21/84-08-3372
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"13" жовтня 2008 р.Справа № 21/84-08-3372
За позовом: Компанії „Інтернешнл Порт Сервісіз Лімітед” в особі Представництва в Україні, м. Одеса;
до відповідача: Державного підприємства (надалі –ДП) „Одеський морський торговельний порт”, м. Одеса;
про зобов'язання виконати певні дії.
Господарський суд Одеської області у складі:
судді - ЗЕЛЕНОВА Г.М.
Секретаря судового засідання - СУСЛОВ М.В.
За участю представників сторін:
від позивача: не з'явився, не зважаючи на те, що був повідомлений належним чином.
від відповідача: Кульшик К.В. –представник ДП „Одеський морський торговельний порт” –згідно довіреності від 09.01.2008 р. за № 020/7.
СУТЬ СПОРУ: 11.08.2008 р. Позивач, Компанія „Інтернешнл Порт Сервісіз Лімітед” в особі Представництва в Україні, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою про зобов'язання Відповідача, ДП „Одеський морський торговельний порт”, укласти додаткову угоду про внесення змін в п. 4.1. договору № КД - 128 від 01.03.1999 р. в редакції, запропонованій Позивачем, та заборонити Відповідачу в односторонньому порядку припиняти здійснення на замовлення Компанії „Інтернешнл Порт Сервісіз Лімітед” обслуговування танкерів, що прибувають до нафтогавані Одеського морського торговельного порту під обробку згідно договору за № КД - 128 від 01.03.1999 р.
Ухвалою господарського суду від 12.08.2008 р. вжитті заходи до забезпечення позову шляхом накладення заборони ДП „Одеський морський торговельний порт” (65026, м. Одеса, Митна площа,1. Ідентифікаційний код 01125666) до розгляду господарським судом справи № 21/84-08-3372, в односторонньому порядку припиняти здійснення на замовлення Компанії „Інтернешнл Порт Сервісіз Лимитед” (65003, м. Одеса, вул. Наливна, 15. Ідентифікаційний код 23213997) обслуговування танкерів, що прибувають до нафтогавані Одеського морського торговельного порту під оброблення згідно договору від 01.03.1999 р. за № КД –128.
15.09.2008 р. до господарського суду надійшла заява ДП „Одеський морський торговельний порт” про припинення провадження у справі № 21/84-08-3372 на підставі п.1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України. Так, згідно умов договору за № КД - 128 від 01.03.1999 р. сторони передбачили підсудність всіх спорів, що виникають у процесі виконання зазначеного Контракту, а саме, виключно у Міжнародному Комерційному арбітражному суду при Торгово –промисловій палаті України.
02.10.2008 р. до господарського суду надійшли доповнення ДП „Одеський морський торговельний порт” до заяви про припинення провадження у справі (від 29.09.2008 р. за № 020/2-854, за якими останній просить припинити провадження у справі № 21/84-08-3372 з направленням сторін до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово –промисловій палаті України для вирішення спору по суті.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення представника Позивача господарський суд встановив, що справа підлягає припиненню з наступних підстав:
01.03.1999 р. між ДП „Одеський морський торговельний порт” та ЗАТ з іноземними інвестиціями „Синтез Ойл” укладено договір за № КД –128 від 01.03.1999 р., згідно п. 7.1. якого сторони домовилися про те, що вони будуть докладати всі зусилля того, щоб вирішати всі розбіжності та спори, пов'язані з цим договором, шляхом переговорів. У випадку, якщо спір не може бути вирішений шляхом двохсторонніх переговорів, він підлягає передачу на розгляд в Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово –Промислової палаті України.
Пунктом 4 Роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України „Про внесення змін до деяких роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України” від 06.11.2000 р. за № 02-5/618, передбачено, що відповідно до статті 12 ГПК України підвідомчий господарському суду спір може бути передано на вирішення третейського суду (арбітражу), крім спорів про визнання недійсними актів, а також спорів, що виникають при укладенні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов'язаних із задоволенням державних потреб. Передбачене згаданою нормою право може бути реалізовано як після порушення у справі з наслідками, передбаченими пунктом 5 статті 80 ГПК України, так і до звернення до господарського суду з позовом, зокрема шляхом укладення арбітражної угоди і включення її до договору (контракту) у формі арбітражного застереження. Якщо відповідну умову включено до цивільно –правової угоди, то одностороння відмова від її виконання не припускається. Виходячи з цього господарський суд, до якого подано позов з питання, що є предметом арбітражної угоди, повинен припинити провадження у справі, якщо є заперечення однієї з сторін щодо вирішення спору в господарському суді і ним не буде визнано, що арбітражна угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана.
Статтями 1, 2 Закону України „Про міжнародний комерційний арбітраж” передбачено, що до міжнародного комерційного арбітражу можуть за угодою сторін передаватися спори з договірних та інших цивільно –правових відносин, що виникають при здійсненні зовнішньоторговельних та інших видів міжнародних, економічних зв'язків, якщо комерційне підприємство хоча б однієї із сторін знаходиться за кордоном. Крім того, під терміном „арбітраж” розуміється будь –який арбітраж (третейський суд) незалежно від того, чи утворюється він спеціально для розгляду окремої справи, чи здійснюється постійно діючою арбітражною установою, зокрема, Міжнародним комерційним арбітражним судом або Морською арбітражною комісією при Торгово – промислової палаті України. Термін „комерційний” тлумачиться широко і охоплює питання, що випливають з усіх відносин торгового характеру, - як договірних, так і не договірних. Відносини торгового характеру включають такі угоди, не обмежуючись ними: будь –які торгові угоди про поставку товарів або надання послуг чи обмін товарами або послугами; угоди про розподіл, торгове представництво; факторні операції; лізинг; інжиніринг; будівництво промислових об'єктів; надання консультативних послуг; купівля –продаж ліцензій; інвестування; фінансування; банківські послуги; страхування; угоди про експлуатацію або концесії; спільні підприємства та інші форми промислового або підприємницького співробітництва; перевезення товарів та пасажирів повітрям, морем, залізничними та автомобільними шляхами.
Згідно статті 7 Закону України „Про міжнародний комерційний арбітраж”, арбітражна угода –це угода сторін про передачу до арбітражу всіх або певних спорів, які виникли або можуть виникнути між ними в зв'язку з будь –якими конкретними правовідносинами, незалежно від того, чи мають вони договірний характер, чи ін. Арбітражна угода може бути укладена у вигляді арбітражного застереження в контракті або у вигляді окремої угоди. Арбітражна угода укладається в письмовій формі. Угода вважається укладеною в письмовій формі, якщо вона міститься в документі, підписаному сторонами, або укладена шляхом обміну листами, повідомленнями по телетайпу, телеграфу або з використанням інших засобів електрозв'язку, що забезпечують фіксацію такої угоди, або шляхом обміну позовною заявою та відзивом на позов, в яких одна із сторін стверджує наявність угоди, а інша проти цього не заперечує. Посилання в угоді на документ, що містить арбітражне застереження, є арбітражною угодою за умови, що угода укладена в письмовій формі і це посилання є таким, що робить згадане застереження частиною угодою.
Відповідно до п.1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім, інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.
Пунктом 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи, те, що сторони дійшли згоди про передачу спорів, що виникають між ними при виконанні умов договору від 01.03.1999 р. за № КД - 128, на вирішення в Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово –Промислової палаті України (п. 7.1. договору від 01.03.1999 р. за № КД - 128), господарський суд вважає за належне припинити провадження у справі № 21/84-08-3372, оскільки зазначений спір не підлягає вирішенню у господарському суді.
Разом із цим, представник Відповідача, ДП „Одеський морський торговельний порт”, надав постанову Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово –промисловій палаті України про прийняття справи до провадження, за якою справу за позовом ДП „Одеський морський торговельний порт” до Компанії „INTERNATIONAL PORT SERVICES LIMITED” і ЗАТ з іноземними інвестиціями „Синтез Ойл” про внесення змін у договір від 01.03.1999 р. за № КД - 128 прийнято до провадження в Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово – промисловій палаті України за № 151и/2008.
Згідно статті 80 Господарського процесуального кодексу України, у випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається.
Відповідно до статті 8 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” сплачене державне мито підлягає поверненню у випадку припинення провадження у справі або залишення позову без розгляду, якщо справа не підлягає розгляду в суді чи в господарському суді.
Враховуючи зазначене положення Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, господарський суд вважає за необхідне повернути державне мито сплачене Компанією „Інтернешнл Порт Сервісіз Лімітед” в особі Представництва в Україні згідно платіжного доручення від 07.08.2008 р. за № 203 у сумі 85 грн. 00 коп. за подання позовної заяви.
Керуючись п. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України
У Х В А Л И В:
1. Провадження у справі № 21/84-08-3372 за позовом Компанії „Інтернешнл Порт Сервісіз Лімітед” в особі Представництва в Україні про зобов'язання Відповідача, ДП „Одеський морський торговельний порт”, укласти додаткову угоду про внесення змін в п. 4.1. договору № КД - 128 від 01.03.1999 р. в редакції, запропонованій Позивачем, та заборонити Відповідачу в односторонньому порядку припиняти здійснення на замовлення Компанії „Інтернешнл Порт Сервісіз Лімітед” обслуговування танкерів, що прибувають до нафтогавані Одеського морського торговельного порту під обробку згідно договору за № КД - 128 від 01.03.1999 р. –припинити.
2. Скасувати заходи вжиті ухвалою господарського суду від 12.08.2008 р. по справі № 21/84-08-3372.
3. Копію ухвали надіслати сторонам.
4. Видати довідку на повернення державного мита.
Суддя Зеленов Г.М.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2008 |
Оприлюднено | 05.11.2008 |
Номер документу | 2233671 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зеленов Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні