Рішення
від 29.05.2012 по справі 5006/12/60пн/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

29.05.12 р. Справа № 5006/12/60пн/2012

Суддя господарського суду Донецької області Тоцький С.В.

при секретарі судового засідання Міщенко Т.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Приватного підприємства «Византия», м.Донецьк

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Донецьк

про звільнення та повернення нерухомого майна

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю;

від відповідача: ОСОБА_1 - за довіреністю;

СУТЬ СПОРУ:

Заявлено позов Приватним підприємством «Византия», м.Донецьк до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м.Донецьк про звільнення та повернення нерухомого майна, а саме нежитлового приміщення площею 70 кв.м. ( із загальної площі приміщення 146 кв.м.), яке прибудоване до житлового будинку на першому поверсі будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_4.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до умов укладеного договору оренди нежитлового приміщення від 10.08.2010р. відповідач взяв на себе зобов'язання своєчасно сплачувати орендну плату, однак у встановлений строк його не виконав. У зв'язку із несплатою відповідачем орендних платежів більш ніж протягом трьох місяців позивач відмовився від договору оренди, у зв'язку із чим просить суд зобов'язати відповідача звільнити та повернути передане йому в оренду нежитлове приміщення.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, відзив на позовну заяву не надав.

Відтак відповідно до положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

За клопотанням сторін справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.

Відповідно до статей 9, 10 Конституції України, статті 9 Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (ратифікована Законом України від 15 травня 2003р. N802), статті 3 Декларації прав національностей України ( від 1 листопада 1991р. N1771), статті 12 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статті 18 Закону України "Про мови в Український РСР" (від 28 жовтня 1989р. N8312) та клопотання представників сторін, справа розглядалась російською мовою.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив :

Між Приватним підприємством «Византия» (Орендодавець) та Фізичною особою ОСОБА_1 (Орендар) 10 серпня 2010р. було укладено договір оренди нежитлового приміщення, за умовами якого Орендодавець передав належне йому на праві власності, а Орендар прийняв в строкове платне користування нежитлове приміщення, а саме: 70кв.м із загальної площі 146кв.м, яке прибудоване до житлового будинку і розташоване на першому поверсі будинку, який знаходиться за адресою:АДРЕСА_4.

Відповідно до умов п.1.2 договору майно передається а оренду з ціллю використання під магазин.

Згідно п.1.3. договору передача в оренду об'єкта оформлюється відповідними актами прийому-передачі, які є невід'ємною частиною договору. Обов'язки по складанню акту прийому-передачі покладаються на сторону, яка передає майно іншій стороні договору.

За приписами п.2.1. договору за оренду майна орендатор сплачує орендодавцю орендну плату, в розмірі: п'ятсот грн.

Пунктом 2.4. договору встановлено, що виплата орендної плати здійснюється в готівковій формі шляхом внесення орендатором грошових засобів в національній валюті України готівкою в касу орендодавця, згідно прибутково-видатковому касовому ордеру.

Згідно п.2.5. договору орендатор повинен виплачувати орендну плату не пізніше 10 (десятого) числа поточного місяця.

Як вказано у п.2.6. договору датою виконання орендатором зобов'язань по сплаті орендної плати вважається дата, вказана в прибутково-видатковому ордері. Крім орендної плати, вказаної в пункті 2.1. дійсного договору, орендар зобов'язаний сплачувати комунальні послуги на основі рахунків, які щомісячно надаються орендодавцем.

Відповідно до умов п.2.8. договору орендна плата і комунальні платежі підлягають сплаті за період користування приміщенням з моменту підписання сторонами акту прийому - передачі приміщення, яке орендується орендарем.

Даний договір заключний строком на 35 (тридцять п'ять) місяців і вступає в силу з моменту підписання акту прийому - передачі і діє до 10 липня 2012р. (п.6.1. договору).

Згідно приписів п.6.2. договору сторони визначають, що датою початку використання приміщення, яке орендується орендарем є дата підписання сторонами акту прийому - передачі майна.

Пунктом 7.2. договору вказано, що орендодавець має право розірвати договір в односторонньому порядку з письмовим попередженням за 30 (тридцять) днів якщо орендар не вніс орендну плату протягом трьох місяців підряд (90 календарних днів) з дати строку платежу.

Договір підписано обома сторонами та скріплено печатками підприємств.

10 серпня 2010р. між тими ж сторонами до укладеного договору оренди було підписано акт приймання-передачі, відповідно до якого Орендодавець передав в оренду орендарю наступне майно: нежитлове приміщення загальною площею 70 кв.м. нежитлове приміщення, яке прибудоване до житлового будинку і розташоване на рівні першого поверху житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_4.

27.02.2012р. позивачем було складено Повідомлення про невиконання умов договору та розірвання договору оренди нежитлового приміщення від 10.08.2010р., в якому також була викладена вимога про повернення орендованого приміщення в строк до 27.03.2012р. Повідомлення про відмову від договору було складене в присутності відповідача, однак не підписане останнім, про що мається відмітка в даному повідомленні. Як вбачається з матеріалів справи, до теперішнього часу орендоване приміщення орендарю не повернуте.

У зв'язку із невиконанням відповідачем умов договору та розірванням договору оренди нежитлового приміщення від 10.08.2010р., а також відмовою від нього Орендодавця, позивач просить суд зобов'язати відповідача звільнити та повернути нерухоме майно, а саме: об'єкт оренди - нежитлове приміщення площею 70 кв. м. розташоване у прибудові до житлового будинку на першому поверсі будинку, за адресою: АДРЕСА_4.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ст.509 Цивільного кодексу України та ст.173 Господарського кодексу України , зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною першою статті 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно вимог частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до вимог ч.1 ст.202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків

Статтею 526 Цивільного кодексу України, встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

В силу вимог передбачених ч.1 ст.598 ЦК України зобов'язання припиняється на підставах, встановлених договором або законом.

За відсутності інших підстав припинення зобов'язання, передбачених договором або законом, зобов'язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином (ст.599 ЦК України).

Відповідно до вимог статті 610 Цивільного кодексу України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 Цивільного кодексу України).

Згідно вимог статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За приписами ч.1 ст.782 ЦК України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. Відповідно до ч.2 цієї статті у разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Дане право Орендодавця щодо розірвання договору в односторонньому порядку якщо орендар не вніс орендну плату протягом трьох місяців підряд також було передбачено сторонами в умовах п.7.2. договору.

Як вбачається з матеріалів справи позивач скористався приписами передбаченими ст. 782 ЦК України щодо розірвання договору в односторонньому порядку та, посилаючись на порушення орендарем умов та строків оплати згідно з умовами договору більш ніж на три місяці поспіль, склав повідомлення у присутності відповідача від 27.02.2012р. про розірвання договору оренди.

Відповідно до вимог ч.2 ст.202 Господарського кодексу України та ч.2 ст.653 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Виходячи з положень ст.173 Господарського кодексу України та статей 11, 509 Цивільного кодексу України, припинення зобов'язання зумовлює і припинення існування підстави для відповідного права, зокрема -для подальшого перебування у відповідача майна, отриманого за спірним договором.

Відповідно до приписів ч.1 ст.785 Цивільного кодексу України наслідком припинення договору оренди у зв'язку із розірванням договору є обов'язок орендаря повернути об'єкт оренди на умовах, визначених у договорі.

За таких обставин, враховуючи розірвання договору оренди від 10.08.2010р., позов в частині вимог про зобов'язання Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 звільнити та повернути нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_4 підлягає задоволенню.

За змістом ст.84 Господарського процесуального кодексу України у рішенні за результатами розгляду позову про зобов'язання виконати певну дію (в даному випадку - звільнити об'єкт оренди) суд має вказати строк вчинення відповідної дії.

Враховуючи, що такий строк умовами договору не визначений, суд дійшов висновку про необхідність встановлення строку вчинення відповідних дій протягом 10 календарних днів з моменту набрання рішенням законної сили.

Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.

На підставі вимог ст.ст.11, 202, 509, 526, 598, 599, 610-612, 625, 626, 629, 651, 653, 759, 761, 62, 782, 785 ЦК України, ст.ст.173, 193, 202, 285 ГК України та керуючись ст.ст.1, 2, 4-2, 4-3, 4-6, 12, 20, 22, 28, 32-34, 36, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Приватного підприємства «Византия», м.Донецьк до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Донецьк про звільнення та повернення нерухомого майна, а саме нежитлового приміщення площею 70 кв.м. ( із загальної площі приміщення 146 кв.м.), яке прибудоване до житлового будинку на першому поверсі будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_4, задовольнити повністю.

Зобов'язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_5, інд.код НОМЕР_1) повернути Приватному підприємству «Византия» (83042, м.Донецьк, вул. Маршальська, буд.19, кв.1, код ЄДРПОУ 24651825) майно, а саме: нежитлового приміщення площею 70 кв.м. ( із загальної площі приміщення 146 кв.м.), яке прибудоване до житлового будинку на першому поверсі будинку, розташованого за адресою: 83120, м.Донецьк, вул. Островського, 20, протягом 10 днів з дня набрання рішення законної сили.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_5, інд.код НОМЕР_1) на користь Приватного підприємства «Византия», м.Донецьк (83042, м.Донецьк, вул. Маршальська, буд.19, кв.1, код ЄДРПОУ 24651825) витрати по сплаті судового збору в сумі 1073,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 30.05.2012р.

Суддя Тоцький С.В.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.05.2012
Оприлюднено07.06.2012
Номер документу24462270
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5006/12/60пн/2012

Рішення від 29.05.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Тоцький С.В.

Ухвала від 05.04.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Тоцький С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні