Рішення
від 30.10.2008 по справі 30/20-07-485
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

30/20-07-485

          

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" жовтня 2008 р.Справа  № 30/20-07-485

За  позовом:  Прокурор Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області

До відповідача: Приватне мале підприємство „ЛАНДИШ”;

                            Закрите акціонерне товариство „Іллічівський маслоекстраційний завод”

Про  визнання недійсним договору та зобов'язання звільнити земельну ділянку

                                                                                              Суддя                      Рога Н.В.

                                                            Представники:

Від прокурора: Клюкін К.І. –посвідчення № 3

Від позивача: Нестерова М.В. –довіреність № 1/16/01-1932 від 17.07.2008 р.

Від відповідача: не з'явився

Від відповідача: Бріг В.М. –довіреність від 14.02.2007 р.

                             Панкратова Г.С. –довіреність від 14.02.2007 р.

                                          У судовому засіданні брали участь:

Від прокурора: не з'явився  

Від позивача: Нестерова М.В. –довіреність № 1/16/01-1932 від 17.07.2008 р.

Від відповідача: не з'явився

Від відповідача: не з'явився

Суть спору: Прокурор Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного малого підприємства „ЛАНДИШ” (далі- ПМП «ЛАНДИШ») та Закритого акціонерного товариства „Іллічівський маслоекстраційний завод” (далі –ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод”) про визнання недійсним договору на прийом і утилізацію сміття й інших виробничих відходів переробки насіння соняшника, укладеного                                                  09 листопада 2005 р. між ПМП „ЛАНДИШ” та ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод”, та про зобов'язання ПМП „ЛАНДИШ” звільнити  самовільно зайняту земельну ділянку площею 1, 0 га, що знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське від будівельного, побутового сміття та відходів переробки насіння соняшника.

Представник прокуратури позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.

Позивач підтримує позовні вимоги прокурора, наполягає на задоволенні позову.

Відповідач –ПМП „ЛАНДИШ” про місце та час судових засідань був повідомлений  належним чином, але в судові засідання не з'являвся, про поважність причин нез'явлення суд не повідомив, письмових заперечень на позов до суду не надіслав.

Відповідач –ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод” проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.  

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши  пояснення представників сторін та  прокуратури, суд встановив:

09.11.2005 р. між ПМП „ЛАНДИШ” (Постачальник) та ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод” (Споживач) був укладений Договір, предметом  якого є платна послуга по  прийому і утилізації сміття Постачальником  на своїй території, а також  інших виробничих відходів переробки насіння соняшника.

04.05.2006 р. Управлінням з контролю за використанням і охороною земель у Одеській області  складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, згідно якого земельна ділянка загальною площею 3, 0 га, яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське використовується ПМП „ЛАНДИШ” без правовстановлювальних документів на землю з метою прийому і утилізаиціі сміття й інших виробничих відходів переробки насіння соняшника.

У той же день Управлінням був складений Протокол № 34 про адміністративне правопорушення відносно директора ПМП „ЛАНДИШ” щодо порушення                            ст.211 Земельного кодексу України.

04.05.2006 р. Управлінням  винесено  Постанову № 34 про накладення адміністративного стягнення (штраф у сумі 170 грн.)  на гр. Буімова О.М. - директора      ПМП „ЛАНДИШ” за порушення вимог чинного земельного законодавства, а саме: використання земельної ділянки загальною площею 3, 0 га, яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське без правовстановлювальних документів на землю з метою прийому  і утилізаціі сміття й інших виробничих відходів переробки насіння соняшника.

Крім того, 11.05.2006 р. Державним управлінням екології та природних ресурсів в Одеській області складено Акт про порушення природоохоронного законодавства та у той же день складено протокол № 003122 про адміністративне правопорушення відносно директора ПМП „ЛАНДИШ” щодо порушення норм чинного законодавства.

11.05.2006р. винесено Постанову № 003122 про накладення адміністративного стягнення (штраф у сумі 255 грн.)  на гр. Буімова Олександра Михайловича за порушення вимог чинного земельного та адміністративного законодавства, а саме: самовільне зайняття земельної ділянки площею 3, 0 га, яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля                         вул. Леніна в смт. Великодолинське з метою складування та розміщення промислових відходів, а також невиконання приписів попепедніх перевірок щодо недопущення експлуатації сміттєвалища без оформлення правовстановлювальної документації згідно діючого законодавства.

Прокурор Овідіопольського району Одеської області на підставі зазначених документів вважає, що своїми діями ПМП „ЛАНДИШ” при укладанні Договору від 19.11.2005р. на прийом і утилізацію сміття й інших виробничих відходів переробки насіння соняшника, а також щодо самовільного зайняття земельної ділянки загальною площею 3, 0 га, яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське з метою складування та розміщення промислових відходів порушено інтереси держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, у зв'язку з чим подав до суду позов про визнання недійсним Договору, укладеного 09.11.2005 р. між ПМП „ЛАНДИШ” та ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод” та зобов'язання ПМП „ЛАНДИШ” звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 3, 0 га, що знаходиться на території області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське від будівельного, побутового сміття та відходів переробки насіння соняшника.

Прокурор зазначив, що в порушення вимог ст. 84 Земельного кодексу України         ПМП „ЛАНДИШ” незаконно займає земельну ділянку загальною площею 3, 0 га, яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське, адже дана земельна ділянка є власністю держави. Крім того,  прокурор зазначає, що відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності і право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що засвідчує право власності або право постійного користування земельною ділянкою, і його державної реєстрації. Виходячи з матеріалів справи, ПМП „ЛАНДИШ” використовує земельну ділянку без правовстановлюючих документів.

Прокурор також зазначив, що відповідно до ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України  зміст право чину не може суперечити  цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.  Згідно ст.215 Цивільного кодексу України  підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину  стороною вимог, які встановлені ч.1  ст.203 цього Кодексу.

За таких обставин, прокурор просить  про визнання недійсним Договору  від 09.11.2005 р. недійсним на підставі ст. 215 Цивільного кодексу України.

Позивач –Овідіопольська районна державна адміністрація Одеської області повністю підтримує позов прокурора, вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідач -  ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод” проти позову заперечує, посилаючись на те, що Договір, укладений  09.11.2005 р. між Приватним малим підприємством „ЛАНДИШ” та ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод” та зобов'язання ПМП „ЛАНДИШ” не регулюється нормами Земельного кодексу України та не порушує моральних засад суспільства, у звязку з чим не може бути визнаний недійсним.

Розглянув матеріали справи, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог  за таких підстав:

Згідно ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу.

Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності  за рішенням органів виконавчої влади  або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Право власності та право постійного користування  на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, який посвідчує це право, та його державної реєстрації . Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. (ст.125 Кодексу). Згідно ст.126 Земельного кодексу України, таким документом є договір оренди земельної ділянки, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включає знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян; юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України  підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст.203 цього Кодексу. Згідно ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.11.2005 р. між ПМП „ЛАНДИШ” (Постачальник) та ЗАТ  „Іллічівський маслоекстраційний завод” (Споживач) був укладений Договір на прийом і утилізацію сміття й інших виробничих відходів переробки насіння соняшника. Предметом даного договору є платна послуга щодо прийому і утилізації сміття на своєй території, а також інші виробничі відходи переробки насіння соняшника.

Однак, виходячи з матеріалів справи  у ПМП „ЛАНДИШ” відсутні правовстановлюючі документи, які би підтвердили правомірність  використання земельної ділянки площею 1, 0 га, яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи 13.07.2008 р. Овідіопольським районним судом Одеської області по кримінальній справі № 1-47/2008 р. винесено вирок згідно якого визнано  Буїмова О.М. винним у скоєнні злочину, а саме: Буімов О.М. перевищив службові повноваження з метою отримання прибутку без правовстановлюючих документів використав земельну ділянку площею 1,0 га яка знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в смт. Великодолинське, уклавши договір  з ЗАТ „Іллічівський маслоекстраційний завод” щодо прийому і утилізації сміття й інших виробничих відходів переробки насіння соняшника.

Статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що одним із способу захисту цивільних прав та інтересів є припинення дії, яка порушує право відновлення становища, яке існувало до порушення.

Статтею 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

За таких обставин, на даний час е всі підстави вважати, що ПМП „ЛАНДИШ” самовільно використовує зазначену земельну ділянку, тому у суду є всі  підстави для задоволення позову.

Судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідачів відповідно до ст..ст.44. 49 ГПК України.

                      

                               Керуючись ст.ст. 44, 49 , 82-85 ГПК України, суд -

                                                              ВИРІШИВ:

1.          Позовну заяву прокурора Овідіопольського району Одеської області в інтересах держави в особі Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області - задовольнити.

2.          Визнати недійсним  договір на прийом і утилізацію сміття й інших виробничих відходів переробки насіння соняшника, укладений 09 листопада 2005 р. між Приватним малим підприємством „ЛАНДИШ” та Закритим акціонерним товариством „Іллічівський маслоекстраційний завод”.

3.          Зобовязати Приватне мале підприємство „ЛАНДИШ” звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1, 0 га, що знаходиться на території Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, біля вул. Леніна в                      смт. Великодолинське від будівельного, побутового сміття та відходів переробки насіння соняшника.

4.          Стягнути з Приватного малого підприємства „ЛАНДИШ” (67832, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Ентузіастів, 8) на користь державного бюджету (р/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації  22090200)  державне мито у сумі  42  грн. 50 коп.

5.          Стягнути з Приватного малого підприємства „ЛАНДИШ” (67832, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Ентузіастів, 8) на користь державного бюджету (р/р 31217259700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації  22050000)  витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 59 грн.

6.          Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Іллічівський маслоекстраційний завод” (678001, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Транспортна, 7-А, код ЄДРПОУ 32790234, р/р 260003117230 в ФАБ «Південний»м. Іллічівськ, МФО 328663) на користь державного бюджету  (р/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації  22090200)  державне мито у сумі  42  грн. 50 коп.

7.          Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Іллічівський маслоекстраційний завод” (678001, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Транспортна, 7-А, код ЄДРПОУ 32790234, р/р 260003117230 в ФАБ «Південний»м. Іллічівськ, МФО 328663) на користь державного бюджету (р/р 31217259700008, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації  22050000)  витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 59 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

          Накази видати після набрання рішенням законної сили.

                            Рішення підписане 03 листопада 2008р.

          Суддя                                                                                       Рога Н. В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення30.10.2008
Оприлюднено18.11.2008
Номер документу2321357
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —30/20-07-485

Рішення від 30.10.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні