ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 307
РІШЕННЯ
Іменем України
17.05.2012Справа №5002-33/1187-2012
за позовом публічного акціонерного товариства «Крименерго»
(вул. Київська, 74/6, м. Сімферополь, 95034)
до товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС»
(вул. Школьна, 13, с. Єлизаветове, Сакський район, АР Крим, 96511)
(вул. Радянська, 27/46, м. Саки)
про стягнення 136 814.74 грн.
Суддя Радвановська Ю.А.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 017-Д від 03.01.12, представник, ПАТ «Крименерго».
Від відповідача: не з'явився, ТОВ «ТПС».
Суть спору: публічне акціонерне товариство «Крименерго» звернулося до господарського суду АР Крим з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС» та просить суд стягнути 136 814.74 грн., у тому числі 1520.70 грн. вартості недоврахованої електричної енергії за період з 18 січня 2011 року по 17 лютого 2011 року, та 135294.04 грн. за період з лютого 2011 року по серпень 2011 року.
Позовні вимоги вмотивовані порушенням відповідачем вимог Закону України «Про електроенергію», що виразилося в безобліковому споживанні електричної енергії.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини відсутності суд не повідомив, витребуваних судом документів не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресами, що вказані в позовній заяві, в договорі, а також згідно з даними державного реєстратора (а.с. 46-48), будь-яких клопотань на адресу суду не надходило.
Статтею 64 Господарського процесуального кодексу України врегульовано, що судова кореспонденція, у разі ненадання сторонами іншої адреси надсилається за адресою, що зазначена в ЄДРПОУ. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала суду вручена їх належним чином.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на прийняття участі у судовому засідання, передбаченому статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, суд, враховуючи те, що матеріали справи у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, вважає за можливе розглянути справу в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представнику позивача роз'яснені процесуальні права та обов'язки.
За клопотанням представника позивача, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», пояснення та клопотання по справі надавалися ним російською мовою.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд -
встановив:
Відповідно до статуту відкрите акціонерне товариство «Крименерго» перейменоване у публічне акціонерне товариство «Крименерго» згідно з вимогами та положеннями Закону України «Про акціонерні товариства» № 514 від 17 вересня 2008 (а.с. 11-14).
27 листопада 2003 року між відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «ТПС» (споживач) укладений договір на поставку електричної енергії, відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов'язався поставляти електроенергію споживачу, а споживач зобов'язався проводити оплату спожитої електроенергії (а.с. 8-11).
За твердженням позивача, 16 лютого 2011 року до нього звернувся відповідач з заявою про виявлення порушення розрахункового приладу обліку на об'єкті, що йому належить, розташованому в с. Єлизаветово Сакського району, на якому здійснюється постачання електричної енергії, відповідно до договору від 27 листопада 2003 року (а.с. 21), у зв'язку з чим просив направити представника ПАТ «Крименерго» для складання акту та здійснення ремонту.
17 лютого 2011 року на підставі заяви товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС», представниками відкритого акціонерного товариства «Крименерго» проведено перевірку об'єкту, розташованого за адресою: с. Єлизаветово, вул. Шкільна, 13, за результатами якої був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 109873 (а. с. 14).
В акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення споживачем Правил користування електричною енергією, що виразилося в пошкодженні розрахункових засобів приладів обліку, відсутня індикація, показники не читаються, існують сліди термічного пошкодження.
22 лютого 2011 року відповідач звернувся до комісії ПАТ «Крименерго» з розгляду актів про порушення ПКЕЕ із заявою про розгляд акту № 109873 від 17 лютого 2011 року без його участі. При цьому відповідач погодився із рішенням комісії (а.с. 19).
Судом було встановлено, що акт про порушення Правил користування електричною енергією № 109873 від 17 лютого 2011 року був розглянутий на засіданні відповідної комісії відкритого акціонерного товариства «Крименерго», яка прийняла рішення про донарахування відповідачу вартості недоврахованої електричної енергії за показниками середньодобового споживання розрахункового періоду, що передував порушенню. Рішення комісії оформлено протоколом від 24 лютого 2011 року (а.с. 16).
Згідно з довідкою-розрахунком до акту № 109873 позивачем проведений розрахунок обсягу електричної енергії, використаної відповідачем за період з 18 січня 2011 року по 17 лютого 2011 року, розмір якої склав 1520.70 грн. (а.с. 20).
Матеріали справи свідчать, що зазначена довідка-рахунок отримана відповідачем, але не оплачена.
Крім того, 17 серпня 2011 року при проведенні перевірки додержання товариством з обмеженою відповідальністю «ТПС» умов Правил користування електричною енергією у присутності директора Тихонова Ю.Є. встановлено порушення пункту 3.6 ПКЕЕ, що виразилося у використанні електроустановки, яка не забезпечена розрахунковими приладами обліку, а також самовільному підключенні до мереж ПАТ «Крименерго» після відключення, про що складений відповідний акт № 111394 (а.с. 26).
Пунктом 8 зазначеного акту відповідач був повідомлений про дату та місце розгляду комісією зазначеного акту про порушення ПКЕЕ.
Як зазначає позивач, копія акту була передана відповідачу, однак останній від підпису відмовився, у зв'язку з чим, акт був підписаний трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії.
В подальшому, на засідання комісії ПАТ «Крименерго» з розгляду актів про порушення ПКЕЕ, яке відбулося 22 вересня 2011 року, представник відповідача не з'явився. Засідання комісії було перенесено на 27 жовтня 2011року.
27 жовтня 2011 року відбулося засідання комісії ПАТ «Крименерго» з розгляду акту № 111394 від 17 серпня 2011 року. Комісія визнала зазначений акт обґрунтованим та таким, що потребує перерахунку обсягу недоврахованої електричної енергії.
Так, відповідно до Методики визначення об'єму недоврахованої електричної енергії, нарахованої внаслідок порушення відповідачем Правил КЕЕ був складений протокол № С034-0000226, згідно з яким відповідачу нараховане 112 745.22 грн. вартості недоврахованої електричної енергії (а.с. 27).
08 листопада 2011 року відповідачу був виставлений рахунок-накладна № 749/61/1111Х1 на оплату 112745.22 грн. вартості недоврахованої електричної енергії, а також 22549.04 грн. ПДВ. Разом до оплати нараховано суму 135 294.26 грн. (а.с. 22).
Однак, у зв'язку з тим, що оплата вказаних коштів відповідачем проведена не була, це з'явилося підставою для звернення публічного акціонерного товариства «Крименерго» до господарського суду АР Крим з позовною заявою про стягнення з відповідача вартості недоврахованої електричної енергії.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Оскільки спірні правовідносини виниклі в процесі постачання і споживання електричної енергії між її постачальником та споживачем, вони повинні регулюватися положеннями Закону України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі - Правила, ПКЕЕ) та загальними положеннями Цивільного та Господарського кодексів України в частині регулювання правовідносин, що виникають із зобов'язань.
Відповідно до частин 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Частиною 1 статті 218 Господарського кодексу України передбачено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Судом було встановлено, що 27 листопада 2003 року між відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «ТПС» (споживач) укладений договір на поставку електричної енергії, відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов'язалася поставляти електроенергію споживачу, а споживач зобов'язався проводити оплату спожитої електроенергії (а.с. 8-11).
Як вже зазначалося, за заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС» від 16 лютого 2011 року про виявлення порушення розрахункового приладу обліку, представниками відкритого акціонерного товариства «Крименерго» проведено перевірку об'єкту, розташованого за адресою: с. Єлизаветово, вул. Шкільна, 13, за результатами якої був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією № 109873 (а. с. 14).
Відповідно до пункту 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
Відповідно до пункту 1.2 Методики у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками енергопостачання) письмового повідомлення споживачем енергопостачальника про виявлені ним пошкодження приладів (систем) обліку, пошкодження або зрив пломб та за відсутності явних ознак втручання в роботу приладів (систем) обліку, Методика не застосовується.
Відповідно до положень пункту 6.20 ПКЕЕ, у разі тимчасового порушення розрахункового обліку електричної енергії не з вини споживача обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення розрахункового обліку до дня відновлення розрахункового обліку, за згодою сторін, може бути визначений на підставі показів технічних (контрольних) засобів обліку або розрахований постачальником електричної енергії за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії попереднього розрахункового періоду до порушення розрахункового обліку або наступного після відновлення розрахункового обліку періоду.
Датою початку періоду порушення розрахункового обліку вважається перший день поточного розрахункового періоду, у якому було виявлено порушення обліку, або час та день, зафіксовані засобом обліку (автоматизованою системою обліку).
Таким чином, враховуючи письмове повідомлення відповідача про порушення приладу обліку, комісія з розгляду актів про порушення Правил КЕЕ, розглянувши Акт № 109873 від 17 лютого 2011 року, прийняла рішення про донарахування відповідачу вартості недоврахованої електричної енергії за показниками середньодобового споживання розрахункового періоду, що передував порушенню обліку, вартість якої за період з 18 січня 2011 року по 17 лютого 2011 року, склала 1520.70 грн. Рішення комісії оформлено протоколом від 24 лютого 2011 року (а.с. 16).
Довідка-розрахунок до акту № 109873 на оплату 1520.70 грн. позивачем отримана, про що свідчить підпис його представника на рахунку (а.с. 20).
Однак, зазначена сума відповідачем оплачена не була.
Відповідно до пункту 6.38 Правил КЕЕ за результатами технічної перевірки складається акт, в якому зазначаються виявлені недоліки. У разі потреби проводиться експертиза відповідних засобів обліку. Якщо експертиза виявить втручання споживача в роботу засобів обліку, споживачу проводиться перерахунок кількості спожитої електричної енергії відповідно до законодавства України.
Згідно з абзацом 1 пункту 6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
Крім того, 17 серпня 2011 року при проведенні перевірки додержання товариством з обмеженою відповідальністю «ТПС» умов Правил користування електричною енергією у присутності директора Тихонова Ю.Є. встановлено порушення пункту 3.6 ПКЕЕ, що виразилося в використанні електроустановки, яка не забезпечена розрахунковими приладами обліку, а також самовільному підключенні до мереж ПАТ «Крименерго» після відключення, про що складений відповідний акт № 111394 (а.с. 26).
Статтею 235 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Відповідно до частини 2 статті 27 Закону України «Про електроенергію» правопорушеннями в електроенергетиці є, у тому числі, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку.
Згідно з пунктом 3.6 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергією від 31 липня 1996 року № 28 підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) обліку електричної енергії, забороняється, за винятком випадків, передбачених розділом 6 цих Правил.
Споживання електричної енергії за відповідним тарифом має бути забезпечене окремим обліком. Окремі площадки вимірювання мають бути забезпечені засобами обліку, які дають можливість організувати розрахунковий облік за відповідним тарифом на всій площадці вимірювання.
Пунктом 6.39 Правил передбачено, що у разі неможливості отримання постачальником електричної енергії даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи розрахункового обліку) визначення обсягу спожитої електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється за середньодобовим обсягом споживання за попередній розрахунковий період з подальшим перерахунком у разі надання даних протягом наступного розрахункового періоду.
Тривалість періоду розрахунку за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії до отримання показів розрахункових засобів обліку має не перевищувати одного повного розрахункового періоду, після чого розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється постачальником електричної енергії за величиною дозволеної потужності струмоприймачів та кількістю годин їх використання без подальшого перерахунку. У цьому разі відновлення розрахунків за розрахунковими засобами обліку здійснюється після спільного складання акта, у якому фіксуються покази розрахункових засобів обліку електричної енергії.
На підставі актів порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків (абзаці 1,4 пункту 6.42 ПКЕЕ).
У відповідності до абзаців 3 та 6 пункту 6.41 ПКЕЕ акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Так, акт про порушення Правил користування електричною енергією № 111394 від 17 серпня 2011 року був розглянутий на засіданні відповідної комісії відкритого акціонерного товариства «Крименерго», яка прийняла рішення про донарахування відповідачу вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 112745.22 грн. Рішення комісії оформлено протоколом № С034-000026 від 27 жовтня 2011 року (а.с. 27).
08 листопада 2011 року відповідачу був виставлений рахунок-накладна № 749/61/1111Х1 на оплату 112745.22 грн. вартості недоврахованої електричної енергії, а також 22549.04 грн. ПДВ. Разом до оплати нараховане суму 135 294.26 грн..
Зазначений рахунок був направлений на адресу товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС» та отриманий його представником 06 грудня 2011 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.31).
Однак, незважаючи на те, що відповідач був обізнаний про наявність у нього обов'язку сплатити вартість недоврахованої електричної енергії, нарахованої внаслідок порушення ним Правил КЕЕ, всього в сумі 136814.74 грн., дана сума оплачена ним не була.
Згідно з абзацом 5 пункту 6.42 ПКЕЕ споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Однак, відповідач таким правом не скористався, рішення комісій оскаржені ним не були, що, на думку суду, свідчіть саме про згоду відповідача з викладеними у цих рішеннях обставинами.
Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частиною 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Доказів оплати 136814.74 грн. відповідачем під час розгляду даної справи надано не було.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги публічного акціонерного товариства «Крименерго» про стягнення з відповідача, товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС», вартості спожитої електричної енергії в сумі 136814.74 грн., недоврахованої в результаті порушення споживачем ПКЕЕ, такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору покладається на відповідача.
В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 21 травня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС» (вул. Школьна, 13, с. Єлизаветове, Сакський район, АР Крим, 96511вул. Радянська, 27/46, м. Саки, ЄДРПОУ 31843834) на користь публічного акціонерного товариства «Крименерго» (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, р/р 260323051142 філія КРУ АТ «Державний Ощадний банк України» м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 00131400) 136 814.74 грн. вартості недоврахованої електричної енергії.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ТПС» (вул. Школьна, 13, с. Єлизаветове, Сакський район, АР Крим, 96511вул. Радянська, 27/46, м. Саки, ЄДРПОУ 31843834) на користь публічного акціонерного товариства «Крименерго» (95034, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, р/р 260073013142 філія КРУ ПАТ «Ощадбанк» м. Сімферополь, МФО 324805, ЄДРПОУ 00131400) 2736.30 грн. витрат на оплату судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Радвановська Ю.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2012 |
Оприлюднено | 24.05.2012 |
Номер документу | 24175550 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Радвановська Ю.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні