Рішення
від 27.04.2012 по справі 2/1522/12458/11
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Номер провадження № 2/1522/5404/12

Справа № 2/1522/12458/11

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2012 року Приморський районний суд м. Одеси, у складі:

головуючої судді Шенцевої О.П.,

при секретарі Соболевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1, який діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2, до ОСОБА_3 про включення до складу засновників, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, що був уточнений, у якому просить включити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до складу засновників виробничо-торгівельного підприємства «Овікс»у формі товариства з обмеженою відповідальністю та внести відповідні зміни до установчих документів товариства.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб- підприємців від 20.10.2010 року, засновниками (учасниками) ТОВ ВТП «Овікс»є ОСОБА_4 та ОСОБА_3.

ІНФОРМАЦІЯ_1. помер ОСОБА_4.

Після смерті ОСОБА_4 у спадщину вступили ОСОБА_1 та ОСОБА_2

На даний час в статутному капіталі ТОВ ВТП «Овікс»50% належить ОСОБА_5, інші 50% успадковані ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Внаслідок невиконання відповідачкою своїх обов'язків учасника господарського товариства, що виявляється у несплаті внеску учасника товариства, її нез'явленні на загальні збори учасників товариства, позивачі не можуть провести загальні збори товариства та прийняти рішення про внесення змін до установчих документів ТОВ ВТП «Овікс», що пов'язані з їх вступом у спадщину. Статутом ТОВ ВТП «Овікс»не встановлено спеціальних положень щодо порядку спадкування частки померлого учасника та необхідності отримання згоди від інших учасників.

Для відновлення свого порушеного права позивачі звернулися до суду.

В судове засідання з'явилася представник позивачів, яка просила позов задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, тому суд вважає за можливе розглянути позов за її відсутності та ухвалити заочне рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено , що Виробничо-торгівельне підприємство «Овікс»у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ ВТП «Овікс») зареєстровано 30 березня 1999 р. за адресою: 65026, м. Одеса, Польський спуск, 6. Код ЄДРПОУ -30389921.

Засновниками підприємства виступили ОСОБА_4 (частка в статутному капіталі товариства - 50 %) та ОСОБА_6 (частка в статутному капіталі товариства). Розмір статутного капіталу ТОВ ВТП «Овікс»- 46250 грн. (п. 3.4 Статуту ТОВ ВТП «Овікс»). Станом на 26.03.1999 р. ОСОБА_4 до статутного капіталу ТОВ ВТП «Овікс»внесено 13 875 (тринадцять тисяч вісімсот сімдесят п'ять) грн. 00 коп. (довідка АБ «Південний»вих. № 18/2935 від 26.03.1999 р. додається). 26.03.2011 р. ОСОБА_1 внесено 3500 (три тисячі п'ятсот) грн. згідно з прибутковим касовим ордером № 7 від 26.03.2011 р. (додається).

Внесок ОСОБА_6 в розмірі 23 125 (двадцять три тисячі сто двадцять п'ять) грн. сплачено не було. Разом з тим, всупереч приписам ч. 2 ст. 53 Закону України «Про господарські товариства»в редакції, що діяла у 2001 р., що передача частки (її частини) третім особам можлива тільки після повного внесення вкладу учасником, який її відступає, 09.01.2001 р. ОСОБА_6 безоплатно відступив свою (невиплачену) частку в статутному капіталі ТОВ ВТП «Овікс»ОСОБА_3 (Протокол Загальних зборів учасників ТОВ ВТП «Овікс»від 09.01.2001 р. № 2).

Відповідні зміни, що сталися у складі засновників товариства, були внесені до Установчого договору ВТП ТОВ «ОВІКС»та були зареєстровані Жовтневою районною адміністрацією виконкому Одеської міської ради 11.04.2001 р. Зміни ж до Статуту Підприємства, згідно якого на сьогодні діє Підприємство, щодо складу засновників внесені та зареєстровані не були.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців від 20.10.2010 року, засновниками (учасниками) ТОВ ВТП «Овікс»є ОСОБА_4 та ОСОБА_3.

ІНФОРМАЦІЯ_1. помер ОСОБА_4.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданим приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7 18 червня 2011 р. та зареєстрованим в реєстрі за № 1260 (спадкова справа № 8/2011), 1/2 статутного капіталу ТОВ ВТП «Овікс», що належала ОСОБА_4, була успадкована його батьком -ОСОБА_1 в розмірі 5/6 від 1/2 статутного капіталу та його сином -ОСОБА_2 в розмірі 1/6 від 1/2 статутного капіталу ТОВ ВТП «Овікс».

З 2003 р. (після розлучення ОСОБА_5 з ОСОБА_4 їхня спільна дитина -ОСОБА_2, проживав з батьком. Після смерті ОСОБА_4 опікуном ОСОБА_2 став його дід -ОСОБА_1, що підтверджується рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 17 березня 2011 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Цивільного процесуального кодексу України, права, свободи та інтереси малолітніх осіб віком до чотирнадцяти років, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

Відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про господарські товариства», учасники товариства зобов'язані: виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами (пп. б). Цій нормі кореспондують положення п. 3.5. Статуту ТОВ ВТП «Овікс», які встановлюють, що учасник Підприємства зобов'язаний повністю внести свій вклад протягом року з моменту реєстрації Підприємства. Учаснику Підприємства, який повністю вніс свій вклад, видається сертифікат, який не належить до цінних паперів, але свідчить про володіння часткою Підприємства.

Проте, починаючи з 2001 р. і по сьогоднішній день ОСОБА_3 жодним чином не приймає участь у роботі підприємства та не виконує обов'язку зі сплати належної їй частки у статутному капіталі товариства у розмірі 23125 грн., що складає 50% статутного капіталу ТОВ ВТП «Овікс».

Крім того, ОСОБА_3 (володіючи часткою у 50 %) ігнорує повідомлення про проведення Загальних зборів учасників та не з'являється на них. Зважаючи на встановлений ч. 1 ст. 60 Закону України «Про господарські товариства» припис, що загальні збори учасників ТОВ вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів, ТОВ ВТП «Овікс»фактично позбавлено можливості прийняти будь-яке рішення відносно своєї статутної діяльності, вирішення питання щодо якого віднесене до компетенції Загальних зборів учасників.

Все вищезазначене свідчить про систематичне невиконання ОСОБА_3 обов'язків, покладених на неї як на учасника ТОВ ВТП «Овікс»чинним законодавством та статутними документами Підприємства.

Згідно частини п'ятої статті 147 ЦК України, частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.

Отже, учасники ТОВ самі можуть обрати спосіб набуття статусу учасника спадкоємцями померлого учасника. Застосовуючи норму ч. 5 ст. 147 ЦК України, можна зазначити, що за загальним правилом частка переходить автоматично до спадкоємця учасника ТОВ. І лише статутом товариства може бути передбачений інший варіант: необхідність отримання згоди інших учасників. Зауважимо, що Статутом ТОВ ВТП «Овікс»не встановлено спеціальних положень щодо порядку спадкування частки померлого учасника та необхідності отримання згоди від інших учасників.

Згідно з п. 2. ч. 1. ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати примірник оригіналу рішення про внесення змін до установчих документів. Внесення ж змін до установчих документів є виключною компетенцією загальних зборів. Отже, згода на вступ до товариства виражається у формі проведення загальних зборів ТОВ.

Відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про господарські товариства», у зв'язку зі смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства. Отже, Закон, на відміну від ЦК України («частка переходить до спадкоємця, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства»), не передбачає автоматичного переходу здійснення права на частку. Отже, ці норми створюють колізію в правовому регулюванні змістовного та темпорального (часового) характеру.

Змістовні колізії, які виникають між нормами внаслідок часткового збігу обсягу їх регулювання, розв'язуються за допомогою принципу: спеціальний закон скасовує дію загального. Темпоральні колізії, які виникають внаслідок видання в різний час з того самого питання двох і більше норм права, розв'язуються за допомогою принципу: наступний закон з того ж питання скасовує дію попереднього.

Відповідно до пункту 1 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/211 від 7 квітня 2008 р., при правозастосуванні застосовується не в цілому закон як нормативно-правовий акт, а відповідна правова норма як її частина, за змістом якої і визначається, чи є ця норма (її частина) спеціальною чи загальною. Враховуючи те, що норми ч. 5 ст. 147 ЦК України та ст. 55 Закону України «Про господарські товариства»регулюють однакове коло відносин, вони не можуть співвідноситись між собою як загальні до спеціальних. За таких умов варто керуватися іншим принципом, відповідно до якого перевагу отримує норма, що була прийнята пізніше. У нашому випадку такою нормою є норма ч. 5 ст. 147 ЦК України, оскільки кодекс був прийнятий 16.01.2003 р., тобто пізніше за Закон України «Про господарські товариства»від 19.09.1991 р. Ця обставина ще раз доводить відсутність необхідності отримання згоди на вступ до товариства від інших учасників.

З огляду на зазначене, для отримання можливості реалізувати своє право на успадковану частку ОСОБА_1 та ОСОБА_2, необхідно внести відповідні зміни до статутних документів.

Відповідно до статей 59 та 60 Закону України «Про господарські товариства», рішення про внесення змін до статуту вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотків загальної кількості голосів учасників товариства. Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Проте, як зазначалося, в статутному капіталі ТОВ ВТП «Овікс»50% належить ОСОБА_5, інші 50% успадковані ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Отже, у зазначеному випадку, господарське товариство не може провести повноважні Загальні збори та прийняти рішення у порядку, що відповідає чинному законодавству і, як наслідок, протокол цих Загальних зборів не можна вважати таким, що відповідає чинному законодавству.

Згідно положень статті 83 Господарського кодексу України зміни до статуту товариства, пов'язані зі зміною складу учасників цього товариства, набирають чинності з дня внесення цих змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів товариства та пакет документів, що подається при цьому державному реєстраторові, як вже зазначалось, визначається статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Зокрема, має бути подано примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

З огляду на зазначене та ситуацію, яка склалася, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, який знаходиться на його піклуванні, наразі позбавлені юридичної можливості реалізувати свої корпоративні права, які вони успадкували у зв'язку зі смертю ОСОБА_4, а діяльність ТОВ ВТП «Овікс»у зв'язку з цим фактично паралізовано.

Згідно з Листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 03.06.2011 р. № 5085 «Про надання роз'яснення [відносно діяльності товариства з обмеженою відповідальністю у зв'язку зі смертю одного з засновників]», у такій ситуації захистити права спадкоємців може лише суд.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного суд приходить до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 81, 88, 213-215, 224-226 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1, який діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 -задовольнити.

Включити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до складу засновників виробничо-торгівельного підприємства «Овікс»у формі товариства з обмеженою відповідальністю; внести зміни до Статуту виробничо-торгівельного підприємства «Овікс»у формі товариства з обмеженою відповідальністю щодо складу його засновників, зазначивши, що засновники виробничо-торгівельного підприємства «Овікс»у формі товариства з обмеженою відповідальністю володіють частками в його статутному капіталі в наступних розмірах: ОСОБА_3. -50 %; ОСОБА_1 -41, 67 %; ОСОБА_2 -8,33 %.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10-ти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі в 10 -ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя 27.04.2012

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення27.04.2012
Оприлюднено10.05.2012
Номер документу23754439
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2/1522/12458/11

Ухвала від 25.11.2011

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Шенцева О. П.

Рішення від 27.04.2012

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Шенцева О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні