Постанова
від 17.06.2008 по справі 2-5/5192-2007-3/93
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

2-5/5192-2007-3/93

      КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД       

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 17.06.2008                                                                                           № 2-5/5192-2007-3/93

 Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого:          Моторного О.А.

 суддів:            Кошіля В.В.

          Шапрана В.В.

 при секретарі:           Цецарському А.О.

 За участю представників:

 від позивача -          ЧерніковаО.С.

від відповідача -          1. не з'явились, 2.не з'явились

 

 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України

 на рішення Господарського суду міста Києва від 10.04.2008

 у справі № 2-5/5192-2007-3/93 (Сівакова В.В.)

 за позовом                               Товариства з обмеженою відповідальністю "АВ-Інвест"

 до                                                   1.Центральний клінічний санаторій Міністерства оборони України

                                                  2.Міністерство оборони України

             

                       

 про                                                  встановлення земельного сервітуту

 

ВСТАНОВИВ:

 Рішенням Господарського суду містаКиєва від 10.04.2008 позов задоволено повністю. Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” земельний сервітут на право проходу для обслуговування належної йому на праві власності земельної ділянки, розташованої за адресою м. Феодосія, вул. Генерала Горбачова, 5-Г, кадастровим номером 0111600000:01:003:0259, через земельну ділянку, надану на праві постійного користування Центральному клінічному санаторію Міністерства оборони України на умовах викладених в договорі про встановлення земельного сервітуту, в тому числі: ділянка, на якій встановлюється сервітут, розташований за адресою м. Феодосія, вул. Генерала Горбачова, 5 належить Феодосійському військовому клінічному санаторію по праву постійного користування, площа сервітуту 0,0291 га, сервітутне землекористування є безстроковим, користування сервітутом є безоплатним, межі сервітуту вказані на плану-схемі встановлених меж, викладених в договорі про встановлення земельного сервітуту. Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” земельний сервітут на право проходу та проїзду для обслуговування належної йому на праві власності земельної ділянки, розташованої за адресою м. Феодосія, вул. Генерала Горбачова, 5-Г, кадастровим номером 0111600000:01:003:0259, через земельну ділянку, надану на праві постійного користування Центральному клінічному санаторію Міністерства оборони України на умовах викладених в договорі про встановлення земельного сервітуту, в тому числі: ділянка, на якій встановлюється сервітут, розташований за адресою м. Феодосія, вул. Генерала Горбачова, 5 належить Феодосійському військовому клінічному санаторію по праву постійного користування, площа сервітуту 0,0156 га, сервітутне землекористування є безстроковим, користування сервітутом є безоплатним, межі сервітуту вказані на плану-схемі встановлених меж.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Міністерство оборони України (відповідач-2) звернулося з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити в позові повністю. Відповідач-2 вважає, що рішення прийняте судом першої інстанції з порушенням норм матеріального процесуального права.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не надав.

Відповідно до ст. 75 ГПК України, апеляційний господарський суд, вважає можливим розглянути справу у відсутності представників відповідачів за наявними матеріалами справи.

Апеляційний господарський суд у процесі перегляду справи за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний з доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши представника позивача, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, апеляційний господарський суд прийшов до наступного.

Пунктом 1.1 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” є правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю ”Нікулін і Назаров”.

Товариству з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” належить земельна ділянка, розташована за адресою м. Феодосія, вул. Генерала Горбачова, 5-Г, площею 0,6992 га з цільовим призначенням ”для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку” про, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 599449 від 08.06.2007 року.

Право власності Товариства з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” зареєстроване в автоматизованій системі ведення державного земельного кадастру, кадастровий номер земельної ділянки 0111600000; 01;003;0259.

Суміжним землекористувачем вказаної земельної ділянки є Центральний клінічний санаторій Міністерства оборони України.

Відповідно до рішенням виконавчого комітету міської ради м. Феодосії від 28.12.2006 № 1819 Товариству з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” дозволено проведення підготовчих робіт на земельній ділянці, наданій під будівництво багатоповерхового житлового будинку за адресою м. Феодосія, вул. Генерала Горбачова, 5-Г.

30.01.2007 року підприємством отриманий дозвіл Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Феодосії на виконання будівельних робіт № 5.

Однак, Товариство з обмеженою відповідальністю ”АВ-Інвест” здійснювати будівництво не має можливості у зв'язку з тим, що умовою проведення будівельних робот є вільний доступ робітників та будівельної техніки позивача до належної йому на праві власності земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було направлено на адресу Міністерства оборони України, як органу, до компетенції якого входить прийняття рішення щодо діяльності Феодосійського центрального військового санаторію, пропозицію щодо укладення двох договорів про встановлення земельних сервітутів, згідно яких відповідач надає позивачу право проходу та проїзду до належної йому земельної ділянки: за першим договором - з боку вул. Революційній в м. Феодосії, за другим договором - з боку вул. Генерала Горбачова в м. Феодосії (лист № 47 від 07.08.2007).

Однак, відповідачі не погоджуються на укладення вказаних договорів земельного сервітуту та перешкоджають позивачу у користуванні належною йому земельною ділянкою.

Отже, зміст земельного сервітуту полягає в тому, власник (користувач) однієї земельної ділянки має право на обмежене користування суміжною (сусідньою) земельної ділянкою з метою усунення недоліків власної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач не має можливості проїзду до належної йому земельної ділянки в інший спосіб, тому що згідно з місцем розташуванням належної позивачу земельної ділянки до неї відсутні інші проїзди та загальні шляхи ніж скрізь земельну ділянку, що знаходиться у користуванні Центрального клінічного санаторію Міністерства оборони України, що підтверджується генеральним планом.

Відповідно ст. 98 Земельного кодексу України, право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками). Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими. Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею. Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

визначений порядок встановлення земельного сервітуту, у відповідності з яким власник або землекористувач земельної ділянки має право вимагати встановлення земельного сервітуту для обслуговування своєї земельної ділянки. Земельний сервітут встановлюється за домовленістю між власниками сусідніх земельних ділянок на підставі договору або за рішенням суду відповідно до ст. 100 Земельного кодексу України.

Статтею 401 ЦК України передбачено, що право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлено відносно земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншими засобами. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій, конкретно визначеній особі (особистий сервітут).

Отже виходячи з вище наведеного, апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач не має можливості здійснити проїзд до належної йому земельної ділянки в інший спосіб, як через земельну ділянку, яка належить Центральному клінічному санаторію Міністерства оборони України, оскільки до неї відсутні інші проїзди та загальні шляхи.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 33 ГПК України розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. У даному разі це стосується відповідача-2, який мав довести наявність тих обставин, на підставі яких він просив скасувати рішення суду першої інстанції. На підставі викладеного, апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги Міністерства оборони України та скасування рішення Господарського суду міста Києва від 10.04.2008 - відсутні.

Відповідно до викладеного, керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

 Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 10.04.2008 - без змін.

Матеріали справи № 2-5/5192-2007-3/93 повернути до Господарського суду міста Києва.

 Головуючий суддя                                                                      Моторний О.А.

 Судді                                                                                          Кошіль В.В.

                                                                                          Шапран В.В.

  

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.06.2008
Оприлюднено31.10.2008
Номер документу2203242
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —2-5/5192-2007-3/93

Постанова від 17.06.2008

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Моторний О.А.

Рішення від 10.04.2008

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хілінська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні