Рішення
від 04.04.2012 по справі 8/5005/867/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8/5005/867/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

02.04.12р.

Справа № 8/5005/867/2012

За позовом  Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, (м. Кривий Ріг) 

до  Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресторанна компанія "Весна", (м. Кривий Ріг) 

про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 604734 від 28.12.04р. у загальному розмірі 24 815,76 грн.

            

Суддя  Дубінін І.Ю.

Представники:

  Від позивача:                не з'явився

від відповідача:                не з'явився  

                                                        СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж (далі-позивач) звернулося до господарського суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресторанна компанія "Весна" (далі-відповідач) про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 604734 від 28.12.04р. у загальному розмірі 24 815,76 грн.

Сума позову складається з наступних сум: 12 036,57 грн. - активна електрична енергія, 12 031,64 грн. - перевищення договірних величин, 589,25 грн. - пеня, 44,25 грн. - інфляційні втрати, 114,05 грн. - 3% річних.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за договором         про постачання електричної енергії № 604734 від 28.12.04р., в частині перевищення договірних величин споживання та потужності електричної енергії.

Позивач та відповідач у судове засідання не з'явились, витребувані судом документи не надали, але були належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.

Згідно копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 13139639 станом 23.02.2012 року юридичне місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресторанна компанія "Весна" - 50086, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, Довгинцівський район, вул. Дніпропетровське шосе, б. 24-а, - куди і направлялись ухвали суду.

За таких обставин господарський суд вважає, що позивач та відповідач не скористались своїм правом на участь представників у судовому засіданні.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними  їм процесуальними  правами,  виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів  до всебічного, повного  та  об'єктивного  дослідження  всіх  обставин справи.

При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

          

                                                ВСТАНОВИВ:

28.12.04 року між Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, як енергопостачальник, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ресторанна компанія "Весна", як споживач, було укладено договір про постачання електричної енергії № 604734, згідно п. 1 договору, енергопостачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує енергопостачальнику її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами.

Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31 грудня 2005 року. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п.п. 9.9, 9.9.1 договору).

Згідно п.п. 2.2.3, 2.2.4 договору, споживач зобов'язується:

-          оплачувати енергопостачальнику вартість спожитої у розрахунковому періоді електричної енергії згідно з умовами додатку 3 "Порядок розрахунків" та додатку 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії". Розрахунковий період для обліку і розрахунку спожитої електроенергії за показами розрахункових засобів обліку встановлюється з 1 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Розрахунковий місяць для здійснення платежів за спожиту у розрахунковому періоді електроенергію та її обсяги, що належать до включення у звіт споживача про споживання електричної енергії, відповідає тому календарному місяцю, до якого належить найбільша частина розрахункового періоду.

-          Здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею енергопостачальника та електроустановками споживача згідно з додатком 9 "Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання електроенергії".

Пунктом 4.2.2. договору передбачено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 договору, споживач сплачує енергопостачальнику п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин.

Частиною 5 ст. 26 Закону України "Про електроенергію" передбачено, що споживачі у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачалькам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Відповідно до додатку № 1 до договору № 604734 від 28.12.04р. погоджені обсяги споживання електричної енергії на 2011р.

Позивач стверджує, що відповідачу на серпень та вересень 2011 року було погоджено 0,412 тис. кВт год., а згідно розрахунку, що додається до позовної заяви (а.с. 24) відповідачу нараховано за серпень 8935 кВт. год. та за вересень 4301 кВт. год., тобто споживач перевищив погоджену величину.

Таким чином, станом на 13.01.12р. заборгованість відповідача перед позивачем складає за активну електричну енергію у сумі 12 036, 57 грн., за перевищення договірних величин у сумі 12 031, 64 грн.

Доказів виконання по оплаті за договором про постачання електричної енергії                        № 604734 за активну електричну енергію у сумі 12 036, 57 грн. та за перевищення договірних величин у сумі 12 031, 64 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.

Приймаючи рішення господарський суд виходить із наступного.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України,  суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн).

Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням,  проведеним належним чином.

Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення за активну електричну енергію у сумі 12 036, 57 грн. та за перевищення договірних величин у сумі 12 031, 64 грн.

Згідно п. 4.2.1. договору, за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3 - 2.2.4 цього договору, з порушенням термінів, визначених додатком 3 "порядок розрахунків", споживач сплачує енергопостачальнику пеню у розмірі подвійної величини облікової ставки Національного Банку України за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком. У разі прострочення зазначених платежів споживач на вимогу енергопостачальника зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних з простроченої суми.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За ст.ст. 611, 549, 551 ЦК України, у разi порушення зобов'язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме i нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмiр встановлюється договором або актом цивiльного законодавства.

За ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштiв сплачують на користь одержувачiв цих коштiв за прострочку платежу пеню в розмiрi, що встановлюється за згодою сторiн.

На підставі п. 4.2.1. договору та ст. 625 Цивільного кодексу України позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у сумі 589,25 грн., інфляційні втрати у сумі 44,25 грн.,                3% річних у сумі 114,05 грн., згідно розрахунку, що додається до позовної заяви (а.с. 25).

Враховуючи викладене, та перевіривши розрахунки позивача за допомогою нормативно-довідкових таблиць системи "Ліга", судом встановлено, що розрахунок пені, інфляційних втрат та 3% річних відповідає вимогам чинного законодавства.

При викладених обставинах вимогу позивача щодо стягнення 589,25 грн., інфляційні втрати у сумі 44,25 грн., 3% річних у сумі 114,05 грн. слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Викладене є підставою для  задоволення позову у повному обсязі. Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 549, 551, 599, 610, 611, 612, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193, 218 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст. 49, ст. 75, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресторанна компанія "Весна" (50086, м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, 24-А; ідентифікаційний код 13421157) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж (50000, м. Кривий Ріг, пр. К. Маркса, 41; р/р 260325003663 у філії Дзержинського відділення № 7806 ВАТ "Ощадбанк", МФО 306072, ЗКПО 00130843) - суму заборгованості за спожиту активну електричну енергію у розмірі 12 036 (дванадцять тисяч тридцять шість) грн. 57 коп., а також суму заборгованості за перевищення договірних величин у розмірі 12 031 (дванадцять тисяч тридцять одна) грн. 64 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ресторанна компанія "Весна" (50086, м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе, 24-А; ідентифікаційний код 13421157) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж (50000, м. Кривий Ріг, пр. К. Маркса, 41; р/р 26000060431312 у Криворізькому філіалі ПАТКБ "Приватбанк",                МФО 305750, ЗКПО 00130843) - 589 (п'ятсот вісімдесят дев'ять) грн. 25 коп. пені, 44 (сорок чотири) грн. 25 коп. інфляційних втрат, 114 (сто чотирнадцять) грн. 05 коп. 3% річних, 1 609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. витрати по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя

 І.Ю. Дубінін

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення04.04.2012
Оприлюднено12.04.2012
Номер документу22473402
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/5005/867/2012

Рішення від 04.04.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Ухвала від 01.03.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Ухвала від 14.02.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні