cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-36/1989-2012 09.04.12
За позовом Публічного акціонерного товариства В«ЕлектроприладВ»
до 1. Товариства з обмежено відповідальністю В«ГастаВ»
2. Товариства з обмеженою відповідальністю В«Експортно-правовий
альянсВ»
3. Товариства з обмеженою відповідальністю В«МультисервісВ»
про стягнення 557 264, 85 грн.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 -по дов. №236 від 17.10.20111р.
Від відповідачів 1, 2, 3: не з'явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду м. Києва передані позовні вимоги Публічного акціонерного товариства В«ЕлектроприладВ» про стягнення солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю В«МультисервісВ» , Товариства з обмеженою відповідальністю В«Експортно-правовий альянсВ» , Товариства з обмежено відповідальністю В«ГастаВ» заборгованості в розмірі 557 264, 85 грн. відповідно до договору № 221 оренди нежитлових приміщень від 28.10.2008 р. та договорів оренди площадки стоянки автотранспорту від 30.01.2009 р. та від 01.06.2009 р. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачам своїх зобов'язань за вищезазначеними договорами.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.02.2012 р порушено провадження у справі № 5011-36/1989-2012, призначено її до розгляду у судовому засіданні на 28.03.2012 р. за участю представників сторін.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.03.2012 р. розгляд даної справи відкладено на 09.04.2012 р. у зв'язку з неявкою у судове засідання представників відповідачів та неналежне виконання ними вимог суду.
У даному судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення розміру позовних вимог, в якій просить стягнути солідарно з відповідача-1, відповідача-2 та відповідача-3 на користь позивача заборгованість за договором оренди у сумі 542 864грн. 85 коп. та стягнути з відповідача-1 на користь позивача заборгованість за договором оренди за площадку для стоянки автотранспорту у сумі 4 800, 00 грн.
Частиною 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Розглянувши подану заяву, суд вважає, що вона відповідає вимогам ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим приймає її до розгляду.
Представники відповідачів письмовий відзив на позов не надали, представників в судове засідання не направили, не виконали вимог суду викладених в ухвалі суду про порушення провадження від 21.02.2012 р.
Відповідачі належним чином повідомлені про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення.
Ухвали суду направлялись на адреси відповідачів, що зазначені в позовній заяві та Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. Таким чином, судом були вжиті усі належні заходи для повідомлення відповідача про місце, дату та час проведення судового засідання, шляхом надсилання поштової кореспонденції на адресу визначену за матеріалами справи. Заяв, клопотань від відповідача на адресу суду не надходило.
В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час та місце розгляду справи судом (Постанова Пленуму Вищого Господарського Суду України №18 від 26 грудня 2011року).
Відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті за відсутності представника відповідача та його відзиву на позовну заяву.
За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідачі не скористались своїм правом на участь представників у судовому засіданні.
При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відсутності відповідачів відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва -
ВСТАНОВИВ:
Згідно ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договір - є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Цивільні права і обов'язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Договір - це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. До зобов'язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов'язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який правочин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань.
Відповідно до Закону України В«Про оренду державного та комунального майнаВ» об'єктом оренди є нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення) (п. 1 ст. 4 Закону) орендодавцями є органи, уповноважені органами місцевого самоврядування, управляти нерухомим майном, яке перебуває у комунальній власності (ст. 5 Закону).
28.10.2008 р. між Відкритим акціонерним товариством «Електроприлад»(далі-орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гаста»(далі-орендар) укладено договір № 221 оренди нежитлових приміщень, за умовами якого орендодавець надав орендарю в строкове платне користування частину нежитлових приміщень, які розташовані в адміністративному будинку за адресою: Київ, вул. Глибочицька, 17, загальною площею 850, 55 кв.м.
Відповідно до п. 4.1. договору орендна плата 1 кв.м. приміщення, що орендується, складає 187, 25 грн., що на момент підписання цього договору згідно встановленого курсу НБУ ставить 35 доларів США. Загальна сума орендної плати за місяць ставить 159 265, 48 грн.
Пунктом 4.7. договору сторони домовились, що попередня плата за кожний наступний місяць користування приміщення здійснюється орендарем не пізніше десятого числа місяця, за який здійснюється платіж, при умові отримання від орендодавця до 5-числа цього місяця рахунку-фактури на суму орендної плати за поточний місяць оренди.
Згідно з п. 9.1. договору цей договір набирає чинності з моменту його підписання та діє протягом одного року з дня фактичної передачі приміщень в оренду, але в будь-якому разі до 31.12.2009 р.
З матеріалів справи вбачається, що 01.11.2008 р. орендодавець передав, а орендар прийняв нежитлові приміщення ,які розташовані в адміністративному будинку за адресою: м. Київ, вул. Глибочицька, 17, а саме: приміщення корпусу № 2, розташовані на 2-му поверсі, загальною площею 850, 55 кв.м., що підтверджується актом приймання-передачі.
Крім того, 30.01.2009 р. між Відкритим акціонерним товариством «Електроприлад»(далі-орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гаста»(далі-орендар) укладено договір площадки для стоянки автотранспорту, за умовами якого орендодавець надав, а орендар отримав в строкове платне користування площадку для стоянки автотранспорту, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Глибочицька, 17 на два місяця для паркування автомобілів.
Відповідно до п. 2.1. договору орендна плата за місяць ставить 300, 00грн.
Згідно з п. 2.2. договору розрахунок за послуги проводиться орендарем у грошовій формі шляхом перерахування відповідної суми на поточний рахунок орендодавця у строк не пізніше 10 числа поточного місяця за умови отримання орендарем до 5-го числа поточного місяця рахунку-фактури на оплату цих послуг. Акт приймання-передачі виконаних послуг повинен надійти до орендаря від орендодавця до 5 числа місяця, наступного за звітним.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що даний договір діє з 01.02.2009 р. до 31.12.2009 р.
Також, 01.06.2009 р. між Відкритим акціонерним товариством «Електроприлад»(далі-орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гаста»(далі-орендар) укладено договір площадки для стоянки автотранспорту, за умовами якого орендодавець надав, о орендар отримав в строкове платне користування площадку для стоянки автотранспорту, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Глибочицька, 17 на чотири місяця для паркування автомобілів.
Відповідно до п. 2.1. договору орендна плата за місяць становить 200, 00 грн. за кожне місце паркування для автомобілів. Загальна суму по договору складає 800, 00 грн.
Згідно з п. 2.2. договору розрахунок за послуги проводиться орендарем у грошовій формі шляхом перерахування відповідної суми на поточний рахунок орендодавця у строк не пізніше 10 числа поточного місяця за умови отримання орендарем до 5-го числа поточного місяця рахунку-фактури на оплату цих послуг. Акт приймання-передачі виконаних послуг повинен надійти до орендаря від орендодавця до 5 числа місяця, наступного за звітним.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що даний договір діє з 01.06.2009 р. до 01.06.2010 р.
Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що 28.10.2010 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Мультисервіс» (далі -поручитель) та Відкритим акціонерним товариством «Електроприлад»(далі-кредитор) укладено договір поруки, за умовами якого у відповідності з цим договором поручитель зобов'язався солідарно відповідати перед ВАТ «Електроприлад»у повному обсязі за несвоєчасне та повне виконання зобов'язань ТОВ «Гаста» за договорами оренди приміщень № 221 від 28.10.2008 р. із змінами та доповненнями, укладеними між кредитором та боржником.
Згідно з п. 2.2. договору розмір суми заборгованості поручителем за договором оренди, яку поручитель повинен перерахувати кредитору, розраховується на день надходження коштів на рахунок кредитора.
Відповідно до п. 3.1 договору поручитель відповідає перед кредитором за зобов'язаннями, що випливають з цього договору, майном та грошовими коштами, на які може бути звернення стягнення у відповідності з чинним законодавством України.
Пунктом 4.1. договору передбачено, що цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і втрачає чинність після повного погашення заборгованості за договором оренди.
Також, 28.01.2011 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Експертно-правовий альянс»(далі -поручитель) та Відкритим акціонерним товариством «Електроприлад»укладено договір поруки, за умовами якого поручитель зобов'язався солідарно відповідати перед ВАТ «Електроприлад»у повному обсязі у повному обсязі за несвоєчасне та повне виконання зобов'язань ТОВ «Гаста» за договорами оренди приміщень № 221 від 28.10.2008 р. із змінами та доповненнями, укладеними між кредитором та боржником.
Згідно з п. 2.2. договору розмір суми заборгованості поручителем за договором оренди, яку поручитель повинен перерахувати кредитору, розраховується на день надходження коштів на рахунок кредитора.
Відповідно до п. 3.1 договору поручитель відповідає перед кредитором за зобов'язаннями, що випливають з цього договору, майном та грошовими коштами, на які може бути звернення стягнення у відповідності з чинним законодавством України.
Пунктом 4.1. договору передбачено, що цей договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і втрачає чинність після повного погашення заборгованості за договором оренди.
З матеріалів справи вбачається, що 19.08.2011 р. позивач направив на адресу відповідача-1 претензію № 183 від 19.08.2011 р., в якій вимагає виконання зобов'язань за договором оренди нежитлових приміщень № 221 від 28.10.2008 р., зокрема, сплатити заборгованість в розмірі 811 345, 99 грн.
Також матеріалами справи підтверджується, що 19.08.2011 р. позивач направив на адреси відповідачів 2, 3 претензії № 184 та 185, в яких зазначає, що ТОВ «Гаста» належним чином не виконує зобов'язання за договором оренди нежитлових приміщень № 221 від 28.10.2008 р., у зв'язку з чим у нього виникла заборгованість в розмірі 811 345, 99 коп. Також зазначає, що ТОВ «Мультисервіс»та ТОВ «Експертно-правовий альянс»як поручителі відповідно до договорів поруки від 28.10.2010 р. та від 28.01.2011 р. повинні відповідати за зобов'язаннями перед кредитором на тих же умовах та ті же строки, що і боржник, а відтак -позивач вимагає виконання своїх зобов'язань у відповідачів 2,3 за договором оренди нежитлових приміщень № 221 від 28.10.2008 р. та договорів поруки від 28.10.2010 р. та 28.01.2011 р. в розмірі 811 345, 99 грн.
Станом на день розгляду справи, позивач відповіді на вказані претензії від відповідачів 1,2,3 не отримав, заборгованість за договором оренди нежитлових приміщень № 221 від 28.10.2008 р. останні не сплатили.
За таких обставин позивач просить стягнути солідарно з відповідача-1, відповідача-2 та відповідача-3 на користь позивача заборгованість за договором оренди нежитлових приміщень № 221 від 28.10.2008 р. за період з 01.01.2009 р. до 31.12.2010 р. в сумі 542 864грн. 85 коп. та стягнути з Відповідача-1 на користь позивача заборгованість за договором оренди площадки для стоянки автотранспорту від 30.01.2009 р. за період з 01.02.2009 р. до 30.06.2009 р. та за договором оренди площадки для стоянки автотранспорту від 01.06.2009 р. за період з 01.07.2009 р. до 31.12.2009 р. в сумі 4 800, 00 грн.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Як встановлено ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться і в Господарському кодексі України. Так, відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Статтею 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Згідно з ч. 1 ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку.
Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Відповідно до ст. 554 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову(субсидіарну) відповідальність поручителя.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідачі заявлених до нього вимог не спростували, відсутність у нього заборгованості станом на день розгляду справи не довели.
Зважаючи на положення ст. 554 Цивільного кодексу України та п. 3.1. договорів поруки від 28.10.2010 р. та 28.01.2011 р., суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача та стягнути солідарно з відповідачів заборгованість в у сумі 542 864, 85 грн. відповідно до договору оренди нежитлових приміщень № 221 від 28.10.2008 р. за період з 01.01.2009 р. до 31.12.2010 р.
Також, суд дійшов висновку, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Гаста»було порушено умови договорів оренди площадки для стоянки автотранспорту від 30.01.2009 р. та від 01.06.2009 р., а також положення ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача-1 заборгованості за договором оренди площадки для стоянки автотранспорту від 30.01.2009 р. за період з 01.02.2009 р. до 30.06.2009 р. та за договором оренди площадки для стоянки автотранспорту від 01.06.2009 р. за період з 01.07.2009 р. до 31.12.2009 р. в розмірі 4 800, 00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню
Витрати по сплаті судового, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідачів.
Керуючись ст. ст. 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю В«МультисервісВ» (03124, м. Київ, вул. Миколи Василенка, буд. 7, літ. А, код 25635917), Товариства з обмеженою відповідальністю В«Експортно-правовий альянсВ» ( 04053, м. Київ, вул. Артема, буд. 21, код 36177546), Товариства з обмежено відповідальністю В«ГастаВ» (03151, м. Київ, вул. Волинська, буд. 42, код 33013341), з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем у процесі виконавчого провадження, на користь Публічного акціонерного товариства В«ЕлектроприладВ» (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, 17, код 00227554) заборгованість в розмірі 542 864(п'ятсот сорок дві тисячі вісімсот шістдесят чотири) грн.. 85 коп. та судовий збір в розмірі 10 953 (десять тисяч дев'ятсот п'ятдесят) грн. 30 коп.
3. Стягнути Товариства з обмежено відповідальністю В«ГастаВ» (03151, м. Київ, вул. Волинська, буд. 42, код 33013341), з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем у процесі виконавчого провадження, на користь Публічного акціонерного товариства В«ЕлектроприладВ» (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, 17, код 00227554) заборгованість в розмірі 4800 (чотири тисячі вісімсот) грн. 00 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяТрофименко Т.Ю.
Повний текст рішення складено
10.04.2012р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2012 |
Оприлюднено | 19.04.2012 |
Номер документу | 22620704 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні