18/272/12
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
26.03.2012р. Справа № 18/272/12
про визнання недійсним договору
Суддя Іваницький Олексій Тихонович
секретар судового засідання Жадан Т.С.
Представники сторін:
від позивача: Козирь Т.О. № 9 від 06.01.2012 року
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПРАВИ: розглядається позовна заява про визнання недійсним Договору участі у будівництві житла від 26.08.2009 року № 1-А.
Відповідач наданими йому правами, передбаченими статтею 22 ГПК України, не скористався, втретє на виклик суду не з"явився, витребувані господарським судом відзив та докази по справі не надав. Ухвала суду про порушення провадження у справи від 15.02.2011року, яка була адресована відповідачу, повернулися до суду, з відміткою пошти про закінчення терміну зберігання.
В п. 19 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" зазначено, що відповідно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженою наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена. Дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу. Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Відповідно до п. 3.6. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" у разі нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору
З огляду на вищевикладене, а також достатністю документальних доказів в матеріалах справи для її розгляду по суті, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши і оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, а також за результатами оцінки поданих сторонами господарського процесу доказів, у нарадчій кімнаті суд задовольняє позовні вимоги виходячи з наступного:
26.08.2009 р. між Приватним підприємством «Пирятинжитлобуд»(Сторона-1, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Молодьжитлобуд»(Сторона-2, відповідач) був укладений Договір дольової участі у будівництві житла № 1-А, предметом якого є спільне будівництво сторонами житлового будинку в м. Пирятин Полтавської області по вулиці Цибаня, 6 (шість) з метою пайової участі сторін для завершення будівництва 2-х поверхового 16-ти квартирного житлового будинку загальною площею 1033,3 кв. м.
Судом встановлено, що за своєю правовою природою, яка випливає з обсягу прав та обов'язків сторін, Договір дольової участі у будівництві житла № 1-А від 26.08.2009 р. є договором про інвестиційну діяльність, в результаті якої створюється об'єкт житлового будівництва.
Згідно з п. 3.1. Договору ПП «Пирятинжитлобуд»(Сторона-1) зобов'язується:
3.1.1. сприяти в отриманні генеральним підрядником всіх дозволів та погоджень, які необхідні для завершення будівництва будинку № 6 по вулиці Цибаня;
3.1.2. передати по завершені будівництва житло по фактичній площі МБТІ та здійснити оформлення права власності на частку ТОВ «Молодьжитлобуд»(Сторона 2).
Орієнтовна площа становить 940,0 кв. м., в тому числі квартира №№ 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15. Майнові права на кВ. 4 належать Стороні-1.
Згідно з п. 3.2. Договору ТОВ «Молодьжитлобуд»(Сторона-2) зобов'язується:
- здійснити функції замовника по будівництву об'єкту;
- ввести в експлуатацію об'єкт до 25 грудня 2009 року за умови стабільного фінансування –за рахунок власних і залучених коштів та матеріальних ресурсів про інвестувати завершення будівництва об'єкту, в тому числі проектні та інші роботи, пов'язані з введенням будинку в експлуатацію;
- здійснювати функції генерального підрядника на об'єкті;
- оплатити Стороні 1 витрати у розмір 1 відсотка на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Згідно з п. 3.3. Договору ТОВ «Молодьжитлобуд»(Сторона 2) має право:
- залучити субпідрядні організації для здійснення робіт на об'єктів, за дію яких він несе відповідальність;
- залучити кошти інших інвесторів відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно з п. 1.1. у редакції Додаткової угоди № 2 від 14.09.2009 р. ПП «Пирятинжитлобуд»(Сторона-1, позивач) зобов'язується після завершення будівництва житлового будинку в м. Пирятин, вул. Цибаня, 6 та введення його в експлуатацію передати квартири загальною площею 940 (дев'ятсот сорок) квадратних метрів ТОВ «Молодьжитлобуд»(Стороні-2, відповідачу).
Згідно з п. 1.2. у редакції Додаткової угоди № 2 від 14.09.2009 р. ТОВ «Молодьжитлобуд»(Сторона-2, відповідач) після отримання квартир загальною площею 940 (дев'ятсот сорок) квадратних метрів зобов'язується в термін тридцяти календарних днів виплатити Стороні-1 грошові кошти за майнові права житлового будинку в м. Пирятин, вул. Цибаня, 6 в сумі 800 000,00 грн. (вісімсот тисяч гривень 00 коп.).
Загальні правові, економічні та соціальні умови інвестиційної діяльності на території України визначає Закон України «Про інвестиційну діяльність», який спрямований на забезпечення рівного захисту прав, інтересів і майна суб'єктів інвестиційної діяльності незалежно від форм власності, а також на ефективне інвестування народного господарства України, розвитку міжнародного економічного співробітництва та інтеграції.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про інвестиційну діяльність»інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність»об'єктами інвестиційної діяльності не можуть бути об'єкти житлового будівництва, фінансування спорудження яких здійснюється з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління. Інвестування та фінансування будівництва таких об'єктів може здійснюватися виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інституту спільного інвестування, недержавні пенсійні фонди, які створені та діють відповідно до законодавства, а також через випуск безпроцентних (цільових облігацій), за якими базовим товаром виступає одиниця такої нерухомості. Зазначена норма є імперативною і не передбачає винятків.
З урахуванням викладеного, суд дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач ТОВ «Молодьжитлобуд», на якого у відповідності до Договору № 1-А від 26.08.2009 р. було покладено обов'язок з фінансування будівництва, повинен був залучати кошти третіх осіб виключно у відповідності до законодавства, а саме: фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інституту спільного інвестування, недержавні пенсійні фонди, а також через випуск безпроцентних (цільових) облігацій, за якими базовим товаром виступає одиниця такої нерухомості.
Відповідно до частини 1 ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Захист же цивільних прав –це передбачені законом способи охорони цивільних права у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 Цивільного кодексу України.
Власник порушеного права може скористуватися певним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.
Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Статтею 203 ЦК України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Зокрема: 1) змін правочину не може суперечити ЦК, іншим актам законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину, має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 40 правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Стаття 207 ГК України також передбачає, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), можу бути на вимог однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним.
Згідно з ч. 1 ст. 236 ЦК України нікчемний правочини або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою, що передбачено статтею 216 ЦК України.
Отже, з наведених норм випливає, що для визнання недійсним у судовому порядку правочину (господарського зобов'язання необхідно встановити, що правочин не відповідає вимогам закону, або ж його сторонами (стороною) при укладені було порушено господарську компетенцію.
Згідно з ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Належними та допустимими доказами, якими відповідно до вимог ст. 34 ГПК України повинні підтверджуватися викладені у позовній заяві обставини щодо заявлених позовних вимог.
З урахуванням викладених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПП «Пирятинжитлобуд»є законодавчо обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом / статті 43 ГПК України.
Після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення яким позовні вимоги задоволено повністю.
Враховуючи викладене, матеріали справи, обставин справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши і оцінивши подані додаткові докази, керуючись статтями 4 - 47, 22, 28, 32 - 34, 36, 38, 43, 44 - 45, 47і, 49, 69, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, у нарадчій кімнаті, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним Договір дольової участі у будівництві житла № 1-А від 26.08.2009 р., укладений між Приватним підприємством «Пирятинжитлобуд»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Молодьжитлобуд».
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Молодьжитлобуд»код ЄДРПОУ 32687036 (місцезнаходження: 39631, м. Кременчук, пров. Героїв Бресту, 86а,) на користь Приватного підприємства «Пирятинжитлобуд»код ЄДРПОУ 35452547 (місцезнаходження: 37000, с. Заріччя, Пирятинського району, вул. Карла Маркса, 72)судовий збір в сумі 1 073,00 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 00 коп.).
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Іваницький О.Т.
Повне рішення складено 30.03.2012 року
Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2012 |
Оприлюднено | 05.04.2012 |
Номер документу | 22312063 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Іваницький О.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні