Рішення
від 17.05.2012 по справі 5021/328/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.05.12 Справа № 5021/328/12.

За позовом Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», м. Суми

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремонтник», м. Суми

про стягнення 19 102 грн. 06 коп.

Суддя Котельницька В.Л.

Представники сторін:

від позивача - ОСОБА_3. (довіреність № 10-19/17-Д/191 від 01.07.2011 р.)

від відповідача - не з'явився

За участю секретаря судового засідання - Зері Ю.О.

Суть спору: позивач згідно поданого позову просить суд стягнути з відповідача 19 102 грн. 06 коп., в тому числі 14 262 грн. 09 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію згідно договору про постачання електричної енергії № 591 від 26.04.2004 р., 1 694 грн. 80 коп. пені за несвоєчасне проведення розрахунків, 3% річних в сумі 327 грн. 29 коп., 2 651 грн. 35 коп. заборгованості згідно акту про порушення № 008403 від 10.03.2011 р., а також стягнути з відповідача на свою користь 1 609 грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору.

Відповідач письмового відзиву на позовну заяву не подав, в судове засідання його представник не з'явився, ухвали суду про призначення справи до розгляду та про відкладення її розгляду повернуті поштовим відділенням зв'язку з відміткою «за зазначеною адресою організації немає».

Позивачем була подана довідка з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України стосовно відповідача, відповідно до якої місцезна-ходженням відповідача зазначено: м. Суми, вул. 40 років Жовтня, 49-А

Судовою ухвалою від 03.05.2012р. розгляд даної справи було відкладено та зобов'язано позивача подати документи на підтвердження розрахунку суми заборгованості по пені, сумі інфляційних збитків та 3% річних.

Позивачем на виконання вимог даної судової ухвали були надані розрахунки копії акту про обсяги переданої споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії за період з 06.03.2011 р. по 06.04.2011 р., рахунку на активну електроенергію № 9/96 від 06.04.2011 р., реєстру платіжних документів з банківських виписок про надходження котів по ТОВ «Ремонтник» по активній електроенергії, реєстрів до протоколів № 20Е/1274 від 06.04.2011 р. та № 20Е/2331 від 06.06.2011 р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги, викладені ним в позовній заяві.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

26 квітня 2004 року між Публічним акціонерним товариством "Суми-обленерго" (позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ремонтник» (відповідачем у справі) був укладений договір № 591 про постачання електричної енергії.

Згідно умов даного договору позивач зобов'язався постачати електричну енергію відповідачу, а відповідач зобов'язався оплачувати її вартість та здійснювати інші платежі відповідно до умов вказаного договору та додатків до нього, що є невід'ємними частинами договору.

Пунктом 2.2.3 зазначеного договору визначено що відповідач повинен оплачувати вартість електричної енергії відповідно до умов додатку № 4 до договору.

Відповідно до пункту 1 додатку № 4 до договору розрахунковим періодом вважається період з 06 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.

Згідно пункту 2 додатку № 4 до укладеного договору обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії визначається відповідно до Акту про обсяги переданої споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії. Пунктом 3 додатку №4 до договору від 26.04.2004 р. передбачено, що рахунки на оплату електричної енергії мають бути оплачені відповідачем протягом 5 днів від дня отримання.

Згідно із частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Частина 1 статті 903 Цивільного кодексу України визначає, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином і відповідно до умов договору, а згідно вимог статті 610 цього ж Кодексу, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач свої обов'язки за договором не виконує і розрахунок за спожиту активну електроенергію своєчасно не проводить.

Факт належного виконання умов договору позивачем підвереджується актами про обсяги переданої споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії.

Станом на 18 січня 2012 року заборгованість відповідача за спожиту активну електричну енергію становить 14 262 грн. 09 коп., що повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема: розрахунками суми боргу, актами про обсяги переданої споживачу (спожитої споживачем) електричної енергії та рахунками на оплату електричної енергії.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача в частині стягнення суми основного боргу за спожиту відповідачем електричну енергію обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача пені за несвоєчасне проведення розрахунків в сумі 1 694 грн. 80 коп., інфляційних збитків в сумі 166 грн. 53 коп. та 3% річних в сумі 327 грн. 29 коп.

Пунктом 4.2.1. Договору передбачено, що за внесення платежів, передбачених пунктами 2.2.3-2.2.4 цього договору з порушенням термінів, визначених додатком № 4 "Порядок розрахунків", відповідач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

Відповідно до пункту 5 додатку № 4 до договору у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів, постачальник проводить споживачу нарахування за весь час прострочення:

- пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, за який здійснюються нарахування;

- 3% річних з простроченої суми. При цьому сума боргу за спожиту електроенергію повинна бути сплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції. Вказані рахунки мають бути оплачені відповідачем протягом 5 днів з дня отримання, що визначено пунктом 6 додатку № 4 до договору.

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема у вигляді сплати винною особою неустойки (штрафу, пені).

За змістом ст. 549 Цивільного кодексу України, під пенею розуміється грошова сума, яка встановлюється у відсотковому відношенні до простроченої суми за кожен день прострочення виконання грошового зобов'язання.

Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» № 543/96-ВР від 22.11.1996 р. передбачено, що розмір пені за прострочення платежу обмежений подвійною обліковою ставкою Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку, загальна непогашена заборгованість за сумою пені за порушення строків оплати за використання електроенергії станом на 18.01.2012 р. складає 1 694 грн. 80 коп.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлено договором, або законом.

Таким чином, вимоги позивача в частині стягнення з відповідача пені за несвоєчасні розрахунки, а також сум інфляційних збитків та 3% річних підлягають задоволенню, оскільки вони передбачені договором та не суперечать вимогам чинного законодавства.

Крім зазначених вимог, позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача 2 651 грн. 35 коп. заборгованості згідно акту про порушення № 008403 від 10.03.2011 р.

Розглянувши вимоги позивача в цій частині, суд дійшов висновку про їх задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п.4.2.4 договору від 26.04.2004 р. відповідач сплачує позивачу вартість електричної енергії, розраховану виходячи з приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання згідно з методикою, затвердженою НКРЕ України, зокрема, у разі таких дій відповідача як споживання електроенергії поза засобами обліку.

10 березня 2011 року представниками позивача було виявлено порушення відповідачем п. 7.6 Правил користування електричною енергією, що затверджені постановою НКРЕ України №28 від 31.07.1996р., які відповідно до умов договору є обов'язковими для виконання сторонами договору, а саме: самовільне підключення до електромережі, що не є власністю енергопостачальника, електропроводку поза розрахунковим приладом обліку комунальної електроенергії без порушення схеми обліку у ввідно-розподільчому пристрої житлового будинку по вул. Ковпака, 11 в м. Суми.

Пунктом 6.41 Правил визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. Згідно до п. 6.42 на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

На підставі зазначених вимог Правил представниками позивача було складено акт про порушення за №008403 від 10.03.2011р., який підписано представником відповідача без зауважень. Відповідно до зазначеного акту 22.03.2011р. позивачем прийнято рішення, яке оформлене протоколом від 22.03.2011р. про проведення нарахування обсягу та вартості не облікованої електроенергії відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, яка затверджена постановою НКРЕ України №562 від 04.05.2006р., та було виписано рахунок №9/7009 від 22.03.2011р. на суму 8 102,02 грн., що підтверджується розрахунком, який було отримано відповідачем разом з протоколом комісії по розгляду актів 22.03.2011р. Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії», споживач електричної енергії здійснює оплату збитків протягом 30 днів після отримання рахунка.

Проте відповідач проводив оплату з порушенням терміну та не в повному обсязі. Таким чином, станом на 18.01.2012р. розмір несплаченої заборгованості відповідача по акту про порушення №008403 від 10.03.2011р. склав 2 651 грн. 35 коп.

Докази сплати решти суми заборгованості за вказаним актом на вимогу суду були подані позивачем в ході судового розгляду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в сумі 2 651 грн. 35 коп.

Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивачем повністю доведений факт належного виконання ним договірних зобов'язань, суду надані всі необхідні докази, в той час як відповідач, належним чином повідомлений про місце і час розгляду даної справи, не подав будь-яких доказів в обґрунтування своєї позиції та не направив повноважного представника в судове засідання.

Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, підлягають відшкодуванню йому за рахунок відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремонтник» (40000, м. Суми, вул. 40 років Жовтня, 49-А; код ЄДРПОУ 21104614) на користь Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40024, м. Суми, вул. Прокоф'єва, 9; код ЄДРПОУ 24000329, рахунок із спеціальним режимом використання № 260383100416 в філії Сумське ОУ АТ «Державний ощадний банк України» МФО 337568, код 24000329) 14 262 грн. 09 коп. заборгованості по активній електричній енергії, 2 651 грн. 35 коп. заборгованості по акту про порушення № 008403 від 10.03.2011 р.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремонтник» (40000, м. Суми, вул. 40 років Жовтня, 49-А; код ЄДРПОУ 21104614) на користь Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40024, м. Суми, вул. Прокоф'єва, 9; код ЄДРПОУ 24000329, рахунок № 26001060500505 СФ ПАТ КБ «Приватбанк» МФО 337546, код 24000329) 1 694 грн. 80 коп. пені, 166 грн. 53 коп. інфляційних нарахувань, 327 грн. 29 коп. 3% річних, 1 609 грн. 50 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 18.05.2012 р.

СУДДЯ (підпис) КОТЕЛЬНИЦЬКА В.Л.

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.05.2012
Оприлюднено28.05.2012
Номер документу24206104
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5021/328/12

Рішення від 17.05.2012

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 03.05.2012

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 09.04.2012

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 26.03.2012

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

Ухвала від 12.03.2012

Господарське

Господарський суд Сумської області

Котельницька Вікторія Леонідівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні