ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2012 року м. ПолтаваСправа №2а-1670/662/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
при секретарі - Лазаренко У.І.,
за участю:
представника позивача - Карасенко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, -
В С Т А Н О В И В:
06 лютого 2012 року Приватне акціонерне товариство "Райз-Максимко" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 15 листопада 2011 року №Ю-302.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що з 19 жовтня 2011 року по 08 листопада 2011 року відповідач провів планову перевірку Буринської філії ПАТ "Райз-Максимко" щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01 липня 2009 року по 01 жовтня 2011 року, а також достовірності та правильності формування відомостей про нарахування заробітної плати, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01 січня 2009 року до 01 жовтня 2011 року. За результатами перевірки був складений акт перевірки від 08 листопада 2011 року №64. На підставі вказаного акту була прийнята вимога про сплату боргу в сумі 145605,12 грн. від 15 листопада 2011 року №Ю-302, яка, як зазначає позивач, є необґрунтованою, прийнятою без правових підстав і суперечать чинному законодавству. Оскільки Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" зареєстрована без права юридичної особи, при цьому все майно та грошові кошти належать головному підприємству, розрахунок по заробітній платі проводиться юридичною особою через філію, як і діяльність філії ведеться від імені головного підприємства. Буринська філія входить до складу ПАТ "Райз-Максимко", яке є платником фіксованого сільськогосподарського податку як підприємство включаючи структурні підрозділи. Буринська філія ПАТ "Райз-Максимко" не може обліковуватися в органах податкової служби, як окремий платник на загальних підставах, та користується пільгами юридичної особи щодо сплати фіксованого сільськогосподарського податку.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав суду клопотання про розгляд справи без його участі.
У своїх письмових запереченнях просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те що Буринською філією ПАТ "Райз-Максимко" у липні-грудні 2009 року порушено пункт 6 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: обов'язок по нарахуванню та сплаті в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків, яке виявилось в безпідставному застосуванні у липні-грудні 2009 року спеціальної ставки для нарахування страхових внесків у розмірі 26,56%, замість належної 33,2%. Виявлення вказаного порушення зумовило донарахування управлінням страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму 145 605,12 грн., що стало підставою для винесення вимоги № Ю-302 від 15.11.2011 року.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, встановив наступне.
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Райз-Максимко" (ідентифікаційний код 30382533) зареєстроване юридичною особою 26.05.1999 року Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією, та має ряд філій, в тому числі і Буринську філію ПАТ "Райз-Максимко" (ідентифікаційний код 35643599).
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Буринська філія ПАТ "Райз-Максимко" за своїм правовим статусом є філією без права юридичної особи.
У період з 19 жовтня 2011 року по 08 листопада 2011 року працівниками Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області була проведена планова перевірка Буринської філії ПАТ "Райз-Максимко" щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України за період з 01 липня 2009 року по 01 жовтня 2011 року, а також достовірності та правильності формування відомостей про нарахування заробітної плати, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01 січня 2009 року до 01 жовтня 2011 року.
За результатами перевірки складено акт № 64 від 08.11.2011 року, в якому встановлено зокрема порушення позивачем п. 6, ч. ч.2 ст. 17, ст.. 19, ч. 2 ст. 20 та п. 8 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в результаті чого: донараховано страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень-грудень 2009 року за ставкою 33,2% в сумі 145 605,12 грн.
На підставі вказаного акту була прийнята вимога про сплату боргу в сумі 145605,12 грн. від 15 листопада 2011 року №Ю-302
Згідно статей 14, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 статті 15 Закону визначено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь.
Згідно із статтею 2 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" № 320-ХГУ від 17 грудня 1998 року (чинного на момент вчинення спірних правовідносин), особи можуть бути зареєстровані як платники фіксованого сільськогосподарського податку, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно - правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий рік) перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу. Якщо особа створюється шляхом злиття, приєднання, поділу (виділу), перетворення або виділу згідно з відповідними нормами Цивільного кодексу України, то норма щодо дотримання не менш як 75 відсотків загальної суми валового доходу від реалізації (поставки) сільськогосподарської продукції (супутніх послуг) протягом останнього податкового періоду поширюється на: усіх осіб солідарно, які зливаються або приєднуються; кожну окрему особу, створену шляхом поділу або виділу: особу, створену шляхом перетворення.
Для отримання реєстрації, як платника фіксованого сільськогосподарського податку особа має подати відповідному податковому органу документи за переліком, який встановлюється за процедурою, визначеною законом для подання, податкової звітності.
ПАТ "Райз-Максимко" у 2009 році мало статус платника фіксованого сільськогосподарського податку, що підтверджується листом Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва, наявним в матеріалах справи.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про систему оподаткування" (чинного на час виникнення спірних відносин) платниками податків та зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Пунктом 5 частини 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - в розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Питання нарахування та сплати страхових внесків до ПФУ врегульовані вищевказаними законами, відповідними підзаконними актами, зокрема Положенням про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.1999 року № 658 (чинним на момент вчинення спірних правовідносин).
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що до суб'єктів права на користування спеціальною пільговою ставкою нарахування страхових внесків віднесені платники фіксованого сільськогосподарського податку. Закон не дає підстав для розширеного тлумачення поняття платника такого податку за рахунок його філій, що не є юридичними особами.
Відповідно до Положення про Буринську філію ЗАТ "Райз-Максимко", затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів ЗАТ "Райз-Максимко" Протокол № 6 від 27.02.2009 року, філію створено в якості територіального відокремленого структурного підрозділу товариства. Філія не є юридичною особою, діє від імені товариства, свої відносини з юридичними та фізичними особами будує на договірних засадах. Філія зареєстрована платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із пунктом 5 Положення (чинного на момент вчинення спірних правовідносин), сільськогосподарські підприємства для набуття і підтвердження статусу платників податку самостійно обчислюють суму такого податку за формою встановленою Державною податковою адміністрацією та до 1 лютого поточного року подають: загальний розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з якої справляється податок, до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням: звітний розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку окремо за кожною земельною ділянкою до органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі валового доходу підприємства за попередній звітний (податковий) рік до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок за формою встановленою Мінагрополітики разом з Державною податковою адміністрацією; витяг з державного земельного кадастру про склад земель сільськогосподарських угідь та їх грошову оцінку до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок.
Згідно із пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхові внески сплачуються на умовах, та в порядку, передбаченому цим Законом та у розмірах передбачених Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до абзацу 7 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для платників фіксованого сільськогосподарського податку збір на обов'язкове пенсійне страхування визначається окремо за спеціальною ставкою від об'єкта оподаткування.
Отже, право застосовувати знижену ставку для обчислення внесків виникає за наявності одночасно двох умов: статусу страхувальника та статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 14, статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Буринська філія ПАТ "Райз-Максимко" зареєстрована як платник страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування в УПФ України в Буринському районі Сумської області за № 1802081614.
Буринська філія ПАТ "Райз-Максимко" є страхувальником щодо застрахованих осіб, працю яких остання використовує, проте, не має права застосовувати статус платника фіксованого сільськогосподарського податку щодо своєї діяльності на земельних ділянках в Буринському районі Сумської області, оскільки не зареєстрована платником фіксованого сільськогосподарського податку і не може бути платником цього податку в силу приписів статті 2 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок", а тому не мала передбаченого законом права застосовувати у 2009 році 26,56% та повинна була обчислювати страхові внески на загальних підставах - 33,2%.
Таким чином, відповідачем було правомірно донараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а вимога про сплату боргу в сумі 145 605,12 грн. винесена в межах компетенції відповідача та згідно вимог законодавства.
Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач довів суду правомірність донарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пред'явлення вимоги про сплату боргу та відсутність з його боку порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а тому суд вважає, що позовні вимоги безпідставні, необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Райз-Максимко" до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області про скасування вимоги про сплату боргу - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 24 квітня 2012 року.
Суддя Р.І. Молодецький
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2012 |
Оприлюднено | 10.05.2012 |
Номер документу | 23858360 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Р.І. Молодецький
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні