ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.05.12 р. Справа № 5006/39/12/2012
Господарський суд Донецької області у складі судді Морщагіної Н.С.
при секретарі Гречух В.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Заступника прокурора Донецької області в інтересах держави в особі Пісківської сільської ради, с. Піски та Головного управління Держкомзему в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп», м. Донецьк
про стягнення 1156884,40грн.
За участю:
прокурора: ОСОБА_4 - за довіреністю;
представників сторін:
від позивача1: не з'явився;
від позивача2: ОСОБА_1 - за довіреністю
від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю;
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Заступник прокурора Донецької області в інтересах держави в особі Пісківської сільської ради, с. Піски та Головного управління Держкомзему в Донецькій області, м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп», м. Донецьк, про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1156884,40грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилався на те, що в ході перевірки додержання вимог земельного законодавства України, був встановлений факт порушення вимог ст. 207 Земельного кодексу України, порядку "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню", умов договору оренди земельної ділянки та несплати орендарем втрат сільськогосподарського виробництва.
Відповідач, у відзиві на позовну заяву не спростовував наявності заборгованості за договором оренди зі сплати втрат сільськогосподарського виробництва та просив задовольнити позовні вимоги частково, розстрочивши виконання зобов'язання щодо відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 1098300,00грн. на 36 місяців рівними частинами, 07.05.2012 р. додатково через канцелярію суду надав клопотання, згідно якого просив суд відстрочити виконання рішення господарського суду строком на 12 місяців, рівними частинами, а саме по 92025,00грн. до 25 числа кожного місяця, починаючи з травні. Згідно поданого клопотання відповідач відзначив, що станом на теперішній час ним не відшкодовано витрат сільськогосподарського виробництва на суму 1104300,00грн., необхідність відстрочення (розстрочення) виконання рішення пояснював тимчасовим важким становищем Товариства та відсутністю на рахунках достатнього обсягу грошових коштів для повного відшкодування втрат.
07.05.2012 р. прокурором в порядку ст.ст. 22, 29 ГПК України через канцелярію суду надано заяву про зменшення розміру позовних вимог, згідно з якою останній просив господарський суд стягнути з відповідача втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 1104300,00грн. на спеціальний рахунок УДКСУ в м. Ясинуватій Донецької області, проти розстрочення виконання рішення суду строком на 12 місяців не заперечував.
Позивач1 через канцелярію суду надав пояснення, підтвердив визначену актом звірки взаємних розрахунків суму заборгованості відповідача з відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва, проти розстрочення виконання рішення суду строком на 12 місяців не заперечував.
Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані докази, господарський суд встановив.
Рішенням Пісківської сільської ради Ясинуватського району Донецької області №221/ХХІІ-V, затверджено перелік земельних ділянок для продажу права користування ними на торгах (аукціоні) окремими лотами згідно з додатком. У відповідності до вказаного Рішення та додатку до нього «Перелік земельних ділянок для продажу права користування ними на земельних торгах (аукціоні)» надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі земельної ділянки (лот №1) загальною площею 17,8 га в довгострокову оренду строком на 49 років під будівництво громадсько-торгівельних, культурно-розважальних і адміністративних центрів з інфраструктурою із земель запасу сільськогосподарського призначення (рілля) в межах с-ща Піски (вздовж вул. Стратонавтів, м. Донецьк).
Також, пунктом 3 вказаного Рішення виконкому сільської ради доручено замовити виготовлення необхідної землевпорядної документації по кожному окремому лоту, що виставляються на земельні торги (аукціон), у відповідності з п. 3 ст. 136 Земельного кодексу України.
27.11.2008 р. Пісківською сільською радою за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва житлового комплексу з інфраструктурою Товариству з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп» прийняте рішення № 224/ХХІІІ-V про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки земель вільних від забудови із земель запасу житлової та громадської забудови в довгострокову оренду строком на 49 років для будівництва житлового комплексу з інфраструктурою Товариству з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп» та передачу вказаної земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп».
06.02.2009р. між Пісківською сільською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп» (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки.
Договір укладено в письмовій формі та посвідчено нотаріально приватним нотаріусом Ясинуватського районного нотаріального округу ОСОБА_3 за реєстр № 312. Договір зареєстрований у Ясинуватському районному відділі ДЛ ДРФ ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.02.2009 р. за № 04.09.170.00004.
Згідно з даним Договором орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: Донецька область, Ясинуватський район, селище Піски, територія Пісківської сільської ради.
В оренду передається земельна ділянка, кадастровий номер 1425585600:01:000:0322, загальною площею 17,8000га земель під будівництво громадсько-торгівельних, культурно-розважальних і адміністративних центрів з інфраструктурою. Земельна ділянка вільна від забудов (п.п. 2, 3 договору).
Відповідно до пункту 8 договір укладено строком на 49 (сорок дев'ять) років.
Пунктом 19 Договору встановлено, що відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 1358246,80грн. здійснюється в порядку та на підставі ст.ст. 207, 209 Земельного кодексу України.
31.05.2011р. фахівцями з контролю за використанням та охороною земель була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства щодо відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва ТОВ «Донлегагропромгрупп».
Перевіркою встановлено, що згідно розрахункової відомості ТОВ «Донлегагропромгрупп», повинно сплатити втрати сільськогосподарського виробництва у сумі 1358246,80 грн., але станом на 31.05.2011р. сплачено втрат у розмірі 201362,40 грн. Сума заборгованості складає 1156884,40грн., що є порушенням ст. 209 Земельного кодексу України та п. 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1279 від 17.11.1997 р.
За результатами перевірки був складений акт перевірки та видано припис щодо усунення виявленого порушення з встановленням терміну усунення.
03.06.2011р. Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему в Донецькій області було направлено клопотання Голові Піськовської сільської ради Ясинуватського району про припинення права користування земельною ділянкою ТОВ «Донлегагропромгрупп».
Актами від 13.07.2011 р. та від 29.08.2011 р. щодо перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складених фахівцями з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Донецькій області за результатами повторних перевірок, встановлено, що ТОВ «Донлегагропромгрупп» вимог припису від 31.05.2011 р. № 000444 не виконано.
Оцінюючи доводи сторін, матеріали справи, суд виходить з наступного.
Статтею 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього ж закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За своєю правовою природою договір є правочином. Водночас, договір є й основною підставою виникнення цивільних прав та обов'язків (ст.11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Статтею 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 207 Земельного кодексу України передбачено, що відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України. Кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою, а також на проведення інвентаризації земель, проведення нормативної грошової оцінки землі, розмежування земель державної та комунальної власності (ст. 209 Земельного кодексу України).
Всі ці норми закону надійшли своє відображення в п.п. 18, 19 договору оренди земельної ділянки.
Також, пунктом 4 порядку "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" встановлено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.
Отже, на відповідача був покладений обов'язок своєчасно та повному обсязі, згідно з умов укладеного договору оренди землі та норм діючого законодавства України, сплати втрати сільськогосподарського виробництва.
Як вбачається з пояснень представників сторін наданих доказів, відповідачем не виконуються умови договору та приписи норм діючого законодавства, зокрема, відповідач в обумовлені строки не перерахував втрати сільськогосподарського виробництва та на теперішній час має заборгованість у розмірі 1104300,00грн.
За таких обставин, з огляду на матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Заступника прокурора Донецької області в інтересах держави в особі Пісківської сільської ради, с. Піски та Головного управління Держкомзему в Донецькій області, м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп», м. Донецьк, в частині стягнення втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1104300,00грн. -підлягають задоволенню.
Що стосується наданого відповідачем клопотання про розстрочення виконання рішення суду щодо сплати втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1104300,00грн. строком на 12 місяців, зі сплатою суми рівними частинами в розмір 92025,00грн. до 25 числа кожного місяця, починаючи з травня 2012 р., господарський суд виходиться з наступного.
В силу п. 6 ч. 1 ст. 83 ГПК України господарському суду надане право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
В розумінні наведеної норми розстрочка означає виконання рішення частинами, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі.
Підставою для розстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановлений господарським судом способом.
Отже, виходячи із наведеного, законодавець у будь-якому випадку пов'язує розстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
Господарський суд не обмежений певними обставинами, при наявності яких господарський суд може розстрочити виконання прийнятого ним рішення, проте визначальним фактором при наданні розстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
Вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення суд враховує матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
В обґрунтування наданого клопотання відповідач посилається на важкий фінансовий стан Товариства та відсутність на рахунках достатньої кількості грошових коштів для повного погашення заборгованості, в підтвердження чого представив суду копії фінансових звітів Товариства за період з 2009 р. по 2011 р.
Прокурор, позивачі згідно поданих клопотань та пояснень проти розстрочення виконання рішення у справі № 5006/39/12/2012 не заперечували.
Відповідно до приписів статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Згідно зі статтею 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Оцінивши в сукупності, представлені в обґрунтування наданого клопотання про розстрочення виконання рішення, докази, викладені відповідачем обставини щодо необхідності розстрочення рішення суд вважає виключними.
З огляду на наведене, враховуючи матеріальні інтереси сторін, фінансовий стан відповідача, клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп», м. Донецьк про розстрочення виконання рішення господарського суду Донецької області по справі № 5006/39/12/2012 на 12 місяців зі сплатою суми рівними частинами в розмір 92025,00грн. до 25 числа кожного місяця, починаючи з травня 2012 р., суд вважає таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати розподіляються в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 33, 36, 43, 47, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Заступника прокурора Донецької області в інтересах держави в особі Пісківської сільської ради, с. Піски та Головного управління Держкомзему в Донецькій області, м. Донецьк - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп», м. Донецьк (83052, м. Донецьк, вул. Краснофлотська, 74; код ЄДРПОУ 34512264) втрати сільськогосподарського виробництва у розмірі 1104300,00грн. на користь сільського бюджету Піськівської сільської ради Ясинуватського району Донецькій області (86053, Ясинуватський район, Донецької області, с. Піскі, вул. Леніна, 2, код ЄДРПОУ 03331370; р/р 33219848700410 УДКСУ в м. Ясинуватій Донецької області, ОКПО 37544440, МФО 834016).
Розстрочити виконання рішення господарського суду в частині стягнення втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1104300,00грн. строком на 12 місяців зі сплатою суми рівними частинами, а саме: 92025,00грн. - до 25.05.2012 р., 92025,00грн. - до 25.06.2012 р., 92025,00грн. - до 25.07.2012 р., 92025,00грн. - до 25.08.2012 р., 92025,00грн. - до 25.09.2012 р., 92025,00грн. - до 25.10.2012 р., 92025,00грн. - до 25.11.2012 р., 92025,00грн. - до 25.12.2012 р., 92025,00грн. - до 25.01.2013 р., 92025,00грн. - до 25.02.2013 р., 92025,00грн. - до 25.03.2013 р., 92025,00грн. - до 25.04.2013 р.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донлегагропромгрупп», м. Донецьк (83052, м. Донецьк, вул. Краснофлотська, 74; код ЄДРПОУ 34512264) на користь Державного бюджету України (ЄДРПОУ 38034002, отримувач УДК у Київському районі м. Донецька, р/р 31217206783006 у ГУ ДКУ Донецької області, код банку 834016) судовий збір в розмірі 22086,00грн.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного тексту рішення і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.
Повний текст рішення підписано 14.05.2012 р.
Суддя Морщагіна Н.С.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2012 |
Оприлюднено | 29.05.2012 |
Номер документу | 24269327 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Морщагіна Н.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні