Рішення
від 30.05.2012 по справі 5017/1037/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" травня 2012 р.Справа № 5017/1037/2012

За позовом Публічного акціонерного товариства "Компанія "Райз"

до відповідача Приватного підприємства "АГРОФІРМА "КУРЧУ"

про стягнення 15052,10грн.

Суддя Горячук Н.О.

Представники:

Від позивача: за дов. ОСОБА_2;

Від відповідача: не з'явився;

Суть спору: Публічне акціонерне товариство "Компанія "Райз" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з відповідача заборгованості за договором поставки насіння с/г культур на умовах товарного кредиту №159/047 від 06.05.2011р. у сумі 15052,10грн. у тому числі 12000,81грн. боргу, 1964,05грн. 32% річних за неправомірне користування коштами, 1087,24грн. пені.

Відповідач у судові засідання не з'явився, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надсилання ухвал суду на адресу реєстрації. З огляду на те, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:

06.05.2011р. Публічне акціонерне товариство „Компанія „Райз" (далі Постачальник, позивач) та Приватне підприємство "АГРОФІРМА "КУРЧУ" (далі Покупець, відповідач) уклали договір поставки насіння с/г культур на умовах товарного кредиту №159/047 з додатком №/ЗП-10047-00253 (далі договір).

Відповідно до умов договору в терміни визначені договором Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця продукцію виробничо -технічного призначення (далі -товар), а Покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його вартість (ціну), сплативши за нього визначену договором грошову суму, а також сплатити відсотки за користування товарним кредитом в сумі, визначеній відповідно до умов договору (п. 1.1 договору).

Найменування товару, його кількість, ціна за одиницю, термін поставки Покупцю, гривнева вартість товару та її грошовий еквівалент в іноземній валюті, порядок та термін оплати вартості товару (в т.ч. тієї частина вартості товару, яка оплачується авансом, а також частини, яка оплачується на умовах відстрочення платежів) та нарахованих відсотків, інші умови (в т.ч. щодо надання знижки до вартості (ціни) товару), погоджені сторонами -визначені в договорі та в додатках до нього, які складають невід'ємну частину договору (п. 1.2 договору).

Згідно з п. 2.1 договору вартість (ціна) товару (в т.ч. знижки до вартості (ціни) товару) та відсотків за користування товарним кредитом (ціна договору) вказана в додатках до договору. Сторони встановлюють ціну договору в гривнях, а також визначають її грошовий еквівалент в іноземній валюті, вказаній в додатках. Ціну договору становить вартість (ціна) товару та сума належних до сплати відсотків за користування товарним кредитом.

Сторони встановлюють, що протягом строку дії договору, грошові зобов'язання покупця існують і підлягають сплаті у національній валюті України - гривні. Сума у гривні, що підлягає до сплати покупцем, визначається шляхом множення грошового еквівалента ціни договору (її неоплаченої частини) в іноземній валюті, вказаній в додатках до договору, на курс продажу відповідної іноземної валюти, який буде опублікований на відповідній Інтернет - сторінці офіційного Інтернет сайту постачальника на день фактичної оплата покупцем ціни договору (її неоплаченої частини). У будь - якому випадку неможливості отримання інформації покупцем про курс продажу іноземної валюти грошового зобов'язання на відповідній Інтернет - сторінці офіційного Інтернет сайту постачальника , покупець як виняток, має право на застосування офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого національним банком України на день фактичної оплати покупцем ціни договору (її доплаченої частини) (п. 2.2 договору).

Товар (його вартість (ціна), в т.ч. ПДВ), отриманий покупцем у власність на умовах відстроченням кінцевого розрахунку, визнається товарним кредитом. За користування товарним кредитом покупець сплачує на користь постачальника відсотки. Строк користування товарним кредитом починається з дня, наступного за днем отримання товару покупцем та закінчується днем повного виконання грошового зобов'язання. (п. 2.3 договору).

Відсотки за користування товарним кредитом, нараховуються постачальником щомісячно до 5-го числа кожного наступного місяця (починаючи з місяця, в якому здійснена поставка товару) якщо інше не передбачено додатками до договору. Сторони щомісячно підписують акт надання (приймання - передачі) послуг товарного кредитування в термін до 5 числа кожного наступного місяця. Акт про надання послуг товарного кредитування надсилається постачальником факсимільним зв'язком. Факсимільна копія має силу оригіналу. Покупець зобов'язується підписати акт протягом 1 дня з дати отримання та надіслати постачальнику факсимільним зв'язком. В подальшому постачальник направляє оригінали актів на адресу покупця, який зобов'язаний їх підписати та один примірник повернути постачальнику. (п. 2.4 договору).

Покупець має право провести дострокову оплату вартості (ціни) товару). В цьому випадку, проценти нараховуються та сплачуються за фактичну кількість днів користування товарним кредитом (п. 2.5 договору).

Розмір процентів, які покупець сплачує на користь постачальника за користування товарним кредитом встановлюється в розмірі, який встановлений в додатках до договору (п. 2.6 договору).

Покупець зобов'язаний провести оплату за товар в строки та в порядку, відповідно до умов договору. При перерахуванні коштів обов'язково вказувати в платіжному дорученні на оплату номер і дату цього договору, номер і дату виставленого рахунку(ів) фактури, найменування товару, за який здійснюється оплата. В разі відсутності даної інформації постачальник самостійно визначає порядок, суми та напрями зарахування отриманих коштів в рахунок погашення існуючих зобов'язань покупця. Оплата вважається проведеною після зарахування коштів на рахунок постачальника, вказаний в тексті цього договору (п. 3.4 договору).

Відповідно до п. 5.1 договору, договір набирає чинності з моменту його підписання. Господарські зобов'язання сторін цього договору, які виникли на його основі, існують протягом одного року із дня підписання його тексту представниками сторін, крім зобов'язань покупця по оплаті вартості товару, процентів за користування товарним кредитом та відповідальності які припиняються лише їх належним виконанням.

На виконання умов укладеного сторонами договору, позивач за видатковими накладними № ВН-10047-00227 від 12.05.2011р., № ВН-10047-00229 від 13.05.2011р. на загальну суму 15500,00грн. поставив відповідачу товар який був отриманий, останнім за довіреностями №4 від 03.05.2011р. та серія ЯМП №363225 від 13.05.2012р.

Додатком №/ЗП-10047-00253 від 06.05.2011р. до договору поставки насіння с/г культур на умовах товарного кредиту № 159/047 від 06.05.2011р. сторони погодили кількість та вартість товару, що постачається, а також графік оплати товару.

На виконання своїх зобов'язань відповідач здійснив часткову оплату за отриманий товар в сумі 543,30грн.

Відповідно до п.2.6. договору розмір процентів, які покупець сплачує на користь постачальника за користування товарним кредитом встановлюється в розмірі, який встановлений у додатках до договору.

Додатком №/ЗП-10047-00253 від 06.05.2011р. до договору поставки насіння № 159/047 від 06.05.2011р. сторони погодили річну ставку відсотків за користування товарним кредитом у розмірі 15%.

Згідно розрахунку позивача розмір відсотків за користування товарним кредитом згідно №/ЗП-10047-00253 від 06.05.2011р. до договору поставки насіння с/г культур на умовах товарного кредиту № 159/047 від 06.05.2011р. в період з 13.05.2011р. по 01.09.2011р. становить 544,11грн. (розрахунок у матеріалах справи).

Згідно пп. 9.6.2. договору всі платежі, відсотки за період користування товарним кредитом, відсотки за весь період неправомірного користування коштами, неустойка, штраф, пеня, збитки та будь - які інші суми за договором підлягають сплаті покупцем на користь постачальника без урахування знижки до вартості (ціни) Товару.

Як вбачається з наявних матеріалів справи відповідач, в порушення умов договору, не сплатив повну вартість товару та відсотки за користування товарним кредитом у строк до 01.09.2011р. , внаслідок чого станом на день подання позову за ним рахується заборгованість в сумі 12000,81грн.

Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського Кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Відповідно до п. 7.3. договору за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань по оплаті у встановлені договором терміни вартості (ціни) товару та/або процентів за користування товарним кредитом, покупець сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період прострочення.

Статтею 230 Господарського Кодексу України передбачено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У зв'язку з порушенням відповідачем умов договору відповідно п.7.3. договору позивач просить стягнути пеню в сумі 1087,24грн. (розрахунок у матеріалах справи).

Згідно до п. 7.5. договору покупець у випадку прострочення виконання грошових зобов'язань по оплаті вартості товару та сплаті відсотків, сплачує на користь постачальника відсотки за неправомірне користування коштами в розмірі 32% річних з простроченої суми. Позивач просить стягнути з відповідача 32 % річних за неправомірне користування коштами у сумі 1964,05грн. (розрахунок у матеріалах справи).

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Станом на день розгляду справи відповідач борг не сплатив, документи які спростовують позовні вимоги не представив.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час розгляду справи відповідачем до суду не було належним чином доведено та доказано виконання своїх зобов'язань за договором.

Враховуючи викладене та те, що представлені матеріали справи засвідчують обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає задоволенню у сумі 15052,10грн. у тому числі 12000,81грн. боргу, 1964,05грн. 32% річних за неправомірне користування коштами, 1087,24грн. пені. Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства "АГРОФІРМА "КУРЧУ" (Одеська область, Болградський район, с. Виноградівка, вул. Л.Іордана Канева, 67, р/р 26003118899 в Одеська ФВАТ АБ „УКРГАЗБАНК", м. Одеса, МФО 328759, код ЄДРПОУ 35154182) на користь Публічного акціонерного товариства "Компанія "Райз" (м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 152, код ЄДРПОУ 13980201) 12000 /дванадцять тисяч/ грн. 81коп. боргу, 1964 /одна тисяча дев'ятсот шістдесят чотири/ грн. 05коп. 32% річних за неправомірне користування коштами, 1087 /одна тисяча вісімдесят сім/ грн. 24коп. пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, 1609 /одна тисяча шістсот дев'ять/ грн. 50коп. судового збору.

Наказ видати згідно зі ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України.

Повний текст рішення складений 05.06.2012р.

Суддя Горячук Н.О.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення30.05.2012
Оприлюднено07.06.2012
Номер документу24463052
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/1037/2012

Рішення від 30.05.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 25.04.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

Ухвала від 06.04.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Горячук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні