Постанова
від 20.01.2012 по справі 3/1522/10381/11
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

                                                                                               Провадження   № 3/1522/621/12

                                                                                             Справа № 3/1522/10381/11

                                                               ПОСТАНОВА

20 січня 2012 року                                                                           м. Одеса

              Суддя  Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В.,

розглянувши матеріали, що надійшли з Державної податкової адміністрації в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, працюючого  директором Одеської філії ПРАТ «Українська фінансова група»код ЄДРПОУ 35677680, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 -  за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1, ст. 155-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

           Відповідно до адміністративних матеріалів, які надійшли до суду з Державної податкової адміністрації в Одеській області, 02.12.2011 року було складено акт про результати фактичної перевірки Одеської філії ПРАТ «Українська фінансова група»код ЄДРПОУ 35677680, з питань  дотримання  вимог податкового, валютного та іншого законодавства .

            Згідно акту перевірки щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства було встановлено порушення встановленого Законом порядку проведення розрахункових операцій а саме: здійснення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій згідно акту перевірки № 000672, бланк акту №943/15/32/23/35677680  від 02.12.2011 року, чим порушено ст..3 п.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(із змінами та доповненнями) від 06.07.0995 року   №265/95-ВР .

        За цим фактом на директора Одеської філії ПРАТ «Українська фінансова група» код ЄДРПОУ 35677680, ОСОБА_1, складений протокол про адміністративне правопорушення  № 83  серії  АХ № 036186  від 02.12.2011 р., за ч. 1, ст.155-1   КУпАП..

          В судове засідання правопорушник ОСОБА_1  з'явився, та надав суду  заперечення  в яких зазначає що посадові особи податкового органу хибно вказали частину  статті правопорушення, при здійсненні контрольної валютно-обмінної операції проведення яких було здійснено працівниками операційних кас, до яких він не відноситься, та вказує на те що при здійсненні валютно-обмінних операцій Одеською філією ПРАТ «Українська фінансова група»РРО застосовувати не потрібно.

  Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 ч. 1 КУпАП, підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення за наступних обставин:

        Відповідно до преамбули Закону N 265/95-ВР цим Законом встановлені правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

      Згідно зі ст. 1 цього Закону реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Стаття 9 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ” від 06.07.1995 року за №265/95-ВР, встановлює перелік розрахункові операції, при здійсненні яких суб'єкти господарювання не зобов'язані застосовувати РРО, зокрема: при виконанні усіх банківських операції, крім операцій з купівлі-продажу іноземної валюти; при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів НБУ України у касах уповноважених банків.

Стаття 4 Закону, визначає обов'язки уповноважених банків, що здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками.

     Відповідно до ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг") реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;

     Порядок проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти встановлено у Законі України від 01.06.2000 р. № 1776-III «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(зі змінами та доповненнями) (далі –Закон).

      Згідно з п. 7 ст. 4 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов'язані забезпечувати відповідність готівкових коштів та іноземної валюти на місці проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти даним фіскального звіту.

      Відповідно до норм цього Закону РРО застосовуються уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції з купівлі-продажу іноземної валюти.

      Разом з тим згідно зі ст. 9 Закону РРО та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються у касах уповноважених банків з оформленням розрахункових документів відповідно до нормативних актів Національного банку України.

      Тобто якщо такі операції провадяться не у касах уповноважених банків, а у пунктах обміну валюти, зазначене звільнення на них не поширюється й операції з купівлі-продажу іноземної валюти мають провадитися через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО.

      У відповідності до Інструкції про касові операції в банках України, затвердженої постановою Правління НБУ N 337 від 14.08.2003 р., касові операції - операції, які здійснює банк; операційна каса - приміщення банку (філіалу, відділення), в якому здійснюються касові операції.

         За таких обставин поняття "місце проведення операцій купівлі-продажу іноземної валюти" і "каса" не є ідентичними.

З огляду на ідентичність статусу ПрАТ “УФГ” за операціями з переказу коштів та обміну валют статусу уповноваженого банку, вимоги ст. 4 Закону поширюються на ПрАТ “УФГ”, як на фінансову установу, що не є банком та здійснює валютно-обмінні операції не на підставі агентської угоди, а на підставі генеральної ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій.

При виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти в операційних касах ПрАТ “УФГ” не застосовується РРО, згідно вимог п. 3 ст. 9 зазначеного Закону, у зв'язку з тим, що статус ПрАТ “УФГ” за валютно-обмінними операціями відповідає статусу уповноваженого банку, як фінансової установи, що здійснює діяльність з обміну валют на підставі генеральної ліцензії Національного банку України, валютно-обмінні операції в касах яких здійснюються в однаковому порядку, визначеному постановою Правління НБУ “Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України” від 12.12.2002 року за №502. А при виконанні в операційних касах ПрАТ “УФГ” операцій з переказу коштів РРО не застосовується, у зв'язку з належністю таких операцій до банківських.

Відповідно до вимог п.п. 5.3, 5.5, 5.12 глави 5, п.п. 6.2., 6.3 глави 6 Інструкції, встановлено, що в касах банків (фінансових установ), в якості підтвердження здійснення валютно-обмінної операції видаються квитанції форми №377-К без застосування РРО, а квитанції за формою № 377-А можуть видаватися тільки в пунктах обміну валют із застосуванням РРО.

Здійснення в касах банків (фінансових установ) обміну валют із використанням квитанцій за формою №377-А та застосуванням РРО не відповідає законодавчо визначеному порядку проведення валютно-обмінних операцій, за порушення якого банки (фінансові установи) притягаються до відповідальності.

Всупереч викладених вище вимог чинного законодавства, стверджувати про те, що вимоги п. 3 ст. 9 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”? від 06.07.1995 року за №265/95-ВР не поширюється на операції ПрАТ “УФГ” з обміну валют, здійснювані в підпорядкованих операційних касах, через неналежність ПрАТ “УФГ” до банків, то це, як наслідок, унеможливить взагалі застосування до ПрАТ “УФГ” за операціями з купівлі-продажу іноземної валюти, визначених Законом №265 порядків проведення розрахунків та притягнення посадових осіб до відповідальності.

Викладені обставини та норми законодавства унеможливлюють застосування РРО до операцій з обміну валют, що здійснюються операційними касами ПРаТ “УФГ”, а також до операцій з переказу коштів.

Тобто, надання фінансових послуг з переказу коштів та обміну валют здійснюється в операційних касах ПрАТ “УФГ” з використанням розрахункових документів, визначених Національним банком України, без застосування РРО та без придбання торгових патентів, згідно з вимогами Податкового кодексу України, Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 року за № 265/95-ВР, постановою Правління НБУ “Про затвердження Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України” від 12.12.2002 року за № 502 тощо.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 155-1 ч. 1 КУпАП, що підтверджується поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколом про адміністративне правопорушення, актом про результати фактичної перевірки та іншими доказами у справі.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності подій і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на наведені обставини та керуючись ст. 247 п. 1, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

                                          П О С Т А Н О В И В:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 155-1 ч.1 КУпАП, —закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

        Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення

    Суддя                                                                                                              Л.В.Домусчі             

20.01.2012

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення20.01.2012
Оприлюднено28.03.2012
Номер документу21922266
СудочинствоАдмінправопорушення