Рішення
від 16.10.2008 по справі 5020-2/21-9619-3/083
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

5020-2/21-9619-3/083

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"16" жовтня 2008 р. справа № 5020-2/21-9619-3/083

За позовом:          Державного підприємства "Дельта-Лоцман"

          (54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 27)

до відповідача:          Товариства з обмеженою відповідальністю "Палмалі"

          (99014, м. Севастополь, пр. Гер. Сталінграду, 40)

про стягнення коштів у сумі 4106,28 доларів США,

Суддя Головко В.О.

Представники:

позивача –не з'явився;

відповідача –Гвай М.О., довіреність № 210 від 12.09.2008.

СУТЬ СПОРУ:

Державне підприємство "Дельта-Лоцман" звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Палмалі" про стягнення заборгованості за лоцманські послуги та послуги служби регулювання руху суден в сумі 3715,89 доларів США, пені в сумі 139,48 доларів США, штрафу в сумі      250,91 грн., а всього –4106,28 доларів США

В процесі розгляду справи позивач зменшив позовні вимоги (у зв'язку зі сплатою відповідачем суми основного боргу), та просить стягнути з відповідача пеню в сумі     139,48 доларів США і штраф в сумі 250,91 доларів США.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем належним чином не виконувались обов'язки щодо оплати наданих послуг.

Відповідач позовні вимоги не визнав, мотивуючі свої заперечення тим, що фактично лоцманські послуги та послуги служби регулювання руху суден надавалися позивачем не йому, а власникам суден, він імені і за дорученням яких діяв відповідач. Згідно з вимогами чинного валютного законодавства України відповідач не може здійснювати оплату наданих позивачем послуг за рахунок власних коштів, а лише за рахунок коштів своїх поручителів, що й було ним зроблено. Тому за порушення строків оплати лоцманських послуг та послуг служби регулювання руху суден мають відповідати власники суден, яким надавалися ці послуги, а не посередник –ТОВ "Палмалі".

В судові засідання представник позивача не з'явився, в телеграмі на адресу суду просив розглянути справу за його відсутності; в частині стягнення суми основного боргу просив провадження припинити у зв'язку з її добровільною сплатою відповідачем.

Представнику відповідача в судовому засіданні роз'яснені його процесуальні права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши надані докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

29.12.2007 між Державним підприємством "Дельта-лоцман" (Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Палмалі" (далі – Агент, відповідач) укладений договір про надання послуг з лоцманського проведення суден та послуг служби регулювання руху суден № 235/П-07 (далі – Договір) (а.с. 14-17).

Цього ж дня сторонами було підписано додаткову угоду № 1 (а.с.18-19).

Термін дії договору встановлений сторонами до 31.12.2008 (п. 8.1 Договору).

Відповідно до п. 1.1 Договору позивач зобов'язувався за заявками відповідача надавати послуги з лоцманського проведення та регулювання руху суден, а відповідач, в свою чергу, зобов'язувався прийняти і оплатити надані послуги.

Згідно з п. 2.1.2 договору позивач зобов'язувався надавати відповідачу рахунки для сплати зборів і платежів за користування зазначеними послугами, які оформлені на підставі встановлених цін і державних тарифів, а також вимог договору.

Пунктом 2.2.3 договору передбачено, що відповідач зобов'язаний робити своєчасну оплату відповідно до умов цього договору по суднах, що плавають під іноземним прапором – у ВКВ, а під прапором України –у національній валюті України.

Відповідно до ст. 3 Кодексу торговельного мореплавства України держава здійснює регулювання торговельного мореплавства через Міністерство транспорту України та відповідні центральні органи державної виконавчої влади. За приписами цього Кодексу, інших актів чинного законодавства та міжнародних договорів України Міністерство транспорту України в межах своєї компетенції затверджує правила, інструкції та інші нормативні документи з питань торговельного мореплавства, що є обов'язковими для всіх юридичних та фізичних осіб.

Згідно зі ст. 110 Кодексу торговельного мореплавства України у районах інтенсивного судноплавства (портові та узбережні води, вузькості, перетин морських шляхів) рішенням Міністерства транспорту України створюються служби регулювання руху суден, що здійснюють радіолокаційне обслуговування суден. Зона дії і порядок руху суден у зоні встановлюються Правилами плавання у цій зоні, що затверджуються Міністерством транспорту України.

На виконання ст. ст. 3, 10 і 110 Кодексу торговельного мореплавства України Міністерством транспорту України був виданий наказ № 721 від 09.10.2002 "Про затвердження правил плавання суден Керч-Єнікальським каналом і підхідними каналами до нього".

Пунктом 1.1 правил передбачено, що Правила плавання суден Керч-Єнікальським каналом і підхідними каналами до нього встановлюють порядок плавання суден незалежно від прапора і форми власності з метою забезпечення безпеки судноплавства в Керченській протоці, охорони людського життя на морі і попередження забруднення довкілля.

Відповідно до ст. 115 Кодексу торговельного мореплавства України із суден, що користуються послугами служби регулювання руху суден, справляється збір, порядок справляння і розмір якого встановлюються Міністерством транспорту України за погодженням з Міністерством економіки України.

Так, наказом Міністерства транспорту України від 27.06.1996 № 214, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 за № 374/1399, затверджені збори і плати за послуги, що надаються суднам у морських торговельних портах України, в тому числі лоцманський збір та збір за користування послугами служби регулювання руху суден.

Згідно з п. 4.2 Договору (в редакції додаткової угоди) оплата здійснюється відповідачем наступним чином: у випадках, коли рух судна здійснюється транзитом без заходження судна в український порт, до подання заявки на надання лінійного лоцманського проведення, послуги СРРС у зонах дії ЦРРС/ПРРС, на право проходження судна БДЛК, ХМК та ГСХ, а також на надання інформаційної послуги судну при проходженні судном ГСХ, Агент здійснює передплату в розмірі повної вартості, в тому числі ПДВ, послуг, що мають бути надані позивачем на підставі цієї заявки.

У випадках, коли судно заходить в український порт, розрахунок за надання послуг з лінійного і портового лоцманського проведення, послуги СРРС у зонах дії ЦРРС/ПРРС, надання права проходження судна по БДЛК, ХМК та ГСХ, а також за надання інформаційної послуги судну при проходженні судном ГСХ, послуги по переш вартуванню, перетягуванню (переміщенню) суден в акваторії порту, здійснюється Агентом до виходу судна із українського порту. У виключних випадках, коли суднозахід в український порт (вхід, стоянка та вихід судна) здійснюється у вихідні та святкові дні, послуги надаються на підставі заявки та гарантійного листа Агента про оплату, і оплачуються Агентом не пізніше першого робочого дня, наступного за днем виходу судна з порту.

Остаточний розрахунок здійснюється Агентом на протязі 5 банківських днів з дати отримання рахунку за реквізитами, зазначеними у рахунках.

Зобов'язання по наданню послуг позивачем виконувались належним чином, але оплата за надані послуги  відповідачем здійснювалась несвоєчасно.

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За правилами ст. 193 Господарського кодексу України та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами або договором.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (стаття 610 Цивільного кодексу України).

Стаття 611 Цивільного кодексу України встановлює правові наслідки порушення зобов'язання. Так, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (пункт 3) та відшкодування збитків (пункт 4).

Відповідно до статті 230 Господарського кодексу України та статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язань може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).

Згідно зі статтею 179 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) визнається визначена законом або договором грошова сума, яку боржник повинен сплатити кредиторові в разі невиконання або неналежного виконання зобов'язання. Якщо за порушення зобов'язання встановлена неустойка (пеня), то вона підлягає стягненню в повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків (стаття 624 Цивільного кодексу України).

В пункті 5.3 Договору сторони визначили, що в разі порушення взятих на себе за цим договором зобов'язань Агент за вимогою позивача несе перед останнім відповідальність у вигляді сплати пені в розмірі 0,1% несплаченої вартості послуг за кожен день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7% вказаної вартості, що відповідає ч. 2 ст. 231 Господарського кодексу України.

За розрахунком позивача сума пені складає 139,48 доларів США, сума штрафу складає 250,91 доларів США, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача у повному обсязі.

Провадження щодо стягнення суми основного боргу підлягає припиненню на підставі п. 11 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з відсутністю предмета спору.

Керуючись ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає на відповідача витрати по сплаті державного мита в сумі 41,06 доларів США та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 49, п. 11 ч. 1 ст. 80, ст. ст. 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Палмалі" (99014,            м. Севастополь, вул. Гер. Сталінграду, 40, код ЄДРПОУ 31430399, п/р 26008386456002 в Головному Керченському відділенні Кримського РУ Приватбанку; п/р 26004317867061 у СФ Приватбанку, МФО 324935; п/р 26001945182951 в СФ АКБ „Укрсоцбанк”, МФО 324195) на користь Державного підприємства "Дельта-лоцман" (54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 27, код ЄДРПОУ 25374003, п/р 26009128400238 в МФ ВАТ „Кредитпромбанк”, МФО 326007) пеню в розмірі 139,48 доларів США, штраф в розмірі 250,91 доларів США та витрати по сплаті державного мита в розмірі 41,06 доларів США.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Палмалі" (99014,            м. Севастополь, вул. Гер. Сталінграду, 40, код ЄДРПОУ 31430399, р/р 26008386456002 в Головному Керченському відділенні Кримського РУ Приватбанку; п/р 26004317867061 у СФ Приватбанку, МФО 324935; п/р 26001945182951 в СФ АКБ „Укрсоцбанк”, МФО 324195) на користь Державного підприємства "Дельта-лоцман" (54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 27, код ЄДРПОУ 25374003, п/р 26006129800238 в МФ ВАТ „Кредитпромбанк”, МФО 326007) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4.          В частині стягнення основного боргу в сумі 3715,89 доларів США провадження припинити.

Суддя                                                                                                    В.О.Головко

Рішення оформлено відповідно до вимог

статті 84 Господарського процесуального

кодексу України і підписано 21.10.2008

Розсилка:

1.          Державне підприємство "Дельта-Лоцман"

          (54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 27)

2.          Товариство з обмеженою відповідальністю "Палмалі"

          (99014, м. Севастополь, пр. Гер. Сталінграду, 40)

3.          Справа

4.          Наряд

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення16.10.2008
Оприлюднено31.10.2008
Номер документу2205295
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-2/21-9619-3/083

Рішення від 16.10.2008

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Головко В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні