cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2012 р. Справа №18/410/12
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНД-Груп", м.Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю Торгова група "Луна", м.Полтава
про стягнення 1416,05 грн.
Суддя О.М.Тимощенко
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПРАВИ: розглядається позовна заява про стягнення 1416,05 гривень, з яких 1376,88 гривень - сума основного боргу за договором поставки продукції №755 від 17.01.2011 року, 39,17 гривень пені.
Позивач явку представника у засідання не забезпечив. Від нього на адресу суду надійшло письмове клопотання про розгляд справи по суті без участі представника позивача у зв'язку з неможливістю забезпечити явку представника. Суд клопотання задовольняє.
Крім того, позивач надав письмові уточнення позовних вимог від 04.04.2012р., згідно яких просить стягнути суму основного боргу 1300,00 грн. та пеню у розмірі 100,47 грн.
Статтею 22 ГПК України не передбачено права позивача на подання заяв та клопотань про "уточнення" позовних вимог. У разі надходження до суду такої заяви останній, виходячи з її змісту, а також змісту позовної заяви та конкретних обставин справи розцінює її як подання іншого позову, зменшення або збільшення розміру позовних вимог, об'єднання позовних вимог, тощо (п.3.11 постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції"). У даному випадку позивач фактично зменшив суму основного боргу та збільшив період нарахування та суму пені; загальна сума позову при цьому зменшилась. Отже, суд розцінює дану заяву про уточнення позовних вимог від 04.04.2012р. як заяву про зменшення позовних вимог.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням відповідача на час розгляду справи є: м.Полтава, пров.Спортивний,4. Однак ухвала суду від 27.03.2012р., що направлялась судом на цю адресу, повернулась до суду з відміткою поштової установи про те, що за даною адресою відповідач не знаходиться (у матер.справи).
Місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (стаття 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців").
Враховуючи викладене, а також те, що розшук відповідача не входить до компетенції суду, відповідач належним чином повідомлявся судом про час та місце розгляду справи, суд розглядає справу за наявними у ній матеріалами згідно ст.75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
17.01.2011р. між сторонами був укладений договір №755 поставки продукції (копія - арк.11 справи, оригінал надісланий до суду позивачем з супровідним листом). Згідно з умовами договору, постачальник (позивач) продає та поставляє, а покупець купує та оплачує на умовах та у порядку, визначених цим договором, товар у якості, асортименті, кількості та за цінами, вказаними у додатках (специфікаціях) або у накладних, що засвідчують прийом-передачу товару від постачальника до покупця та є невід'ємними частинами цього договору. Ціна договору та порядок здійснення розрахунків встановлені розд.3 договору. Так, покупець зобов'язаний оплачувати кожну партію товару протягом 7 календарних днів з моменту передачі такої партії товару.
Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до 31.12.2011р. з можливістю пролонгації на один рік, а у фінансовій частині - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.8.5 договору).
Як вбачається з матеріалів справи, по накладній ТТН №ПЛТ-008425 від 03.09.2011р. відповідачем було отримано товар на суму 1676,88 грн. (копія накладної - арк.12 справи, оригінал наданий для огляду позивачем з супровідним листом). Як вказує позивач в уточненні до позовної заяви, частково товар було оплачено (18.10.2011р. проплата 364,24 грн.), з урахуванням сальдо на 01.08.2011р. у розмірі 12,64 грн. заборгованість відповідача за товар, яку просить стягнути позивач, становить 1300,00 грн.
Згідно ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України). Відповідно до ст.631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов'язки відповідно до договору.
Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог , що звичайно ставляться.
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Згідно ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, встановлених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).
Згідно ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно повинно бути виконане у встановлений строк (термін). Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та відповідачем у справі виникли зобов'язання з договору поставки, в силу яких згідно ст.712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно ст.692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
На підставі викладеного, позовні вимоги в частині стягнення основного боргу є правомірними та обґрунтованими. Відповідач не надав суду жодних доказів сплати боргу, акт звірки взаємних розрахунків з позивачем не підписав.
Стосовно стягнення пені суд зазначає наступне:
Відповідно до ст.546 ЦК України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі (ст.547 ЦК України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 ЦК України). Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ст.51 ЦК України).
З огляду на ч.6 ст.232 Господарського кодексу, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідальність сторін передбачена розд.5 договору. Зокрема, у випадку несвоєчасної оплати поставленої партії товару покупець зобов'язаний сплатити на користь постачальника пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості партії товару за кожен день прострочення платежу (п.5.3 договору).
Судом здійснено перерахунок пені, заявленої до стягнення, з використанням калькулятора ІПС "Законодавство та з урахуванням наведених приписів ст.232 ГК України та Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", за результатами якого суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в частині стягнення 100,47 грн. пені.
Згідно ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).
Відповідно до вимог ст.82 ГПК України, рішення приймається судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками процесу, а також доказів, витребуваних судом, у нарадчій кімнаті.
Судові витрати, понесені позивачем, відшкодовуються йому за рахунок відповідача з урахуванням приписів ст.49 ГПК України.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст.33,43,49,75,82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Торгова група "Луна" (м.Полтава, пров.Спортивний, 4, р/р 2600510087 МФО 331489, код ЄДРПОУ 37306113) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АНД-Груп" (юрид.адреса: 01001, м.Київ, вул.Софійська,10-А, поштова адреса: 04073, м.Київ, вул.Сирецька,33А, р/р 26000003094500 в АБ "ІНГ Банк Україна", МФО 300539, код 34795962) 1300,00 грн. основного боргу, 100,47 грн. пені, 1609,50 грн. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Тимощенко О.М.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2012 |
Оприлюднено | 03.05.2012 |
Номер документу | 23676433 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Тимощенко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні