Рішення
від 10.11.2008 по справі 16/132-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16/132-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2008 р.                                                            Справа № 16/132-08

вх. № 7343/6-16

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Ільмінський Є.В., довіреність №1-40/27-51 від 31.10.2008р.

відповідача - не з'явився;   

розглянувши справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Турбоатом" м. Харків  

до  Товариства з обмеженою відповідальністю "Реєстр Холдінг", м. Харків  

про присудження до виконання обов"язку в натурі

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просить зобов'язати ТОВ "Реєстр Холдінг" його філії або інші відокремлені структурні підрозділи, передати ВАТ "Турбоатом" систему реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Турбоатом", а саме:

- реєстр власників іменних цінних паперів, складений за станом на дату закриття реєстру,  в електронному вигляді на магнітному носії, та його резервної копії на додатковому магнітному носії у форматі Excel (*. xls)  та у паперовій формі в трьох примірниках. Реєстр, що передається, повинен бути прошитий, пронумерований та засвідчений підписом уповноваженого представника ТОВ "Реєстр Холдінг" та печаткою ТОВ "Реєстр Холдінг";

- у разі обтяження акцій власників зобов'язаннями - копій всіх первинних документів, що є підставою для обтяження акцій, засвідчених ТОВ "Реєстр Холдінг";

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що загальними зборами акціонерів ВАТ «Турбоатом» від 28.08.2007 р. прийнято рішення щодо зміни документарної форми випуску іменних акцій ВАТ «Турбоатом» на бездокументарну форму випуску (питання № 14 протоколу № 9 Чергових загальних зборів акціонерів ВАТ „Турбоатом”  від  28.08.2007р.; постановою ДКЦПФР від 15.08.2008 року №614-ХА за порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів ДКЦПФР у відношенні ТОВ "Реєстр Холдінг" було застосовано санкцію у вигляді анулювання ліцензії №АВ362487, виданої ТОВ "Реєстр Холдінг" на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач відзив на позов і витребувані документи суду не надав. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та надання доказів покладений на сторони, тому суд, відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши всі обставини справи в їх сукупності, вислухавши пояснення представника позивача,  суд встановив наступне.

Стаття 12 Закону України «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» визначає, що реєстратор веде реєстр власників іменних цінних паперів на умовах договору, що укладається з емітентом цінних паперів .  

Відповідальність за належну організацію обліку власників іменних  цінних  паперів  законодавство  покладає   на   емітента: відповідно  до  абзацу  другого  частини  першої  статті  9 Закону України  "Про  Національну  депозитарну  систему  та   особливості електронного  обігу  цінних паперів в Україні" доручення емітентом реєстратору вести  реєстр  власників  іменних  цінних  паперів  не знімає  з  емітента відповідальності за виконання зобов'язань,  що випливають з угод щодо цінних паперів.

18.02.2005 р. між ВАТ «Турбоатом» (надалі – Товариство) та ТОВ «Реєстр Холдінг» (що здійснював на підставі ліцензії професійну діяльність на ринку цінних паперів: діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів) було укладено договір на ведення реєстру ВАТ «Турбоатом»  № 2 (надалі – Договір №2), відповідно до умов якого ТОВ «Реєстр Холдінг» зобов'язався надавати ВАТ «Турбоатом» послуги щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів: обліку та зберігання інформації про власників  іменних цінних паперів та про операції, внаслідок яких виникає необхідність внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів на підставі законодавства.

Загальними зборами акціонерів ВАТ «Турбоатом» від 28.08.2007 р. прийнято рішення щодо зміни документарної форми випуску іменних акцій ВАТ «Турбоатом» (свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №95/20/1/2000 видане Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 26.05.2000р.( надалі –ДКЦПФР)) на бездокументарну форму випуску (питання № 14 протоколу № 9  загальних зборів акціонерів ВАТ „Турбоатом”  від  28.08.2007р.  (а.с. 31)).

Статтею 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у формі видачі ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю.

Згідно з ч. 1 п. 9 ст. 4 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» діяльність із ведення реєстру власників іменних цінних паперів - збір, фіксація, обробка, зберігання та надання даних, які складають систему реєстру власників іменних цінних паперів, щодо іменних цінних паперів, їх емітентів і власників підлягає ліцензуванню.

Як вбачається зі  ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює ДКЦПФР, яка крім інших функцій, передбачених ст. 7 цього Закону, встановлює порядок та видає ліцензії на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, на депозитарну, реєстраційну, розрахунково-клірингову діяльність з цінними паперами, діяльність з управління активами та інші передбачені законодавством ліцензії на здійснення окремих видів професійної діяльності на ринку цінних паперів, а також анулює ці ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери.

Постановою ДКЦПФР від 15.08.2008 р. № 614-ХА про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (надалі – Постанова № 614-ХА)) за порушення вимог законодавства про цінні папери, нормативних актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовано у відношенні товариства з обмеженою відповідальністю «Реєстр Холдінг” санкцію у вигляді анулювання ліцензії серії АВ № 362487 на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів.

Пунктом 21 глави 4 «Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку», затвердженого Рішенням ДКЦПФР від 23.07.2006 року № 432 (надалі – Положення №432) встановлено, що рішення про анулювання ліцензії  набирає чинності через десять днів з дати його прийняття, тобто з 26.08.2008 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 ГПК України сторони мають право, зокрема, подавати докази та брати участь в їх дослідженні.

Водночас ч. 1 ст. 33 ГПК України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог  і  заперечень.

Відповідач своїм правом наданим ст. 22 ГПК України не скористався, доказів оскарження чи  не чинності  Постанови № 614-ХА суду не надав.

Як вбачається з листа Харківського територіального управління ДКЦПФР №02/1654 від 29.08.2008р,  ліцензію ТОВ „Реєстр-Холдінг” на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів було анульовано уповноваженими особами ДКЦПФР 15.08.2008р. внаслідок розгляду  справи про повторне правопорушення. Постанова набирає чинності через 10 днів після її винесення. Станом на 28.08.2008р. ДКЦПФР не отримувала судових документів, що свідчать про обмеження її дії. В зв'язку з чим, є підстави вважати, що Постанова №614-ХА від 15.08.2008р. про анулювання ліцензії ТОВ „Реєстр-Холдінг” набула чинності з 26.08.2008р. і з цієї ж дати ТОВ „Реєстр-Холдінг” повинно було припинити здійснення професійної діяльності на фондовому ринку.

Відповідно до пп. 2.1, 2.3, 2.4 пункту 2 глави 5 Положення №432 в разі анулювання ліцензії реєстратор повинен:

- припинити здійснення професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної  діяльності,  а  саме  діяльності  з  ведення реєстру власників іменних цінних паперів, з дати набрання чинності рішення про анулювання ліцензії;

- протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішення про  анулювання ліцензії зобов'язаний у письмовій формі повідомити всіх  емітентів, з якими реєстратор уклав договори про ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, про анулювання ліцензії із зазначенням дати набрання чинності рішення про анулювання;

- реєстратор зобов'язаний за погодженням з емітентами, реєстри яких  він  веде,  призначити  дату закриття реєстрів. Здійснити передачу  системи  реєстру  власників  іменних цінних паперів у строки та порядку,  установленому Положенням про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.

Пунктом 2 розділу 8 «Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 р. № 1000, (надалі – Положення №1000) встановлено, що передача реєстру здійснюється  також у випадках:

-  припинення дії договору про ведення реєстру між реєстроутримувачем та емітентом ;

- анулювання дії ліцензії на право здійснення діяльності щодо ведення реєстрів власників іменних цінних паперів реєстроутримувачу.

Відповідно п. 6 розділу 8 Положення №1000 у разі анулювання ДКЦПФР ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку –депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, реєстратор зобов'язаний за погодженням з емітентом призначити дату закриття реєстрів. Дата передачі реєстру не повинна бути пізніше ніж 10 робочих днів від дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії.

Згідно з п. 9 розділу 8 Положення №1000 датою закриття реєстру є

-          дата припинення дії договору про ведення реєстру;

-          дата набрання чинності рішення про анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як вбачається з п. 8.3. договору №2, сторони домовились, що кожна сторона має право достроково розірвати договір на ведення реєстру в односторонньому порядку.

Також, у п. 8.3 договору № 2 сторони передбачили право кожної сторони на дострокове розірвання договору на ведення реєстру у зв'язку з анулюванням (закінченням строку) дії ліцензії Реєстратора на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів: діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів.

Позивач скористався своїм правом та   направив відповідачу лист № 1-40/43-399 від 29.08.08 р.,  в якому  вказав, що між ВАТ «Турбоатом» та ТОВ «Реєстр Холдінг» було укладено договір № 2 від 18.02.2005 р. про надання послуг щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ „Турбоатом”. Оскільки постановою ДКЦПФР №614-ХА від 15.08.2008р. до ТОВ «Реєстр-Холдінг» за порушення вимог законодавства про цінні папери, нормативних актів ДКЦПФР було застосовано санкцію у вигляді анулювання ліцензії серії АВ № 362487 на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку – депозитарної діяльності, а саме: діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів, а відповідно п. 8.3 вищезазначеного договору однією з підстав для його дострокового розірвання є анулювання дії ліцензії реєстратора. Враховуючи викладені вище обставини ВАТ „Турбоатом” прийняло рішення щодо дострокового розривання Договору №2 від 18.02.2005р. з 03.09.2008р.

Слід зазначити, що ВАТ «Турбоатом» листом № 1-40/43-397 зверталося з вимогою до ТОВ «Реєстр Холдінг» 03.09.2008 р. здійснити передачу системи реєстру до емітента ВАТ «Турбоатом» у зв'язку з анулюванням відповідної ліцензії та неможливістю подальшого здійснення ТОВ «Реєстр Холдінг» ведення реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ «Турбоатом». Відповідно п. 9 розділу 8 Положення № 1000 у разі неможливості здійснення реєстроутримувачем ведення реєстру всі документи системи реєстру передаються уповноваженому на зберігання, яким може бути емітент або Національний депозитарій України. Враховуючи неможливість подальшого здійснення реєстроутримувачем ведення реєстру паперів, ВАТ „Турбоатом”  прийнято рішення про передачу всіх документів системи реєстру ВАТ „Турбоатом” уповноваженому на зберігання, а саме до емітента: ВАТ „Турбоатом” (61037, м. Харків, пр-т Московський, 199, код ЄДРПОУ 05762269) та запропонував  відповідачу здійснити 03.09.2008 р. передачу системи реєстру ВАТ «Турбоатом». Позивач також повідомив відповідача, що емітент до цього часу не отримав від реєстратора повідомлення про анулювання ліцензії з зазначенням дати набрання чинності рішення про анулювання.

Однак, в зазначений термін, 03.09.2008 р., ВАТ «Турбоатом» не мало змоги отримати документи системи реєстру, тому що за місцезнаходженням реєстратора (м. Харків, вул. Соколова, 2, кв. 63) та за місцезнаходженням Київської філії ТОВ «Реєстр Холдінг»  (м. Київ, вул. Івана Мазепи, 34, оф. 313) не було будь-яких представників реєстратора та  філії , про що були складені відповідні акти. Крім цього, аналогічні акти були також складені 27.08.2008 р., 28.08.2008 р., 29.08.2008 р., 03.09.2008 р., 08.09.2008 р. Дані факти підтверджуються також і Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (лист № 04/1721 від 09.09.2008 р.).

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі  або  частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом,  договір є  відповідно розірваним або зміненим (ч. 3 ст. 651 ЦК України).

Згідно ч. 2 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняється.

Відповідно до пп. 3.1.3 Договору № 2 у разі розірвання договору на ведення реєстру реєстратор повинен передати реєстр власників іменних цінних паперів новому реєстроутримувачу (емітенту або реєстратору визначеному Емітентом). Передача реєстру здійснюється протягом п'яти робочих днів від дати закриття реєстру та оформляється актом приймання-передання, який засвідчується підписами уповноважених осіб та печатками Реєстратора, Емітенту та нового реєстроутримувача.

Згідно до пп. 2.3.17 договору №2 при передачі реєстру Реєстратор зобов'язаний надати новому реєстроутримувачу такі документи та інформацію системи реєстру:

- реєстр власників іменних цінних паперів, складений на дату закриття реєстру;

- бланки сертифікатів іменних цінних паперів;

- копії первинних документів про існуючі в реєстрі обтяження цінних паперів зобов'язаннями;

- копії первинних документів про існуючих уповноважених осіб власників іменних цінних паперів;

- копії анкет зареєстрованих осіб;

- копії журналу обліку записів в реєстрі і журналу виданих, погашених та втрачених сертифікатів іменних цінних паперів за весь період ведення реєстру Реєстратором;

- копію анкети Емітента;

- копії статуту та свідоцтва про державну реєстрацію Емітента;

- копію довідки з банку про відкриття Емітенту поточного рахунку;

- копію документа, який підтверджує призначення посадових осіб Емітента;

- копію зареєстрованої інформації про випуск іменних цінних паперів;

- копії всіх свідоцтв про реєстрацію випусків цінних паперів Емітента;

Вищезазначені копії документів повинні бути засвідчені підписом уповноваженого представника Реєстратора та містити відбиток печатки Реєстратора.

Згідно п. 1 розділу 8 Положення №1000 при передачі реєстру власників іменних цінних паперів від одного реєстроутримувача до іншого повинні передаватися такі документи та інформація системи реєстру:

- реєстр власників іменних цінних паперів, складений на дату закриття реєстру. Реєстр повинен бути засвідчений підписом уповноваженого представника реєстроутримувача та містити відбиток печатки реєстроутримувача. Сторінки реєстру повинні бути пронумеровані та прошиті. Якщо попередній реєстроутримувач здійснював ведення реєстру з використанням комп'ютерної техніки, новому реєстроутримувачу додатково передається реєстр власників іменних цінних паперів в електронній формі;

- оригінали документів, що подавались для внесення змін до системи реєстру за незавершеними операціями;

- копії первинних документів про існуючі у реєстрі обтяження цінних паперів зобов'язаннями;

- копії анкет зареєстрованих осіб;

- копії (за наявності) журналу обліку записів у реєстрі цінних паперів;

- фотокопії (ксерокопії) погашених свідоцтв про знерухомлення за весь період ведення реєстру реєстроутримувачем, який передає реєстр;

- копії(я) журналів(у), у яких (якому) здійснювався облік виданих, утрачених, погашених та знищених сертифікатів іменних цінних паперів, а також свідоцтв про знерухомлення іменних цінних паперів реєстроутримувача, який передає реєстр, та копії таких журналів, переданих попередніми реєстроутримувачами (за наявності);

- копії документів, що визначені в пункті 4 розділу V цього Положення;

- копії проспектів емісій цінних паперів;

- копії свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів;

- бланки сертифікатів цінних паперів;

- копії виписок з реєстру кодів цінних паперів Національного депозитарію України.

Копії вищезазначених документів повинні бути засвідчені підписом уповноваженого представника реєстроутримувача та містити відбиток печатки реєстроутримувача, який передає реєстр.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу суд покладає на відповідача.

Керуючись  ст.ст.  525, 651, 653 ЦК України, ст. 9 Закону України „Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні”, Положенням про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого Рішенням ДКЦПФР №1000 від 17.10.06 р. ст.ст.1,  4 – 4-7,22,33-35, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України,   

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Реєстр Холдінг” (61099, м. Харків, вул. Соколова, 2, кв. 63, код ЄДРПОУ 24676860), його філії або інші відокремлені структурні підрозділи передати Відкритому акціонерному товариству “Турбоатом” (м. Харків, пр. Московський, 199, код ЄДРПОУ 05762269) систему реєстру власників іменних цінних паперів        ВАТ „Турбоатом”, а саме:

-реєстр власників іменних цінних паперів, складений за станом на дату  закриття реєстру, у паперовій формі в трьох примірниках. Реєстр, що передається, повинен бути прошитий, пронумерований та засвідчений підписом уповноваженого представника ТОВ “Реєстр Холдінг” та печаткою ТОВ “Реєстр Холдінг”;

-реєстр власників іменних цінних паперів, складений за станом на дату закриття реєстру, в електронному вигляді на магнітному носії, та його резервної копії на додатковому магнітному носії у форматі Excel (*.xls);

-у разі обтяження акцій власників зобов'язаннями - копій всіх первинних документів, що є підставою для обтяження акцій, засвідчених  ТОВ “Реєстр Холдінг”.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Реєстр Холдінг” (61099, м. Харків, вул. Соколова, 2, кв. 63, код ЄДРПОУ 24676860 (у т.ч. р/р 260093002113 в АКБ "Меркурій" м. Харкова, МФО 351663) на користь Відкритого акціонерного товариства “Турбоатом” (м. Харків, пр. Московський, 199, код ЄДРПОУ 05762269 (у т.ч. р/р 26008301733007 у Фрунзенському безбалансовому відділенні філії "Комінтернівського відділення Промінвестбанку у м. Харкові", МФО 351362) - витрати по сплаті держмита в розмірі 85,00 грн. та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                            

Повний текст рішення виготовлено та підписано 14.11.2008р.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.11.2008
Оприлюднено26.11.2008
Номер документу2369935
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —16/132-08

Постанова від 09.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Харченко В.М.

Ухвала від 25.03.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Харченко В.М.

Ухвала від 19.01.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Харченко В.М.

Рішення від 10.11.2008

Господарське

Господарський суд Харківської області

Здоровко Л.М.

Рішення від 12.09.2008

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 17.06.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Т.В.

Ухвала від 28.05.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Т.В.

Ухвала від 25.04.2008

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні