ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-14/5407-2012 23.05.12
За позовом Очаківського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної
прокуратури в інтересах держави
в особі Очаківської міської ради
до Державного підприємства "Департамент підводної спадщини"
про стягнення 9 736,83 грн.
Суддя: Мельник С.М.
Представники:
від прокуратури: Попенко О.С. -за посвідченням;
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Очаківський міжрайонний екологічний прокурор Дніпровської екологічної прокуратури в інтересах держави в особі Очаківської міської ради звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовом до Державного підприємства "Департамент підводної спадщини" про стягнення 9 736,83 грн., з яких 7 045,05 грн. заборгованості, 1 631,91 грн. пені, 745,23 грн. інфляційних втрат та 314,64 грн. 3 % річних.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем зобов'язань по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 31.03.09 р.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 13.04.12 р. № 5016/659/2012 позовну заяву передано за встановленою територіальною підсудністю до господарського суду міста Києва.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 25.04.12 р. порушено провадження у справі № 5011-14/5407-2012, розгляд справи призначено на 23.05.12 р.
В судове засідання 23.05.12 р. представники позивача та відповідача не з'явились, про причини неявки суд не повідомили
Враховуючи те, що у матеріалах справи наявні докази належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами у відповідності до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Представник прокуратури в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні 23.05.12 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши наявні у справі матеріали,заслухавши пояснення представника прокуратури, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
31.03.09 р. між Очаківською міською радою (надалі -позивач, Орендодавець) та Державним підприємством "Департамент підводної спадщини" (надалі -відповідач, Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3043 га строком на 3 роки, який зареєстровано 30.06.09 р. за № 040902100396 (надалі -Договір).
Пунктом 5. Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 360 544,38 грн.
Відповідно до п. п. 9., 11. Договору, орендна плата вноситься Орендарем у розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік, на розрахунковий рахунок міського бюджету м. Очаків. Орендна плата сплачується платником за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця).
Згідно з п. 12. Договору, за порушення строків оплати орендної плати Орендар сплачує Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ відповідно до положень Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".
Зобов'язанням, згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності (ст. 3 Закону України "Про оренду землі").
Статтею 12 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.
Відповідно до ст. 19 цього ж Закону, орендна плата за земельну ділянку - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за угодою сторін у договорі оренди.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.
В силу положень ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається з позовної заяви, Очаківським міжрайонним екологічним прокурором Дніпровської екологічної прокуратури було проведено перевірку дотримання вимог чинного законодавства по сплаті орендної плати, в ході якого було виявлено, що у відповідача наявна заборгованість перед позивачем по орендній платі за Договором оренди землі від 31.03.09 р. у розмірі 7 045,05 грн.
За розрахунком позивача, відповідачу за порушення зобов'язань по сплаті орендних платежів на підставі п. 12. Договору нараховано пеню у розмірі 1 631,91 грн. за період з червня 2010 р. по березень 2012 р.
За приписами ст. 549 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочу платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань").
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського процесуального кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку суми пені.
Відповідно до розрахунку, здійсненого судом, сума пені складає 570,48 грн.:
Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 7045,05 23.09.2011 - 22.03.2012 182 7.7500 % 0.042 %* 544,50 7045,05 23.03.2012 - 31.03.2012 9 7.5000 % 0.041 %* 25,99
Таким чином, стягненню з відповідача підлягає сума пені у розмірі 570,48 грн.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з розрахунком позивача, останній за порушення зобов'язань за Договором має сплатити 745,23 грн. інфляційних втрат та 314,64 грн. 3 % річних.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
В порядку, передбаченому ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача 7 045,05 грн. заборгованості, 570,48 грн. пені, 745,23 грн. інфляційних втрат та 314,64 грн. 3 % річних обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та не спростованими належним чином відповідачем, а відтак такими, що підлягають задоволенню. В решті позову належить відмовити.
Відповідно до приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4 3 , 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Державного підприємства "Департамент підводної спадщини" (04210, м. Київ, просп. Героїв Сталінграду, 12; код ЄДРПОУ 33229952) на користь Очаківської міської ради (57500, Миколаївська обл., м. Очаків, вул. 50-річчя Жовтня, 7-А; код ЄДРПОУ 26565627) 7 045 (сім тисяч сорок п'ять) грн. 05 коп. заборгованості, 570 (п'ятсот сімдесят) грн. 48 коп. пені, 745 (сімсот сорок п'ять) грн. 23 коп. інфляційних втрат, 314 (триста чотирнадцять) грн. 64 коп. 3 % річних.
3. Стягнути Державного підприємства "Департамент підводної спадщини" (04210, м. Київ, просп. Героїв Сталінграду, 12; код ЄДРПОУ 33229952) в доход Державного бюджету України (одержувач Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код ЄДРПОУ 37993783, МФО 820019, р/р 31215206783001) 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.
4. В решті позову відмовити.
5. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Повне рішення складено 28.05.12 р.
Суддя С.М. Мельник
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2012 |
Оприлюднено | 05.06.2012 |
Номер документу | 24389051 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мельник С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні