ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 217
РІШЕННЯ
Іменем України
21.05.2012Справа №5002-25/1081-2012
за позовом - Публічного акціонерного товариства «Крименерго», м. Сімферополь
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримкисень»,
м. Сімферополь
про стягнення 499 851,88 грн.
Суддя Копилова О.Ю.
представники сторін:
від позивача - ОСОБА_2, довіреність №009-Д від 03.01.2012, представник
від відповідача - не з'явився
Обставини справи:
Позивач - Публічне акціонерне товариство «Крименерго» звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» та просить суд, відповідно до прохальної частини позовної заяви, стягнути з відповідача на користь ПАТ «Крименерго» вартість спожитої недоврахованої електроенергії у розмірі 499 851,88 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконує умови Договору № 4925 від 08 грудня 2003 року про постачання електричної енергії, укладеного між Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (Публічне акціонерне товариство «Крименерго») та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримкисень».
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 травня 2012 року строк розгляду справи продовжений на 15 днів, в порядку передбаченому ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини відсутності суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був сповіщений рекомендованою кореспонденцією.
В пункті 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 зазначено, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Так, ухвалу про порушення провадження по справі №5002-25/1081-2012 від 04 квітня 2012 року було направлено на юридичну адресу відповідача, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проте поштовий конверт із повідомленням про вручення поштового відправлення повернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим із зазначенням, що організація вибула.
Таким чином, суд вважає що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином.
Враховуючи те, що матеріали справи в повній мірі сформульовані та у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд -
встановив:
08 грудня 2003 року між Відкритим акціонерним товариством «Крименерго» (зараз Публічне акціонерне товариство «Крименерго») та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» було укладено договір постачання електричної енергії № 4925, відповідно до умов якого постачальник поставляє електричну енергію споживачу, а споживач сплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі (5-ти кратний розмір тарифу за перевищення договірної величини електроспоживання, пеню, за графіком погашення заборгованості, за актами порушення Правил користування електричної енергії) згідно умов цього договору та додатків до договору, які є його невід'ємними частинами.
Відповідно пункту 2 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватись чинним законодавством України, зокрема, Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку.
Пунктом 9.5 встановлено, що договір набирає чинності з дня його підписання. Договір вважається щорічно продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про розірвання даного договору або його перегляду.
01 жовтня 2010 року представниками Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» була здійснена перевірка об'єкта відповідача -ТП 658, що розташований за адресою: м. Сімферополь, Московське шосе, 11 км., за результатом якої був складений акт про порушення Правил користування електричною енергією №104605 від 01 жовтня 2010 року.
Перевіркою було виявлено порушення Правил користування електричною енергією, а саме: порушення п.6.40, що виразилося у пошкоджені розрахункового засобу обліку електроенергії шляхом установки у вторинних вимірювальних ланцюгах струму вимикаючого пристрою (вмикача) з метою заниження показників розрахункового електролічильника споживача. Таким чином, електроенергія в повній мірі не враховувалась та не сплачувалась.
Акт про порушення Правил користування електричною енергією складався в присутності представника відповідача - ОСОБА_4, що відображено у відповідному розділі акту (а.с.17).
Згідно з п.7 вказаного акту відповідач був належним чином сповіщений про дату та час засідання комісії ВАТ «Крименерго» (зараз ПАТ «Крименерго») з розгляду акту про порушення Правил користування електричною енергією, про що свідчить підпис ОСОБА_4
Згідно з абзацом 1 пункту 6.41 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформлюється акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недооблікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
15 жовтня 2010 року на засіданні комісії Відкритого акціонерного товариства "Крименерго" з розгляду актів про порушення Правил користування електричної енергії від 01 жовтня 2010 року, в результаті розгляду акту №144605, прийнято рішення про перерахунок позивачеві вартості недоврахованої електричної енергії у сумі 499 851,88 грн. Рішення оформлене протоколом №5454 від 15 жовтня 2010 року.
Матеріали справи №5002-25/1075-2012 свідчать про те, що споживачем було надано ВАТ «Крименерго» заперечення, однак результатів розгляду зазначених заперечень комісією ВАТ «Крименерго» суду представлено не було.
На засіданні комісії по розгляду акту про порушення Правил користування електричною енергією, яке відбулося 15 жовтня 2012 року був присутній представник відповідача - енергетик ОСОБА_4, про що свідчить відповідний підпис у протоколі №5454.
Згідно до абз. 1-4 п. 6.42 Правил користування електричною енергією, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недооблікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.
Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Правилами користування електричною енергією встановлено, що збитками є витрати, недоотримана вигода постачальника електричної енергії або електропередавальної організації (основного споживача), яких вони зазнали внаслідок пошкодження електроустановок через зловмисну чи недбалу діяльність споживача (субспоживача) або інших осіб, та вартість робіт і послуг, необхідних для відновлення електроустановок та електропостачання, а недоврахованою електричною енергією - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.
Пунктом 1 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №122 від 08.02.06 (Порядок №122) встановлено, що відповідно до цього Порядку визначається розмір збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію, викрадену споживачем шляхом її самовільного використання без застосування приладів обліку (якщо таке застосування обов'язкове) або у разі умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, а також проводиться відшкодування завданих енергопостачальнику збитків.
Відповідно до пункту 6 Порядку №122 на підставі акта виявлених порушень енергопостачальник розраховує розмір завданих внаслідок викрадення електричної енергії збитків та надсилає споживачеві електричної енергії рахунок для їх оплати. Споживач електричної енергії здійснює оплату зазначених збитків протягом 30 днів після отримання рахунка. У разі відмови споживача відшкодувати збитки підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення збитків здійснюється у судовому порядку.
Згідно абз. 5-6 п. 6.42 Правил користування електричною енергією, споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.
З матеріалів справи вбачається, що рішення комісії ВАТ «Крименерго» (ПАТ «Крименерго» оформлене протоколом №5454 від 15 жовтня 2010 року було оскаржено Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» в судовому порядку.
Так, рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 04 січня 2011 року у справі №5002-15/5405-2010 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» до Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» про визнання недійсним рішення, було задоволено позовні вимоги: визнано недійсним рішення комісії відкритого акціонерного товариства «Крименерго» оформленого протоколом №5454 від 15 жовтня 2010 року.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 квітня 2011 по справі №5002-15/5405-2010 апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Крименерго» задоволено; рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 04 січня 2011 року у справі №5002-15/5405-2010 скасовано; прийнято нове рішення; у позові відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 15 серпня 2011 року по справі №5002-15/5405-2010 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» залишено без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 квітня 2011 року у справі №5002-15/5405-2010 залишено без змін.
У вищезазначеній постанові Вищий господарський суд України зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» було неправильно обраний спосіб захисту порушеного права, однак в процесі перегляду Севастопольським апеляційним господарським судом справи №5002-15/5405-2010 встановлений факт порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» п.6.40 Правил користування електричною енергією, а також те, що акт про порушення правил користування електричною енергією був складений у відповідності з вимогами пункту 6.41 ПКЕЕ.
Таким чином, на час розгляду справи №5002-25/1081-2012 рішення комісії відкритого акціонерного товариства «Крименерго» (публічного акціонерного товариства «Крименерго») оформлене протоколом №5454 від 15 жовтня 2010 року є дійсним.
Під час розгляду справи суду не були представлені докази щодо повного або часткового погашення суми, що стягується за рішенням комісії ВАТ «Крименерго» (ПАТ «Крименерго»), яке оформлено протоколом №5454 від 15.10.2010, унаслідок порушення відповідачем Правил користування електричною енергією, що виразилося у пошкоджені розрахункового засобу обліку електроенергії шляхом установки у вторинних вимірювальних ланцюгах струму вимикаючого пристрою (вмикача) з метою заниження показників розрахункового електролічильника споживача.
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Виходячи зі змісту ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, відповідачем під час розгляду даної справи не був доведений суду факт сплати вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 499 851,88 грн.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача вартості недоврахованої електричної енергії у сумі 499 851,88 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору підлягає покладанню на відповідача.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складений та підписаний у відповідності до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 25 травня 2012 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд -
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» (95492, Харківське шосе 11-й км, м. Сімферополь, АР Крим, Україна, ідентифікаційний код 31898564) на користь Публічного акціонерного товариства «Крименерго» (95000,
вул. Київська,74/6, м. Сімферополь, АР Крим, ідентифікаційний код 00131400) вартість недоврахованої електричної енергії в розмірі 499 851,88 грн.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримкисень» (95492, Харківське шосе 11-й км, м. Сімферополь, АР Крим, Україна, ідентифікаційний код 31898564) на користь Публічного акціонерного товариства «Крименерго» (95000,
вул. Київська,74/6, м. Сімферополь, АР Крим, ідентифікаційний код 00131400) судовий збір у розмірі 9 997,04 грн.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Копилова О.Ю.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2012 |
Оприлюднено | 30.05.2012 |
Номер документу | 24268965 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Копилова О.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні