номер провадження справи 33/48/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.05.12 Справа № 5009/1234/12
за позовом Прокурора Жовтневого району міста Запоріжжя (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 74) в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції держави у спірних відносинах Позивача - Концерну "Міські теплові мережі" в особі Філії Концерну "Міські теплові мережі" Жовтневого району (юридична адреса: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, 79-А)
про стягнення суми
Суддя Мірошниченко М.В.
Секретар судового засідання Хилько Ю.І.
Відомості про представників сторін та учасників судового процесу:
від прокуратури: Харченко В.І. -посв. № 168 від 08.07.2011 р.
від позивача : ОСОБА_2 -довіреність № 19/27 від 03.01.2012 р.
від відповідача: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Жовтневого району міста Запоріжжя, м. Запоріжжя звернувся в господарський суд Запорізької області в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції держави у спірних відносинах - Концерну "Міські теплові мережі" в особі Філії Концерну "Міські теплові мережі" Жовтневого району, м. Запоріжжя з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіга", с. Озерне Веселівського району Запорізької області заборгованості за договором купівлі - продажу теплової енергії в гарячій воді № 600847 від 01.01.2007 р. в сумі 6 128, 67 грн.
Обґрунтовуючи позов прокурор посилався на те, що проведеною прокуратурою Жовтневого району м. Запоріжжя перевіркою встановлено, що Концерн «МТМ»постачає теплову енергію відповідачу на нежитлове підвальне приміщення по пр-ту Леніна, 97 у м. Запоріжжя з тепловим навантаженням на опалення 0,004765 Гкал/год, гаряче водопостачання відсутнє -прилад обліку не встановлено. За період з березня 2011 р. по січень 2012 р. (включно), нарахування за Договором складають 6128,67 грн., з яких 490,28грн. плата за приєднане теплове навантаження та 5638,39 грн. плата за фактично отриману теплову енергію, що підтверджується Актами приймання-передачі теплової енергії за спірний період. На оплату поставленої теплової енергії позивачем відповідачу були виставлені відповідні рахунки, які останнім сплачені не були. Станом на дату подання позову, борг відповідача за спірний період становив 6128,67 грн. Посилаючись на приписи статей 11, 15, 16, 509, 526, 530 ЦК України прокурор просив позов задовольнити.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.04.2012 р. порушено провадження у справі № 5009/1234/12, розгляд якої призначено на 10.05.2012 р.
До початку судового розгляду справи 10.05.2012 р. від позивача надійшла письмова заява про збільшення розміру позовних вимог за вих № 2315/юр від 12.04.2012 р., за змістом якої, позивач просить стягнути з відповідача борг за період з березня 2011 р. по лютий 2012 р. в сумі 8065,36 грн.
Оскільки, заява позивача про збільшення розміру позовних вимог не суперечить приписам статті 22 ГПК України та не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси, подана до початку розгляду справи по суті, вона була прийнята судом до розгляду.
Ухвалою суду від 10.05.2012 р. розгляд справи було відкладено до 22.05.2012 р.
За клопотанням присутніх у судовому засіданні 22.05.2012 р. представників прокуратури та позивача фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
В судовому засіданні представники прокуратури та позивача підтримали доводи викладені у позовній заяві та у заяві про збільшення позовних вимог, а також відповіли на питання суду.
Відповідач -ТОВ «Зіга», вимоги суду, викладені в ухвала від 02.04.2012 р. та від 10.05.2012 р. щодо надання письмового відзиву та витребуваних документів, не виконав, процесуальним правом на участь представника в судовому засіданні не скористався, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до підпункту 3.9.1 Постанови ВГСУ від 26.12.2011 р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог ч. 1 ст. 64 та ст. 87 ГПК України.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
В даному випадку, ухвали суду про порушення провадження по справі та про відкладення розгляду справи, були направлені на адресу відповідача: 72254, с. Озерне Веселівського району Запорізької області, вул. 40 Років Перемоги, 3, яка співпадає з місцезнаходженням відповідача, визначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. Таким чином, про час та місце слухання даної справи відповідач був повідомлений належним чином.
Відповідно до п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки про час та місце судового розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі його представника за наявними у справі матеріалами.
Стаття 75 ГПК України дозволяє суду розглянути спір за наявними у справі матеріалами, у випадку, якщо відзив на позов та витребувані судом документі не надані.
В судовому засіданні 22.05.2012 р. прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну і резолютивну частини судового рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Матеріали справи свідчать, що 01.01.2007 р. між Концерном «Міські теплові мережі»в особі Філії Концерну «Міські теплові мережі»Жовтневого району (Теплопостачальною організацією, позивачем у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Зіга»(Споживачем, відповідачем у справі) було укладено договір № 600847 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді (надалі -Договір), за умовами якого Теплопостачальна організація зобов'язалась відпустити Споживачу теплову енергію в гарячій воді (з тепловим навантаженням на опалення 0,004765 Гкал/год), а Споживач зобов'язався прийняти та оплатити її вартість за діючими тарифами (цінами) в терміни та порядку, встановленими умовами цього Договору та додатками до нього, які є невід'ємними частинами Договору.
Відповідно до п. 5.1 Договору облік споживання теплової енергії на потреби опалення та гаряче водопостачання проводиться за приладами комерційного обліку або розрахунковим способом.
Згідно із п. 6.1 та п. 6.2 Договору розрахунки за даним Договором здійснюються в грошовій формі в національній грошовій одиниці (гривні), відповідно до встановлених органами місцевого самоврядування тарифів (цін) діючих на час розрахунків (Додаток № 5 до Договору) та на підставі показань приладів комерційного обліку теплової енергії або даних, встановлених розрахунковим способом. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
За умовами п. 6.3 Договору підставою для розрахунків Споживача з Теплопостачальною організацією є рахунок та акт приймання - передачі.
Споживач зобов'язаний до 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим, перерахувати на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації суму заборгованості за спожиту теплову енергію. (п. 6.4 Договору).
Пунктом 6.6.1 Договору передбачено, що отриманий акт приймання -передачі теплової енергії Споживач повинен підписати, належним чином та повернути на адресу Теплопостачальної організації на протязі п'яти днів з дати отримання.
Згідно із п. 6.6.2 Договору у разі неотримання Теплопостачальною організацією підписаного акту приймання-передачі, або обґрунтованих заперечень в його підписанні, у термін встановлений п. 6.6.1 Договору, акт підписується Теплопостачальною організацією з позначенням про відмову у підписанні його Споживачем, та оформлений таким чином акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період.
В разі наявності заперечень щодо даних, зазначених в акті, Споживач зобов'язаний надати Теплопостачальній організації нормативно обґрунтовані письмові заперечення до даного акту з додаванням відповідних документів та погодити із Теплопостачальною організацією всі розбіжності у встановлений п. 6.6.1 Договору строк. При отриманні заперечень в підписанні акту та доказів в обґрунтування заперечень до нього, Теплопостачальна організація розглядає їх та надає відповідь про прийняття або відмову у прийнятті заперечень. При прийнятті заперечень до акту вносяться відповідні коригування в акті наступного місяця. У разі відмови у прийнятті заперечень, Теплопостачальна організація надає нормативно обґрунтовану відповідь та вважає акт прийнятим до розрахунку, якщо цей акт в місячний строк не буде оскаржений Споживачем у господарському суді (п. 6.6.2 Договору).
Відповідно до п. 6.7 Договору Споживач з 10 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим повинен отримати від Теплопостачальної організації документи за розрахунковий період: рахунок-фактуру, акт приймання-передачі теплової енергії, податкову накладну.
За умовами п. 6.10 Договору у договору купівлі-продажу теплової енергії між Теплопостачальною організацією і Споживачем теплової енергії встановлюється приєднане максимальне теплове годинне навантаження за кожним видом і параметром теплоносія, середньогодинне і середньодобове на гаряче водопостачання, а також місячне, квартальне і річні обсяги постачання теплової енергії (Додаток № 1), з подальшим коригуванням на фактичні температури зовнішнього повітря холодної води і часу споживання теплової енергії.
Як встановлено судом, на підставі Договору, позивачем з березня 2011 р. по вересень 2011 р. включно нараховано відповідачу плату за приєднане теплове навантаження на загальну суму 490,28 грн., а саме: за березень 2011 р. в сумі 70.04 грн., за квітень 2011 р. в сумі 70,04 грн., за травень 2011 р. в сумі 70,04 грн., за червень 2011 р. в сумі 70,04 грн., за липень 2011 р. в сумі 70,04 грн., за серпень 2011 р. в сумі 70,04 грн., за вересень 2011 р. в сумі 70,04 грн. Також, за період з березня 2011 р. по квітень 2011 р. та з жовтня 2011 р. по лютий 2012 р. включно відповідачу нараховано плату за фактично отриману теплову енергію в загальній сумі 7575,08 грн., а саме за березень 2011 р. в сумі 853,07 грн., за квітень 2011 р. в сумі 411,71 грн., за жовтень 2011 р. в сумі 655,03 грн., за листопад 2011 р. в сумі 1173,30 грн., за грудень 2011 р. в сумі 1115,84 грн., за січень 2012р. в сумі 1429,44 грн. та за лютий 2012 р. в сумі 1936,69 грн.
Факт подачі теплової енергії підтверджуються актами приймання - передачі теплової енергії: від 31.03.2011 р. на суму 923,11 грн., від 30.04.2011 р. на суму 481,75 грн., від 31.05.2011 р. на суму 70,04 грн., від 30.06.2011 р. на суму 70,04 грн., від 31.07.2011 р. на суму 70,04 грн., від 31.08.2011 р. на суму 70,04 грн., від 30.09.2011 р. на суму 70,04 грн., від 31.10.2011 р. на суму 655,03 грн., від 30.11.2011 р. на суму 1173,30 грн., від 31.12.2011 р. на суму 1115,84 грн., від 31.01.2012 р. на суму 1429,44 грн. та від 29.02.2012 р. на суму 1936,69 грн., які відповідач, позивачу зворотно не направив, зауважень, у встановлений Договором строк, на акти не надав.
На оплату теплової енергії відповідачу були направлені позивачем, в період з березня 2011 р. по лютий 2012 р., вищевказані акти приймання-передачі теплової енергії та рахунки: від 31.03.2011 р. на суму 923,11 грн., від 30.04.2011 р. на суму 481,75 грн., від 31.05.2011 р. на суму 70,04 грн., від 30.06.2011 р. на суму 70,04 грн., від 31.07.2011 р. на суму 70,04 грн., від 31.08.2011 р. на суму 70,04 грн., від 30.09.2011 р. на суму 70,04 грн., від 31.10.2011 р. на суму 655,03 грн., від 30.11.2011 р. на суму 1173,30 грн., від 31.12.2011 р. на суму 1115,84 грн., від 31.01.2012 р. на суму 3227,29 грн. та від 29.02.2012 р. на суму 1936,69 грн.
Надсилання зазначених актів та рахунків підтверджується реєстрами відправлення рахунків, актів приймання-передачі теплової енергії за відповідний період, копії яких долучені до матеріалів справи.
Проте, в строки, передбачені Договором, відповідач оплату теплової енергії не здійснив.
Позовна вимога про стягнення з ТОВ «Зіга» суми 8065,36 грн. боргу за спожиту теплову енергію (із урахуванням збільшеного позивачем розміру позовних вимог) стала предметом судового розгляду у даній справі.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини... Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України.
Пунктом 1 статті 193 Господарського Кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічна норма міститься в ст. 526 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з приписами п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
При цьому, пунктом 2 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За умовами пунктів 6.3 та 6.4 Договору підставою для розрахунків Споживача з Теплопостачальною організацією є рахунок та акт приймання - передачі. Споживач зобов'язаний до 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим, перерахувати на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації суму заборгованості за спожиту теплову енергію.
Згідно долучених до матеріалів справи копій актів приймання-передачі теплової енергії за період з березня 2011 р. по лютий 2012 р. позивач поставив відповідачу теплову енергію в гарячій воді на загальну суму 8065,36 грн., у зв'язку з чим відповідачу до сплати було виставлено відповідні рахунки.
Доказом направлення відповідачу зазначених вище рахунків та актів є наявні в матеріалах справи поштові реєстри.
Враховуючи, що у встановлений п. 6.6.1 Договору строк відповідач не повернув Теплопостачальній організації належним чином оформлені Акти приймання-передачі теплової енергії, письмових нормативно обґрунтованих заперечень до Актів на адресу позивача не надходило, Акти приймання-передачі теплової енергії за період з березня 2011 р. по лютий 2012 р., в силу умов п. 6.6.2 Договору, вважаються погодженими і є підставою для проведення остаточних розрахунків за отриману протягом вказаного в них періоду теплову енергію.
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати отриманої теплової енергії, всупереч умов Договору та вимог закону, належним чином не виконав, внаслідок чого у нього утворилася заборгованість за Договором у спірний період в сумі 8065,36 грн.
Доказів сплати боргу в сумі 8065,36 грн. відповідачем суду надано не було.
Таким чином, враховуючи неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань в частині оплати отриманої теплової енергії в гарячій воді, та вищезазначені приписи норми чинного законодавства України, а також з урахуванням викладеного, суд констатує правомірність заявленої позивачем вимоги про стягнення з відповідача суми основного боргу в розмірі 8065,36 грн. Позов задовольняється у повному обсязі.
В даному випадку, відповідач в порушення вимог ст. ст. 33, 34 ГПК України не надав суду доказів, які могли б свідчити про належне виконання ним зобов'язань за договором № 600847 від 01.01.2007 р.
Відповідно до приписів ст. 49 ГПК витрати зі сплати судового збору в розмірі 1609,50 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіга" (72254, с. Озерне Веселівського району Запорізької області, вул. 40 Років Перемоги, 3, код ЄДР 20471167, р/р № 26008301311205 у Комунарському відділенні ПІБ, МФО 313344) на користь Концерну "Міські теплові мережі" в особі Філії Концерну "Міські теплові мережі" Жовтневого району (юридична адреса: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69002, м. Запоріжжя, вул. Артема, 79-А, код ЄДР 32121458, п/р зі спеціальним режимом використання № 26030301001951 в Філії Запорізького обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957) суму 8065 (вісім тисяч шістдесят п'ять) грн. 36 коп. основного боргу.
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіга" (72254, с. Озерне Веселівського району Запорізької області, вул. 40 Років Перемоги, 3, код ЄДР 20471167, р/р № 26008301311205 у Комунарському відділенні ПІБ, МФО 313344) на користь державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області; МФО 813015; ЄДРПОУ 38025409; р/р № 31215206783007; код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку -206, з використанням параметру RR-83) суму 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення оформлено у повному обсязі та підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 23.05.2012 р.
Суддя М.В. Мірошниченко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2012 |
Оприлюднено | 29.05.2012 |
Номер документу | 24256392 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Мірошниченко М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні