17/157пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.11.08 р. Справа № 17/157пн
Господарський суд Донецької області у складі судді Татенко В.М. розглянув у відкритому судовому засіданні справу, порушену:
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енегроінвест», м. Донецьк
до відповідача: Донецької міської ради, м. Донецьк
про визнання права на набуття земельної ділянки в оренду
за участю представників сторін
від позивача: Смаргон О.О. - довіреність
від відповідача: Хорошайло Ю.С. - довіреність
СУТЬ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енегроінвест», м. Донецьк звернулось до Донецької міської ради про визнання права на отримання земельної ділянки в оренду, площею 2,58га на 131 кілометрі автодороги “Обхід м. Донецька” у Ленінському районі м. Донецька, для будівництва будівлі ресторану з літнім майданчиком, будівлі готелю та спортивно-оздоровчого комплексу з побутовими приміщеннями, тенісними кортами та басейнами, в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі”, які діяли на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Енегроінвест», м. Донецьк до Донецького міського голови з заявою про надається земельної ділянки в оренду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на розпорядження Донецького міського голови від 03.11.2004р. №1054 “Про узгодження Товариству з обмеженою відповідальністю «Енегроінвест» місце розташування приміщення автозаправного комплексу з магазином, приміщення готелю та автостоянки великовантажних автомобілів на 131 кілометрі автодороги “Обхід м. Донецька” в Ленінському районі”, лист-клопотання від 26.02.2007р. №43 щодо внесення змін до розпорядження Донецького міського голови від 03.11.2004р. №1054, лист-відповідь Донецького міського голови від 13.03.2006р. №01/13-1525, на документацію щодо містобудівного обґрунтування розміщення, на отримані дозвільні документи та узгодження державних органів та місцевого самоврядування, лист Донецької міської ради від 10.10.2008р. №01/17-161.
В якості правової підстави позову позивач посилається на ст.124 Земельного кодексу України та ст..16 Закону України “Про оренду землі” в редакції, які діяли на момент звернення позивача з заявою у 2004р..
Відповідач проти позову заперечує, надав відзив, в якому наполягає на тому, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, має здійснюватись виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі. Крім того наполягає на тому, що пунктом 1 розділу X “Перехідних положень” Земельного кодексу України передбачено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкту або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008р. передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Розгляд справи був закінчений 18.11.2008р. Для підготовки повного тесту рішення у засіданні оголошувалась перерва до 1330 год. 26.11.2008р..
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
У 2004році позивач звернувся до голови Донецької міської ради про виділення земельної ділянки для розміщення об'єктів: приміщення автозаправного комплексу з магазином, приміщення готелю та автостоянки великовантажних автомобілів на 131 кілометрі автодороги “Обхід м. Донецька” в Ленінському район м. Донецька, загальною площею 1,6590га.
03.11.2004р. Донецьким міським головою було винесено розпорядження за №1054, відповідно до якого позивачу був наданий дозвіл на підготовку матеріалів по розробці проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, площею 1,6590га на 131 кілометрі автодороги “Обхід м. Донецька” в Ленінському район м. Донецька.
26.02.2007р. позивач звернувся з клопотанням до Донецького міського голови про внесення змін до розпорядження Донецького міського голови від 03.11.2004р. №1054 щодо призначення використання земель під будівництво, а саме: замість стоянки для великовантажних автомобілів – внести будівництво спортивно-оздоровчого комплексу (включивши тенісні корти з побутовими приміщеннями, басейни), замість автозаправного комплексу - внести будівництво ресторану з літньою площадкою.
Листом-відповіддю Донецького голови від 13.03.2007р. на лист від 26.02.2007р., позивачу було повідомлено про необхідність розроблення і погодження містобудівного обґрунтування розміщення об'єкту.
На підставі цього розпорядження позивачем були отримані наступні дозвільні документи державних органів та органів місцевого самоврядування на розміщення спірного об'єкту:
- акт постійно діючої комісії по питанням вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів від 17.05.2007р. ;
- лист головного державного санітарного лікаря м. Донецька від 21.03.07р. № 558/07;
- висновок Донецького міського управління земельних ресурсів від 07.08.2007р. № 01/35-3862;
- висновок Головного управління містобудування і архітектури від 08.06.2007р. №01/14-3015;
- висновок управління земельних ресурсів у м. Донецьку від 22.01.2008р. №05-6-110;
- висновок управління з питань наглядово-профілактичної діяльності головного управління МНС України в Донецькій області від 02.07.2007р. №12/1/2123;
- висновок відділу регуляторної політики Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 19.06.2007р. №05/721;
- висновок відділу культури від 25.05.2007р. №01-1/563-з;
- лист Донецького обласного виробничого управління меліорації і водного господарства від 27.08.2007р. №03/1120.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено право особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до діючого законодавства, земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтями 13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу.
Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” питання регулювання земельних відносин, у тому числі надання земельної ділянки в оренду, вирішується відповідно до закону.
Ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України, передбачено, що міська рада, як суб'єкт прав комунальної власності на землю, має право володіння, користування і розпорядження землями комунальної власності.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі".
Стаття 124 Земельного кодексу України передбачає, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради, як це передбачено ст. 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, що діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови також зазначено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
Отже, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Як зазначалось раніше, позивач звернувся до відповідача з заявою про надання земельної ділянки в оренду на підставі ст. 124 Земельного кодексу України в редакції, що діяв до внесення змін. При цьому як позивачем так і відповідачем здійснено ряд юридично значущих дій, направлених на оформлення землекористування, що свідчить про беззаперечний намір сторін укласти договір оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Зазначена норма Земельного кодексу України кореспондується з вимогами ч. 3 ст. 16 Закону України “Про оренду землі”, відповідно до якої необхідною передумовою укладення договору оренди землі визначено згоду орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Таким чином, як зазначалось раніше, відповідно до ст. 124 Земельного Кодексу України, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви і таке волевиявлення з боку позивача підтверджено матеріалами справи.
Законом України від 28.12.2007р. N107-VI до ст.16 Закону України "Про оренду землі" внесено зміни в Земельний кодекс України, внаслідок яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, має здійснюватись виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Прийняття Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким внесено зміни до ст. 124 Земельного кодексу України, та визначено виключно конкурсні засади передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, не є підставою, що позбавляє позивача пріоритетного права на укладання договору оренди визначеної та погодженої з органом місцевого самоврядування земельної ділянки, оскільки згідно встановленого ст. 5 ЦК України загальноправового принципу ретроактивності закону, гарантованого ст. 58 Конституції України, акти цивільного законодавства не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.
Згідно із зазначеним вище правилом дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. № 1-рп/99 норми ст.58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.
Відповідно до п.34 ст. 26, п.2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Згідно ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав.
За таких обставин господарський суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню. Заперечення відповідача не ґрунтуються на нормах діючого законодавства, спростовуються матеріалами справи; тому судом до уваги не прийняті.
Судові витрати у справі покладаються на відповідача.
З огляду на зазначене керуючись ст. 33, 34 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Енегроінвест» (83041, м. Донецьк, вул. Рудокопів, 1, п/р26003959676806 у філії ПУМБ м. Донецьк, МФО 335537, ЄДРПОУ 25121182) право на набуття земельної ділянки в оренду, площею 2,58га на 131 кілометрі автодороги “Обхід м. Донецька” у Ленінському районі м. Донецька, для будівництва будівлі ресторану з літнім майданчиком, будівлі готелю та спортивно-оздоровчого комплексу з побутовими приміщеннями, тенісними кортами та басейнами, в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі”, які діяли на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Енегроінвест», м. Донецьк до Донецького міського голови з заявою про надається земельної ділянки в оренду.
Стягнути з Донецької міської ради (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 98, п/р260039801785 в ДОФ АКБ “Укрсоцбанк”, МФО 33401, ЄДРПОУ 26502957) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енегроінвест» (83041, м. Донецьк, вул. Рудокопів, 1, п/р26003959676806 у філії ПУМБ м. Донецьк, МФО 335537, ЄДРПОУ 25121182) на відшкодування витрат по сплаченому державному миту – 85,00 грн., на відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу – 118,00 грн.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2008 |
Оприлюднено | 04.12.2008 |
Номер документу | 2433243 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Татенко В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні