Рішення
від 01.06.2012 по справі 5011-22/2756-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-22/2756-2012 01.06.12

За позовом Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрітарм»

про стягнення заборгованості за кредитним договором

суддя Самсін Р.І.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 30.11.2011р.);

від відповідача: не з'явились;

В судовому засіданні 01.06.2012р. на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Дельта Банк»(надалі ПАТ «Дельта Банк», позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрітарм»(надалі ТОВ «Укрітарм», відповідач) заборгованості за кредитним договором № 172/КВ-08 від 31.07.2008р. у розмірі 484 832, 91 грн..

Позовні вимоги мотивовано тим, що за відповідачем згідно укладеного з ТОВ «Український промисловий банк»кредитного договору 172/КВ-08 від 31.07.2008р. рахується прострочена заборгованість по основному боргу, процентах за користування кредитом, суму якої, разом із нарахованими штрафними санкціями у вигляді пені, позивач просить стягнути в судовому порядку. Право вимоги щодо погашення кредитної заборгованості по вказаному договору до позивача перейшло на підставі договору про передачу активів та кредитних зобов'язань Укрпромбанку на користь Дельта Банку від 30.06.2010р., спільне повідомлення кредиторів (первісного та нового) про відступлення права вимоги було надіслано відповідачу.

Відповідач відзив на позов не надав, про розгляд справи повідомлявся належним чином.

Клопотання відповідача про перенесення розгляду справи призначеного на 01.06.2012р. визнано необґрунтованим, причини неявки до суду -неповажними. Відповідачем у справі являється підприємство (ТОВ «Укрітарм»), а не його директор, ГПК України передбачено ведення справи через представника, що дозволяє направити в судове засідання іншу уповноважену особу, а жодних перешкод у наданні до суду доказів в обґрунтування наявних заперечень, не існувало, такі могли бути поданими як через канцелярію суду, так і направлені поштою на адресу суду.

Згідно норм ГПК України (ст. 77) відкладення розгляду справи можливе саме, у разі коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні, а також в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, які закінчились на дату проведення судового засідання призначеного у справі.

При виконанні вимог суду, позивачем у справі, матеріали справи є достатніми для прийняття рішення у справі, а неявка представника відповідача на розгляд справи не перешкоджає вирішенню спору в даному судовому засіданні.

Провадження у справі порушено ухвалою від 06.03.2012р., що свідчить про достатність часу для підготовки до судового розгляду справи, подання суду відзиву на позов, доказів в обґрунтування своєї позиції, в разі їх наявності.

Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

31 липня 2008р. між ТОВ «Український промисловий банк»та ТОВ «Укрітарм»укладено кредитний договір № 172/КВ-08 (в іноземній валюті), предмет якого погоджений сторонами у розділі 1, де згідно з п. 1.1 банк надає позичальнику кредит в грошовій формі по сумі кредиту 85 000 євро, з кінцевою датою повернення кредиту 29 липня 2011 року включно, мета використання кредиту -придбання обладнання, процентна ставка 14 % річних…

Підтвердженням виконання зобов'язань за договором, зокрема щодо надання в користування позичальника кредитних коштів в сумі 85 000 євро є надані до матеріалів справи розпорядження бухгалтерії ТОВ «Укрпромбанк»від 01.08.2008р. по сумі виплати 25 500 євро, від 07.08.2008р. по сумі виплати 59 500 євро згідно заявок на отримання кредиту (вих. № 31-03 від 01.08.2008р., вих. № 070 від 07.08.2008р.), виписки про рух коштів по рахунку позичальника за період з 30.06.2010р..

Згідно з п. 10.1 договору, договір набуває чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін і скріплення печатками сторін та діє по дату повного виконання позичальником зобов'язань за договором.

Про виконання договору свідчать надані до справи виписки, що підтверджують рух коштів, облік прострочених позикових коштів, нарахованих та несплачених відсотків за користування кредитними коштами, винесенню простроченої заборгованості та інше.

Згідно зі ст.ст. 14, 526 Цивільного кодексу України між сторонами у справі виникли цивільні права і обов'язки (зобов'язання), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору.

В силу положень ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Строк виконання зобов'язань щодо повернення грошових коштів закінчився 29.07.2011р., однак умови договору щодо повернення грошових коштів відповідачем не виконані, заборгованість відповідача залишилась непогашеною в сумі 34 742, 62 євро, доказів на спростування зазначеної суми боргу суду не представлено.

У відповідності до ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Згідно з п. 4.2 договору проценти за користування кредитом нараховуються за період з дня надання кредиту до дня його повернення на суму фактичної заборгованості за кредитом, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та 360 днів у році; нарахування та сплата процентів за користування кредитом здійснюються у валюті кредиту.

Сплата позичальником процентів здійснюється щомісячно в строк з 28-го числа по останній робочий день поточного місяця на рахунок у банку (п. 4.4 договору), у випадку порушення позичальником встановлених цим пунктом договору строків сплати процентів, сума несплачених в строк процентів, вважається простроченою, переноситься банком на рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів…

В силу положень п. 4.6 кредитного договору, у разі несвоєчасного повернення заборгованості по кредиту, позичальник сплачує у строки, передбачені п. 4.4 договору, проценти з розрахунку 15% річних, що нараховуються на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати її повного погашення.

Строк повернення кредитних коштів отриманих на умовах договору, позичальником порушений, згідно приведеного розрахунку заборгованості відповідачем допущено прострочення сплати процентів за користування коштами.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Статтею 214 ЦК України передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

30.06.2010р. між ПАТ «Дельта Банк», ТОВ «Український промисловий банк»та Національним банком України укладено договір про передачу активів та кредитних зобов'язань Укрпромбанку на користь Дельта Банку. Актом приймання-передачі від 09.09.2010р. засвідчено передачу кредитних справ по ТОВ «Укрітарм»до позивача.

На підтвердження повідомлення відповідача про відступлення права вимоги на користь ПАТ «Дельта Банк»до матеріалів справи надано спільне повідомлення за підписами ліквідатора ТОВ «Укрпромбанк»та голови ради директорів АТ «Дельта Банк»за вих. № KRD-09-1-35691176. Претензію ПАТ «Дельта Банк»(вих. № 02.1-749 від 31.05.2011р.) щодо погашення заборгованості за кредитним договором № 172/КВ-08 відповідачу надіслано рекомендованим листом з описом-вкладенням 02.06.2011р., і таку отримано відповідачем 08.06.2011р. про що свідчить поштове повідомлення про вручення, яке в копії залучене до справи.

Сума боргу за кредитним договором перед банком позичальником погашена не була, заборгованість станом на 27.01.2012р. складала суму 34 742, 62 євро боргу по кредиту, 8 165, 68 євро - сума заборгованості по відсотках, розрахунок боргу за кредитом, процентів та виписки, що підтверджують неотримання коштів у періоді з дати здійснення розрахунку боргу (27.01.2012р. по 01.06.2012р.) залучені до справи, доказів зворотнього суду не представлено.

Оскільки договір є обов'язковим для виконання відповідно до ст. 629 ЦК України, враховуючи відсутність доказів сплати основного боргу по кредиту та відсотках за користування коштами, вимоги про стягнення вказаних сум на користь позивача визнаються судом обґрунтованими.

Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені законом або договором.

Відповідно до п. 8.1 договору, у випадку порушення строків (термінів) повернення кредиту та/або сплати нарахованих процентів за користування ним та/або комісій позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення, він невчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.

Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно положень ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Діючим господарським законодавством не передбачена можливість нарахування пені більше ніж за півроку і цей строк є присікальним.

Сума пені, що підлягає стягненню з відповідача в межах заявленого позову, згідно здійсненого позивачем розрахунку, що проведений у відношенні суми заборгованості за кредитом за період прострочення в межах періоду прострочення 6 місяців за обліковою ставкою встановленою Постановою НБУ № 377 від 09.08.2010р. (7,75%) складає 2 737, 41 євро, сума пені за прострочення відсотків становить 517, 46 євро.

Розрахунок проведено з урахуванням суми боргу в періоді прострочення, виходячи зі встановлених обмежень по строку нарахування пені -не більше ніж за півроку, та залучено до справи разом з виписками за особовими рахунками обліку заборгованості по кредиту, по відсотках.

З урахуванням наведеного, заявлені позовні вимоги є такими що підлягають задоволенню.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 9 696, 66 грн. відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрітарм»(юрид. адреса: 01015, м. Київ, вул. Цитадельна, б. 7, кв. 92; адреса: 02099, м. Київ, вул. Бориспільська 7; ідент. код 35691176) на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк»(юрид. адреса: 01133, м. Київ, вул. Щорса 36-Б; адреса: 04080, м. Київ, вул. Фрунзе 39, ідент. код 34047020) 34 742, 62 євро (тридцять чотири тисячі сімсот сорок два євро 62 центи) суми кредиту, що в еквіваленті по курсу НБУ станом на 27.01.2012р. 1 євро -10, 502592 грн. складає 364 887, 56 грн.; 8 165, 68 євро (вісім тисяч сто шістдесят п'ять євро 68 центів) заборгованості по процентах, що в еквіваленті по курсу НБУ станом на 27.01.2012р. 1 євро -10, 502592 грн. складає 85 760, 77 грн.; 2 737, 41 євро (дві тисячі сімсот тридцять сім євро 41 цент) пені за несвоєчасну сплату кредиту, що в еквіваленті по курсу НБУ станом на 27.01.2012р. 1 євро -10, 502592 грн. складає 28 749, 90 грн.; 517, 46 євро (п'ятсот сімнадцять євро 46 центів) пені за несвоєчасну сплату відсотків, що в еквіваленті по курсу НБУ станом на 27.01.2012р. 1 євро -10, 502592 грн. складає 5 434, 67 грн..

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрітарм»(юрид. адреса: 01015, м. Київ, вул. Цитадельна, б. 7, кв. 92; адреса: 02099, м. Київ, вул. Бориспільська 7; ідент. код 35691176) на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк»(юрид. адреса: 01133, м. Київ, вул. Щорса 36-Б; адреса: 04080, м. Київ, вул. Фрунзе 39, ідент. код 34047020) 9 696, 66 грн. (дев'ять тисяч шістсот дев'яносто шість гривень 66 копійок) витрат по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Р.І. Самсін

дата підписання рішення 06.06.2012

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.06.2012
Оприлюднено08.06.2012
Номер документу24487417
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-22/2756-2012

Ухвала від 25.06.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Шапран В.В.

Рішення від 01.06.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

Ухвала від 06.03.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Самсін Р.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні