14696,78 гривень– задовольнити повністю. Стягнути з Приватного підприємства «Квінта - Дон» (код ЄДРПОУ 34124953; 87200, Донецька область, смт. Старобешево, вул. Личова, 97) на користь Державного бюджету України (р/р 31114009700356, код платежу 1102100, банк – ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016) кошти в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 14636 (чотирнадцять тисяч шістсот тридцять шість ) грн. 78 коп.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 13.09.2011р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 08.09.2011р. в присутності представника позивача та приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2011 |
Оприлюднено | 19.03.2012 |
Номер документу | 21891138 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Ушенко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні