ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2012 р. Справа № 2-а-824/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю "Херсон - Байрон" про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі по тексту - заявник або ДПІ) звернулась до адміністративного суду з позовом, у якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Херсон-Байрон» (далі по тексту - відповідач або ТОВ «ХБ») податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 896073,51 грн.
Представник ДПІ надав суду заяву, згідно із якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу у порядку письмового провадження. Представник відповідача надав заяву, згідно із якою позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив розглянути справу у порядку письмового провадження. Враховуючи вищевикладене та на підставі ч. 4, ст. 122 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Відповідно до змісту позову його вимоги обґрунтовуються наступним. Так, ТОВ «ХБ» є юридичною особою, яку взято на облік як платника податків у ДПІ та є платником податку на додану вартість. За результатами своєї господарської діяльності відповідач станом на 28.02.2012 має податковий борг з податку на додану вартість (далі по тексту -ПДВ) у розмірі 896073,51 грн. Даний борг виник 16.12.2011 за рахунок несплати узгоджених шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань по ПДВ з виправленням самостійно помилок за жовтень 2011 р. При цьому у суму боргу включено суму пені у розмірі 3638,20 грн., нараховану за несвоєчасну сплату податку. З метою погашення боргу позивач звертався до органів державної реєстрації для виявлення нерухомого та рухового майна ТОВ «ХБ». Однак, згідно наданих відповідей за боржником не зареєстровано жодного майна. Згідно даних ДПІ рахунки відповідача, відкриті в банківських установах, відсутні. 23.12.2011 позивачем надіслано ТОВ «ХБ» податкову вимогу № 2423 про сплату податкового боргу на суму 896073,51 грн. Проте, зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу платника податків. Позивач просить стягнути вищезазначений борг.
Представник відповідача позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі виходячи з наступного.
Правовідносини з приводу оподаткування ПДВ врегульовані Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).
Відповідно до п.14.1.175., ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із Законом України "Про державну податкову службу в Україні" контроль за повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством здійснюють органи державної податкової служби.
Крім цього, відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби є органами стягнення та уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень. Таким чином, ДПІ має право звертатись до суду з позовом про стягнення податкового боргу.
Згідно із копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «ХБ» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Херсонської міської ради 24.11.2010. Відповідно до довідки від 25.11.2010 № 1336/29-117 відповідач взятий у ДПІ на облік як платник податків з 25.11.2010 за № 65350. Виходячи з того, що на наявність статусу платника ПДВ у відповідача вказує позивач, а у матеріалах справи міститься уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправленням самостійно виправлених помилок за жовтень 2011 р., якою відповідач самостійно узгодив своє зобов'язання, наявність статусу платника ПДВ у ТОВ «ХБ» суд вважає доведеним.
Стосовно ПДВ, то за своєю економічною суттю він відноситься до непрямих податків, тобто його сума включається у вартість товарів (робіт, послуг) що поставляються продавцем. Зокрема, відповідно до п. 14.1.178. ст. 14 ПК України податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу. Таким чином, при поставці товарів (робіт, послуг), що згідно із ст.185 ПК України є об'єктом оподаткування даним податком, фактично суму податку сплачує покупець товару (роботи, послуги), оскільки вона включена у вартість предмета поставки, однак, юридично обов'язок сплати ПДВ покладено на продавця таких товарів (робіт, послуг).
Відповідно до положень ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання (суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, тобто сума ПДВ, включена до вартості проданих товарів) звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту (суми, на яку платник податку має право зменшити своє податкове зобов'язання, тобто сума ПДВ, що включена до вартості придбаних товарів) такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені розділом V ПК України. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Тобто, оскільки платник ПДВ може бути як покупцем, так і продавцем у оподатковуваних ПДВ операціях, він фактично двічі сплачує суму податку -суму, яка визначена з вартості проданого ним товару (роботи, послуги), та суму, включену у вартість придбаних товарів. Саме тому з метою уникнення подвійного оподаткування введено такий механізм визначення податкового зобов'язання, у якому сумою податку до сплати вважається різниця між сумами ПДВ, що включені у вартості проданих та придбаних товарів.
Відповідно до п. 54.1. ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Так, ТОВ «ХБ» у грудні 2011 р. подано до ДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправлянням самостійно виправлених помилок за жовтень 2011р. Відповідно до змісту уточнюючого розрахунку відповідач самостійно узгодив податкові зобов'язання з ПДВ за жовтень 2011 р. у розмірі 892436,00 грн. За рахунок наявної на рахунку переплати у розмірі 0,51 грн. та часткового погашення у розмірі 0,18 грн. податковий борг з ПДВ за основним платежем зменшився до 892435,31 грн. Крім цього, згідно із розрахунку податкового боргу за несвоєчасну сплату ПДВ до ТОВ «ХБ» застосовано суму пені у розмірі 3638,20 грн., що підтверджується також даними копії облікової картки платника податків.
Згідно із п. 57.1. ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ст. 202 ПК України податковим періодом для ПДВ є календарний місяць. Відповідно до п. 203.1 ст. 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Крім цього, відповідно до ст. 129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При цьому, нарахування пені при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків починається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим ПК України.
Виходячи з вищевикладеного, строк для сплати податкового зобов'язання з ПДВ за жовтень 2011 р. настав, а пеня за несплату податкового зобов'язання у встановлені строки нарахована правомірно. Оскільки відповідач не сплачує таке зобов'язання, воно визнається податковим боргом.
Згідно із п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога про сплату податкового боргу сформована ДПІ 22.12.2011 за № 2423, надіслана відповідачеві 26.12.2011, однак не вручена ТОВ «ХБ» з причин, що не залежать від позивача. Так, згідно відмітки підприємства поштового зв'язку на конверті, у якому надіслано вимогу, поштове відправлення повернуто ДПІ за закінченням терміну зберігання. Копія відповідного конверту наявна у матеріалах справи.
Відповідно до п. 95.2. ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Таким чином, враховуючи дату надіслання відповідачеві податкової вимоги його податковий борг з ПДВ підлягає стягненню.
Згідно із ст. 136 КАС України у випадку визнання відповідачем адміністративного позову стосовно порядку прийняття судового рішення застосовуються правила ст. 112 КАС України. Зокрема, відповідно до ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову, якщо таке визнання не суперечать закону та не порушує чим-небудь права, свободи або інтереси.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги ДПІ обґрунтованими та законними, вважає визнання відповідачем адміністративного позову таким, що не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права та інтереси. Тому, суд приймає постанову про задоволення вимог адміністративного позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 112, 136, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби до товариства з обмеженою відповідальністю «Херсон-Байрон» про стягнення податкового боргу задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Херсон-Байрон» (код ЄДРПОУ 37353755) податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 896073 (вісімсот дев'яносто шість тисяч сімдесят три) гривні 51 коп., код платежу 14010100, р/р 31118029700002 до Державного бюджету, отримувач УДК код 24104230, банк ГУДК МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Анісімов О.В.
кат. 8.1.5
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2012 |
Оприлюднено | 23.04.2012 |
Номер документу | 23551329 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Анісімов О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні