Справа № 2608\1343\12
№2\2608\2630\12
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"14" травня 2012 р. Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді П»ятничук І.В.,
при секретарі Іванові К.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Український Фінансовий Союз»
про повернення депозитного вкладу, невиплачених відсотків та відшкодування моральної (немайнової) шкоди, -
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1 в січні 2012 р. звернулась до суду з позовом до відповідача Кредитної спілки «Український Фінансовий Союз»та просила суд постановити рішення, яким стягнути з відопвідача на її -позивача користь 20000 грн. депозитного вкладу, 1405 грн. 50 коп. відсотків за даним вкладом, та моральну (немайнову) шкоду в розмірі 15000 грн.
В обгрунтування заявлених позовних вимог вказуючи на те, що 21 жовтня 2008 р. було укладено договір №Ф1-3620 про внесення вкладу в розмірі 10000 грн. на депозитний рахунок з щомісчною виплатою процентів в розмірі 28,5 % річних терміном на шість місяців до 21 квітня 2009 р. 19.01.2009 р. між ОСОБА_1 та відповідачем укладено додатковий договір №ГО-21 до декпозитного договору №Ф1-3620 про внесення депозитного вкладу в розмірі 10000 грн. на вищевказаних умовах. Таким чином, сума депозитного вкладу складає 20000 грн. З лютого 2009 р. відповідач припинив виплату відсотків за депозитом. 21.04.2009 р. відповідач по закінченню дії дії зазначеного договору відмовився повертати депозитний вклад та відсотки налраховані за період з 22.01 по 21.04.2009 р. в розмірі 1405 грн. 50 коп. Відповідно до постанови прокуратури Печерського району м.Києва ОСОБА_1 визнано потерпілою по кримінальній справі порушеній за фактом привласення відповідачем грошових коштів. Також, просила стягнути з відповідача завдану моральну шкоду в розмірі 15000 грн., оскільки протиправними діями відповідача їй завдано моральних та душевних страждань. Просила задовольнити заявлені позовні вимоги на підставі ст.ст. 23, 526, 530, 610 ЦК України.
Позивачка в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги та просила їх задовольнити посилаючись на обставини справи викладені в позовній заяві та напролягала на завданні їй діями відповідача моральної шкоди.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином шляхом направлення судових повісток за адресою, вказаною у позовній заяві, причини неявки суд не повідомив.
На підставі ч.1 ст.224 Цивільного процесуального кодексу України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин, враховуючи думку позивача, яка не заперечувала проти розгляду справи в відсутності відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи зі слідуючого.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 10 ЗУ «Про кредитні спілки», членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради кредитної спілки. Членство у кредитній спілці наступає з дня сплати особою вступного та обов»язкового пайового внесків у порядку, передбаченому статутом.
21 жовтня 2008 р. між ОСОБА_1 та КС «Український фінансовий союз»було укладено договір №Ф1-3620 про внесення вкладу в розмірі 10000 грн. на депозитний рахунок з щомісчною виплатою процентів в розмірі 28,5 % річних терміном на шість місяців до 21 квітня 2009 р.
19.01.2009 р. між ОСОБА_1 та відповідачем укладено додатковий договір №ГО-21 до декпозитного договору №Ф1-3620 про внесення депозитного вкладу в розмірі 10000 грн. на вищевказаних умовах.
Таким чином, сума депозитного вкладу позивачки складає 20000 грн.
Повернення обов»язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць, після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідно рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін ала не пізніше строку, пердбаченого відповідним договором.
Положеннями ст. 11 ЗУ «Про кредитні спілки»визначено, що члени кредитної спілки мають право брати участь в управлінні справами кредитної спілки, обирати та бути обраними до її органів управління, вносити пропозиції на розгляд органів управління кредитної спілки, одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами , які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту, одержувати інформацію про діяльність кредитної спілки, ознайомлюватися з річними балансами, фінансовими звітами, протоколами засідань органів управління кредитної спілки та іншими документами щодо діяльності кредитної спілки, одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо це не передбачено статутом кредитної спілки, вийти з членів кредитної спілки в порядку, пердбаченому цим Законом та статутом кредитної спілки, що відповідачем не виконано і до цього часу, що порушує права позивача.
Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони(кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно
до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 527 ЦК України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобовязання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу.
Згідно з ст. 611 ЦК України у разі порушення зобовязання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.
Як вбачається з матеріаілв справи, з лютого 2009 р. відповідач припинив виплату відсотків за депозитом.
21.04.2009 р. відповідач по закінченню дії дії зазначеного договору відмовився повертати депозитний вклад та відсотки налраховані за період з 22.01 по 21.04.2009 р. в розмірі 1405 грн. 50 коп.
Відповідно до постанови прокуратури Печерського району м.Києва ОСОБА_1 визнано потерпілою по кримінальній справі порушеній за фактом привласення відповідачем грошових коштів.
Відповідно до ч.1 ст.1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Враховуючи наведене, суд ваажає, вимоги позивачки щодо повернення суми депозитного вкладу та невиплачених відсотків правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивачки про відшкодування моральної шкоди, слід зазначити наступне.
Відповідно до вимог ст.23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав, в тому числі, моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у звязку із знищенням чи пошкодженням її майна.
Відшкодування моральної (немайнової) шкоди служить виключно меті захисту немайнових прав, які є абсолютними, невідчужуваними і не можуть бути предметом зобовязання.
Згідно діючого законодавства особа несе відповідальність за заподіяну моральну шкоду у випадках,колиправонаїї відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або у випадках, передбачених статтями 280, 611, 1167, 1168 Цивільного кодексу України, атакож іншими нормами законодавства, які встановлюють відповідальність за заподіяння моральної шкоди.
Отже, порушенням договірних зобовязань безпосередньо особисті немайнові права не зачіпаються.
Враховуючи, що між сторонами у справі виникли договірні зобовязання, а попереднім договором не було передбачено відшкодування моральної шкоди, тому дана правова норма не поширюється на випадки, коли моральна шкода завдається порушенням зобовязання..
Таким чином, в частині заявлених позивачкою вимог щодо відшкодування моральної шкоди в сумі 15000 грн., позов задоволенню не підлягає, оскільки дані вимоги суперечать нормам чинного цивільного законодавства, які регулюють питання неналежного виконання договірних зобовязань, факт заподіяння моральної шкоди з інших підстав позивачкою не доведено.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Український Фінансовий Союз» про захист прав споживача фінансових послуг підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 525, 526, 625, 1058, 1061 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 58, 60, 88, 208-210, 212-215, 218, 224-226, 232-233, 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Український Фінансовий Союз» про повернення депозитного вкладу, невиплачених відсотків та відшкодування моральної (немайнової) шкоди, - задовольнити частково.
Стягнути з Кредитної спілки «Український Фінансовий Союз»( м.Київ вул.М.Раскової буд.23 оф.818, код ЄДРПОУ 35196285, МФО 321842, р\р 26505053100351 в КГРУ КБ «Приватбанк» на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) суму депозитного вкладу в розмірі 20000 ( двадцять тисяч ) грн. та суму невиплачених відсотків в розмірі 1405 грн. 50 коп., а всього на загальну суму 21405 ( двадцять одна тисяча чотириста п»ять) грн. 50 коп.
В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Кредитної спілки «Український Фінансовий Союз»( м.Київ вул.М.Раскової буд.23 оф.818, код ЄДРПОУ 35196285, МФО 321842, р\р 26505053100351 в КГРУ КБ «Приватбанк» на користь держави судовий збір в розмірі 214 грн. 60 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду м.Києва позивачем шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя:
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2012 |
Оприлюднено | 22.05.2012 |
Номер документу | 24109283 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
П'ятинчук І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні