Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/4176/2012
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м.Горлівки Донецької області до Мічурінської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57) про стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 3724,36 грн., -
в с т а н о в и в :
Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м.Горлівки Донецької області (далі - Управління) звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що за період з лютого 2012 року по березень 2012 року відповідач не відшкодував витрати на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за списком №1, внаслідок чого виникла заборгованість, яку просив стягнути у розмірі 3724,36 грн.
Позивач у судове засідання не з'явився, представника не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання № 11302/02 від 20.04.2012, у якому просив розглянути справу без участі його представника.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
За таких обставин суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні у відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якою встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Судом встановлено, що Мічурінська виправна колонія управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57) (ідентифікаційний код 08563240) зареєстрована виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 29 листопада 1999 року, за адресою: вул. Миру, буд. 1, м. Горлівка, Донецька область, 84606, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АЕ № 213340.
Управління за період з лютого 2012 року по березень 2012 року здійснило витрати на виплату і доставку ОСОБА_1 Мічурінської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57) пенсії, призначеної на пільгових умовах на підставі пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто за списком №1, на суму 3724,36 грн.
Сума заборгованості підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсії, призначеної працівнику Мічурінської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57).
Розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку таких пенсій в порядку, встановленому законодавством, були отримані відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на супровідних листах до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, однак, витрати відшкодовані не були.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було надано документи, на підставі яких було призначено пільгову пенсію: розпорядження про перерахунок пенсії, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній щодо ОСОБА_2, яка підтверджує той факт, що він дійсно працював в Мічурінській виправній колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57) на посаді лікаря-рентгенолога та йому призначено пільгову пенсію з 27.05.2009.
Відповідачем доказів сплати зазначеної заборгованості суду не надано.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
УПФУ є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження передбачені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011, № 384/2011 (далі - Положення №384/2011).
Згідно із ст. 1 Положення № 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, до основних завдань якого належить реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.
Відповідно до ст. 7 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788) визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «а» ст. 13 Закону), за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «б» ст. 13 Закону) та інші (пункти «в»- «з» ст. 13 Закону).
Відповідно до п. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі - Закон №1058) до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 січня 2004 року.
При цьому згідно з ч. 16 «Прикінцевих положень» вказаного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788 застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до абз. 4 п.п. 1 п. 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відповідно до Закону № 1058 та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Вказана Інструкція визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пункт 6 Інструкції регулює питання відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058.
Згідно з п.п. 6.1. п. 6 Інструкції ці розміри становлять:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Відповідно до п.п. 6.4 п. 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного Фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Відповідно до пункту 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного Фонду за місцем його реєстрації.
Обов'язок відшкодування відповідачем коштів пов'язаний виключно з фактом понесення певних витрат Пенсійним фондом України.
З огляду на вимоги законодавства, оскільки на час розгляду справи фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в установленому законом порядку не відшкодовані, тому вони підлягають стягненню з відповідача.
Таку ж правову позицію висвітлено у постанові Верховного Суду України від 10 жовтня 2011 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області до Десятого воєнізованого гірничорятувального загону про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Керуючись статтями 23, 94, 128, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м.Горлівки Донецької області до Мічурінської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57) про стягнення заборгованості по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 3724,36 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Мічурінської виправної колонії управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Донецькій області (№ 57) (код ЄДРПОУ 08563240) на користь управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м.Горлівки Донецької області (р/р 256033012013 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106, ЄДРПОУ 21955281) кошти на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 3192 (три тисячі сто дев'яносто дві) грн. 32 коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Череповський Є.В.
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2012 |
Оприлюднено | 14.05.2012 |
Номер документу | 23924387 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Череповський Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні