ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 307
РІШЕННЯ
Іменем України
03.05.2012Справа №5002-33/805-2012
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Хорізон»
(вул. Сонечна, 10 А, смт. Партеніт, м. Алушта, 98542)
(вул. Солнечна, 10, смт. Партеніт, м. Алушта, 98542)
(вул. Київська, 130, кв. 81, м. Сімферополь, 95043)
до Алуштинської міської ради
(пл. Радянська, буд. 1, м. Алушта, 98516)
Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»
(вул. Некрасова, буд. 11, м. Сімферополь, 95000)
про спонукання до виконання певних дій.
Суддя Радвановська Ю.А.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 5 від 24.04.12, представник, ТОВ «Хорізон».
Від відповідачів: не з'явився, Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації»;
не з'явився, Алуштинська міська рада.
Суть спору: товариство з обмеженою відповідальністю «Хорізон» звернулося до господарського суду АР Крим з позовною заявою до Алуштинської міської ради, Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» та просило суд зобов'язати виконавчий комітет Алуштинської міської ради внести зміни в резолютивну частину рішення № 788 від 24 листопада 2006 року, а також зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати та надати позивачу право власності на нерухоме майно: магазин в комплексі із зупинкою, розташовані за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, напроти б\в «Айвазовське»: загальною площею магазину - 38,0 м2, корисною площею - 33,4 м2, допоміжною площею - 4,6 м2.
До початку розгляду справи по суті, 26 квітня 2012 року позивачем надана заява в порядку частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України, в якій позивач змінив позовні вимоги шляхом зміни предмету позову та просив суд визнати право власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Хорізон» на нерухоме майно - магазин в комплексі із зупинкою, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, напроти будинку відпочинку «Айвазовське», загальною площею магазину - 38,0 м2, корисною площею - 33,4 м2, допоміжною площею - 4,6 м2, а також зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» зареєструвати право власності за товариством з обмеженою відповідальністю «Хорізон» на зазначене нерухоме майно (а.с. 85-88).
Ухвалою господарського суду АР Крим від 26 квітня 2012 року вищезазначена заява товариства з обмеженою відповідальністю «Хорізон» прийнята судом до розгляду (а.с. 107-108).
Позовні вимоги вмотивовані оспорюванням відповідачами та відмовою зареєструвати за позивачем право власності на спірне майно, яке було ним побудоване з дотриманням вимог чинного законодавства на земельній ділянці, що належить товариству з обмеженою відповідальністю «Хорізон» на праві оренди, чим порушуються права останнього та він зазнає збитків.
Відповідачі до судових засідань жодного разу не з'явилися, про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином, від Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» 27 квітня 2012 року до суду надійшло клопотання про розгляд справи за наявними матеріалами без участі представника відповідача (а.с. 117), яке було задоволено судом.
Крім того, відповідач, Алуштинська міська рада, надав відзив, у якому просив припинити провадження у справі з огляду на те, що за його думкою, даній спір не підлягає вирішенню в господарських судах (а.с. 48).
Однак, суд не визнав наведені відповідачем підстави достатніми, у зв'язку з чим відмовив у задоволення зазначеного клопотання (а.с. 74-75).
Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представнику позивача роз'яснені процесуальні права та обов'язки.
За клопотанням представника позивача, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», пояснення та клопотання по справі надавалися ним російською мовою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши представлені докази, суд
встановив:
Рішенням 13-ої сесії 24-го скликання № 13-27 від 28 лютого 2003 року Партенітською селищною радою міста Алушта затверджений проект відводу земельної ділянки, площею 0,0145 га, під торгівельним павільйоном-зупинкою, розташованим по вул. Фрунзенське шосе, б/в «Айвазовське» в смт. Партеніт, товариству з обмеженою відповідальністю «Хорізон», за рахунок земель загального використання Партенітської селищної ради надано в оренду строком до 28 лютого 2008 року земельну ділянку, площею 0,0145 га, для використання в комерційних цілях (а.с. 7).
На підставі зазначеного рішення 14 березня 2003 року між Партенітською селищною радою (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Хорізон» (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендарю передано в строкове платне користування земельну ділянку за адресою: АР Крим м. Алушта, смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, загальною площею 0,0145 га, під торгівельний павільйон-зупинку, строком до 28 лютого 2008 року (а.с. 8-10).
Рішенням 14-ої сесії 24-го скликання № 14-26 від 28 березня 2003 року Партенітською селищною радою затверджений даний договір оренди (а.с. 12), про що 02 червня 2003 року зроблено запис № 17 у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Партенітської селищної ради № 6 (а.с. 11 зворот).
З матеріалів справи вбачається, що в подальшому рішенням Партенітської селищної ради від 23 січня 2008 року № 31 -24 позивачу надано згоду на поновлення договору оренди земельної ділянки, площею 0,0145 га, розташованого по вул. Фрунзенське шосе, в смт. Партеніт. Строк оренди встановлений в 49 років (а.с. 13).
Рішенням 46-ої сесії 5-го скликання Партенитської селищної ради № 46-31 від 16 квітня 2009 року товариству з обмеженою відповідальністю «Хорізон» надано згоду на продовження строку укладення договору оренди земельної ділянки для розміщення магазину з літнім майданчиком, зупинки громадського транспорту (а.с. 14).
30 червня 2011 року рішенням 12-ої сесії 06-го скликання Партенитської селищної ради № 12-21 строк надання договору оренди земельної ділянки, площею 0,0145 га, розташованої за адресою: АР Крим, м. Алушта, смт. Партенит, вул. Фрунзенське шосе в районі б\в «Айвазовське», що використовується в комерційних цілях під розміщення магазину, літнього майданчику, зупинки громадського транспорту, на затвердження, був продовжений (а.с. 15).
Пунктом 2 зазначеного рішення дана земельна ділянка віднесена за основним цільовим призначенням до земель житлової та громадської забудови.
Пунктом 3 рішення зобов'язано надати договір оренди в Партенитську селищну раду на затвердження протягом року зі дня прийняття цього рішення (а.с. 15).
Також судом було встановлено, що в 2003 році Кримським державним проектним інститутом проектування об'єктів комунального будівництва «Кримкомунпроект» за замовленням товариства з обмеженою відповідальністю «Хорізон» був зроблений робочий проект торгівельного павільйону в комплексі із зупинкою по вул. Фрунзенське шосе в смт. Партеніт (а.с. 89-103).
21 квітня 2003 року Кримська Республіканська служба Української державної інвестиційної експертизи при Раді міністрів Автономної Республіки Крим Комплексним експертним висновком № 60А-2003 рекомендувала затвердити вищезазначений робочий проект (а.с. 16).
15 листопада 2006 року Актом технічної комісії про введення в експлуатацію завершеного будівельного об'єкту прийнято рішення ввести в експлуатацію магазин в комплексі з зупинкою, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, напроти будинку відпочинку «Айвазовське» (а.с. 18).
24 листопада 2006 року рішенням за № 788 виконавчий комітет Алуштинської міської ради затвердив Акт технічної комісії про введення в експлуатацію завершеного будівництвом магазина в комплексі з зупинкою, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, навпроти б\в «Айвазовське»: загальною площею магазину - 38,0 м2, корисною площею - 33,4 м2, допоміжною площею - 4,6 м2 та дозволив ТОВ «Хорізон» ввести в експлуатацію тимчасовий об'єкт торгівлі (а.с. 19).
З метою оформлення права власності на будівлю та підготовкою рішення виконавчого комітету, свідоцтва про право власності з нанесенням реєстраційного надпису на об'єкті нерухомого майна юридичної особи, позивач 09 жовтня 2008 року уклав з Кримським республіканським підприємством «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» договір № 3069-244846 на виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів та інших видів робіт для підприємств та організацій (а.с. 20-21).
08 квітня 2010 року Сімферопольським МБРТІ надано відповідь позивачу за № 10/432 про неможливість підготувати документи та видати свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзінське шосе, напроти б\в «Айвазовське», у зв'язку з введенням Алуштинською міською радою рішенням № 788 від 24 листопада 2006 року в експлуатацію тимчасового об'єкту торгівлі (а.с. 22).
Невизнання за позивачем права власності на спірні об'єкти та відмова в їх реєстрації з'явилася підставою для звернення товариства з обмеженою відповідальністю «Хорізон» із даною позовною заявою до суду.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Предметом спору у даній справі є вимоги про визнання права власності на будівлю магазину із зупинкою, побудовані позивачем за власні кошти на земельній ділянці, що належить йому на праві оренди, як на окремі об'єкти нерухомості в цілому.
Матеріалами справи підтверджується, що на підставі рішення Партенітської селищної ради 13-ої сесії 24-го скликання № 13-27 від 28 лютого 2003 року між радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Хорізон» укладений договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АР Крим м. Алушта, смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, загальною площею 0,0145 га, під торгівельний павільйон-зупинку, строком до 28 лютого 2008 року (а.с. 8-10).
Рішенням Партенітської селищної ради № 31 -24 від 23 січня 2008 року строк оренди за даним договором був продовжений на 49 років (а.с. 13).
Згідно з пунктом 1 договору оренди земельна ділянка передана в оренду під торгівельний павільйон-зупинку.
24 листопада 2006 року рішенням за № 788 виконавчий комітет Алуштинської міської ради затвердив Акт технічної комісії про введення в експлуатацію завершеного будівництвом магазина в комплексі з зупинкою, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, навпроти б\в «Айвазовське»: загальною площею магазину - 38,0 м2, корисною площею - 33,4 м2, допоміжною площею - 4,6 м2 та дозволив ТОВ «Хорізон» ввести в експлуатацію зазначений об'єкт торгівлі (а.с. 19).
Також, 21 квітня 2003 року Кримською Республіканською службою Української державної інвестиційної експертизи при Раді міністрів Автономної Республіки Крим зроблений позитивний комплексний експертний висновок № 60А-2003 (а.с. 16).
Стаття 331 Цивільного кодексу України передбачає правові підстави набуття права власності на новостворене майно.
Відповідно до зазначеної правової норми право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Матеріалами справи підтверджується факт завершення будівництва вказаної споруди, що не заперечувалося іншими сторонами у справі, а також прийняття його до експлуатації.
Однак, як вже зазначалося, КРП «Сімферополське МБРТІ» відмовило позивачу у реєстрації права власності на вказане майно з огляду на те, що йому був виданий дозвіл на будівництво тимчасового об'єкту будівництва, що і з'явилося підставою звернення позивача до суду.
Так, відповідно до частини 1 статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Так, при затвердженні вищезазначеного комплексного експертного висновку встановлено, що:
«... Проектом передбачено розміщення приміщень торгівельного залу, пункту обміну валют, туалету і підсобного приміщення. Конструктивна схема будівлі - каркасна рамна. Будівля запроектована в наступних конструкціях: фундаменти - монолітні залізобетонні стовбчасті, пов'язані між собою монолітними стрічками; каркас - металеві стійки і балки; огороджуючи стіни - кладка з цеглини з нормальнім зчепленням > 1,8кг/см2; покриття - металеві ферми, що спираються на балки рам по яких укладається профнастіл з утеплювачем. Проектом передбачено інженерне забезпечення: електропостачання, водопостачання, каналізація, опалювання, вентиляція. Згідно з висновком про інженерно-геологічні умови будівництва, виконаним інститутом «Кримкоммунпроєкт», підставою підошви фундаментів служать ґрунти шаруючи ІГЄ-2 - аргіліти.
Таким чином, спірний об'єкт неможливо перемістити в інше місце без пошкодження фундаменту, циглинних стін, даху, каналізації та ін., внаслідок чого об'єкт, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзінське шосе, напроти б\в «Айвазовське», є нерухомим майном в розумінні частини 1 статті 181 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Так, суд дійшов висновку про те, що позивачем в процесі будівництва спірного майна було дотримано усіх передбачених чинним законодавством вимог, у відповідності до цільового призначення земельної ділянки, на якій воно розташоване, із введенням його до експлуатації, але відповідачі безпідставно не визнають та відмовляють у реєстрації за товариством з обмеженою відповідальністю «Хорізон» права власності на спірне майно.
Згідно зі статтею 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Аналогічні приписи містяться у частині 1 статті 321 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 07 травня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю «Хорізон» (вул. Сонечна, 10 А, смт. Партеніт, м. Алушта, 98542; вул. Солнечна, 10, смт. Партеніт, м. Алушта, 98542; вул. Київська, 130, кв. 81, м. Сімферополь, 95043, ЄДРПОУ 30121985) право власності на нерухоме майно - магазин в комплексі з зупинкою, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, напроти будинку відпочинку «Айвазовське», загальною площею магазину - 38,0 м2, корисною площею - 33,4 м2, допоміжною площею - 4,6 м2.
3. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» (вул. Некрасова, 11, м. Сімферополь, 95001) зареєструвати за товариством з обмеженою відповідальністю «Хорізон» (вул. Сонечна, 10 А, смт. Партеніт, м. Алушта, 98542; вул. Солнечна, 10, смт. Партеніт, м. Алушта, 98542; вул. Київська, 130, кв. 81, м. Сімферополь, 95043, ЄДРПОУ 30121985) право власності на нерухоме майно - магазин в комплексі з зупинкою, розташований за адресою: смт. Партеніт, вул. Фрунзенське шосе, напроти будинку відпочинку «Айвазовське», загальною площею магазину - 38,0 м2, корисною площею - 33,4 м2, допоміжною площею - 4,6 м2.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Радвановська Ю.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 03.05.2012 |
Оприлюднено | 11.05.2012 |
Номер документу | 23885217 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Радвановська Ю.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні