Рішення
від 18.05.2012 по справі 5006/32/15пн/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

18.05.12 р. Справа № 5006/32/15пн/2012

Господарський суд Донецької області у складі Головуючого судді Сковородіної О.М., судді Курило Г.Є., судді Демідової П.В.

при секретарі судового засідання: Ширшової Н.О.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 довіреність від 13.03.2012р.

від відповідача: ОСОБА_2 довіреність від 27.01.2012р.

у справі за позовом: Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці, м. Донецьк

до відповідача: Державного підприємства «Донецька залізниця», м. Донецьк

про зобов'язання вчинити певні дії

Позивач, Дорожній комітет профспілки Донецької залізниці, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства «Донецька залізниця» про зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на підставі рішення господарського суду від 25.12.2001р. по справі №8/826в за ним було визнано право власності на цілісний майновий комплекс, а саме санаторій - профілакторій «Сосновий», також, було зобов'язано ДП «Донецька залізниця» передати позивачу на баланс вищевказане нерухоме майно. Зазначене рішення було виконано в повному обсязі, шляхом передачі об'єктів з балансу відповідача на баланс позивача зі складанням відповідних актів приймання - передачі. В подальшому, позивачем були оформлені правовстановлюючі документи на вказане нерухоме майно. Також, позивач вказував на те, що у свідоцтво про право власності на об'єкти санаторію - профілакторію САВ №371064 від 09.08.2011р., увійшли: їдальня на 400 посадкових місць, будинок бювету для готування й розливу мінеральної води, критий перехід між спальним корпусом й їдальні, огородження металеве їдальні й бювету та свердловина питної води. На теперішній час, відповідач відмовляється передати об'єкти нерухомості, які були передані позивачу, як об'єкти незавершеного будівництва, мотивуючи свою відмову тим, що спірні об'єкти були добудовані за власні кошти відповідача та обліковуються на балансі останнього.

27.04.2012р. від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій він просив зобов'язати Державне підприємство «Донецька залізниця» внести відповідні зміни до договору оренди майна від 24.06.2011р., укладеного між Дорожнім комітетом профспілки Донецької залізниці та ДП «Донецька залізниця», шляхом включення до складу майна, яке передається у строкове платне користування, їдальні на 400 посадкових місць, будинку бювету для готування й розливу мінеральної води, критого переходу між спальним корпусом й їдальнею, огородження металеве їдальні й бювету та свердловини питної води, у зв'язку з чим збільшити розмір орендної плати до 3000,00грн., та здійснити прийом - передачу вищевказаного майна.

Суд приймає заяву позивача від 27.04.2012р. до розгляду, як остаточно заявлені позовні вимоги, в порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що внести зміни в договір оренди не можливо, тому, що всі перелічені об'єкти нерухомості побудовані за рахунок ДП «Донецька залізниця» та перебувають на балансі ДП «Донецька залізниця».

Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи учасників судового процесу суд встановив.

Конференцією трудового колективу ДП «Донецька залізниця», було ухвалено рішення від 27.06.2000р. про передачу санаторію - профілакторію «Сосновий» у власність уповноваженого органу трудового колективу Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці.

Рішенням господарського суду Донецької області від 25.12.2001р. по справі №8/826в за Дорожнім комітетом профспілки Донецької залізниці було визнано право власності на цілісний майновий комплекс, а саме санаторій - профілакторій «Сосновий», який розташований за адресою: Станично - Луганський район, Луганської області, урочище Макарово, кв. 74 Станично - Луганського лісництва.

Також, було зобов'язано ДП «Донецька залізниця» передати на баланс Дорожньому комітету профспілки Донецької залізниці вищевказане нерухоме майно.

На виконання зазначеного судового акту, ДП «Донецька залізниця» була здійснена передача об'єктів спірного нерухомого майна на баланс Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці, зі складанням відповідного акту приймання - передачі від 04.07.2006р.

В тому числі, до переліку майна, яке було передано на підставі вищевказаного акту, увійшли окремі об'єкти огородження металеве, свердловина питної води, та об'єкти незавершеного будівництва, а саме їдальня на 400 посадкових місць, будинок бювету, що не введені в експлуатацію, без обладнання та устаткування.

Будинки та спорудження, цілісного майнового комплексу санаторію - профілакторію «Сосновий», розташовані на земельній ділянці, яка належить позивачу на праві користування, за договором оренди земельної ділянки від 11.05.2006р., укладеного між Станично - Луганською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Дорожнім комітетом профспілки Донецької залізниці (орендар, арк. справи 18-19).

Договір укладено строком на 49 років. Початок дії договору 11.05.2006р., закінчення 11.05.2054р. (п. 8 договору).

04.07.2006р. між Залізничною профспілковою організацією Донецької залізниці (орендодавець) та Державним підприємством «Донецька залізниця» (орендар) був укладений договір оренди майна.

За умовами договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене нерухоме майно, санаторію - профілакторію «Сосновий», розташований за адресою: Луганська область, Станично - Луганський район, Вільхівська сільська рада, с. Макарове, що знаходиться на балансі Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці. Майно передається в оперативну оренду з метою оздоровлення дітей.

Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніш дати підписання сторонами цього договору та акта - приймання передачі майна (додаток №1). Орендоване майно зараховується на за балансовий рахунок орендаря з указівкою, що це майно є орендованим. Передача в оренду майна не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається орендодавець, а орендар користується ним протягом строку оренди (п.п. 2.1, 2.2, 2.3 договору).

Орендар має право, за згодою орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна, проводити його реконструкцію, капітальний ремонт, технічне переобладнання та інші поліпшення, що зумовлює підвищення його вартості. Умови оплати за виконані роботи орендар попередньо погоджує з орендодавцем. Орендар має право залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, які зроблені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від майна без заподіяння йому шкоди (п. 6.2 договору).

Орендодавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін в договір або його розірвання в разі погіршення стану орендованого майна внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього договору (п. 8.2 договору).

Згодом, 17.06.2008р. та 24.06.2011р. між Залізничною профспілковою організацією Донецької залізниці (орендодавець) та Державним підприємством «Донецька залізниця» (орендар) були укладені договори оренди майна.

За умовами договорів орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування групу інвентарних об'єктів санаторію - профілакторію «Сосновий», розташований за адресою: Луганська область, Станично - Луганський район, Вільхівська сільська рада, с. Макарове, що знаходиться на балансі Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці. Майно передається в оперативну оренду з метою оздоровлення дорослих та дітей.

Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніш дати підписання сторонами цього договору та акта - приймання передачі майна (додаток №1). Передача в оренду майна не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається орендодавець, а орендар користується ним протягом строку оренди (п.п. 2.1, 2.3 договору).

Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата визначається за домовленістю сторін по договору і становить без ПДВ за перший місяць оренди 1500,00грн. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторони у разі зміни централізованих цін та тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Орендар має право, за згодою орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна, проводити його реконструкцію, капітальний ремонт, технічне переобладнання та інші поліпшення, що зумовлює підвищення його вартості. Умови оплати за виконані роботи орендар попередньо погоджує з орендодавцем. Орендар має право залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, які зроблені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від майна без заподіяння йому шкоди (п. 6.2 договору).

Орендодавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін в договір або його розірвання в разі погіршення стану орендованого майна внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього договору (п. 8.2 договору).

Під час користування орендованим майном, відповідач за власні кошти, здійснив розширення території санаторію - профілакторію «Сосновий», шляхом добудови об'єктів незавершеного будівництва, а саме їдальні на 400 посадкових місць, з переходом та бюветом.

Зазначені об'єкти нерухомого майна були введені в експлуатацію, на підставі акту Державної прийомної комісії про прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом об'єкта від 23.11.2007р.

В подальшому, позивачем були оформлені правовстановлюючі документи на санаторій - профілакторій «Сосновий», та отримано свідоцтво про право власності САВ №371064 від 09.08.2011р., зі змісту якого вбачається, що до перелічених будівель та споруд санаторію - профілакторію «Сосновий», зокрема, увійшли спірні об'єкти незавершеного будівництва, а саме їдальня на 400 посадкових місць, будинок бювету для готування й розливу мінеральної води, критий перехід між спальним корпусом й їдальні, огородження металеве їдальні й бювету та свердловина питної води.

Листом від 22.09.2011р. позивач звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни в договір оренди майна від 24.06.2011р., шляхом укладання додаткової угоди, щодо включення в перелік орендованого майна, (яке використовується відповідачем на підставі вищевказаного договору) спірні об'єкти, а саме будівлю їдальні на 400 посадкових місць, будинок бювету для готування й розливу мінеральної води, критий перехід між спальним корпусом й їдальні, огородження металеве їдальні й бювету та свердловина питної води.

Відповідач у відповіді від 05.10.2011р., відмовився від укладання додаткової угоди до договору оренди майна від 24.06.2011р., мотивуючи свою відмову тим, що вказані об'єкти нерухомості були добудовані за його рахунок та обліковуються на його балансі.

Оцінюючи доводи сторін, матеріали справи, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст.15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, у відповідності з нормами діючого законодавства, є власником цілісного майнового комплексу, санаторію - профілакторію «Сосновий», який розташований за адресою: Станично - Луганський район, Луганської області, урочище Макарово, кв. 74 Станично - Луганського лісництва, в тому числі і на спірне майно, а саме будівлю їдальні на 400 посадкових місць, будинок бювету для готування й розливу мінеральної води, критий перехід між спальним корпусом й їдальні, огородження металеве їдальні й бювету та свердловина питної води, про, що свідчить свідоцтво про право власності САВ №371064 від 09.08.2011р. (акр. справи 16-17).

Вказане свідоцтво про право власності не скасовано, та не визнано у встановленому законом порядку недійсним.

В силу ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належить право володіння, користування та розпорядження майном.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли на підставі того, що відповідач вважає об'єкти нерухомості, їдальню на 400 посадкових місць, з переходом та бюветом, своєю власністю, оскільки, їх добудова здійснювалась за власні кошти останнього, та обліковуються на балансі підприємства.

Проте, така позиція відповідача, судом оцінюються критично з огляду на таке.

Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Статтею 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до приписів ст. 759 Цивільного кодексу України, ст. 283 Господарського кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як вказано вище, при підписанні договору оренди майна від 11.05.2006р. сторони дійшли згоди, що передача в оренду майна не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається орендодавець, а орендар користується ним протягом строку оренди.

У відповідності до ст. 773 Цивільного кодексу України, наймач зобов'язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Наймач має право змінювати стан речі, переданої йому у найм, лише за згодою наймодавця.

Статтею 778 Цивільного кодексу України передбачено, що наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця. Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право на їх вилучення. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування річчю. Якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом.

Вказані норми законодавства знайшли своє відображення у п. 6.2 договору, а саме орендар, за згодою орендодавця, має право вносити зміни до складу орендованого майна, проводити його реконструкцію, капітальний ремонт, технічне переобладнання та інші поліпшення, що зумовлює підвищення його вартості. Умови оплати за виконані роботи орендар попередньо погоджує з орендодавцем. Орендар має право залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, які зроблені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від майна без заподіяння йому шкоди. Таке волевиявлення не суперечить вимогам діючого законодавства.

Відповідачем не надано доказів, які б свідчили про можливість відокремлення проведених поліпшень. Разом з цим, матеріалами справи (арк. справи 60-77), доведено факт проведення поліпшень, відповідачем, за згодою позивача.

Таким чином, здійснення відповідачем, за власні кошти, розширення території санаторію - профілакторію «Сосновий» шляхом облаштування об'єктів незавершеного будівництва, а саме їдальні на 400 посадкових місць, з переходом та бюветом, не свідчить про те, що у останнього виникло право власності на ці об'єкти нерухомості, і тому, позиція відповідача про облік спірних об'єктів на балансі ДП «Донецька залізниця» не відповідає вимогам законодавства, та, як слід є неправомірною.

При цьому, відповідач не позбавлений права на відшкодування понесених витрат в порядку встановленому законом (в окремому провадженні), або претендувати на частину у майні, якщо буде доведено, що в результаті добудови створена нова річ, оскільки, об'єкти права власності, мають обліковуватись на балансі власника (яким є позивач).

Отже, позивачем доведена обґрунтованість укладання додаткової угоди до договору оренди майна від 11.05.2006р., в частині внесення змін щодо включення в перелік майна, яке передається у строкове платне користування, їдальні на 400 посадкових місць, будинку бювету для готування й розливу мінеральної води, критого переходу між спальним корпусом й їдальнею, огородження металеве їдальні й бювету та свердловини питної води, у зв'язку з чим збільшити розмір орендної плати до 3000,00грн., та здійснити прийом - передачу вищевказаного майна.

З огляду на викладене суд вважає, що позовна вимога Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці до Державного підприємства «Донецька залізниця» про внесення змін щодо включення в перелік майна, яке передається у строкове платне користування, їдальні на 400 посадкових місць, будинку бювету для готування й розливу мінеральної води, критого переходу між спальним корпусом й їдальнею, огородження металеве їдальні й бювету та свердловини питної води, у зв'язку з чим збільшити розмір орендної плати до 3000,00грн., та здійснити прийом - передачу вищевказаного майна - є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 11, 15, 316, 317, 319, 321, 328, 386, 638, 759 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 22, 33, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці до Державного підприємства «Донецька залізниця» про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 20.06.2006р. - задовольнити.

Зобов'язати Державне підприємство «Донецька залізниця» (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ 01074957) внести відповідні зміни до договору оренди майна від 24.06.2011р., укладеного між Дорожнім комітетом профспілки Донецької залізниці та ДП «Донецька залізниця», шляхом включення до складу майна, яке передається у строкове платне користування, їдальні на 400 посадкових місць, будинку бювету для готування й розливу мінеральної води, критого переходу між спальним корпусом й їдальнею, огородження металеве їдальні й бювету та свердловини питної води, у зв'язку з чим збільшити розмір орендної плати до 3000,00грн., та здійснити прийом - передачу вищевказаного майна.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька залізниця» (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ 01074957) на користь Дорожнього комітету профспілки Донецької залізниці (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ 02664945) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073,00грн.

Повний текст рішення підписаний 23.05.2012р.

Рішення набирає законної сили 05.06.2012р.

Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.

Головуючий суддя Сковородіна О.М.

Суддя Курило Г.Є.

Суддя Демідова П.В.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення18.05.2012
Оприлюднено11.06.2012
Номер документу24499703
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5006/32/15пн/2012

Ухвала від 27.04.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.М. Сковородіна

Рішення від 18.05.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 27.04.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 27.02.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні