Рішення
від 14.03.2012 по справі 5011-5/983-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-5/983-2012 14.03.12

За позовом Фізи чної особи-підприємця ОСОБ А_1

до Товариства з об меженою відповідальністю «Б іоінвест»

про стягнення 9 443,30 г рн.

Суддя Ломака В.С.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБ А_2. за довіреністю № 11030 від 07.10.2 010 р.;

від відповідача: не з'явився .

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Фізична особа-підприєме ць ОСОБА_1 (далі - позивач ) звернувся до господарськог о суду міста Києва з позовом д о Товариства з обмеженою від повідальністю “Біоінвест” (д алі - відповідач) про стягне ння 9 443,30 грн., а саме: 6 492,99 грн. - ос новного боргу, 2 619,03 грн. - відсо тків річних, 331,28 грн. - збитків від інфляції. Також позивач п росить витрати зі сплати суд ового збору покласти на відп овідача.

Обґрунтовуючи позовні вим оги, позивач вказував на те, що відповідно до укладеного мі ж сторонами Договору № 2133 від 23 .12.2009 р. позивач поставив відпов ідачу товар, який не був оплач ений останнім в порушення вз ятих на себе зобов' язань, у з в' язку з чим позивач виріши в звернутись до суду з позово м про стягнення боргу по опла ті товару, а також збитків від інфляції та нарахованих ним відсотків річних, передбаче них договором.

Ухвалою господарського су ду міста Києва від 01.02.2012 р. поруш ено провадження у справі № 5011-5/ 983-2012, розгляд справи призначен о на 15.02.2012 р.

Представник відповідача в судове засідання 15.02.2012 р. не з' явився, вимоги ухвали господ арського суду міста Києва ві д 01.02.2012 р. про порушення провадж ення у справі № 5011-5/983-2012 не викона в, про поважні причини неявки суд не повідомив, заяв чи клоп отань не подав і не надіслав, п ро час і місце проведення суд ового засідання повідомлени й належним чином.

Враховуючи вищевикладене, ухвалою господарського суду міста Києва від 15.02.2012 р на підст аві ст. 77 Господарського проце суального кодексу України ро згляд справи відкладено на 14.0 3.2012 р.

14.03.2012 р. представник позивача у судовому засіданні підтри мав позовні вимоги, просив їх задовольнити з підстав, викл адених в позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання повторно н е з'явився, про причини неявки не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повід омлений належним чином.

Так, згідно з п. 11 Інформаційн ого листа Вищого господарськ ого суду України № 01-8/123 від 15.03.2007 р. «Про деякі питання прак тики застосування норм Госпо дарського процесуального ко дексу України, порушені у доп овідних записках про роботу господарських судів у 2006 році »відповідні процесуальні до кументи надсилаються господ арським судом згідно з пошто вими реквізитами учасників с удового процесу, наявними в м атеріалах справи.

Відповідно до Інформаційн ого листа Вищого господарськ ого суду України № 01-8/1 228 від 02.06.2006 р. «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуальн ого кодексу України, порушен і у доповідних записках про р оботу господарських судів у 2005 році»до повноважень господ арських судів не віднесено у становлення фактичного місц езнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичн их осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих ч и інших процесуальних дій. То му примірники повідомлень пр о вручення рекомендованої ко респонденції, повернуті орга нами зв'язку з позначками «ад ресат вибув», «адресат відсу тній»і т.п., з урахуванням конк ретних обставин справи можут ь вважатися належними доказа ми виконання господарським с удом обов'язку щодо повідомл ення учасників судового проц есу про вчинення цим судом пе вних процесуальних дій.

Слід зазначити, що законода вство України, в тому числі Го сподарський процесуальний к одекс України, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема поз ивача, з' ясовувати фактичне місцезнаходження іншої стор они (сторін) у справі (якщо вон о не співпадає з її місцезнах одженням, визначеним згідно зі статтею 93 Цивільного кодек су України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших проц есуальних документах.

В разі коли фактичне місцез находження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визнач еному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела пр о це до відома господарськог о суду, інших учасників проце су, то всі процесуальні наслі дки такої невідповідності по кладаються на цю юридичну ос обу.

При цьому, судом враховано, що відповідно до п. 3.9. Постанов и Пленуму Вищого господарськ ого суду України № 18 від 26.12.2011 р. « Про деякі питання практики з астосування Господарського процесуального кодексу Укра їни судами першої інстанції» , розпочинаючи судовий розгл яд, суддя має встановити, чи по відомлені про час і місце цьо го розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явил ися у засідання.

Особи, які беруть участь у с праві, вважаються повідомлен ими про час і місце розгляду с удом справи у разі виконання останнім вимог частини перш ої статті 64 та статті 87 ГПК.

За змістом цієї норми, зокре ма, в разі якщо ухвалу про пору шення провадження у справі б уло надіслано за належною ад ресою (тобто повідомленою су ду стороною, а в разі ненаданн я суду відповідної інформаці ї - адресою, зазначеною в Єди ному державному реєстрі юрид ичних осіб та фізичних осіб - п ідприємців), і не повернуто пі дприємством зв' язку або пов ернуто з посиланням на відсу тність (вибуття) адресата, від мову від одержання, закінчен ня строку зберігання поштово го відправлення тощо, то вваж ається, що адресат повідомле ний про час і місце розгляду с прави судом.

У випадку нез'явлення в засі дання господарського суду пр едставників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщ о неявка таких представників не перешкоджає вирішенню сп ору.

Зважаючи на те, що неявка пр едставника відповідача не пе решкоджає всебічному, повном у та об'єктивному розгляду вс іх обставин справи, суд вважа є за можливе розглянути спра ву за наявними в ній матеріал ами в порядку ст. 75 ГПК України .

В судовому засіданні 14.03.2012 р. с удом проголошено вступну та резолютивну частину рішення .

Розглянувши подані докуме нти і матеріали, заслухавши п ояснення представника позив ача, всебічно і повно з' ясув авши фактичні обставини, на я ких ґрунтується позов, об' є ктивно оцінивши докази, які м ають значення для розгляду с прави і вирішення спору по су ті, господарський суд міста К иєва, -

ВСТАНОВИВ:

23.12.2009 р. між позивачем (прод авцем) та відповідачем (покуп цем) було укладено Договір № 21 33 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого продавець зобов' язався передати у власність покупцеві товар, а покупець з обов' язався прийняти цей то вар, оплатити його вартість т а повертати тару у відповідн ості з умовами даного Догово ру.

Вид, асортимент, ціна і зага льна вартість товару визнача ється по накладним, що є невід 'ємною частиною цього догово ру (п. 2.2. Договору).

Згідно з п. 3.7. Договору товар вважається переданим продав цем і прийнятим покупцем в мо мент підписання видаткової н акладної: по кількості згідн о кількості та/або ваги, вказа ної в видаткових накладних; п о якості - згідно ДСТУ та ТУ.

Відповідно до п. 4.1. Договору оплата за придбаний товар, як ий передається по даному Дог овору, проводиться покупцем у національній валюті Україн и шляхом оплати готівкою чер ез касу продавця (з оформленн ям необхідних прибутково-кас ових документів) або шляхом п ерерахування грошових кошті в на розрахунковий рахунок п родавця, вказаний у розділі 9 Д оговору на протязі 7 календар них днів з моменту отримання товару покупцем.

Згідно з п. 7.1. Договору він вс тупає в дію з моменту його під писання сторонами та діє у пр одовж одного року від дати пі дписання, вказаної у цьому до говорі.

На виконання умов Договору позивач поставив відповідач у товар на загальну суму 6 492 , 58 грн., що підтверджується тов арно-транспортними накладни ми № ПКИ-103110 від 11.11.2010 р., № ПКИ-109575 від 17.11.2010 р., № ПКИ-110681 від 17.11.2010 р., № ПКИ-146619 від 20.12.2010 р., № ПКИ-211233 від 23.02.2011 р., № ПК И-211840 від 23.02.2011 р.

У свою чергу, відповідач за поставлений товар не розраху вався, у зв' язку з чим позива ч 09.06.2011 р. звернувся до нього з ви могою (претензією) № 52 в/п/к, дат ованою 07.06.2011 р., якою просив пога сити заборгованість.

Враховуючи зазначене, оскі льки відповідач не здійснив розрахунку з позивачем за по ставлений товар на підставі вказаних накладних, останній вирішив звернутись з даним п озовом до суду з метою захист у своїх прав та законних інте ресів.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім п ереконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об' єктивному розгляді в судовом у засіданні всіх обставин сп рави в їх сукупності, суд вваж ає, що вимоги позивача підляг ають задоволенню з наступни х підстав.

Згідно зі ст. 11 ЦК України ци вільні права та обов'язки вин икають із дій осіб, що передба чені актами цивільного закон одавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актам и, але за аналогією породжуют ь цивільні права та обов'язки ; підставами виникнення циві льних прав та обов'язків, зокр ема, є договори та інші правоч ини.

Договором є домовленість д вох або більше сторін, спрямо вана на встановлення, зміну а бо припинення цивільних прав та обов' язків.

За своєю правовою природою укладений між сторонами Дог овір є договором поставки.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 ЦК Укра їни за договором поставки пр одавець (постачальник), який з дійснює підприємницьку діял ьність, зобов'язується перед ати у встановлений строк (стр оки) товар у власність покупц я для використання його у під приємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашні м або іншим подібним викорис танням, а покупець зобов'язує ться прийняти товар і сплати ти за нього певну грошову сум у.

В силу приписів ч. 1 ст. 692 ЦК Ук раїни покупець зобов'язаний оплатити товар після його пр ийняття або прийняття товаро розпорядчих документів на нь ого, якщо договором або актам и цивільного законодавства н е встановлений інший строк о плати товару.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, я кщо у зобов' язанні встановл ений строк (термін) його викон ання, то воно підлягає викона нню у цей строк (термін).

Як зазначалось вище, відпов ідно до п. 4.1. Договору оплата за придбаний товар проводиться покупцем протягом 7 календар них днів з моменту отримання товару.

Статтею 599 ЦК України визнач ено, що зобов' язання припин яється виконанням, проведени м належним чином.

Згідно з ст. 193 ГК України суб ' єкти господарювання та інш і учасники господарських від носин повинні виконувати гос подарські зобов' язання нал ежним чином відповідно до за кону, інших правових актів, до говору, а за відсутності конк ретних вимог щодо виконання зобов' язання - відповідно до вимог, що у певних випадках ставляться.

Кожна сторона повинна вжит и усіх заходів, необхідних д ля належного виконання нею з обов'язання, враховуючи інте реси другої сторони та забез печення загальногосподарсь кого інтересу.

Не допускається односторо ння відмова від виконання зо бов' язань, крім випадків, пе редбачених законом, а також в ідмова від виконання або від строчка з мотиву, що зобов' я зання другої сторони за інши м договором не було виконано належним чином.

Оскільки відповідач прийн яв замовлений ним товар, одна к в обумовлені строки не спла тив позивачеві його вартості , позовні вимоги щодо стягнен ня основного боргу є законни ми та обґрунтованими і мають бути задоволені.

Також, згідно зі статтею 625 ЦК України встановлено, що борж ник, який прострочив виконан ня грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язан ий сплатити суму боргу з урах уванням встановленого індек су інфляції за весь час прост рочення, а також три проценти річних від простроченої сум и, якщо інший розмір проце нтів не встановлений договор ом або законом.

Передбачене законом прав о кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних в порядку ст. 625 ЦК України є сп особами захисту його майново го права та інтересу, суть яки х полягає у відшкодуванні ма теріальних втрат від знеціне ння грошових коштів внаслідо к інфляційних процесів та от риманні компенсації (плати) в ід боржника за користування утримуваними ним грошовими к оштами, належними до сплати к редиторові. (Відповідної пра вової позиції дотримується В ищий господарський суд Украї ни у постанові № 48/23 від 18.10.2011 р. та Верховний Суд України у пост анові № 3-12г10 від 08.11.2010 р.).

Пунктом 5.2.2. Договору його ст орони передбачили, що у випад ку затримки платежів за прий нятий товар більш ніж 10 днів, п окупець додатково до суми бо ргу виплачує продавцю відсот ок по невиконаним грошовим о бов' язкам у розмірі 0, 1 % від су ми боргу за кожен день корист ування грошовими коштами про давця.

Позивач, звертаючись з позо вом до суду, нарахував відпов ідачу в порядку п. 5.2.2. Договору 36,5 % річних (0, 1 % * 365 днів) у розмірі 2 619,03 грн., розрахунок яких судом перевірено та прийнято як ві рний.

Також, як встановлено судом , позивачем вірно розрахован о розмір інфляційної складов ої боргу, яка становить 331,28 грн .

Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК У країни кожна сторона повинна довести ті обставини, на які в она посилається як на підста ву своїх вимог і заперечень; д окази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, як і відповідно до законодавств а повинні бути підтверджені певними засобами доказуванн я, не можуть підтверджуватис ь іншими засобами доказуванн я.

Обов' язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріа льному законодавстві міру на лежної поведінки особи, що бе ре участь у судовому процесі , із збирання та надання доказ ів для підтвердження свого с уб' єктивного права, що має з а мету усунення невизначенос ті, яка виникає в правовіднос инах у разі неможливості дос товірно з' ясувати обставин и, які мають значення для спра ви.

Відповідачем не надано суд у належних та допустимих док азів на підтвердження відсут ності заборгованості.

Відповідно до п. 3 Роз'ясненн я Вищого арбітражного суду У країни № 02-5/422 від 10.12.1996 р. «Про судо ве рішення»зі змінами та доп овненнями рішення господарс ького суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого : чи мали місце обставини, на я кі посилаються особи, що беру ть участь у процесі, та якими д оказами вони підтверджуютьс я; чи не виявлено у процесі роз гляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве зн ачення для правильного виріш ення спору, і доказів на підтв ердження цих обставин; яка пр авова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, уст ановлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма п ідлягає застосуванню для вир ішення спору.

Оскільки, як зазначалось ви ще, судом встановлено, що відп овідач неналежним чином вико нував взяті на себе за догово ром обов' язки щодо оплати п оставленого позивачем товар у, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсяз і.

Відповідно до положень ст. 4 9 ГПК України витрати, пов' яз ані з розглядом справи, покла даються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 44, 49, 82- 85 Го сподарського процесуальног о кодексу України, господарс ький суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задоволь нити повністю.

2. Стягнути з Товариства з об меженою відповідальністю «Б іоінвест»(04073, м. Київ, вули ця Яблочкова, будинок 2, код ЄД РПОУ 36336435) на користь Фізичної о соби-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 6 492 (шість тис яч чотириста дев'яносто дві) г рн. 99 коп. основного боргу, 2 619 (дв і тисячі шістсот дев' ятнадц ять) грн. 03 коп. відсотків річни х, 331 (триста тридцять одну) грн. 28 коп. збитків від інфляції та 1 609 (одну тисячу шістсот дев' я ть) грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Після вступу рішення в зак онну силу видати наказ.

4. Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апе ляційну скаргу не було подан о. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не с касовано, набирає законної с или після розгляду справи ап еляційним господарським суд ом.

Суддя В.С. Ломака

Повне рішення складено 15.03.2012 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.03.2012
Оприлюднено22.03.2012
Номер документу21990173
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-5/983-2012

Рішення від 14.03.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

Ухвала від 15.02.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ломака В.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні