45/219-38/151
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.09.2008 № 45/219-38/151
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Гарник Л.Л.
суддів: Вербицької О.В.
Євсікова О.О.
при секретарі: Семеняк Т.В.
За участю представників:
від позивача -Костишева В.Л. (довіреність від 17.12.2007р. № 90);
від відповідача -Урчукін В.Г. – генеральний директор;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "По іноземному туризму "Укрінтур-У"
на рішення Господарського суду м.Києва від 17.06.2008
у справі № 45/219-38/151 (Власов Ю.Л.)
за позовом Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву
до Товариство з обмеженою відповідальністю "По іноземному туризму "Укрінтур-У"
третя особа відповідача Фонд державного майна України
третя особа позивача
про зобов"язання вчинити дії
Склад колегії суддів змінений згідно розпорядження заступника голови Київського апеляційного господарського суду від 20.08.2008р.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 17.06.2008р. у справі № 45/219-38/151 позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву до Товариства з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У” про зобов'язання вчинити дії задоволено; Товариство з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У” зобов'язано провести незалежну оцінку пакету акцій Закритого акціонерного товариства „Українська акціонерна компанія по іноземному туризму „Укрінтур”, що належить державі в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву.
Товариство з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У”, не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржене рішення.
Скарга мотивована неповним з'ясуванням та недоведеністю місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи.
Скаржник зазначає, що при вирішенні спору місцевий господарський суд необґрунтовано прийняв рішення про проведення оцінки пакету акцій ЗАТ „Укрінтур” при наявності затвердженого виконуючим обов'язки начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву висновку про вартість майна ЗАТ „Укрінтур”, виготовленого суб'єктом оціночної діяльності ТОВ „Київська консалтингова група”, яке діяло на підставі сертифіката від 15.04.2002р. № 45/02, виданого Фондом державного майна України.
Крім того, на думку скаржника, місцевий господарський суд при вирішенні спору не з'ясував наступні обставини справи:
- Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву під час перетворення ЗАТ „Укрінтур” письмово не зверталося з заявою про проведення оцінки належних йому акцій;
- представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву 17.06.2005р. приймав участь на позачергових зборах акціонерів Закртого акціонерного товариства Українська акціонерна компанія по іноземному туризму „Укрінтур” та голосував за перетворення;
- про відсутність предмету спору свідчить та обставина, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву надіслало на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У” проект договору про викуп пакету акцій за ціною згідно домовленості сторін але не нижчою за номінальну вартість акцій, згідно пункту 1.7 Положення про порядок реєстрації випуску акцій та інформації про їх емісію під час реорганізації товариств, затвердженого рішенням ДКЦПРФ від 30.12.1998р. № 221, зареєстрованого Мінастерстовм юстиції України 04.03.1999р. за № 137/3430.
Відзив на апеляційну скаргу не надійшов.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Товариства з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У” висловилися за задоволення апеляційної скарги, представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву – за її відхилення.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву (далі по тексту – позивач) пред'явлено позов про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У” (далі по тексту - відповідач) провести незалежну оцінку пакету акцій Закритого акціонерного товариства „Українська акціонерна компанія по іноземному туризму „Укрінтур” (у кількості 525 штук), що належить державі в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву.
Спір по справі виник з причини порушення Відповідачем при здійсненні оцінки акцій Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.
Рішенням господарського суду міста Києва від 19.06.2007 у справі № 45/219 позов задоволено повністю, зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У” вчинивши необхідні дії провести незалежну оцінку пакету акцій Закритого акціонерного товариства „Українська акціонерна компанія по іноземному туризму „Укрінтур” у кількості 525 штук, що належить державі в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.10.2007р. рішення господарського суду міста Києва від 19.06.2007 у справі № 45/219 скасовано, у задоволенні позову відмолено.
Постановою Вищого господарського суду України від 05.02.2008р. названі судові акти скасовано, справу № 45/219 направлено на новий розгляд до господарського суду міста Києва.
Постанова Вищого господарського суду України мотивована тими обставинами, що в основу судових рішень було покладено встановлення кількості акцій, які належать позивачу, проте вирішення відповідного питання не є предметом спору в даній справі. Крім того, господарськими судами попередніх інстанцій належним чином не були з'ясовані та встановлені, зокрема: - обставини щодо наявності чи, навпаки, відсутності спірних правовідносин та їх правової природи, виходячи з предмету позову; питання з приводу обраного позивачем способу захисту свого порушеного права щодо зобов'язання проведення незалежної оцінки пакету акцій товариства, виходячи з приписів Цивільного, Господарського законодавства та приписів Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”.
Задовольняючи позовні вимоги згідно рішення господарського суду міста Києва 17.06.2008р. у справі № 45/219-38/151, господарський суд міста Києва встановив, що згідно протоколу №5/98 від 06.07.98р. у зв'язку з надто високою ціною пакету акцій, який належить третій особі, неправомірним віднесенням вартості експертної оцінки на оціночну вартість пакета акцій та відсутністю серед акціонерів бажаючих їх придбати, правління відповідача надало згоду позивачу на продаж пакету акцій, які належать третій особі, на відкритому аукціоні згідно з законодавством України.
Закрите акціонерне товариство “Українська акціонерна компанія по іноземному туризму “Укрінтур” звернулось до позивача з листом з метою отримання згоди на зміну організаційно-правової форми у товариство з обмеженою відповідальністю по іноземному туризму “Укрінтур” зі збереженням частки Фонду державного майна України у розмірі 5,25 % у статутному фонді товариства. Загальні збори заплановані на 14.12.2001р. о 15 год.
Відповідно до протоколу №2/2005 позачергових загальних зборів акціонерів ЗАТ “Українська акціонерна компанія по іноземному туризму “Укрінтур” від 17.06.05р., на вказаних зборах були присутні акціонери з правом голосу 99,80% від статутного фонду, в тому числі позивач з 5,25% голосів статутного фонду.
Згідно з вказаним протоколом акціонерами був затверджений порядок денний: 1. Про перетворення ЗАТ “Українська акціонерна компанія по іноземному туризму “Укрінтур” в товариство з обмеженою відповідальністю по іноземному туризму „Укрінтур-У; 3. Про затвердження порядку та умов проведення оцінки, сплати вартості акцій акціонерів, які не надали письмових зобов'язань на обмін власних акцій на відповідну частку у статутному фонді ТОВ.
Відповідно до вказаного протоколу акціонерами ЗАТ одноголосно були прийняті рішення про перетворення ЗАТ “Укрінтур” в ТОВ “По іноземному туризму “Укрінтур-У” з 17.06.2005р. зі збереженням існуючих відповідних часток у статутному фонді ЗАТ “Укрінтур” за кожним учасником ТОВ, затверджено порядок та умови оцінки вартості акцій акціонерів, які не дали письмових зобов'язань на обмін власних акцій на відповідну частку у статутному фонді ТОВ.
Відповідно до вказаного протоколу, станом на 17.06.2005р. письмових зобов'язань на обмін власних акцій на відповідну частку у статутному фонді ТОВ “по іноземному туризму “Укрінтур-У” позивач не надав.
10.08.2005р. відбулись позачергові загальні збори акціонерів ЗАТ “Українська акціонерна компанія по іноземному туризму “Укрінтур”, оформлені протоколом №3/2005, з порядком денним про затвердження передавального акту всіх матеріальних цінностей від ЗАТ до ТОВ, про призначення ліквідаційної комісії ЗАТ, про розгляд та затвердження документів для державної реєстрації припинення ЗАТ в результаті перетворення в ТОВ.
Відповідно до вказаного протоколу, по третьому питанню учасники 9455 голосами погодили документи для проведення державної реєстрації припинення ЗАТ шляхом перетворення в ТОВ. Позивач не надав письмових зобов'язань на обмін власних акцій на частку у статутному фонді ТОВ “По іноземному туризму “Укрінтур-У”.
Позивач в листі від 14.10.2005р. наполягав на проведенні відповідачем оцінки та викупу пакета акцій, власником якого є Позивач.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.10.2005р. відповідачем була проведена оцінка вартості пакетів акцій ЗАТ “Укрінтур”, відповідно до якої оцінка однієї акції для сплати акціонерам, які не дали згоди письмово на обмін власних акцій складає 1579200-223000=1356200 грн.: 33200=40,84 грн.; 1579200-223000=1356200 грн.: 34000=39,88 грн.
Вказаний розрахунок (оцінку вартості акцій) підписали Урчукін В.Г., Петренко М.І., Брожевська Т.М., що відповідно до установчих документів Відповідача є власниками його акцій.
В контексті викладеного, враховуючи ту обставину, що відповідач не виконав передбачені положеннями Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” зобов'язання з оцінки належного позивачу пакету акцій, місцевий господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Колегія суддів Київського апеляційного господарського суду на підставі встановлених обставин справи вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно положень Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін. Проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках, реорганізації, банкрутства, ліквідації державних, комунальних підприємств та підприємств (господарських товариств) з державною часткою майна (часткою комунального майна); визначення вартості внесків учасників та засновників господарського товариства, якщо до зазначеного товариства вноситься майно господарських товариств з державною часткою (часткою комунального майна), а також у разі виходу (виключення) учасника або засновника із складу такого товариства (стаття 7); оцінка майна у випадках її обов'язкового проведення, зазначених у статті 7 цього Закону, виконана суб'єктами, які не є суб'єктами оціночної діяльності, визнається недійсною (частина 8 статті 8); суб'єктами оціночної діяльності є: суб'єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які отримали повноваження на здійснення оціночної діяльності в процесі виконання функцій з управління та розпорядження державним майном та (або) майном, що є у комунальній власності, та у складі яких працюють оцінювачі (частина 1 статті 5); спори, пов'язані з оцінкою майна, майнових прав, вирішуються в судовому порядку (стаття 33).
В контексті наведених положень чинного законодавства проведення оцінки майна сертифікованим оцінювачем є обов'язковим у випадку реорганізації господарських товариств з державною часткою майна у разі виходу учасника із складу такого товариства.
З огляду на ту обставину, що при реорганізації Закритого акціонерного товариства „Українська акціонерна компанія по іноземному туризму „Укрінтур-У” оцінка акцій, які належать позивачу, була проведена акціонерами реорганізованого товариства, які не є суб'єктами оціночної діяльності, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про її недійсність.
При таких обставинах місцевий господарський суд обґрунтовано задовольнив позовні вимоги про спонукання відповідача здійснити незалежну оцінку пакету акцій Закритого акціонерного товариства „Українська акціонерна компанія по іноземному туризму „Укрінтур”, що належить державі в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву.
Доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, правильності висновків суду першої інстанції не спростовують.
Враховуючи наведене, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду доходить висновку про те, що рішення місцевого господарського суду постановлено при повному з'ясуванні обставин справи, порушення норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення по справі відсутні, а мотиви з яких подано апеляційну скаргу, не можуть бути підставою для його зміни чи скасування.
Керуючись статями 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд –
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду міста Києва від 17.06.2008р. у справі № 45/219-38/151 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „По іноземному туризму „Укрінтур-У” – без задоволення.
Справу № 45/219-38/151 повернути до господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через суд апеляційної інстанції протягом місяця з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя Гарник Л.Л.
Судді Вербицька О.В.
Євсіков О.О.
15.09.08 (відправлено)
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2008 |
Оприлюднено | 31.10.2008 |
Номер документу | 2203823 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Гарник Л.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні