ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.05.12 Справа № 27пд/5014/825/2012
Суддя Лазненко Л.Л, за участю секретаря судового засідання Дрожанової О. В., розглянувши матеріали справи за позовом
Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Рокада»,
м. Луганськ
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області ,
м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
в присутності представників сторін:
від заявника: Петрова Г.В. , посвідчення НОМЕР_1 від 01.07.2008;
від позивача: заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи -ОСОБА_2 , довіреність № И01/03-30/5445/0/2-10 від 24.11.2010;
від відповідача: представник -не прибув (явка обов'язкова);
від третьої особи: представник -не прибув (явка обов'язкова),
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: прокурором заявлена вимога про внесення змін до договору оренди землі від 19.11.2004, державна реєстрація від 16.12.2004 №5271, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю «Рокада»відносно земельної ділянки площею 0,1196 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, кв. Солнечний (біля нежитлового приміщення 4 «А»), а саме:
- пункт 4.1. розділу 4 «Орендна плата»викласти в новій редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3»;
- доповнити п. 2.3 розділу 2 «Об'єкт оренди»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1087977 (один мільйон вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сімдесят сім) грн. 28 коп.»;
- доповнити п. 4.2. розділу 4 «Орендна плата»договору оренди землі новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.11.2004, державна реєстрація від 16.12.2004 №5271, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -32639 ( тридцять дві тисячі шістсот тридцять дев'ять) грн. 31 коп.»;
- пункт 4.7. розділу «Орендна плата»договору викласти в наступній новій редакції: «4.7. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення».
Відповідач та третя особа у судове засідання не прибули без поважної причини, хоча належним чином сповіщені коли, де відбудеться розгляд справи, про що свідчать поштові повідомлення про особисте одержання рекомендованої кореспонденції, ніяких клопотань суду не заявили.
Відзиви на позовну заяву відповідач та третя особа суду не представили, що не є перешкоджає для розгляду спору по суті за наявними у ній матеріалами.
Непредставлення відзиву на позовну заяву відповідачем та третьою особою не є перешкодою для розгляду справи.
Суд вважає можливим розглянути справу по суті вимог без відповідача, третьої особи, за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та позивача, оцінивши наявні докази, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Луганської міської ради від 30.06.2004 № 21/152 відповідачу була передана в оренду земельна ділянка площею 0,1196 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, кв. Солнечний (біля нежитлового приміщення 4»А») під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт).
Між Луганською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Рокада»укладено договір оренди землі від 19.11.2004, державна реєстрація від 16.12.2004 № 5271.
Згідно п. 4.1 розділу «4. Орендна плата»договору, річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2,5».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 № 309-VI внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Згідно п. 1 ч. 5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земельного трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найма (оренди) і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру орендної плати за користування майном.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
З метою приведення договору оренди земельної ділянки від 19.11.2004, державна реєстрація від 16.12.2004 № 5271 у відповідність згідно з вимогами діючого законодавства, позивач лисом від 28.11.2011
№ 01/03-13/7632/0/2-11 направлена пропозиція щодо внесення змін до договору з проектом договору про внесення таких змін.
В проекті договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 19.11.2004, реєстрація від 16.12.2004 № 5271 відповідачу запропоновано.
Пункт 4.1. розділу 4 «Орендна плата»викласти в новій редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3».
Доповнити п. 2.3 розділу 2 «Об'єкт оренди» договору новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1087977 (один мільйон вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сімдесят сім) грн. 28 коп.».
Доповнити п. 4.2. розділу 4 «Орендна плата»договору оренди землі новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.11.2004, державна реєстрація від 16.12.2004 №5271, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -32639 ( тридцять дві тисячі шістсот тридцять дев'ять) грн. 31 коп.».
Пункт 4.7. розділу «Орендна плата»договору викласти в наступній новій редакції: «4.7. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення».
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України та ст. 11 Господарського процесуального кодексу України підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємство і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована особа має право передати спір на вирішення господарського суду.
Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Така правова позиція викладена у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6.
В пункті 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6, зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до ували лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Згідно ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Вказана позиція підтверджується судовою практикою, зокрема - постановою Верховного суду України від 06.12.2010 по справі № 2-1/10068-2008, в якій зазначено, що «Отже нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин висновок Вищого господарського суду України про відсутність підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати не ґрунтується на вимогах закону.
Враховуючи наведене, постанова Вищого господарського суду України від 22.12.2009 підлягає скасуванню, а справа -направленню на новий розгляд до суду касаційної інстанції».
Постановою Вищого господарського суду України від 03.03.2011 по вказаній справі за наслідками нового розгляду позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі міської ради про внесення змін до договору оренди землі задоволені.
Виконавчі органи Луганської міської ради, на підставі ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», справляють плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Непогодження з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки відповідачем тягне за собою недоотримання коштів до міського бюджету та є порушенням діючого законодавства.
Відповідач без поважної причини не скористався своїм процесуальним правом участі у справі, не надав заперечення проти позову, обґрунтованих доводів.
Суд вважає позов обґрунтованим, доведеним, заявленим з наявних обставин і правомірно, підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі стягуються з відповідача, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, оскільки заявник (прокурор) звільнений від сплати судового збору в законодавчому порядку.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Змінити договір оренди земельної ділянки від 19.11.2004, державна реєстрація від 16.12.2004 № 5271, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю «Рокада», відносно земельної ділянки площею 0,1196 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, кв. Солнечний,
(біля нежитлового приміщення 4»А»), а саме:
Пункт 4.1. розділу 4 «Орендна плата»викласти в новій редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3».
Доповнити п. 2.3 розділу 2 «Об'єкт оренди» договору новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1087977 (один мільйон вісімдесят сім тисяч дев'ятсот сімдесят сім) грн. 28 коп.».
Доповнити п. 4.2. розділу 4 «Орендна плата»договору оренди землі новим абзацом наступного змісту: «На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 19.11.2004, державна реєстрація від 16.12.2004 №5271, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -32639 ( тридцять дві тисячі шістсот тридцять дев'ять) грн. 31 коп.».
Пункт 4.7. розділу «Орендна плата»договору викласти в наступній новій редакції: «4.7. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рокада»,
91057, м. Луганськ, кв. Солнечний, 17 «А», ідентифікаційний код 24190057 на користь Державного бюджету України: отримувач УДКСУ у
м. Луганську, ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувача ГУДКСУ у Луганській області, р/р 31214206783006, код класифікації 22030001, символ звітності банку 206, - 1073 грн. 00 коп. судового збору, видати наказ Державній податковій інспекції в Жовтневому районі м. Луганська.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 16.05.2012.
Суддя Л.Л. Лазненко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2012 |
Оприлюднено | 22.05.2012 |
Номер документу | 24061992 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Лазненко Л.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні