Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Микол аїв, 54002
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
26.01.2012 р. Спр ава № 2а-8347/11/1470
Миколаївський окр ужний адміністративний суд у складі головуючого судді Ж елєзного І.В. секретар Салова І.О. розглянувши адміністрат ивну справу
за позовом Управління Пенсійного фон ду України в Ленінському рай оні м. Миколаєва, (вул. Миколаї вська, 17, м. Миколаїв, 54018)
до Миколаївського шиноремон тного заводу, (вул. Гмирьова, 14,М иколаїв,54028)
про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на ви плату та доставку пільгових пенсій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованост і з відшкодування витрат на в иплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.10.2011 по 31.10 2011 р оку в сумі 10 918 гривень 36 копійок .
Представник позивача по зовні вимоги підтримав. В обґ рунтування своїх вимог позив ач посилається на те, що Управ лінням ПФУ в Ленінському рай оні м. Миколаєва виплачуєтьс я пільгова пенсія колишньому працівнику відповідача ОС ОБА_1. Але відповідач, в поруш ення приписів ст.13 Закону Укра їни «Про пенсійне забезпечен ня»витрати по виплаті та дос тавці пенсій за період з 01.10.2011 п о 31.10 2011 року не відшкодувало, що стало підставою звернення п озивача до суду.
Представник відпов ідача проти позову заперечув ав, вказавши що пенсія громад янину ОСОБА_1 повинна була призначатись не на підставі п. «б-з»ст.13 Закону України «Пе нсійне забезпечення», а на пі дставі ст.100 цього Закону, оскі льки його стаж, що давав право на пенсію на пільгових умова х, на день введення в дію Закон у був повним - більш ніж 12 рок ів і 6 місяців, тому пенсії, при значені відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійн е забезпечення", відшкодуван ню підприємством не підлягаю ть.
Дослідивши матеріал и справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд прийшо в до висновку про безпідстав ність заявлених вимог.
Відповідно до підп.7 п.5 Пол оження про Пенсійний фонд Ук раїни, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №12 1/2001 та ч.3 ст.106 Закону України «Пр о загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування»в ід 09.07.2003 №1058 (далі - Закон № 1058-IV) передбачено право органу ПФУ на звернення до суду з поз овом про стягнення недоїмки.
Відповідач є платником збо ру на загальнообов' язкове д ержавне пенсійне забезпечен ня відповідно до пункту 1 стат ті 1 Закону України «Про збір н а загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування»в ід 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-В Р).
Згідно з абзацом четверти м пункту 1 статті 2 Закону №400/97-ВР для платників збору, визначе них пунктами 1 та 2 статті 1 цьог о Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних п равовідносин), крім тих, які є платниками фіксованого сіль ськогосподарського податку , об' єктом оподаткування є т акож фактичні витрати на вип лату і доставку пенсій, призн ачених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону Украї ни «Про пенсійне забезпеченн я»до досягнення працівникам и пенсійного віку, передбаче ного статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
Позивачем була призначена пільгова пенсія відповідачу відповідно до пунктів «б-з»с т.13 Закону України «Про пенсій не забезпечення».
Громадянин ОСОБА_1 , з 26.06.1978 року працював у ВАТ «М иколаївський шиноремонтний завод»пресувальником - вул канізаторником, а з 27.11.1986р. був п ереведений вулканізаторник ом, та на цій посаді пропрацюв ав до 01.01.2002 року.
Відповідно до п.1 роз ділу XI Постанови Ради Мін істрів СРСР N 1173 від 22.08.1956р. до 01.01.1992р . всі робітники безпосереднь о зайняті в цехах резинових т а шинних виробництв були від несені до списку №2.
Таким чином, станом на 01.01.1992р. (введення в дію Закону) ОСОБА_1 мав стаж роботи 13 рок ів і 4 місяців зі шкідливими та важкими умовами праці відне сений вказаною Постановою до списку №2 виробництв, цех ів, професій та посад, робота н а яких дає право на державну п енсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах.
Згідно з п. «б»- «з»стат ті 13 Закону України «Про пенсі йне забезпечення» на піл ьгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно ві д місця останньої роботи:
працівники, зайняті повний робочий день на інших робота х із шкідливими і важкими умо вами праці, - за списком N 2 вироб ництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України , і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не м енше 25 років, з них не менше 12 ро ків 6 місяців на зазначених ро ботах;
жінки - після досягнення 50 ро ків і при стажі роботи не менш е 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не ме нше половини стажу роботи з ш кідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових ум овах призначаються із зменше нням віку, передбаченого ста ттею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої ро боти чоловікам і за кожні 2 рок и такої роботи - жінкам;
трактористи-машиністи, без посередньо зайняті у виробни цтві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радго спах, інших підприємствах сі льського господарства, - чоло віки після досягнення 55 років і при загальному стажі робот и не менше 25 років, з них не менш е 20 років на зазначеній роботі ;
жінки, які працюють трактор истами-машиністами, машиніст ами будівельних, шляхових і в антажно-розвантажувальних м ашин, змонтованих на базі тра кторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при зага льному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років н а зазначеній роботі;
жінки, які працюють доярка ми , свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших п ідприємствах сільського гос подарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначено ї роботи не менше 20 років за ум ови виконання встановлених н орм обслуговування.
Норми обслуговування для ц их цілей встановлюються в по рядку, що визначається Кабін етом Міністрів України;
жінки, зайняті протягом по вного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягн ення 50 років і при стажі зазна ченої роботи не менше 20 років;
робітниці текстильного ви робництва, зайняті на верста тах і машинах, - за списком вир обництв і професій, затвердж уваним у порядку, що визначає ться Кабінетом Міністрів Укр аїни, - після досягнення 50 рокі в і при стажі зазначеної робо ти не менше 20 років;
жінки, які працюють у сіль ськогосподарському виробни цтві та виховали п'ятеро і біл ьше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Мі ністрів України;
водії міського пасажирсь кого транспорту і великоваго вих автомобілів, зайнятих у т ехнологічному процесі важки х і шкідливих виробництв:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 ро ків, в тому числі на зазначені й роботі не менше 12 років 6 міся ців;
жінки - після досягнення 50 ро ків і при стажі роботи 20 років , в тому числі на зазначеній ро боті не менше 10 років. Пункт "з " частини першої статті 13 в ред акції Закону N від 15.05.92
Працівникам інших виробни цтв, професій та посад достро кові пенсії залежно від умов праці можуть встановлюватис я за результатами атестації робочих місць за рахунок кош тів підприємств та організац ій, призначених на оплату пра ці, які перераховуються до Пе нсійного фонду України на ви плату пенсій до досягнення п рацівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цьог о Закону.
Порядок пенсійного забезп ечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону н а роботах із шкідливими і важ кими умовами праці, передбач ених законодавством, що діял о раніше, визначається статт ею 100 даного Закону.
Відповідно до ст. 100 ЗУ «Про п енсійне забезпечення»особа м, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах і з шкідливими і важкими умова ми праці, передбачених раніш е діючим законодавством, пен сії за віком призначаються н а таких умовах: особам, які маю ть на день введення в дію цьог о Закону повний стаж на зазна чених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умова х, пенсії в розмірах, передбач ених цим Законом, призначают ься відповідно до вимог за ві ком і стажем, встановлених ра ніше діючим законодавством.
Отже, пенсія громадянину ОСОБА_1 повинна була призна чатись не на підставі п. «б-з»с т.13 Закону України «Пенсійне з абезпечення», а на підставі с т.100 цього Закону, оскільки йог о стаж, що давав право на пенсі ю на пільгових умовах, на день введення в дію Закону був пов ним - більш ніж 12 років і 6 міся ців.
Пунктом 2 Прикінцеви х положень ЗУ «Про загальноо бов' язкове державне пенсій не страхування»встановлено що:
«Пенсійне забезпече ння застрахованих осіб, які п рацювали або працюють на під земних роботах, на роботах з о собливо шкідливими і особлив о важкими умовами праці за сп иском N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовам и праці за списком N 2 виробниц тв, робіт, професій, посад і по казників, затверджених Кабін етом Міністрів України, та за результатами атестації робо чих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відп овідно до законодавства, що д іяло раніше, мали право на пен сію на пільгових умовах або з а вислугу років, здійснюєтьс я згідно з окремим законодав чим актом через професійні т а корпоративні фонди.
До запровадження пенсійн ого забезпечення через профе сійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзац і першому цього пункту, пенсі ї призначаються за нормами ц ього Закону в разі досягненн я пенсійного віку та наявнос ті трудового стажу, передбач еного Законом України "Про пе нсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пе нсій визначаються відповідн о до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається пор ядок покриття витрат на випл ату і доставку цих пенсій, що д іяв до набрання чинності цим Законом.»
Отже, пенсії, призначені ві дповідно до статті 100 Закону У країни "Про пенсійне забезпе чення", відшкодуванню підпри ємством не підлягають.
Посилання позивача на те, що оскільки професії пр есовщика-вулканізаторника т а вулканізаторника були відн есені до загальних професій та введені до списку №2 лише по становою КМУ N 162 від 11.03.1994 «Про за твердження списків виробниц тв, робіт, професій, посад і по казників, зайнятість в яких д ає право на пенсію за віком на пільгових умовах», а отже до в ведення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» не відносились до списку №2, а відтак стаж роботи ОСОБА_1 з 26.06.1978р. по 01.01.1992р. не враховуєтьс я при призначенні пенсії є не вмотивованим. Так, відповідн о до п.п.4 п.1 розділу XI Постано ви Ради Міністрів СРСР N 1173 ві д 22.08.1956р. всі робочі та інженерн о-технічні робітники безпосе редньо зайняті в цехах резин ових та шинних виробництв бу ли віднесені до списку №2. В ма теріалах справи міститься ли ст республіканського промис лового об' єднання «УКРАВТО РЕМОНТ»УРСР №40/9-1-3326 від 27.11.1980р. «Пр о пільгове пенсійне забезпеч ення робітників резино-техні чних виробництв»адресовани й всім директорам шиноремонт них заводів, в якому зазначен о що відповідно до листа Міні стерства Автомобільного тра нспорту УРСР пресувальники, вулканізаторники, якщо вони зайняті на виготовлені гумов о-техничних виробів, мають пр аво на пільгове пенсійне заб езпечення згідно зі списком №2 незалежно в яких галузях го сподарства вони зайняті.
Пунктом 3 Порядку зас тосування Списків N 1 і N 2 виробн ицтв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні ст ажу роботи, що дає право на пен сію за віком на пільгових умо вах затвердженого Наказом М іністерства праці та соціаль ної політики України N 383 від 18.11. 2005, зареєстрованого в Міністе рстві юстиції України 1 грудн я 2005 р. за N 1451/11731, передбачено, що пр и визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чи нні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховуєт ься весь період роботи на від повідних посадах або за проф есіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами в ідповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за р езультатами проведення атес тації робочих місць за умова ми праці після 21.08.92 (приклади у д одатках 1, 2).
ОСОБА_1 працював у період дії Постанови Каб інету Міністрів СРСР від 26.01.91 N 1 0, списком №2 якої була передба чена професія пресувальника -вулканизаторника та вулкані заторника, а тому до пільгово го стажу зараховується весь стаж його роботи за цими проф есіями - з 26.06.1978 року.
Твердження позивача про те, що при призначенні пен сії ОСОБА_1 позивач керува вся не записами в трудовій кн ижці, а довідкою наданою відп овідачем, та яка була складен а невірно не приймаються суд ом до уваги, оскільки відпові дно до ст.62 Закону України «Пр о пенсійне забезпечення»осн овним документом, що підтвер джує стаж роботи, є трудова кн ижка. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку п ідтвердження наявного трудо вого стажу для призначення п енсій за відсутності трудово ї книжки або відповідних зап исів у ній»N 637, 12.08.1993 встановлено , що основним документом, що п ідтверджує стаж роботи, є тру дова книжка. За відсутності т рудової книжки або відповідн их записів у ній трудовий ста ж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчан ня, а також архівними установ ами. Оскільки у громадянина ОСОБА_1 була в наявності тру дова книжка з відповідними з аписами в ній, позивач, при при значенні пенсії, повинен був керуватись насамперед запис ами в трудовій книжці. Підтве рдження трудового стажу на п ідставі інших документів (в т ому числі і на підставі довід ки підприємства) виходячи з п риписів Постанови КМУ №673 здійнюється лише у випадку в ідсутності трудової книжки а бо відповідних записів в ній .
Таким чином, врахову ючи, що позивач просив про від шкодування витрат на виплату та доставку пенсії громадян ину ОСОБА_1 у зв' язку з пр изначенням йому пенсії на пі дставі п. «б-з» ст.13 Закону Укра їни «Пенсійне забезпечення» , а судом встановлено, що пенсі я ОСОБА_1 повинна була при значатись відповідно до стат ті 100 Закону України "Про пенсі йне забезпечення", витрати на виплату та доставку якої від шкодуванню підприємством не підлягають, в задоволенні по зову належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інста нції подається протягом деся ти днів в порядку ст. 186 КАС Укра їни.
Суддя І. В. Желєзний
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2012 |
Оприлюднено | 21.03.2012 |
Номер документу | 21955645 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Желєзний І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні