ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" травня 2012 р.Справа № 7/6/5022-72/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
розглянув справу
за позовом: Прокурора Тернопільського району в інтересах держави, вул. За Рудкою, 35, м. Тернопіль,46000 в особі Тернопільської районної державної а адміністрації, майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, 46000
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Управління Держкомзему у Тернопільському районі, вул. Кривоноса, 10, м. Тернопіль, 46000
- Малоходачківська сільська рада, вул. С.Стрільців, 16, с. Малий Ходачків, Тернопільський район, Тернопільська область, 47741
до відповідача: Державного підприємства "Тернопільське лісове господарство", вул. Багата, 5-а, м. Тернопіль,46000
За участю представників сторін :
прокурора: Безкоровайна О. А. посвідчення № 52 від 03.01.2012р.
позивача : ОСОБА_2 доручення № 01-01/9 від 03.01.12 р.
відповідача: ОСОБА_3 доручення № б/н, від б/д.
Суть справи:
Прокурор Тернопільського району звернувся з позовом в інтересах держави в особі Тернопільської районної державної адміністрації до Державного підприємства "Тернопільське лісове господарство" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Малоходачківської сільської ради, та Управління Держкомзему у Тернопільському районі, про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 3,2 га із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу - пасовище) на території Малоходачківської сільської ради за межами населеного пункту, усунути перешкоди в її користуванні та про стягнення 3142,02грн. заподіяної ним земельним ресурсам шкоди.
Сторони повідомлені про час та місце розгляду справи відповідно до ст. 64 ГПК України.
Учасникам судового процесу оголошено склад суду та роз'яснено їх права і обов'язки передбачені ст. ст. 22, 29 ГПК України.
Сільський голова Малоходачківської сільської ради в судовому засіданні пояснив, що спірна земельна ділянка знаходиться на схилах, та може використовувалися лише для заліснення.
Управління Держкомзему у Тернопільському районі листом № 384/02/01-28 від 20.02.2012р. повідомило суд, що земельна ділянка площею 3.2 га, використовується ДП ""Тернопільське лісове господарство" під заліснення без правовстановлюючих документів, та що згідно річного звіту форми 6-зем станом на 01.01.2012р. земельна ділянка облікована, як землі запасу (пасовища) за межами населеного пункту Малоходачківської сільської ради, та представник управління в судовому засіданні пояснив, що ДП "Тернопільське лісове господарство" виготовляє землевпорядні документи на підставі розпорядження Тернопільської районної державної адміністрації № 683 від 08.08.2008р., "Про дозвіл Державному підприємству "Тернопільський лісовий селекційно- насіневий центр" на складання проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки для заліснення на території Малоходачківської сільської ради".
Прокурор в судовому засіданні подав клопотання про припинення провадження у справі в частині зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 3,2 га із земель сільськогосподарського призначення, у зв'язку із відсутністю предмета спору, так як розпорядженням Тернопільської районної держадміністрації від 11.05.2012р. затверджено проект землеустрою та надано спірну земельну ділянку в постійне користування відповідачу.
В частині стягнення 3142,02грн. заподіяної земельним ресурсам шкоди просить позов задовольнити .
Позивач подане клопотання підтримав.
Відповідач також повідомив суд, про надання йому в постійне користування спірної земельної ділянки, та що не заперечує проти стягнення шкоди, оскільки користувалося земельною ділянкою без правовстановлюючих документів на землекористування.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши думку помічника прокурора, давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в частині стягнення 3142,02грн. заподіяної шкоди.
При цьому суд виходив з наступного:
- згідно ч. 1,2 ст.116 Земельного кодексу України (далі ЗК України) підприємці набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, шляхом передачі земельних ділянок у власність або у користування;
- право власності та право постійного користування земельною ділянкою та на правах оренди, відповідно до ст.125 ЗК України, виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності, право постійного користування чи право на оренду земельної ділянки, яке підлягає державній реєстрації, при цьому, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі, одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації, забороняється;
- відповідно до ст.56 Закону України "Про охорону земель", юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом, при цьому застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам, яка підлягає відшкодуванню в повному обсязі та в розмірі встановленому «Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. N 963 ;
- державний контроль за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, здійснюється Управлінням з контролю за використанням і охороною земель у Тернопільській області, відповідно до «Положення про державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1958 від 25.12.2002року (далі Положення), яке являється територіальним органом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель (далі Держземінспекція) та є урядовим органом державного управління, що діє у складі Держкомзему (п.п.3,4 Положення та ст.2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»;
- Держінспекція реалізує свої повноваження відповідно до ст.ст. 6, 9, 10 Закону «Про державний контроль за використанням та охороною земель»та п.5 Положення, шляхом проведення перевірок, результати яких оформляються актами та у разі виявлення порушень звертаються з клопотанням до органів прокуратури про подання позову про повернення самовільно зайнятих ділянок та стягнення збитків спричинених таким порушенням законодавства.
Матеріалами справи встановлено, що за результатами проведеної Держінспекцією позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства, встановлено, що ДП "Тернопільське лісове господарство", самовільно зайняло для заліснення земельну ділянку площею 3,2 га із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу-пасовище) за межами населених пунктів на території Малоходачківської сільської ради, та чим порушив вимоги ст.ст. 125, 126 ЗК України, про що складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 07.12.2011р. та від 31.01.2012р.
Державному підприємству "Тернопільське лісове господарство" видані приписи від 07.12.2011р. та повторний від 31.01.2012р., останнім зобов'язано усунути виявлені порушення земельного законодавства до 05.03.2012р.
За виявлені порушення земельного законодавства директора підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності в порядку ст. 53-1 Кодексу про адміністративні правопорушення України та ст.211 ЗК України, у вигляді накладення штрафу в сумі 1530,00 грн. (протокол про адміністративне правопорушення №00393 від 14.12.2011р., постанова про накладення адміністративного стягнення №000664 від 23.12.2011р.).
Внаслідок самовільно зайнятої земельної ділянки площею 3,2га, із яких 1,254 га земельна ділянка за межами населеного пункту с. М. Ходачків, державі нанесено шкоду в сумі 3142.02грн., розрахованої управлінням у відповідності до вищезазначеної Методики.
Підтвердженням заліснення земельної ділянки без правовстановлюючих документів є матеріали перевірки прокуратури Тернопільського району, акт ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства "Тернопільське лісове господарство" №17-22/130 від 14.11.2011р. проведеною Контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області, відповідно до якого відповідач протягом періоду з 01.01.2009р. -30.06.2011р.р. витратив 502,5тис. грн. бюджетних коштів на заліснення земельних ділянок, догляд за новими насадженнями та обробіток ґрунту під заліснення на землях, відносно яких не оформлені відповідні правовстановлюючі документи.
Відповідач визнав факт самовільного заліснення земельної ділянки, та не заперечує проти вимог щодо відшкодування шкоди.
В судовому засіданні 11.05.2011р. представник райдержадміністрації надав суду розпорядження голови Тернопільської районної адміністрації №406 від 11.05.2012р., яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування Державному підприємству "Тернопільське лісове господарство" для заліснення за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу-пасовище) за межами населеного пункту на території Малоходачківської ради.
Приймаючи до уваги, що до прийняття судом рішення у справі, районна державна адміністрація, в межах наданих повноважень, прийняла рішення про надання відповідачу земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення шляхом затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (п. 9 ст. 123 ЗК України), а тому суд задовольняє клопотання прокурора та позивача, і припиняє провадження у справі в частині звільнення земельної ділянки, на підставі п.1-1 ст.80 ГПК України, за відсутністю предмета спору.
В частині стягнення з ДП "Тернопільське лісове господарство" шкоди в сумі 3142,02грн. позов підлягає до задоволення , як обґрунтовано заявлений та не оспорений відповідачем.
Судовий збір в сумі 1609,50 грн., відповідно до ст. 49 ГПК України, покладається на відповідача .
Враховуючи викладене, керуючись ст. 49, п.1-1 ст. 80, ст.ст. 82, 84 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Стягнути з Державного підприємства "Тернопільське лісове господарство", вул. Багата, 5-а, ідентифікаційний номер 33282120 :
- на р/р 33114331700534, код 38038156, Малоходачківський сільський бюджет, МФО 838012, Банк ГУДКС України в Тернопільській області - 3142,02грн. шкоди заподіяної земельним ресурсам;
- в доход Державного бюджету України 1609,50 грн. судового збору.
2. Провадження у справі в частині звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 3,2 га із земель сільськогосподарського призначення (землі запасу - пасовище) на території Малоходачківської сільської ради за межами населеного пункту та усунення перешкоди в її користуванні, припинити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, прокурор та сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення (18.05.2012р. ) через місцевий господарський суд.
Суддя М.С. Стадник
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2012 |
Оприлюднено | 11.06.2012 |
Номер документу | 24503773 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Стадник М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні