Рішення
від 07.05.2012 по справі 5026/406/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2012 року Справа № 05/5026/406/2012

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого - судді Швидкого В.А., при секретарі судового засідання Холодній Л.В., за участю представників:

від позивача: не з"явився;

від відповідача: ОСОБА_1 - за довіреністю;

від третьої особи: Петренка Ю.Ю. - державного реєстратора;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом колективного промислового підприємства "Золотоніська меблева фабрика"

до товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська меблева фабрика", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - державного реєстратора Золотоніської районної державної адміністрації

про припинення порушеного права на комерційне найменування та заборону його використання, -

ВСТАНОВИВ:

Колективним промисловим підприємством "Золотоніська меблева фабрика" (далі за текстом позивач) заявлено позов до товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська меблева фабрика" (далі за текстом відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - державного реєстратора Золотоніської районної державної адміністрації, про зобов"язання відповідача припинити у своєму комерційному (фірмовому) найменуванні використання словосполучення "Золотоніська меблева фабрика", внести зміни до Статуту у найменуванні юридичної особи та провести відповідну державну реєстрацію цих змін.

У судовому засіданні оголошувалась перерва з 26 квітня по 07 травня 2012 року. 07.05.2012 у справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Представник позивача у судове засідання не з"явився. До суду надійшла телеграма від представника позивача, в якій останній позовні вимоги підтримав та повідомив про неможливість з"явитись у судове засідання у зв"язку з хворобою.

Представник відповідача вважає, що розгляд справи можливо закінчити без учасі представника позивача, проти чого також не заперечив державний реєстратор.

Вислухавши думку представника відповідача та державного реєстратора, суд приходить до висновку про можливість закінчення розгляду справи без участі представника позивача, відповідно до ст. 75 ГПК України, за наявними у ній матеріалами.

Позовні вимоги мотивовано наступним.

Позивач (ідентифікаційний код 05486817) зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Золотоніським міськвиконкомом 25.05.1998, номер запису про включення відомостей про юридичну особу - 1 022 120 0000 000363 від 28.06.1998, про що видано відповідне Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи. У Статуті позивача та Свідоцтві про державну реєстрацію вказано місцезнаходження позивача: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 24.

У Статуті зазначено, що скорочене фірмове найменування позивача, як суб"єкта господарювання, складається з наступних частин: абревіатури назви - „колективне промислове підприємство" (КПП) та словосполучення „Золотоніська меблева фабрика". Вказане словосполучення використовується позивачем у сфері підприємницької діяльності як в Україні, так і за її межами майже 20 років.

Розпізнавальний характер фірмового найменування у вигляді оригінального словосполучення „Золотоніська меблева фабрика" надає позивачеві можливість відрізнятися, індивідуалізуватися з-поміж інших суб'єктів господарювання. Використання у найменуванні позивача словосполучення „Золотоніська меблева фабрика" унеможливлювлює введення в оману контрагентів та партнерів щодо господарської діяльності позивача.

16.11.2011 гр. ОСОБА_3 засноване товариство з обмеженою відповідальністю „Золотоніська меблева фабрика", в установчих документах якого міститься тотожне із позивачем словесне позначення у найменуванні юридичної особи - „Золотоніська меблева фабрика". Місцезнаходженням відповідача також визначено: Черкаська область, м.Золотоноша, вул. Шевченка, 24. Реєстрація відповідача проведена державним реєстратором виконавчого комітету Золотоніської міської ради Черкаської області.

Скорочене комерційне (фірмове) найменування TOB „ Золотоніська меблева фабрика" (відповідач) складається з абревіатури - назви організаційно-правової форми „товариство з обмеженою відповідальністю" та спеціального словосполучення„Золотоніська меблева фабрика". Порівняльний аналіз найменувань позивача та відповідача свідчить про збіг домінуючого словосполучення „Золотоніська меблева фабрика". У найменуванні сторін наявна їх візуальна схожість, котра обумовлена використанням традиційного кириличного шрифту, однаковим розташуванням букв, використанням російського та українського алфавіту при позначенні словосполучення „Золотоніська меблева фабрика". Відмінність полягає лише у позначенні організаційно-правової форми: "ТОВ" та "КПП". Проте, сукупність співпадаючих ознак словесних позначень позивача та відповідача дає підстави для висновку про їх фонетичну (звукову) схожість в частині фірмових (комерційних) найменувань, що стосується словесного позначення „Золотоніська меблева фабрика".

Таким чином, комерційне найменування відповідача, яке використовується ним у господарському обороті, є цілком тотожним як за написанням, так і за сприйняттям на слух з найменуванням позивача, що не дає можливості відрізнити одну юридичну особу від другої, а також вводить в оману продавців і споживачів щодо суб'єкта, який купує/продає товари та надає послуги, виконує роботи під таким найменуванням. Інакше кажучи, найменування сторін є схожими настільки, що їх можуть сплутати контрагенти та партнери позивача, оскільки відбувається змішування їх діяльності, зважаючи на ідентичні сфери господарської діяльності.

Відповідач позов не визнав та вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Сторони можуть виступати в цивільному обороті під анлогічним комерційним найменуванням, оскільки мають різні коди ЄДРПОУ, здійснюють свою діяльність у різних сферах цивільного обороту, мають різні види за КВЕД щодо своєї основної діяльності. Тому, приймаючи до уваги вищенаведене, відсутня небезпека введення в оману споживачів та контрагентів.

Третя особа підтримала заперечення на позов.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, третьої особи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 ЦК України, юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму.

Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Юридична особа може мати крім повного найменування скорочене найменування. Юридична особа, що є підприємницьким товариством, може мати комерційне (фірмове) найменування (ч. 2 ст. 90 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 154 ГК України, до відносин, пов"язаних з використанням у господарській діяльності прав інтелектуальної власності, застосовуються положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Частиною 1 ст. 155 ГК України визначено перелік об"єктів прав інтелектуальної власності у сфері господарювання, до яких, зокрема, вдноситься комерційне (фірмове) найменування юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 489 ЦК України правова охорона надається комерційному найменуванню, якщо воно дає можливість вирізнити одну особу з-поміж інших та не вводить в оману споживачів щодо справжньої її діяльності.

Комерційне найменування - це назва юридичної особи, яка повинна сприйматись і запам"ятовуватись споживачам. Не може діставати правову охорону найменування, яке повторює уже використане або настільки схоже з ним, що його легко сплутати з іншим. Комерційне найменування повинно надавати можливість вирізнити одну юридичну особу з-поміж інших та не вводити в оману споживачів. щодо справжньої діяльності юридичної особи.

Майновими правами інтелектуальної власності на комерційне найменування є: 1) право на використанння комерційного найменування; 2) право перешкоджати іншим особам неправомірно використовувати комерційне найменування, в тому числі забороняти таке використання; 3) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.

У відповідності до ч. 2 ст. 489 ЦК України право інтелектуальної власності на комерційне найменування є чинним з моменту першого використання цього найменування та охороняється без обов'язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки, що також передбачено ст. 8 Паризької конвенції про охорону промислової власності від 20.03.1983, згідно з якою фірмове найменування охороняється в усіх країнах без обов'язкового подання заявки чи реєстрації і незалежно від того, чи є воно частиною товарного знака.

Суб'єкт господарювання, комерційне найменування якого було включено до реєстру раніше, має пріоритетне право захисту перед будь-яким іншим суб'єктом, тотожне комерційне найменування якого включено до реєстру пізніше (ч. 2 ст. 159 ГК України).

Таким чином, право позивача на комерційне (фірмове) найменування із застосуванням словосполучення "Золотоніська меблева фабрика" підлягає охороні без його спеціальної реєстрації, відмінної від державної рпеєстрації - суб"єктів господарювання, оскільки позивач використовує зазначене словосполучення з 25.05.1998. З вказаної дати позивач набув право інтелектуальної власності на спірне словосполучення.

Статтею 10 bis Паризької конвенції з охорони промислової власності забороняються дії, які можуть будь-яким чином викликати змішування підприємств, продуктів, промислової або виробничої діяльності конкурента. Відповідно до ч. 2 ст. 33 ГК України, ст. 4 Закону України „Про захист від недобросовісної конкуренції" неправомірним є використання без дозволу на те уповноваженої особи чужого імені, фірмового найменування, знаків для товарів і послуг, інших позначень, що може призвести до змішування з діяльністю іншого господарюючого суб'єкта (підприємця), який має пріоритет на їх використання.

Наявність таких ознак як різні організаційно-правові форми, відмінні коди ЄДРПОУ та КВЕД, на що посилається відповідач, як на підставу правомірності використання словосполучення "Золотоніська меблева фабрика", в певній мірі можуть впливати на контрагентів, які розуміються на даних поняттях. Словосполучення "Золотоніська меблева фабрика" є домінуючим у найменуванні сторін, за своїм змістом несе відповідне "смислове навантаження", а тому переважна кількість споживачів, які не розуміються на вищевказаних поняттях, та які користуються послугами сторін, будуть невірно сприймати (змішувати) господарську діяльність сторін як суб"єктів господарювання.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 ГК України у разі якщо комерційне найменування суб"єкта господарювання є елементо його торгової марки, то здійснюється правова охорона і комерційного найменування, і торгівельної марки.

Позивач просить суд зобов"язати відповідача припинити використання у сфері господарювання словосполучення "Золотоніська меблева фабрика" та заборонити відповідачу здійснювати подальше використання зазначеного словосполучення.

За своїм змістом ці вимоги є тотожними, тому суд вважає за необхідне зобов"язати відповідача припинити використання у своєму комерційному найменуванні словосполучення "Золотоніська меблева фабрика".

Позивач також просить суд зобов"язати відповідача внести зміни до свого Статуту в частині зміни найменування та провести відповідну державну реєстрацію цих змін.

Позов в цій частині задоволенню не підлягає, оскільки даний спір непідвідомчий господарським судам України (ст. 12 ГПК України).

Керуючись ст. ст. 49, 82, 85 ГПК України, ст. ст. 154, 155 ГК України, ст. ст. 489, 490 ЦК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов"язати товариство з обмеженою відповідальністю "Золотоніська меблева фабрика", м. Золотоноша Черкаської області, вул. Шевченка, 24, код 36774169, припинити використання у своєму комерційному найменуванні словосполучення "Золотоніська меблева фабрика".

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Золотоніська меблева фабрика", м. Золотоноша Черкаської області, вул. Шевченка, 24, код 36774169, на користь колективного промислового підприємства "Золотоніська меблева фабрика", м. Золотоноша Черкаської області, вул. Шевченка, 24, код 05486817, 1073,00 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст. 91-93 ГПК України.

Суддя В.А. Швидкий

Повне рішення складено 10.05.2012

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.05.2012
Оприлюднено22.05.2012
Номер документу24056000
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5026/406/2012

Рішення від 07.05.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Швидкий В.А.

Ухвала від 14.03.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Швидкий В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні