Рішення
від 25.09.2008 по справі 20/4727
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

20/4727

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" вересня 2008 р.Справа № 20/4727

за позовом закритого акціонерного товариства "Фірма "Бакалія", м. Хмельницький

до торгово-роздрібного кооперативного підприємства, м. Старокостянтинів

про стягнення 2077,02 грн.                                                                              Суддя Гладій С. В.                                                             

                                                                                                                                                                                                                 

Представники сторін:

позивача - Ніколова Л. В. за довіреністю № 119 від 18.01.2007 р.;

відповідача - не з'явився.

Суть спору:

Позивач - закрите акціонерне товариство "Фірма "Бакалія", м. Хмельницький, звернувся до суду з позовною заявою стягнення з відповідача - торгово-роздрібного кооперативного підприємства, м. Старокостянтинів, 2077,02 грн. заборгованості, яка, як вказує позивач, виникла внаслідок невиконання відповідачем взятих на себе зобов'язань по оплаті прийнятого товару згідно договору поставки № 23Х від 10.01.2007 р.

Прибулий у судове засідання 25.09.2008 р. повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач, незважаючи на належне повідомлення про дату, час та місце судового засідання, явку повноважного представника у засідання суду 09.09.2008 р. та 25.09.2008 р. не забезпечив, письмового відзиву на позовну заяву не надав, що згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України не перешкоджає вирішенню спору за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

10.01.2007 р. між закритим акціонерним товариством "Фірма "Бакалія", м. Хмельницький (постачальним) та торгово-роздрібним кооперативним підприємством, м. Старокостянтинів (покупець) укладено договір поставки № 23Х, за яким постачальник зобов'язується поставляти та передавати у власність покупця товар, а покупець зобов'язується приймати товар та оплачувати його на умовах даного договору (п. 1.1. договору). Ціни на товари, поставлені на підставі цього договору, вказуються в накладній або в розрахунку (п. 1.2. договору). Платежі за товар, придбаний за цим договором, мають бути здійсненні в готівковій або безготівковій формі протягом семи днів з моменту отримання товару.

У відповідності до п. 6 договору за несвоєчасне або неналежне виконання прийнятих на себе зобов'язань сторони несуть відповідальність, в порядку, передбаченому чинним законодавством та цим договором. В разі несплати за партії товару в термін, встановлений цим договором, постачальник має право відмовити покупцю у поставці наступної партії товару до виконання ним зобов'язань по розрахунках. За кожен день прострочення оплати товару покупець сплачує на користь постачальника пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня. При подальшому надходженні коштів від постачальника в першу чергу погашається пеня.

Сторони домовились, що за бажанням сторона, що вважає свої права порушеними діями другої сторони може попередньо звернутися до неї з письмовою вимогою. В цьому випадку, сторона, що отримала таку вимогу, зобов'язана у десятиденний строк з дня її одержання розглянути її та надіслати в обов'язковому порядку іншій стороні обґрунтовану відповідь. Всі розбіжності між сторонами вирішуються шляхом переговорів. у випадку недосягнення згоди, будь-яка суперечка, що виникла по цьому договору або у зв'язку з ним, підлягає передачі на розгляд і остаточне вирішення у господарський суд (п. 9 договору).

На виконання умов даного договору по товарно-транспортним накладним на реалізацію товару № ЦБ-0025425 та № ЦБ-0025524 від 26.04.2007 р. та № ЦБ-0025794 від 27.04.2007 р. поставив та передав у власність відповідача товар на загальну суму 2576,94 грн.

Відповідач товар прийняв, проте, взятих на себе зобов'язань по його оплаті у встановлений договором семиденний термін не виконав.

Відповіді на претензію позивача від 27.05.2008 р. відповідач не надав, заборгованість не сплатив.

Відповідно до акту звірки взаєморозрахунків між сторонами від 27.05.2008 р. станом на 30.04.2008 р., який містить підпис представника відповідача та печатку відповідача, заборгованість відповідача за договором становить 2077,00 грн.

На час подання позовної заяви до суду відповідач взяті на себе зобов'язання по оплаті прийнятого товару не виконав, заборгованість у розмірі 2077,02 грн. не сплатив.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:

Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України № 435-IV від 16.01.2003 р. (Кодекс) є договори або інші правочини. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 611). Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629).

Так, згідно статті 509 Кодексу зобов'язання виникають з договору. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона боржник повинна вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526).

Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) ст. 610 Кодексу визначає як порушення зобов'язання.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612).

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливістю виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ст. 625).

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України № 436-ІV від 16.01.2003 р. господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відтак, правовідносини, що виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими (виникли з господарського договору) і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач належним чином виконав взяті на себе за договором зобов'язання з поставки та передачі у власність покупця товару (накладні на реалізацію товару), у свою чергу відповідач товар прийняв, проте, взятих на себе зобов'язань по його оплаті у встановлений договором семиденний термін не виконав.

Судом враховано, що представником відповідача підписано та скріплено печаткою відповідача акт звірки взаєморозрахунків між сторонами від 27.05.2008 р., доказів сплати заборгованості в розмірі 2077,02 грн. суду не надано.

Зважаючи на викладене, позов закритого акціонерного товариства "Фірма "Бакалія", м. Хмельницький до торгово-роздрібного кооперативного підприємства, м. Старокостянтинів про стягнення 2077,02 грн. є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню.

Згідно ст. 49 ГПК України у зв'язку із задоволенням позову судові витрати підлягають покладенню на відповідача.

Зважаючи на викладене, керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов закритого акціонерного товариства "Фірма "Бакалія", м. Хмельницький до торгово-роздрібного кооперативного підприємства, м. Старокостянтинів про стягнення 2077,02 грн.  задовольнити.

Стягнути з торгово-роздрібного кооперативного підприємства (м. Старокостянтинів, вул. Грушевського, 22, код 22779828) на користь закритого акціонерного товариства "Фірма "Бакалія" (м. Хмельницький, вул. Шевченка, 70, код 01553416) 2077,02 грн. (дві тисячі сімдесят сім гривень 02 копійок) заборгованості, 102,00 грн. (сто дві гривні 00 копійок) витрат по оплаті державного мита, 118,00 грн. (сто вісімнадцять гривень 00 копійок) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Суддя                                                                      

Віддрук. 3 прим.:

1 –до справи,

2 –позивачу,

3 –відповідачу.

           

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення25.09.2008
Оприлюднено05.11.2008
Номер документу2233704
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —20/4727

Рішення від 25.09.2008

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладій С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні