17/421/08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" жовтня 2008 р. Справа № 17/421/08
1. Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Чернявській Я.А.,
з участю представників сторін:
від позивача –Москаленко В.В., довіреність № 05 від 06.12.2007 року;
від відповідача –не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 17/421/08
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «УКР - СКАД», м. Миколаїв, вул. Будівельників, 3,
до відповідача закритого акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк»в особі Миколаївського регіонального управління ЗАТ КБ «ПриватБанк», м. Миколаїв, вул. Фрунзе, 27,
про: повернення коштів у розмірі 70 000 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «УКР - СКАД»(надалі - позивач) звернулося до господарського суду з позовом до закритого акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк»в особі Миколаївського регіонального управління ЗАТ КБ «ПриватБанк» (надалі - відповідач) про повернення коштів у розмірі 70 000 грн.
Позивач свої позовні вимоги обгрунтовує наступним:
19 листопада 2007 року ТОВ «Укр-Скад»здійснило помилковий платіж згідно до платіжного доручення № 155 від 19.11.2007 року у розмірі 70 000 грн. на рахунок неналежного отримувача - суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця Сливінського М.О. в рахунок оплати за виконання робіт по ремонту приміщень згідно до договору б/н від 26.09.2006 року. В зв'язку зі смертю Сливінського М.О. вищевказаний договір підряду припинив свою дію і 31.10.2007 року наше підприємство уклало новий договір підряду б/н на виконання ремонтних робіт з приватним підприємством «Сливінський МА».
Помилково перерахований платіж призначався саме приватному підприємству «Сливінський МА»для оплати за виконання робіт по ремонту приміщень згідно до вказаного договору підряду б/н від 31.10.2007 року.
В зв'язку з тим, що назва приватного підприємства співпадає з прізвищем фізичної особи - підприємця в платіжному дорученні була здійснена помилка і замість даних належного отримувача - приватного підприємства «Сливінський МА» були вказані дані фізичної особи - підприємця Сливінського М.О.
В той же день, зразу ж після виявлення помилки підприємство позивача повідомило про це Миколаївське відділення Миколаївського РУ Приватбанк (банк), де обслуговується розрахунковий рахунок померлого СПД Сливінського М.О. з проханням не зараховувати вказані кошти на рахунок неналежного отримувача.
21 листопада 2007 року позивач повторно звернувся до банку з проханням повернути нам помилково перераховані кошти, але банк відповів про неможливість здійснити самостійно повернення коштів та порекомендував звернутися до суду для вирішення спірного питання.
Враховуючи наведене, позивач просить задовольнити у повному обсязі.
Згідно до ст. 1071 ЦК України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом.
Стаття 1212 ЦК України регламентує загальні положення про зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави, а саме згідно до положень вказаної статті особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно до п до п.2.31 Постанови Національного банку України від 21.04.2004 р. за № 22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976) «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»(далі по тексту - Постанови) банк отримувача має право затримати суму переказу на строк до чотирьох робочих днів (у які враховується і день надходження до банку отримувача електронного розрахункового документа) для встановлення належного отримувача цих коштів. Таким чином, при наявності повідомлення з боку нашого підприємства про неналежного отримувача, відповідач не повинен був зараховувати вказаний помилковий платіж на користь неналежного отримувача.
Згідно до п. 2.35. Постанови кошти, що помилково зараховані на рахунок неналежного отримувача, мають повертатися ним у строки, установлені законодавством України, за порушення яких неналежний отримувач несе відповідальність згідно із законодавством України. У разі неповернення неналежним отримувачем за будь-яких причин коштів у зазначений строк повернення їх здійснюється в судовому порядку.
Відповідач у відзиві на позов не заперечує у повному обсязі.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку:
Згідно ст. 1071 Цивільного кодексу України грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом.
Стаття 1212 Цивільного кодексу України регламентує загальні положення про зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави, а саме згідно до положень вказаної статті особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до до п. 2.31 Постанови Національного банку України від 21.01.2004 року за № 22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за № 377/8976) «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»(далі по тексту - Постанови) банк отримувача має право затримати суму переказу на строк до чотирьох робочих днів (у які враховується і день надходження до банку отримувача електронного розрахункового документа) для встановлення належного отримувача цих коштів.
Таким чином, при наявності повідомлення з боку підприємства позивача про неналежного отримувача, відповідач не повинен був зараховувати вказаний помилковий платіж на користь неналежного отримувача.
Згідно до п. 2.35. Постанови, кошти, що помилково зараховані на рахунок неналежного отримувача, мають повертатися ним у строки, установлені законодавством України, за порушення яких неналежний отримувач несе відповідальність згідно із законодавством України. У разі неповернення неналежним отримувачем за будь-яких причин коштів у зазначений строк повернення їх здійснюється в судовому порядку.
Для з‘ясування усіх обставин по справі суд ухвалою зобов‘язав третю державну нотаріальну контору надати інформацію щодо відкриття спадкової справи Сливінського Михайла Олександровича. На адресу суду надійшла довідка за № 4314/2-27 від 13.10.2008 року, про те, що після смерті Сливінського М.О., померлого 30.09.2007 року з заявами про відмову або прийняття спадщини ніхто із спадкоємців не звертався , спадкова справа не заводилася та свідоцтво на спадщину не видавалось.
За таких обставин та враховуючи викладене, суд вважає необхідним, позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 49, 80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги товариства зобмеженою відповідальністю «УКР - СКАД» задовольнити у повному обсязі.
2. Зобов'язати закрите акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк»в особі Миколаївського регіонального управління (м. Миколаїв, вул. Фрунзе, 27, код 23618145) списати на користь товариства з обмеженою відповідальністю «УКР - СКАД»(м. Миколаїв, вул. Будівельників, 3, код 33368265, р/р 26006000700001 у ФМД АТ «Індекс Банк», МФО 326944) грошові кошти у розмірі 70 000 грн. з розрахункового рахунку суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця Сливінського Михайла Олександровича (№ рахунку 26008054201903 в Миколаївському регіональному управлінню ЗАТ КБ «Приватбанк», ідентифікаційний код 2528614055, МФО 326610).
3. Стягнути з акціонерного товариства комерційного банку «Приватбанк»в особі Миколаївського регіонального управління (м. Миколаїв, вул. Фрунзе, 27, код 23618145) державне мито у розмірі 700 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь товариства з обмеженою відповідальністю «УКР - СКАД» (м. Миколаїв, вул. Будівельників, 3, код 33368265, р/р 26006000700001 у ФМД АТ «Індекс Банк», МФО 326944).
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Суддя С.М.Коваль
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2008 |
Оприлюднено | 05.11.2008 |
Номер документу | 2233277 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні