Ухвала
від 11.05.2012 по справі 5017/69/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


УХВАЛА

"11" травня 2012 р.Справа № 5017/69/2012

За позовом: Дунайського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України, державного підприємства „Ізмаїльський морський торговельний порт"

до відповідачів: товариства з обмеженою відповідальністю „Газімпекс"

приватного підприємства „Бессарабія -В"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Ізмаїльської міської ради

виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради

про зобов'язання вчинити певні дії

В засіданні приймали участь представники сторін:

Прокурор: Коломійчук І.О. /посвідчення/

Від позивачів:

- Державного підприємства „Ізмаїльський морський торговельний порт": ОСОБА_1 за довіреністю № 03/04-39 від 29.12.2011р.

- Міністерства інфраструктури України: ОСОБА_2 за довіреністю № 6067/4/14-11 від 23.12.2011

Від відповідачів:

- товариства з обмеженою відповідальністю „Газімпекс": ОСОБА_3 за довіреністю від 13.09.2011р.

- приватного підприємства „Бессарабія -В": не з'явився;

Від третіх осіб: не з'явився.

Дунайський транспортний прокурор (далі по тексту -прокурор) звернувся до господарського суду Одеської області з позовом в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України, державного підприємства „Ізмаїльський морський торговельний порт" (далі по тексту -ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт") до товариства з обмеженою відповідальністю „Газімпекс" (далі по тексту -ТОВ „Газімпекс") про зобов'язання здійснити забирання 103 одиниць великогабаритних залізобетонних блоків з 94,4 -94,7 км. лівого берегу р. Дунай, які знаходяться на осушливій території акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт". В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор посилається на незаконне, без отримання відповідних дозволів, розміщення відповідачем вищезазначених залізобетонних блоків в якості берегоукріплювальних робіт в акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", що створює загрозу безпеці судноплавства по навігаційному фарватеру р. Дунай.

Ухвалою суду від 22.02.2012р. на підставі ст. 27 ГПК України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача було залучено Ізмаїльську міську раду та виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради.

В подальшому, на підставі ухвали суду від 05.03.2012р. на підставі ст. 24 ГПК України до участі у справі в якості іншого відповідача було залучено приватне підприємство „Бессарабія -В" (далі по тексту -ПП „Бессарабія -В").

В процесі розгляду справи, згідно із заявою від 07.05.2012р., прокурором були здійснені уточнення пред'явлених ним в інтересах держави в особі позивачів позовних вимог, в результаті чого прокурор просить суд зобов'язати ТОВ „Газімпекс" здійснити забирання залізобетонних блоків, які наявні на береговій смузі 94,4 - 94,7 км. р. Дунай, у повному обсязі. Вказана редакція позовних вимог є остаточною та була прийнята до розгляду господарським судом.

Як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли у зв'язку із здійсненням ТОВ „Газімпекс" берегоукріплювальних робіт шляхом розміщення залізобетонних блоків на лівому березі 94,4 -94,7 км р. Дунай на земельній ділянці комунальної власності, право користування якою було набуто ТОВ „Газімпекс" (Орендар) на підставі договору оренди землі, укладеного із Ізмаїльською міською радою (Орендодавець), зареєстрованого у відділі Держкомзему у місті Ізмаїл Одеської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.06.2011р. за № 511060004000031. В свою чергу, межі орендованої названим відповідачем земельної ділянки з одного боку примикають до урізу води (берегової лінії) р. Дунай в межах акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", визначеної згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2009р. № 1208 „Про надання державному підприємству „Ізмаїльський морський торговельний порт" у користування акваторії".

Згідно зі ст. 74 Кодексу торговельного мореплавства України територією морського порту є відведені порту землі. До території морського порту також належать намиті, насипані або створені із застосуванням інших гідротехнічних технологій площі, створені за рахунок порту і за користування якими не стягується плата. Акваторією морського порту є відведені порту водні простори. Відведення земельних і водних ділянок для морського порту, а також вилучення цих ділянок здійснюються в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до ст. 75 Кодексу торговельного мореплавства України для забезпечення безпеки мореплавства на морські порти покладається здійснення таких функцій забезпечення безпечного руху в портових водах, безпечної стоянки та обробки суден.

З метою забезпечення безпеки мореплавства по навігаційному фарватеру та Головному судноплавному ходу р. Дунай, який, за поясненнями ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" проходить уздовж лівого берегу р. Дунай, названим позивачем було проведено обстеження ділянки біля урізу води 94,4 -94,7 км. лівого берегу названої річки. Так, службою капітану порту ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" було виявлено, що на земельній ділянці, що використовується ТОВ „Газімпекс", було розміщено 103 одиниці великогабаритних залізобетонних блоків в 1 -1,5 м від урізу води, в приблизній відстані 70 -80 від Головного судноплавного ходу р. Дунай. Крім того, було виявлено, що земля на прибережній захисній смузі згорнута бульдозерами до уріза води впритул до вищезазначених залізобетонних блоків. Викладені обставини було відображено у акті № 3 від 02.12.2011р., затвердженому капітаном порту Ізмаїл.

За переконанням прокурора та позивачів, розміщення 103 одиниць залізобетонних блоків уздовж урізу води 94,4 -94,7 км. р. Дунай на ділянці, що примикає до акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", фактично є берегоукріплювальними роботами, на проведення яких необхідне отримання дозволу від капітану названого порту. Крім того, за твердженнями ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" при робочому навігаційному рівні води в р. Дунай залізобетонні блоки і більша частина нагорнутої землі біля урізу води будуть затоплені, що створює беззаперечну загрозу судноплавству.

В свою чергу, в процесі розгляду справи ТОВ „Газімпекс" повідомило суд, прокурора та ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" про здійснення забирання 103 одиниць залізобетонних блоків з урізу води 94,4 -94,7 км. р. Дунай. Однак, як вбачається з актів № 1 від 19.04.2012р. та № 2 від 19.04.2012р., складених комісією ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" в присутності представника ТОВ „Газімпекс", залізобетонні блоки, розміщені в районі 94,4 -94,7 км лівого берегу р. Дунай, у повному обсязі прибрано не було, частина блоків була засипана штучно створеним насипом . Вказаний насип висотою приблизно 3м та шириною приблизно 5м, за переконанням комісії, виходить за межі земельної ділянки, наданої ТОВ „Газімпекс" у користування, відступає на 5м від берегової смуги та фактично знаходиться в акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт". Насип має вигляд трапеції, на боковій стороні цієї трапеції, що безпосередньо стикається з водою, знаходяться залізобетонні плити в кількості 37 штук, приблизно 10 плит під дією течії та у зв'язку з підйомом рівня води в р. Дунай знаходиться наполовину в воді. Плити не мають жодних кріплень та тримаються на боковій частині насипу тільки за рахунок власної ваги. Кут нахилу, під якими знаходяться залізобетонні плити, дозволяє дійти припущення щодо великої ймовірності зсуву плит у воду. В місцях безпосереднього контакту насипу з водою внаслідок підмиву помітні зсуви грунту, на відстані приблизно 10-15 метрів від верхнього краю насипу знаходяться залізобетонні плити в кількості 31 шт., які лежать групами по 4-10 шт. Викладені обставини, в свою чергу, з боку ТОВ „Газімпекс" в процесі розгляду даної справи не заперечувались.

З огляду на вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що ТОВ „Газімпекс" як користувачем земельної ділянки, межа якої примикає до акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", в процесі розгляду даної справи було здійснено самостійне переміщення як залізобетонних блоків, вимоги про забирання яких з 94,4 -94,7 км. лівого берегу р. Дунай пред'явлені прокурором в межах даної справи, так і змінено межі орендованої земельної ділянки шляхом застилання насипу, який, за переконанням ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", входить до акваторії названого порту.

Згідно п. 11 ч. 1 ст. 88 Кодексу торговельного мореплавства України до функцій капітанів морських портів належать видача дозволів на підняття майна, що затонуло в морі, а також на проведення в межах території та акваторії порту будівельних, гідротехнічних та інших робіт.

Відповідно до ст. 12 Кодексу торговельного мореплавства України відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, а також будівництва або будь-якої роботи в зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів повинно бути погоджено з центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту та місцевими органами влади і самоврядування. Юридичні і фізичні особи, які порушили правила цієї статті, зобов'язані на вимогу центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту здійснити в зазначений ним термін за власний рахунок знесення, перенесення або необхідні зміни будівель і споруд, що створюють перешкоди судноплавству або дії засобів навігаційного обладнання.

Положеннями ст. 1 Водного кодексу України передбачено, що водним об'єктом є природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт). Урізом води є межа води на березі водного об'єкта (берегова лінія).

В силу положень ст. 88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) встановленою шириною в залежності від класифікації водних об'єктів. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.

За наслідком системного аналізу вищезазначених законодавчих норм суд зазначає, що межа акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", яка примикає до орендованої ТОВ „Газімпекс" земельної ділянки, визначається за урізом води р. Дунай, встановленим у визначеному законом порядку. В свою чергу, відповідно до ст.ст. 12, 88 Кодексу торговельного мореплавства України в акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" забороняється проведення будь-яких будівельних та гідротехнічних робіт до отримання у встановленому порядку дозволів на їх проведення.

Підсумовуючи викладені обставини та приймаючи до уваги зміст спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що істотним та першочерговим питанням, яке має бути досліджено в процесі вирішення даного спору, є встановлення або спростування факту здійснення ТОВ „Газімпекс" будівельних робіт за межами орендованої земельної ділянки та в акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" виходячи із урізу води р. Дунай на даній місцевості, визначеному у встановленому законом порядку. Втім, самостійне дослідження судом вказаних обставин є неможливим, оскільки потребує спеціальних знань у галузі будівництва та землеустрою.

Відповідно до ст. 41 ГПК України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. При цьому, учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі . В свою чергу, проведення судової експертизи має бути доручено компетентним організаціям чи безпосередньо спеціалістам, які володіють необхідними для цього знаннями.

Підсумовуючи викладене, приймаючи до уваги ті обставини, що вирішення господарського спору, який виник між сторонами по справі № 5017 / 69 / 2012, пов'язане із дослідженням факту здійснення ТОВ „Газімпекс" будівельних робіт за межами орендованої земельної ділянки та в акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" виходячи із урізу води р. Дунай на даній місцевості, визначеному у встановленому законом порядку, і дослідження названих питань має вирішальне значення для правильного та об'єктивного вирішення даної справи, а також враховуючи, що дослідження зазначених питань потребує спеціальних знань у галузі будівництва та землеустрою, на підставі ст.ст. 41, 43 ГПК України суд дійшов висновку про необхідність призначення по даній справі комплексної судової будівельно-технічної експертизи.

За змістом приписів ст. 41 ГПК України, остаточне коло питань, які ставляться на вирішення судової експертизи, визначається господарським судом. Враховуючи вищевикладені обставини, які свідчать про необхідність проведення комплексної судової будівельно-технічної експертизи по даній справі з метою встановлення або спростування факту здійснення ТОВ „Газімпекс" будівельних робіт за межами орендованої земельної ділянки та в акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт" виходячи із урізу води р. Дунай на даній місцевості, визначеного у встановленому законом порядку, господарському суду вбачається за необхідне поставити на вирішення судової комплексної будівельно-технічної експертизи наступні питання:

1) Чи має місце відхилення між площею та межами фактично зайнятої ТОВ „Газімпекс" земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: Україна, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Кутузова, б/№, і площею та межами земельної ділянки, які зазначені у право- встановлювальному документі - договорі оренди землі від 05.05.2011р., зареєстрованому у відділі Держкомзему у місті Ізмаїл Одеської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.06.2011р. за № 511060004000031.

2) Чи здійснюються ТОВ „Газімпекс" будівельні роботи в межах акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", закріпленої згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2009р. № 1208 „Про надання державному підприємству „Ізмаїльський морський торговельний порт" у користування акваторії", виходячи із меж водного об'єкту р. Дунай, визначених у встановленому законом порядку.

Вирішуючи питання про визначення особи, якій буде доручено проведення названої судової будівельно-технічної експертизи, господарський суд виходить з наступного. Згідно з ч. 3 ст. 41 ГПК України проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу.

Проведення призначеної по даній справі судової комплексної будівельно-технічної експертизи слід доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз. При цьому, суд звертає увагу названої установи, що для проведення даної експертизи, у разі потреби, можуть бути залучені фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.

Витрати, пов'язані із здійсненням експертного дослідження суд покладає на ТОВ „Газімпекс".

Крім того, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України, господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи.

За таких обставин, враховуючи призначення по даній справі судової комплексної будівельно-технічної експертизи, господарський суд на підставі п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України, дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі на час проведення названої судової експертизи.

Керуючись ст.ст. 41, п. 1 ч. 2 ст. 79, ст. 86 ГПК України, суд -

У Х В А Л И В :

1. Призначити про справі № 5017 / 69 / 2012 судову комплексну будівельно -технічну експертизу, на вирішення якої покласти наступні питання:

- Чи має місце відхилення між площею та межами фактично зайнятої товариством з обмеженою відповідальністю „Газімпекс" земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: Україна, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Кутузова, б/№, і площею та межами земельної ділянки, які зазначені у правовстановлювальному документі - договорі оренди землі від 05.05.2011р., зареєстрованого у відділі Держкомзему у місті Ізмаїл Одеської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.06.2011р. за № 511060004000031.

- Чи здійснюються товариством з обмеженою відповідальністю „Газімпекс" будівельні роботи в межах акваторії ДП „Ізмаїльський морський торговельний порт", закріпленої згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2009р. № 1208 „Про надання державному підприємству „Ізмаїльський морський торговельний порт" у користування акваторії", виходячи із меж водного об'єкту -р. Дунай, визначених у встановленому законом порядку.

2. Проведення судової комплексної будівельно-технічної експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз.

3. Довести до відома Одеського науково-дослідному інституту судових експертиз, що для проведення комплексної судової експертизи, у разі потреби, можуть бути залучені фахівці установ та служб (підрозділів) інших центральних органів виконавчої влади або інші фахівці, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах.

4. Розрахунки за проведення експертизи покласти на товариство з обмеженою відповідальністю „Газімпекс" /67840, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Набережна, 4, код ЄДРПОУ 26455583/.

5. Попередити судових експертів, якими буде здійснено призначене експертне дослідження, про відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

6. Матеріали справи № 5017 / 69 / 2012 надіслати на адресу Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.

7. Провадження у справі № 5017 / 69 / 2012 -зупинити.

Суддя Желєзна С.П.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.05.2012
Оприлюднено21.05.2012
Номер документу24042481
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/69/2012

Ухвала від 03.04.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 20.03.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 20.02.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 28.01.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 20.09.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 24.09.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 10.09.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 11.05.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 07.05.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 23.04.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні