Справа №2-а-4059/09 Головуючий у суді у 1 інстанції - Євтушенко М.О. Номер провадження 22-а/1890/5552/12 Суддя-доповідач - Жмака Категорія - 99
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2012 року м.Суми
Колегія суддів з розгляду справ адміністративного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:
головуючого-судді - Жмаки В. Г.,
суддів - Ведмедь Н. І., Кононенко О. Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі
на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 01 грудня 2009 року
у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі
про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, -
встановила:
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 01 грудня 2009 року вимоги задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність відповідача і зобов'язано нарахувати позивачу підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та провести відповідні виплати з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі - 742,65 грн., з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі -780,40 грн., всього - 1523,05 грн. з урахуванням проведених виплат.
У апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, оскільки судове рішення прийняте з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Свої доводи апелянт обґрунтовує тим, що задовольнивши вимоги позивача щодо сплати підвищення до пенсії, передбачене ст.6 Закону України від 18.11.04р. № 2195-ІV «Про соціальний захист дітей війни»суд не прийняв до уваги положення ст.7 зазначеного закону про те, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
За цих обставин управління пенсійного фонду не мало підстав нараховувати будь-які підвищення до пенсії позивача, оскільки дія ст.6 Закону № 2195-ІV була зупинена, а після визнання Конституційним Судом України зупинення неконституційним, був відсутній механізм фінансування доплат.
З 2008 року підвищення пенсії позивачеві проводиться в межах розмірів, встановлених законом про Державний бюджет України на 2008 рік та постановою уряду № 530 від 28 травня 2008 року, а тому підстави для виплати в іншому розмірі відсутні.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню за слідуючих обставин.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов частково, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що відповідач, як орган якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинен був діяти у відповідності з вимогами ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»і здійснити позивачу відповідні нарахування за той період часу, коли дія цієї норми не була зупинена. Але у порушення вимог зазначеного закону відповідач таких нарахувань не проводив, чим допустив протиправну бездіяльність.
Місцевий суд обґрунтовано не прийняв до уваги заперечення відповідача, а колегія суддів доводи його як апелянта, щодо відсутності механізму фінансування підвищення пенсій відповідно до ст.6 Закону № 2195-ІV, оскільки реалізація позивачем права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормах законодавства, не може бути поставлена у залежності від бюджетних асигнувань. В зв'язку з цим, посилання апелянта на ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»про те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, як на підставу для скасування рішення суду першої інстанції, є необґрунтованим.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні, враховуючи наступне.
Відповідно до статей 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги, а суд у разі задоволення позову, може прийняти постанову щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.
Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд першої інстанцій вірно визнав такі дії відповідача протиправними та зобов'язав його, здійснити нарахування підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та провести відповідні виплати. Разом з тим, зазначивши в постанові конкретні грошові суми суд діяв за межами повноважень, визначених ст. 162 КАС України фактично виконавши функції відповідача.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідно до ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є, зокрема, правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права, колегія суддів вважає, що ухвалена у справі постанова підлягає зміні, шляхом виключення з мотивувальної та резолютивної частин конкретно зазначених сум, що підлягають виплаті позивачу.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.2 ч.1 ст.198, ст.ст.201, 205, 207 КАС України, Законом України «Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами»колегія суддів, -
постановила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шосткинському районі задовольнити частково.
Постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 01 грудня 2009 року змінити, виключивши з її мотивувальної та резолютивної частин вказівку про конкретно зазначені суми підвищення до пенсії, які підлягають нарахуванню ОСОБА_2.
У іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і з цього часу може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий -
Судді -
Суд | Апеляційний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2012 |
Оприлюднено | 29.05.2012 |
Номер документу | 24255012 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Апеляційний суд Сумської області
Жмака В. Г.
Адміністративне
Лебединський районний суд Сумської області
Бакланов Роман Володимирович
Адміністративне
Петровський районний суд м.Донецька
Іванов Валерій Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні