13-04/4331а
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" жовтня 2008 р. Справа № 13-04/4331а
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., секретаря судового засідання Бордунос Л.І., в приміщенні господарського суду Черкаської області у відкритому судовому засідання розглянув адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Променерго», м. Черкаси
до відповідача –Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в особі Черкаської регіональної філії
про спонукання до вчинення дій
за участю представників сторін:
позивача: Смаглій В.М. –за довіреністю;
відповідача: участі не брав.
Заявлено позов про визнання незаконною та недійсною відмови відповідача провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 16.12.2002 року, укладеного між позивачем та Червонослобідською сільською радою Черкаського р-ну та зобов'язати відповідача зареєструвати цей договір, оскільки відповідач відмовив у його реєстрації. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просить його задовольнити.
Відповідач проти позову не заперечив, відзиву не подав. Повноваженого представника в засідання суду не направив.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, дослідивши наявні у справі документи, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи із наступного:
У відповідності до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
У відповідності до глави 15 Земельного Кодексу України (далі - ЗК) - право користування землею встановлюється в двох видах - постійне користування земельною ділянкою та оренда в її різновидах. Згідно ст. 93 ЗК, ст. 1 Закону України "Про плату за землю" та ст. 1 Закону України "Про оренду землі" - право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що між позивачем по справі та Червонослобідською сільською радою Черкаського району та області (орендодавець) було укладено та нотаріально посвідчено договір оренди земельної ділянки від 16.12.2002 року ( далі - договір оренди). Даний договір містить всі істотні умови, передбачені для договорів такого виду і у відповідності до п. 1.4. його було укладено на 25 років під розміщення виробничої бази позивача із наступним викупом.
На час укладення договору оренди був розроблений лише типовий договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), що був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 р. №197. З порівняння примірника типового договору та укладеного сторонами договору оренди вбачається, що в укладеному договір сторони обумовили більше істотних умов, ніж передбачалося типовим договором, що не суперечить чинному законодавству.
У відповідності до ст. 45 ЦК УРСР 1963 року, який був чинним на час укладення договору оренди, недодержання форми угоди, якої вимагає закон, тягне за собою недійсність угоди лише в разі, якщо такий наслідок прямо зазначено в законі. Чинним законодавством не передбачена підстава недійсності договору оренди з мотивів невідповідності його типовому договору.
В ході розгляду справи сторони не надали доказів того, що договір оренди було визнано недійсним за рішенням суду чи розірвано за згодою сторін.
Договором оренди було передбачено, що він підлягає державній реєстрації - п. 1.2, 6.4. договору. Це ж положення передбачено і ст. 18 (20 в нинішній редакції) Закону України "Про оренду землі".
При цьому обмеження у строках здійснення державної реєстрації договорів оренди землі і наслідки недотримання цих строків чинним законодавством не передбачені.
За доводами позивача, спір виник з тієї підстави, що відповідач листом від 09.10.2007р. №197 відмовив у реєстрації договору оренди з таких мотивів:
- форма типового договору оренди змінилася і слід застосовувати постанову КМУ від 03.03.2004 року №220;
- коефіцієнт індексації розрахунку орендної плати не відповідає дійсності;
- голова сільської ради змінився;
- з серпня 2003 року реєстрацію проводить Черкаський районний відділ регіональної філії ДП "Центр ДЗК";
- відсутня оплата за державну реєстрацію договору оренди;
За доводами позивача, викладеними у позовній заяві, позивач по суті не заперечує тільки проти необхідності здійснення оплати за реєстрацію, яку він не вчинив лише через отримання відмови у реєстрації договору, а решту доводів відповідача вважає такими, що не підтверджені положеннями чинного законодавства.
У відповідності до ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача –суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії та інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Суд погоджується із доводами позивача про незаконність відмови відповідача у реєстрації договору оренди і виходить з такого:
У відповідності до п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Як вказано вище, в чинному законодавстві відсутнє положення про те, що державна реєстрація договору оренди повинна бути проведення лише у певні строки і після їх сплину вона не є можливою. Нездійснення державної реєстрації договору не тягне і недійсності договору оренди землі, а лише позбавляє особу права приступати до використання землі.
У відповідності до ст. 15 Закону України "Про оренду землі", яка чинна на сьогоднішній день, законодавцем передбачено ряд істотних умов договору оренди землі і вказано, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Такі ж положення містяться і в Затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 р. №2073 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі.
Договір оренди від 16.12.2002 року відповідає всім істотним умовам, які вимагаються згідно чинного законодавства.
Крім того, вказаним Порядком державної реєстрації договорів оренди землі (п. 5) не передбачено надання для реєстрації договору оренди будь-якої оплати, яка також не встановлюється і положеннями Декрету КМУ "Про державне мито".
Викладені у листі відповідача від 09.10.2007 року № 197 зауваження щодо зміни форми типового договору оренди, неправильного коефіцієнта індексації розрахунку орендної плати, зміни голови сільської ради, неправильної назви реєструючого органу, які стали підставою для відмови позивачу в реєстрації договору, на думку суду фактично приводять до розширення встановленого законодавством переліку підстав для відмови у державній реєстрції договору оренди землі, чого відповідач робити не уповноважений.
Всі вказані зауваження відповідача не підпадають під встановлене законодавцем поняття "відсутності у договорі оренди землі однієї з істотних умов", а можуть свідчити лише про викладення певних умов договору оренди у такій редакції, яка не задовольняє відповідача по справі.
У випадку, якщо у договір оренди необхідно вносити зміни, то сторони даного договору не позбавлені це зробити у встановленому чинним законодавством порядку, а не з примусу реєструючого договори органу.
Крім того, чинне законодавство в жодній мірі не передбачає приведення укладених договорів у відповідність до типових договорів, які затверджуються вже після укладення договору оренди землі, а також вносити зміни до договору при кожній зміні голови сільської ради чи керівника підприємства-орендаря. Неправильність назви реєструючого договори органу є лише технічною помилкою і також не може тягнути за собою відмову у реєстрації договору.
У відповідності до ст. 19 Конституції України, державні органи та органи місцевого самоврядування повинні діяти способами та у відповідності до порядку, передбаченого чинним законодавством, що в даному випадку відповідачем дотримано не було.
На підставі викладеного, дії відповідача по відмові у реєстрації договору оренди земельної ділянки від 16.12.2002 року є незаконними і відповідача слід зобов'язати зареєструвати цей договір у встановленому порядку.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з державного бюджету на користь позивача слід стягнути 3,40 грн. судового збору та повернути позивачу за його заявою 81,60 грн. зайво сплаченого судового збору та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст. 160,163 КАС України, господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в особі Черкаської регіональної філії по відмові Товариству з обмеженою відповідальністю "Променерго" у державній реєстрації договору оренди земельної ділянки від 16.12.2002 року із Червонослобідською сільською радою Черкаського р-ну Черкаської області.
Зобов'язати Державне підприємство "Центр державного земельного кадастр при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в особі Черкаської регіональної філії через Черкаський районний відділ провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 16.12.2002 року ТОВ "Променерго" із Червонослобідською сільською радою Черкаського р-ну Черкаської області у встановленому порядку.
Стягнути із державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Променерго", ідентифікаційний код 24413528, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 47, кв. 8 - 3,40 грн. судового збору.
Виконавчий документ видати.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Скиба Г.М.
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2008 |
Оприлюднено | 05.11.2008 |
Номер документу | 2234196 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні