Рішення
від 10.11.2008 по справі 29/486-08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

29/486-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2008 р.                                                            Справа № 29/486-08

вх. № 7977/5-29

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Таран Д.П.  відповідача - не з"явився

розглянувши справу за позовом

Харківська міська рада, м. Харків  

до  ТОВ "Фірма "Азимут", м. Харків  

про припинення будівництва та звільнення ділянки

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд :

- Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю фірму «АЗИМУТ» припинити самовільно розпочате будівництво по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові;

- Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю фірму «АЗИМУТ» привести у попередній стан, тобто такий стан, що існував до початку здійснення будівництва по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові на земельній ділянці комунальної власності;

- Зобов'язати Товариство  з  обмеженою відповідальністю фірму «АЗИМУТ» у місячний термін з моменту набрання рішенням суду  законної сили власними  силами  та за власний рахунок привести земельну ділянку по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський  міст») в м. Харкові у придатний для подальшого використання стан шляхом знесення (демонтажу тощо) самочинного будівництва Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові, усунути всі наслідки самочинного будівництва, облаштуванням прилеглої території та вчиненням інших необхідних дій спрямованих на приведення у попередній стан земельної ділянки та приведення її у придатний для подальшого використання стан (зариття котлованів, траншей, вивезення будівельного сміття, демонтажу цегляної кладки, улаштування газону і т. інше).  

Відповідач у судове засідання не з`явився, відзив на позовну заяву та витребувані судом докази не надав. За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у порядку передбаченому ст. 75 ГПК України.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Відповідно до акту державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 19.09.2000 р. затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.10.2000 р. №1399 ГОВ фірмою «АЗИМУТ» набуто право власності на нежитлову будівлю літ. «А-1» загальною площею 51,3 кв.м. по Харківській набережній, 2-А у м. Харкові.

Рішенням 13 сесії Харківської міської ради 24 скликання від 30.04.2003 року №108/03 «Про поновлення права оренди земельних ділянок» ТОВ фірмі «АЗИМУТ» у межах, визначених договором оренди земельної ділянки, реєстраційний №47/99 від 21.06.1999 р., для експлуатації та обслуговування павільйону очікування з вбудованими приміщеннями для дрібно-роздрібної торгівлі та майданчика літнього кафе, поновлено право оренди земельної ділянки площею 0,0141 га по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові з 01.01.2003 р. до 01.01.2008 р.

02.07.2008 року на замовлення ТОВ фірми «АЗИМУТ» техніком КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» Приходько була обстежена нежитлова будівля по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові.

Обстеженням на місцевості встановлено, що Відповідачем самовільно проведено реконструкцію будівлі, самовільно збільшено площу забудови, самовільно збудовані приміщення №№6, 7, 8, 9.

Відповідно до перехідних положень Земельного кодексу України та ст. 12 Земельного кодексу України Харківська міська рада здійснює повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності в межах міста.

Статтею 96 ЗК України визначено обов'язки землекористувачів забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Згідно з договором оренди землі №66143/04 від 20.08.2004 року земельна ділянка по Харківській набережній, 2-А була надана ТОВ фірми «АЗИМУТ» для експлуатації та обслуговування павільйону очікування з вбудованими приміщеннями для дрібно-роздрібної торгівлі та майданчика літнього кафе строк дії якого скінчився 01 січня 2008 року.

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки №2740/08 від 22.10.2008 року наданого відділом самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин Харківської міської ради земельна ділянка по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») загальною площею 0,0141 га, використовується відповідачем для обслуговування нежитлової будівлі, без документів, що посвідчують право власності або право користування зазначеною земельною ділянкою, чим порушено вимоги ст. 125 Земельного кодексу України. Має місце зміна цільового призначення договору оренди землі №66143/04 від 20.08.2004 року. Об'єкт розміщено в охоронній зоні ЛЕП. Крім цього, порушено ст. 61 Земельного кодексу України про прибережні захисні смуги (об'єкт розміщенно на відстані 15 метрів від берега річки).

Таким чином, має місце використання відповідачем земельної ділянки по Харківській набережній, 2-А, загальною площею 0,0141 га, не за цільовим призначенням.

Згідно з п. а ч. 1 ст. 96 Земельного Кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням. У свою чергу орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди - ст. 24 Закону України "Про оренду землі".

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду є істотною умовою договору оренди землі, тобто відповідачем було порушено істотні умови договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечить екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Згідно з п. а, б ст. 143 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; не усунення допущених порушень законодавства.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» особа, що зацікавлена у здійсненні будівництва отримує відповідне рішення виконавчого комітету міської ради (у випадку, якщо здійснення будівництва не потребує надання земельної ділянки) або рішення відповідної міської ради про надання земельної ділянки (у випадку необхідності надання для будівництва земельної ділянки).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем без отримання дозвільних документів, без належним чином розробленої та погодженої проектної документації, було розпочато самовільне будівництво по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові на земельній ділянці комунальної власності.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», «Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт», затвердженого наказом Держкомітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000р. №273 виконання будівельних робіт до отримання відповідного дозволу забороняється.

Відповідачем такий дозвіл отримано не було, будівельні роботи здійснюються самочинно, без відповідної належним чином погодженої проектної документації.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта   архітектури   здійснюється   відповідно   до   затвердженої

Згідно ст. 376 ЦК України зазначений об'єкт нерухомого майна (відповідна прибудова) є об'єктом самочинного будівництва, оскільки збудований на земельній ділянці, що не відводилася для цієї мети, без належного дозволу та належно затвердженої проектної документації.

Відповідно до ч.2 ст. 376 ЦК України особа, яка здійснила самочинне будівництво (реконструкцію) нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Згідно ч.4 ст. 376 ЦК України якщо власник (Харківська міська рада) заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно, що за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права третіх осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила самочинне будівництво.

Харківською міською радою не надавалася згода на збереження об'єкту самочинного будівництво.

Згідно ст. 212 Земельного кодексу України самовільно захоплені земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі без відшкодування витрат за час незаконного користування ними.

Зважаючи на викладене вище, суд, визнав позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

За таких обставин, суд, керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю фірму «АЗИМУТ» (м. Харків, вул. Чернишевського, 27, код 24659100) припинити самовільно розпочате будівництво по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю фірму «АЗИМУТ» (м. Харків, вул. Чернишевського, 27, код 24659100) привести у попередній стан, тобто такий стан, що існував до початку здійснення будівництва по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові на земельній ділянці комунальної власності.

Зобов'язати Товариство  з  обмеженою відповідальністю фірму «АЗИМУТ» (м. Харків, вул. Чернишевського, 27, код 24659100) у місячний термін з моменту набрання рішенням суду  законної сили власними  силами  та за власний рахунок привести земельну ділянку по Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський  міст») в м. Харкові у придатний для подальшого використання стан шляхом знесення (демонтажу тощо) самочинного будівництва Харківській набережній, 2-А (зупинка трамваю №15 «Харківський міст») в м. Харкові, усунути всі наслідки самочинного будівництва, облаштуванням прилеглої території та вчиненням інших необхідних дій спрямованих на приведення у попередній стан земельної ділянки та приведення її у придатний для подальшого використання стан (зариття котлованів, траншей, вивезення будівельного сміття, демонтажу цегляної кладки, улаштування газону і т. інше).

Стягнути з Товариства  з  обмеженою відповідальністю фірми «АЗИМУТ» (м. Харків, вул. Чернишевського, 27, код 24659100) на користь Харківської міської ради Харківської області (м. Харків, м. Конституції, 7, код 24134490) - 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя                                                                                            

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.11.2008
Оприлюднено04.12.2008
Номер документу2433491
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —29/486-08

Ухвала від 29.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Костенко Т.Ф.

Рішення від 10.11.2008

Господарське

Господарський суд Харківської області

Тихий П.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні