ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" травня 2012 р.Справа № 5017/1023/2012
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАРИТЕТ МОТОРС"
до відповідача Приватного акціонерного товариства "Міська страхова компанія"
про стягнення 19942,47грн.
Суддя Фаєр Ю.Г.
Представники
від позивача: ОСОБА_2, діюча на підставі довіреності від 20.02.12р.;
від відповідача: не з'явилися;
СУТЬ СПОРУ: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ПАРИТЕТ МОТОРС", звернувся до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Міська страхова компанія" страхового відшкодування у розмірі 18500,82грн. та 1441,65гн. пені.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.04.12р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №5017/1023/2012.
Відповідач про місце та час судових засідань повідомлявся судом вчасно, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень (рекомендовані). В судові засідання представники не з'явилися, відзив на позов та витребувані судом документи не надали.
Керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті без участі представників відповідача за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив .
22.12.10р. о 01год.00хв. у м.Києві по вул.М.Грінченка, 18-а, сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілю „Mersedes Benz 300EВ» , д/н НОМЕР_2, під керуванням ОСОБА_3, який не впорався з керуванням транспортного засобу, внаслідок чого здійснив наїзд на автомобіль „Hyundai Sonata" та пошкодив майно ТОВ "ПАРИТЕТ МОТОРС" - будинок охорони та шлагбаум, що підтверджується довідкою відділу ДАІ з обслуговування АТ Голосіївського району та АТІ підпорядкованого УДАІ ГУ МВС України в м.Києві.
Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 22.12.2010р., внаслідок порушення п.п.12.1., 12.3. Правил дорожнього руху України, ОСОБА_3 визнано винним у скоєні адміністративного правопорушення за ст.124 КУпАП України з накладенням на нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340грн.
З матеріалів справи вбачається, що цивільно-правова відповідальність ОСОБА_3 на момент скоєння ДТП була застрахована Приватним акціонерним товариством "Міська страхова компанія" за полісом обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №ВЕ/6398607. Згідно з даним полісом ліміт відповідальності за шкоду, заподіяну майну становить 50000грн.
За видатковою накладною №ЛНА -000001 від 17.05.10р. визначено вартість ремонту будки охорони та шлагбауму на загальну суму 18500,82грн. За даними бухгалтерської довідки від 09.09.11р. про балансову вартість пошкодженого майна вказано розмір завданої шкоди, будка охорони балансова вартість -5784,02грн., шлагбаум балансова вартість -9633,33грн.
29.12.2010р. позивач звернувся до відповідача з заявою №4026 про виплату страхового відшкодування за результатами розгляду якої, листом від 08.11.11р. №1548-11 відповідач прийняв рішення про визнання випадку страховим випадком та підтвердив взяття на себе зобов'язань щодо виплати страхового відшкодування на суму 18500,82грн. за завдану шкоду майну (охоронній будці, шлагбауму) внаслідок дорожньо-транспортної пригоди 22.12.2010р. з повідомленням про перерахування вказаної суми на рахунок позивача протягом 30денного строку.
Проте вказані зобов'язання відповідачем не виконані, що стало підставою для звернення позивача до відповідача з претензією від 15.12.11р. №254 з вимогою сплатити страхове відшкодування у розмірі 18500,82грн., за шкоду спричинену пошкодженням майна в результаті дорожньо -транспортної пригоди 22.12.10р. Несплата відповідачем суми страхового відшкодування стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
Приписами ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України передбачені загальні підстави відповідальності за завдану шкоду, за якими майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ст.1192 Цивільного кодексу України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Відповідно до приписі ст.22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Необхідною підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є наявність складу правопорушення, що включає в себе певні елементи, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкоди, завданої такою поведінкою; причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою. Наявність цих елементів правопорушення є необхідною вимогою для притягнення до відповідальності, передбаченої ст.1187 Цивільного кодексу України.
За змістом ч.2 ст.1187 зазначеного кодексу шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди, тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
У відповідності до ст.28 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов'язана: з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу; з пошкодженням чи фізичним знищенням доріг, дорожніх споруд, технічних засобів регулювання руху; з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого; з проведенням робіт, які необхідні для врятування потерпілих у результаті дорожньо-транспортної пригоди; з пошкодженням транспортного засобу, використаного для доставки потерпілого до відповідного закладу охорони здоров'я, чи забрудненням салону цього транспортного засобу; з евакуацією транспортних засобів з місця дорожньо-транспортної пригоди.
Згідно зі ст.35 вказаного закону для отримання страхового відшкодування особа, яка має право на відшкодування, подає страховику (або якщо страховик невідомий - МТСБУ) відповідну заяву. У заяві про виплату страхового відшкодування має міститися: а) найменування страховика, до якого подається заява, або МТСБУ; б) назва (для юридичної особи), прізвище, ім'я, по батькові (для фізичної особи) заявника, його місцезнаходження або місце проживання; в) зміст майнової вимоги заявника щодо відшкодування завданих збитків; г) інформація про вже здійснені взаєморозрахунки осіб, відповідальність яких застрахована, та потерпілих; ґ) обставини, якими заявник обґрунтовує свою вимогу, та докази, що підтверджують її відповідно до законодавства; д) розмір шкоди; е) підпис заявника і дата подання заяви. До заяви додаються довідки про дорожньо-транспортну пригоду, довідки відповідних закладів охорони здоров'я щодо тимчасової втрати працездатності або довідки спеціалізованих установ про встановлення стійкої втрати працездатності (інвалідності) у разі її виникнення, інші документи, які мають відношення до даної дорожньо-транспортної пригоди, завірені у встановленому порядку. Страховик зобов'язаний надавати консультаційну допомогу заявнику при складанні заяви та на прохання заявника зобов'язаний ознайомити його з відповідними нормативними актами та порядком обчислення страхового відшкодування.
За приписами ст.36 вказаного закону після розгляду страховиком наданих йому визначених у статті 35 цього Закону документів про дорожньо-транспортну пригоду страховик приймає рішення про виплату страхового відшкодування або відмову у виплаті страхового відшкодування. Протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення страховик зобов'язаний направити заявнику письмове повідомлення щодо прийнятого рішення. Якщо особа, яка має право на отримання відшкодування, не задоволена рішенням страховика щодо виплати страхового відшкодування, вона має право подати до МТСБУ скаргу про перегляд вищезазначеного рішення. Якщо прийняте МТСБУ рішення не задовольняє таку особу, то вона має право подати позов до суду щодо відшкодування шкоди в установленому законом порядку.
За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ст.37 Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», виплата страхового відшкодування здійснюється протягом одного місяця з дня отримання страховиком визначених у статті 35 цього Закону документів або в строки та в обсягах, визначених рішенням суду. За кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика або МТСБУ особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє у період, за який нараховується пеня.
З урахуванням вимог ст.610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
За приписами ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності до ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Враховуючи викладене, підтвердження постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 22.12.10р. вини ОСОБА_3, відповідальність якого на підставі Закону України „Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" застрахована ПАТ „Міська страхова компанія" за полісом №ВЕ/6398607, подання позивачем 29.12.2010р. відповідачу заяви про настання страхового випадку та виплати страхового відшкодування, визнання відповідачем вимог позивача про виплату страхового відшкодування на суму 18500,82грн. та прийняття ним рішення про визнання випадку страховим, ненадання відповідачем ані доказів відшкодування позивачу шкоди на суму 18500,82грн. його майну, ані доказів відсутності вини у несвоєчасній виплаті вказаної страхової суми, перевіривши розрахунок пені за несвоєчасну сплату відповідачем суми страхового відшкодування за період з 29.03.2011р. по 29.09.2011р. з урахуванням приписів ч.6 ст.232 Господарського кодексу України, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „ПАРИТЕТ МОТОРС" про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Міська страхова компанія" страхового відшкодування на суму 18500,82грн. та 1441,65грн. пені підлягають задоволенню як обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи.
Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Міська страхова компанія" (код 30244124; адреса: 65125, м.Одеса, вул.Велика Арнаутська, 2Б/1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „ПАРИТЕТ МОТОРС" (код 33496116; адреса: 04114, м.Київ, пр-кт Г. Сталінграду, б.4, корп. 6, літ.А) суму страхового відшкодування у розмірі 18500(вісімнадцять тисяч п'ятсот)грн.82коп., пеню у розмірі 1441(одна тисяча чотириста сорок одна)грн.65коп. витрати по сплаті судового збору у розмірі 1609(одна тисяча шістсот дев'ять)грн.50коп .
Рішення господарського суду набирає законної сили у порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.
Повний текст рішення складено 31.05.2012р.
Суддя Фаєр Ю.Г.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2012 |
Оприлюднено | 11.06.2012 |
Номер документу | 24503043 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Фаєр Ю.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні