cpg1251 Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-8111/11/0170/2
13.03.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Привалової А.В.,
суддів Омельченка В. А. ,
Щепанської О.А.
секретар судового засідання Карпова І.І.
за участю сторін:
не з'явились,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 14.10.11 у справі № 2а-8111/11/0170/2
за позовом Державної податкової інспекції у м.Алушті АР Крим (вул.Леніна, 22а, м.Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер" (вул.Юбілейна, буд.14 кв.33, м.Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)
про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.10.11 позов Державної податкової інспекції у м.Алушті АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер" - задоволено частково.
Стягнуто з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Бухгалтер" на користь місцевого бюджету м. Алушта податковий борг з плати за землю в сумі 8535,03 грн. В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, Державна податкова інспекція у м. Алушті АР Крим звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити повністю.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Правом на участь у судовому засіданні сторони не скористались. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомили. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, є підставою для розгляду справи в порядку письмового провадження. Судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи у відсутність сторін, визнаючи достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.
Розглянувши справу в порядку ст. 195, п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач 09.04.2004 року зареєстрований Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, та є платником податків та зборів, передбачених ст. 9 Податкового кодексу України.
Відповідачем до Державної податкової інспекції у м.Алушті АР Крим 01.02.2010 року подано податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік на загальну суму 103946,65 грн., відповідно до якої орендна плата за землю з січня 2010 року по листопад 2010 року склала 8662,22 грн. щомісяця та в грудні 2010 року - 8662,23 грн.
27.01.2011 відповідачем до ДПІ в м.Алушта було надано податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік на загальну суму 103946,65грн., відповідно до якої орендна плата за землю з січня 2011 по листопад 2011 року склала 8662,22грн. щомісяця та в грудні 2011 року -8662,23 грн.
Як вбачається з даних облікової картки платника податків, відповідачем не було проведено своєчасно та у повному обсязі сплату самостійно узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку за грудень 2010 року та за період з січня 2011 по квітень 2011, у зв'язку з чим за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 8535,03грн. та в сумі 34648,88грн. відповідно.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову в частині стягнення податкового боргу за 2011 рік виходив з того, що у податкового органу не виникло права на стягнення податкового боргу, оскільки ним не надано доказів направлення платнику податкової вимоги на зазначену суму податкового боргу, як то передбачено приписами п.59.3 ст.59, п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України, отже податковим органом не дотримано встановленого Податковим кодексом України порядку для стягнення податкового боргу, тому позовні вимоги про стягнення коштів в сумі 34648,88грн. заявлені передчасно.
З такими висновками суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки вони ґрунтуються на невірному застуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо орендної плати за землю, визначене у податковій декларації на поточній рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, якій дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податку набуває статусу податкового боргу з моменту його узгодження та несплати у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Пунктом 54.1. ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Отже, податкове зобов'язання відповідача зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за грудень 2010 року та січень -квітень 2011 року є узгодженим податковим зобов'язанням, а несплачена у встановлені законом строки сума самостійно задекларованого податкового зобов'язання в розмірі 43183,91грн. за цей період є податковим боргом, який виник у 2011 році, тобто після набрання чинності Податковим кодексом України.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право в тому числі стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Податкова вимога надсилається платнику податків органом державної податкової служби в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, що встановлено ч. 1 п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення згідно з п. 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України.
Згідно ст.59 Податкового кодексу України ДПІ у м.Алушта було вжито заходів щодо стягнення податкового боргу з відповідача, направлена податкова вимога від 01.02.2011 №30 на суму 8535,03грн., яка була направлена відповідачу рекомендованим листом за зареєстрованою адресою місцезнаходження, але повернута поштою 18.02.2011 у зв'язку з неможливістю вручення, та відповідно до п.58.3. ст.58 Податкового кодексу України вважається врученою з цієї дати.
Матеріали справи свідчать, що станом на 30 травня 2011 року відповідачем не сплачені самостійно задекларовані податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки, недоїмка складає 43183,91грн. (а.с.19).
Доказів про сплату самостійно узгодженого податкового зобов'язання відповідачем не надано.
Відповідно до п.59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
При цьому частиною 1 статті 95 Податкового кодексу України саме на орган державної податкової служби покладено здійснення за платника податків і на користь держави заходів щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність направлення відповідачу нової вимоги про сплату боргу на новоутворену суму 34648,88грн., що заявлена до стягнення, оскільки судом не враховані положення п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, які в даному випадку підлягають застосуванню.
Позивачем дотримано умови, визначені ст.ст. 59, 95 Податкового кодексу України, платнику податків надсилалась податкова вимога на відповідний податковий борг, сума якого збільшилась. Отже у податкового органу виникло право на стягнення податкового боргу, що виник після надіслання податкової вимоги відповідачу.
Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судом апеляційної інстанції судового рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення, є невідповідність висновків суду обставинам справи, допущення порушень норм матеріального чи процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Алушта АР Крим - задовольнити.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 14.10.11 у справі № 2а-8111/11/0170/2 в частині відмови у задоволенні позовних вимог ДПІ у м.Алушта про стягнення податкового боргу в сумі 34648,88грн. - скасувати.
3. Прийняти в цій частині нову постанову.
Позов задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Бухгалтер»(98500, АР Крим, м.Алушта, вул.Юбілейна, 14, кв.33, ЄДРПОУ 30411663) на користь місцевого бюджету м.Алушта (код платежу 13050200 на р/р 33216812700007 в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740913) податковий борг з орендної плати за землю в сумі 34648,88грн.
4. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 19 березня 2012 р.
Головуючий суддя підпис А.В.Привалова
Судді підпис В.А.Омельченко
підпис О.А.Щепанська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.В.Привалова
Суд | Севастопольський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2012 |
Оприлюднено | 24.04.2012 |
Номер документу | 23595180 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Привалова Анжеліка Вячеславівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні