Рішення
від 12.04.2012 по справі 15/5005/2448/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10.04.12р. Справа № 15/5005/2448/2012

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УніКредит Лізинг", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБМ-Днепр Промисловий Демонтаж", м.Дніпропетровськ

про стягнення 114 532,61 грн.

Суддя Петренко Н.Е.

секретар судового засідання Гурський В.С.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю № б/н від 01.09.2011р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "УніКредит Лізинг", м. Київ (далі-позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБМ-Днепр Промисловий Демонтаж" (далі-відповідач), про стягнення 114 532,61 грн.

Сума позову складається з наступних сум: 90 274,12 грн. - основний борг, 16 815,28 грн. - інфляційні витрати, 7 433,21 грн. - 3% річних.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору фінансового лізингу № 94-LD від 23.03.07р., в частині повного та своєчасного розрахунку за користування предметом лізингу.

Ухвалою господарського суду від 16.03.12р. порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду, судове засідання призначено на 10.04.12р.

10.04.12р. в судовому засіданні повноважний представник позивача заявив про зменшення розміру позовних вимог та просив суд стягнути з відповідача 110 482,71 грн., з них: 90 274,12 грн. - основний борг, 13 878,24 грн. - інфляційні витрати, 6 330,36 грн. - 3% річних. Крім того, повноважний представник позивача надав для долучення до матеріалів справи докази належного (поштове повідомлення про вручення) та вчасного повідомлення відповідача про день, час та місце розгляду справи, а також докази направлення на адресу відповідача Акту звірки.

В свою чергу, повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позов на інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджують повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 42, 53, 55).

Враховуючи зазначене, в судовому засіданні господарський суд прийшов до висновку про те, що повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився та не подав відзив на позов та інші витребувані судом документи без поважних причин, виходячи з наступного.

Копію ухвали господарського суду від 16.03.12р. відповідач отримав 29.03.12р., тобто аж за 12 днів до початку розгляду справи по суті в судовому засіданні, яке призначено на 10.04.12р. Крім того, відповідачем не надано суду жодних обґрунтованих пояснень щодо причини невиконання вимог ухвали суду від 16.03.12р. Таким чином, суд вважає, що у відповідача було достатньо часу для надання суду відзиву на позов та інших витребуваних судом документи, а також для проведення звірки взаєморозрахунків, для чого відповідачу необхідно було з'явитися до позивача

Викладене є підставою для розгляду справи по суті в даному судовому засіданні без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами справи.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 10.04.12р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

23.03.07р. між позивачем та відповідачем було укладено договір фінансового лізингу № 94-LD (далі-Договір) (а.с. 12-23), відповідно до умов п.1.1. якого, позивач приймає на себе зобов`язання придбати предмет лізингу у власність від продавця та передати предмет лізингу у користування відповідачу на строк та на умовах, визначених цим Договором, з урахуванням того, що продавець був обраний відповідачем. Ціна предмета лізингу становить Еквівалент 39 850,00 доларів США.

Згідно з п.3.1 Договору, загальні умови поставки зазначені в Додатку № 1 до цього Договору.

Як зазначено у п.7.1 Договору, складові лізингових платежів, їх суми та дати платежів визначені в графіку лізингових платежів у Додатку №2 до цього Договору. Порядок розрахунку лізингових платежів та їх склад визначаються відповідно до наступного:

Перший лізинговий платіж. Перший лізинговий платіж складається із:

а) комісійної винагороди позивача за організаційні заходи, пов`язані з підготовкою та укладенням цього Договору (надалі - "Комісія за Організацію").

b) відшкодування ціни предмета лізингу (надалі -"Відшкодування").

Відповідно п.7.1.2. Договору, другий лізинговий платіж складається за наступної суми:

а) комісійних за користування предметом лізингу відповідачем за період з дати передачі до останнього числа місяця, в якому відбулась передача предмета лізингу та наступних змінних складових:

b) ПДВ, на суму нарахованих до сплати комісій, згідно з підпунктами а) пункту 7.1.2., що перевищує подвійну облікову ставку НБУ, встановлену на день нарахування таких комісій за відповідний проміжок часу, розраховану від ціни предмета лізингу. ПДВ, згідно з цим підпунктом, розраховується та сплачується у відповідності зі статтею 3.2.2 Закону України "Про податок на додану вартість" або іншою нормою законодавства, що змінить або замінить зазначену.

Пунктом 7.1.3 Договору, третій та кожен наступний лізинговий платіж складається із:

а) відшкодування;

b) лізингових відсотків, нарахованих на ціну предмета лізингу за вирахуванням відшкодування, дата платежу за яким настала (надалі -"Відсотки") на базі місяця з 30 днів та року з 360 днів, починаючи з 15-го числа місяця наступного за тим, в якому відбулась передача предмета лізингу до дати фактичної сплати відповідачем ціни предмета лізингу, або до останнього дня строку лізингу, за відповідним рішенням позивача, згідно з умовами цього Договору; та наступних змінних складових:

с) ПДВ, на суму нарахованих до сплати відсотків, згідно з підпунктом b) пункту 7.1.3, що перевищує подвійну облікову ставку НБУ, встановлену на день нарахування таких відсотків за відповідний проміжок часу, розраховану від ціни предмета лізингу. ПДВ згідно з цим підпунктом розраховується та сплачується у відповідності з статтею 3.2.2 Закону України "Про податок на додану вартість" або іншою нормою законодавства, що змінить або замінить зазначену.

Відповідно до п.7.1.4 змінні складові лізингових платежів, які підлягають сплаті відповідачем, згідно з пунктами 7.1.2, 7.1.3, цього Договору, розраховуються на кожну дату платежу та сплачуються відповідачем в складі лізингових платежів.

Згідно п.7.5. позивач письмово повідомлятиме відповідача про суму лізингового платежу, що належить до сплати, згідно з цим Договором, за 3 (три) робочих дні до кожної чергової дати платежу. Сума лізингового платежу, що зазначається в повідомленні про лізинговий платіж, визначається по офіційному курсу обміну НБУ на дату повідомлення. У разі якщо офіційний курс обміну валюти НБУ, який діє на дату повідомлення не співпадає з офіційним курсом обміну НБУ на дату платежу позивач здійснює перерахунок лізингового платежу і враховує таку різницю в окремому повідомленні.

Якщо відповідач не отримав з будь-яких причин зазначене в цьому пункті повідомлення, відповідач не звільняється від зобов'язання та відповідальності щодо повноти та своєчасності сплати лізингових платежів.

Згідно п.7.6 Договору, відповідач сплачує на користь позивача лізингові платежі у гривнях на дати платежів, вказані в Додатку №2 до цього Договору на рахунок, зазначений в розділі 16 цього Договору, в сумі, яка визначена в повідомленні про лізинговий платіж.

Пунктом 8.2 Договору зазначено, що у випадку несплати відповідачем в належний термін будь-якої суми, яка має бути сплачена ним за цим Договором, відповідач сплачує позивачу неустойку з простроченої суми за період з дати настання терміну платежу до дати фактичної оплати в розмірі 20% відсотків річних за кожний день прострочення. Позивач зазначає суми нарахованої неустойки в окремому повідомленні і надсилає його відповідачу. Сплата неустойки не звільняє відповідача від виконання зобов`язань відповідача відповідно до умов цього Договору.

Всі платежі, що належать до сплати відповідачем за цим Договором визначені в еквіваленті і сплачуються у валюті, згідно з п.7.6 Договору (п.9.1 Договору).

Якщо будь-який лізинговий платіж припадає відповідно до умов цього Договору на день, який не є робочим днем, то такий платіж повинен бути здійснений в останній робочий день, що передує такій даті платежу (п.9.2 Договору).

Датою оплати вважається дата надходження коштів, перерахованих відповідачем на рахунок позивача (п.9.3 Договору).

Відповідно до п.9.4 Договору, всі суми одержані позивачем від відповідача або третьої сторони будуть використовуватись в наступному порядку:

- по-перше, для погашення неустойки;

- по-друге, для сплати прострочених платежів;

- по-третє, для погашення прострочених лізингових платежів (починаючи з суми найдавнішої несплати);

- по-четверте, для сплати поточних лізингових платежів;

Позивач отримує право змінювати порядок погашення заборгованості, якщо останній вважає це за необхідне.

Згідно абзацу 1 п. 14.8 Договору, цей договір набуває чинності на дату його підписання належним чином сторонами, та зберігає силу до повного виконання відповідачем всіх своїх зобов'язань за цим Договором. Одностороння відмова від цього договору повністю або частково (надалі-відмова) будь якою стороною можлива лише на умовах та в порядку визначеному цим договором.

06.03.09р. між позивачем та відповідачем була укладена додаткова угода №1 до Договору фінансового лізингу № 94-LD від 23.03.07р. (а.с.28), згідно п.1.4. якої сторони погодилися змінити графік платежів (Додаток № 2 до Договору) та викласти в редакції, що наведена в Додатку №1 до цієї Додаткової Угоди (а.с.29).

Як зазначає позивач, на виконання умов Договору ним було придбано предмет лізингу відповідно контракту купівлі-продажу №94-LD/PC від 23.03.07р., що підтверджується актом приймання-передачі предмета лізингу від 06.06.07р. (а.с.30).

Позивач стверджує, що в порушення умов Договору відповідач не своєчасно сплачував лізингові платежі та не виконав свої зобов`язання, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість по сплаті невідшкодованої частини вартості предмету лізингу (сума непогашеної вартості) в розмірі 90 274,12 грн.

Таким чином, позивач вважає, що відповідач порушив зобов'язання за Договором, у зв'язку з чим він був змушений звернутися до суду з даною позовною заявою.

Враховуючи зазначене, позивач просить стягнути з відповідача суму основного боргу за договором в сумі 90 274,12 грн.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, позивачем були нараховані до сплати відповідачу інфляційні витрати в розмірі 13 878,24 грн. та 3% річних в розмірі 6 330,36 грн.

Таким чином, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за договором фінансового лізингу № 94-LD від 23.03.07р. в розмірі в розмірі 90 274,12 грн., інфляційні витрати в розмірі 13 878,24 грн. та 3% річних в розмірі 6 330,36 грн.

Доказів виконання зобов'язання по Договору на момент розгляду спору відповідач до господарського суду не надав.

При викладених обставинах вимоги позивача слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 292 Господарського кодексу України, лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 292 Господарського кодексу України, правове регулювання лізингу здійснюється відповідно до Господарського кодексу України та інших законів.

Частина 2 статті 1 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачає, що за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Пунктом 3 ч. 2 ст. 11 Закону України "Про фінансовий лізинг" передбачено, що лізингоодержувач зобов'язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про фінансовий лізинг" сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором.

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, що передбачено ст. 611 Цивільного кодексу України.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

При викладених обставинах вимогу позивача щодо стягнення з відповідача суми основного боргу за договором фінансового лізингу № 94-LD від 23.03.07р. в розмірі 90 274,12 грн. слід визнати обґрунтованою і такою, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі вищевказаної норми закону, позивачем були нараховані інфляційні витрати в розмірі 13 878,24 грн. та 3% річних в розмірі 6 330,36 грн., розрахунок яких господарським судом перевірений та визнаний таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

При викладених обставинах вимоги позивача щодо стягнення з відповідача інфляційних витрат в розмірі 13 878,24 грн. та 3% річних в розмірі 6 330,36 грн. слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки зобов'язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.

Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 11, 16 Закону України "Про фінансовий лізинг", ст. ст. 509, 525, 526, 530, 599, 610, 611, 612, 625, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 193, 218, 292 Господарського кодексу України, ст.ст. 4, 22, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТБМ-Днепр Промисловий Демонтаж" (49005, м. Дніпропетровськ, вул. Жуковського, буд. 29, кв. 3; 49021, м. Дніпропетровськ, вул. Берегова, буд. 153, код ЄДРПОУ 34682368) на корить Товариства з обмеженою відповідальністю "УніКредит Лізинг" (04070, м. Київ, вул. Петра Сагайдачного, буд. 22/1, кодЄДРПОУ 33942232) заборгованість за договором фінансового лізингу № 94-LD від 23.03.07р. в розмірі 90 274,12 грн. (дев`яносто тисяч двісті сімдесят чотири грн.12 коп.), інфляційні витрати в розмірі 13 878,24 грн. (тринадцять тисяч вісімсот сімдесят вісім грн. 24 коп.), 3% річних в розмірі 6 330,36 грн. (шість тисяч триста тридцять грн. 36 коп.) та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 209,65 грн. (дві тисячі двісті дев'ять грн. 65 коп.).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя Н.Е. Петренко

Повне рішення складено 17.04.12р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.04.2012
Оприлюднено07.05.2012
Номер документу23539140
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/5005/2448/2012

Рішення від 12.04.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 16.03.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні