15/462-б
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2008 р. № 15/462-б
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Удовиченка О.С.
суддів:Короткевича О.Є, Хандуріна М.І.
розглянувши касаційні скаргиДержавної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
на ухвалута постанову господарського суду м. Києва від 25.03.2008Київського апеляційного господарського суду від 26.05.2008
у справі№ 15/462-б господарського суду м. Києва
за заявою боржникаТОВ "Євромедіагруп"
пробанкрутство
арбітражний керуючийЛунькова С.І.
в судовому засіданні взяли участь представники :
Державної податкової інспекції у Печерському районі м. КиєваМоскальова Г.С.
В С Т А Н О В И В :
За заявою голови ліквідаційної комісії ТОВ "Євромедіагруп" ухвалою господарського суду м. Києва від 26.06.2007 року порушено провадження у справі про № 15/462-б банкрутство ТОВ "Євромедіагруп" .
Постановою господарського суду м. Києва від 24.07.2007 року ТОВ "Євромедіагруп" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Лунькову С.І., зобов'язано ліквідатора подати до офіційного друкованого органу оголошення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також зобов'язано останього провести ліквідаційну процедуру та надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора у строк до 24.07.2008 року.
В газеті "Урядовий кур'єр" 29.08.2007 року надруковано оголошення про визнання боржника ТОВ "Євромедіагруп" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі № 15/462-б.
До господарського суду м. Києва 16.11.2007 року подано звіт ліквідатора ТОВ "Євромедіагруп" та ліквідаційний баланс підприємства-банкрута.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 25.03.2008 року (суддя Копитова О.С.) затверджено звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс, ліквідовано ТОВ "Євромедіагруп" та припинено провадження у справі № 15/462-б.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 26.05.2008 року (судді: Гарник Л.Л., Вербицька О.В., Розваляєва Т.С.) ухвалу господарського суду м. Києва від 25.03.2008 року залишено без змін, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва залишено без задоволення.
Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва (надалі ДПІ у Печерському районі м. Києва) звернулася до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, в яких просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 26.05.2008 року та ухвалу господарського суду м. Києва від 25.03.2008 року, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Свої касаційні вимоги ДПІ у Печерському районі м. Києва обґрунтовує тим, що при винесенні оскаржуваних судових актів судами попередніх інстанцій порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема: ст.22, 43 ГПК України та ст.1, 23, 32, 40, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 28.12.2006 зборами учасників ТОВ "Євромедіагруп" прийнято рішення про ліквідацію товариства, про створення ліквідаційної комісії та здійснення ліквідаційної процедури.
Судом встановлено, що під час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором проводились дії щодо виявлення ліквідаційної маси боржника. До ліквідаційної маси було включено 576, 62 грн., які знаходились на розрахунковому рахунку банкрута та були використані ліквідатором при здійснення ліквідаційної процедури. Під час ліквідаційної процедури до ліквідатора у встановлений строк не звертались кредитори з вимогами до боржника. Згідно реєстру вимог кредиторів банкрута залишились несплаченими через відсутність коштів та майна банкрута 998300,00 грн. Відсутня заборгованість по податкам та зборам (обов'язковим платежам). Відсутня дебіторська заборгованість, заборгованість по відшкодуванню шкоди, життю та здоров'ю, виплаті по заробітній платі та вихідної допомоги. Відсутні будь-які активи, об'єкти нерухомості, транспортні засоби, земельні ділянки.
Господарським судом зазначено, що виконані всі необхідні дії на стадії ліквідації банкрута, передбачені спеціальним Законом, наявні всі підстави для ліквідації банкрута.
Погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вказав, що ліквідатор, керуючись вимогами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" провів ліквідаційну процедуру, направлену на виявлення активів боржника, формування ліквідаційної маси та погашення заборгованості та зазначив, що у банкрута відсутня податкова заборгованість.
Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що оскаржувані судові акти попередніх інстанцій прийняті з порушенням норм ст.ст. 104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст. 60 Господарського кодексу України (далі – ГК України), ст. 51 Закону та підлягають скасуванню виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 ЦК України).
Частиною 1 статті 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
З матеріалів даної справи вбачається, що у заяві про банкрутство ТОВ "Євромедіагруп" відсутні відомості про те, чи повідомлявся орган державної податкової служби про ліквідацію вказаного підприємства у встановленому законом порядку, а також відсутні докази розміщення в друкованих засобах масової інформації повідомлення про припинення даної юридичної особи відповідно до частини 4 статті 105 ЦК України.
Дослідження вказаних обставин має істотне значення для правильного вирішення справи, проте суди на них уваги не звернули і залишили без належної правової оцінки.
За таких обставин, оскаржувана ухвала суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції. При розгляді справи суду необхідно врахувати викладене та забезпечити неухильне дотримання норм процесуального та матеріального права.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В :
Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Київського апеляційного господарського суду від 26.05.2008 року та ухвалу господарського суду м. Києва від 25.03.2008 року у справі №15/462-б задовольнити.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 26.05.2008 року та ухвалу господарського суду м. Києва від 25.03.2008 року у справі №15/462-б скасувати
Справу передати на новий розгляд до господарського суду м. Києва.
Головуючий О.С. Удовиченко
Судді О.Є. Короткевич
М.І. Хандурін
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2008 |
Оприлюднено | 03.12.2008 |
Номер документу | 2417699 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Удовиченко О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні