Ухвала
від 12.04.2012 по справі к/9991/48877/11-с
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" квітня 2012 р. м. Київ К/9991/48877/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Загороднього А.Ф.,

суддів Білуги С.В.,

Гаманка О.І.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства «Універсал-2006»на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.05.2011року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року у справі за позовом Приватного підприємства «Універсал-2006»на до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про зобов'язання вчинити дії ,-

встановила:

Приватне підприємство «Універсал-2006»звернулося до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про зобов'язання вчинити дії .

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.05.2011, залишеному без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2011, в задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі, Приватне підприємство «Універсал-2006», не погоджуючись з рішенням судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення судів першої та апеляційної інстанції та постановити нове рішення про задоволення позову.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225-229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень

Судами було встановлено, що ПП «Універсал-2006»зареєстроване як юридична особа Гадяцькою РДА Полтавської області 19.09.2006, номер запису про державну реєстрацію 1 560 102 0000 000410, ідентифікаційний номер 34401512, свідоцтво серії А00 № 706430 та є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно свідоцтв № 28 від 12.12.2009 та № 25 від 14.12.2010 ПП «Універсал-2006»зареєстроване платником єдиного податку за ставкою 10% у 2010 та 2011 роках відповідно.

В період з 2010 року по 2011 рік зі сплачених позивачем сум єдиного податку відділенням Державного казначейства України були здійснені відрахування до УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області за ставкою 42% відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727/98 від 03.07.98р. ПП «Універсал-2006»сплачує страхові внески відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що на думку позивача, призвело до утворення переплати, розмір якої на час розгляду даної справи у суді першої інстанції становив 52694,45 грн.

УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області була проведена перевірка ПП «Універсал-2006»з питання звірки залишки по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування між особовою карткою платника УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області та оборотно-сальдовою відомістю платника по рахунку 651 станом на 16.12.2010. За результатами звірки залишків по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування між УПФУ в Гадяцькому районі Полтавської області та ПП «Універсал-2006»станом на 16.12.10 р. переплата по страховим внескам особового рахунку УПФУ (розділ І -33,2%) та оборотно-сальдовим відомостям рах. 651 (33,2%) платника співпадає і становить 52694,45 грн. (33,2%).

Згідно статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Пунктом 1 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що, загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарюванню, у філіях, представництвах, відділеннях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб зокрема юридичні та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, і обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на певних умовах, передбачених законодавством.

Також, пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону передбачено, що страхувальниками цих осіб є їх роботодавці, які відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону є платниками страхових внесків та зобов'язані на підставі пункту 6 частини 2 статті 17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Статтею 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»зазначено визначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів, не підлягають вилученню з Пенсійного фонду або з Накопичувального фонду і не можуть використовуватися на цілі, не передбачені цим Законом. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»№ 727/98 від 03.07.98р., суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до Державного бюджету України - 20 відсотків; до місцевого бюджету - 23 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки; на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.

Зарахування коштів на рахунки Пенсійного фонду України здійснюється на підставі документу, який підтверджує сплату єдиного податку, який надається платником одночасно із щомісячним розрахунком сум страхових внесків.

Відповідно частини 13 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду. Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.04 р. за № 64/8663, затверджена Інструкція «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», в п. 11.17 якої встановлено, що суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків та інших платежів (в тому числі частина єдиного та фіксованого податків, що надходить за найманих працівників суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали відповідний особливий спосіб оподаткування) повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків.

Також, постановою правління Пенсійного фонду України № 2-4 від 19.01.02 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.03.02 р. за № 121/6500, затверджений Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, в п. 7 якого зазначено, що повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до Пенсійного фонду України або зарахування переплат у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом Пенсійного фонду України на підставі заяви платника. Надміру сплачені суми платежів, що обліковуються в особових рахунках платників більше 1095 днів без руху (відсутні нарахування або зменшення та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення зараховуються до бюджету відповідного органу Пенсійного фонду України. Зарахування здійснюється на підставі висновку, складеного органом Пенсійного фонду України.

Колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з приписів пунктів 4 та 6 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом та нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Також, враховуючи ту обставину, що позивач в період 2006-2010 років перебував на спрощеній системі оподаткування і сплачував єдиний податок, у зв'язку із чим не сплачував страхові внески як страхувальник в розумінні пункту 1 статті14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»безпосередньо до бюджету Пенсійного фонду України, то і переплата таких страхових внесків у позивача відсутня, а тому немає підстав для вимоги про повернення переплати на рахунок позивача.

За таких обставин, касаційна скарга не підлягає задоволенню, так як, постановлені судові рішення прийняті без порушень норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 220, 220 1 , 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ухвалила:

Касаційну скаргу Приватного підприємства «Універсал-2006»на залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10.05.2011 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2011 у справі за позовом Приватного підприємства «Універсал-2006»до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про зобов'язання вчинити дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді С.В. Білуга

О.І. Гаманко

Суддя А.Ф. Загородній

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення12.04.2012
Оприлюднено23.04.2012
Номер документу23559770
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —к/9991/48877/11-с

Ухвала від 12.04.2012

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Загородній А.Ф.

Ухвала від 29.03.2012

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Загородній А.Ф.

Ухвала від 16.08.2011

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Загородній А.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні