Рішення
від 06.06.2012 по справі 902/433/12
БОЛЕХІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №902/433/12

49

2/902/138/12

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2012 року м. Болехів Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Головенко О.С.,

секретаря Галів І.Б.

з участю прокурора Юхман Л.Я.

позивача ОСОБА_1

представника органу опіки і піклування Досяк Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом прокурора Долинської міжрайонної прокуратури в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3, інтереси якої представляє ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувшись до суду із вказаним позовом , свої вимоги мотивує тим, що він, будучи батьком неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню та утриманню дочки, не цікавиться її життям, здоров`ям та навчанням, не забезпечує одягом, взуттям, продуктами харчування. Дівчинка проживає з тіткою ОСОБА_1, яка фактично займається її вихованням та утриманням.

Покладаючись на викладене, просить позбавити відповідача батьківських прав та стягнути з нього аліменти на утримання дочки в розмірі 1/4 всіх видів заробітку, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

В судовому засіданні прокурор та представник органу опіки і піклування підтримали вимоги з підстав, викладених в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчать розписки на судових повістках, причину неявки в суд не повідомив.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦК України.

Заслухавши пояснення сторін, представника органу опіки і піклування, свідка, дослідивши письмові докази по справі, давши їм правову оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

У відповідності до ст.164 СКУ, мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони :

- не забрали дитину з пологового будинку або із іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місцяів не виявляли щодо неї батьківського піклування,

- ухилялися від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини,

- жорстоко поводяться із дитиною,

- є хронічними алкоголіками або наркоманами,

- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.

Судом встановлено, і це підтверджується матеріалами справи на а.с.9-14, що відповідач не проживає з дочкою, не займається її вихованням та не піклується про її здоров'я та навчання. Неповнолітня ОСОБА_3 проживає з тіткою ОСОБА_1 яка здійснює її утриманням та є опікуном згідно розпорядження голови Миколаївської районної державної адміністрації .

Поясненнями свідка ОСОБА_5, яка є свекрухою позивача, стверджується, що неповнолітню дочку відповідача вона знає від маленької. Після того, як дитина почала проживати зі ОСОБА_1 дівчинка є доглянутою, охайною, позивачка допомагає їй виконувати шкільні завдання. Батько ОСОБА_4жодного разу не приходив до дитини, не купував їй подарунків, не приносив будь-яких речей.

Згідно з міжнародними та національними правовими нормами до прав дитини належить, зокрема, право на врахування думки щодо питань, які стосуються її життя. Відповідно до положень ст. 12 ч. 1 Конвенції ООН від 20 листопада 1989 року "Про права дитини" (ратифікована Україною 27 лютого 1991 року), забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що стосуються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю.

З цією метою в ході судового засідання була заслухана думка дитини ОСОБА_3, яка зазначила, що батька не бачила більше чотирьох років, і те, що останній не підтримує з нею жодних відносин, не спілкується і не утримує її матеріально. Вихованням, навчанням та утриманням займається її тітка.

Орган опіки і піклування виконавчого комітету Болехівської міської ради дійшов до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача (а.с.14-15). Відповідач не заперечував щодо позбавлення його батьківських прав.

Про небажання відповідача змінити свою поведінку та його байдужість по відношенню до дитини свідчать його неявка в судове засідання та нотаріально завірена заява про відмову від батьківських прав над ОСОБА_3.(а.с.16).

Як випливає зі змісту положень принципу 6 Декларації прав дитини проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН від 20.11.1959р. дитина для повного і гармонізаційного розвитку її особи потребує любові і розуміння, вона повинна, зростати під опікою і відповідальністю своїх батьків, в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Згідно розяснень, які містяться у п. 15 Постанови пленуму Верховного суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»позбавлення батьківських прав, тобто прав на виховання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інші, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтується на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обовязків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, обєктивного зясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла 18 років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України.

Обовязок батьків по утриманню дітей до досягнення ними повноліття закріплено в ч. 2 ст. 51 Конституції України та ст. 180 Сімейного кодексу України.

Стаття 150 Сімейного кодексу України передбачає права і обов'язки батьків виховувати своїх дітей, піклуватися про іх здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, здобуття освіти, готувати їх до самостійного життя.

Відповідно до Закону України ,,Про охорону дитинства,, батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов'язку утримувати дітей.

Згідно ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Це означає, що мати чи батько вважаються такими, що ухиляються від виконання своїх батьківських обов'язків, якщо вони за станом свого психічного здоров'я усвідомлюють значення своїх дій та можуть керувати ними, а також якщо вони мають юридичну і фактичну можливість до вчинення відповідних дій, які становлять зміст батьківського обов'язку.

Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Таким правом відповідач не користується, самоусунувшись від нього.

Ухилення від виконання юридичного обов'язку, це завжди акт свідомої поведінки, оскільки відповідач має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій, оскільки батько ОСОБА_4 взагалі не спілкується з дочкою, не проявляє щонайменшої батьківської турботи без поважних причин.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач умисно ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків по вихованню дочки ОСОБА_3, а тому його слід позбавити батьківських прав щодо неї.

Обгрунтованим є також вимоги про стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітньої дочки з таких підстав.

Конституцією України визначено основні права й обовязки держави та громадян щодо забезпечення захисту дітей. Зокрема, у ч.2 ст.51 Основного Закону зазначається, що батьки зобовязані утримувати дітей до їх повноліття. Відпвідно до положень Конвеції ООН про права дитини від 20 листопада 1989р. (ратифікована Україною 27 лютого 1991р.) дитина, враховуючи її фізичну й розумову незрілість, потребує спеціальної охорони та турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження. Обовязок батьків утримувати дітей до досягнення останніми повноліття визначено статтею180 СК України.

Статтею 182 цього кодексу передбачено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

При визначенні розміру аліментів суд, з додерженням вимог ст.182 СК України, враховує стан здоровя, загальний матеріальний стан дитини та відповідача, який отримує пенсію по інвалідності, відсутність в нього інших дітей та осіб, яких він зобов'язаний утримувати і приходить до висновку, що з відповідача слід стягувати аліменти щомісячно в розмірі 1/4 від його заробітку, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Позивач звернувся до суду з вимогами 18 травня 2012року, а тому з цього часу слід присудити стягнення аліментів і до досягнення дитиною повноліття.

Питання судових витрат по справі суд вирішує у відповідності з вимогами ст.88 ЦПК України.

На підставі викладеного, ст.ст.60,150,164,182 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 212,214-215,224-226 ЦПК України , суд , -

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Позбавити ОСОБА_4 батьківських прав на неповнолітню дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Стягнути з ОСОБА_4 :

-на користь ОСОБА_1 щомісячно аліменти в розмірі 1/4 всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на утримання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1;

- судовий збір ( одержувач УДКСУ у Долинському р-ні (м.Болехів), банк одержувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, ЄДРПОУ 37964129 МФО 836014 р/р 31218206700008 Код ЄДРПОУ 23925410 ) у розмірі 218 (двісті вісімнадцять) грн. 80 коп.

Стягнення аліментів розпочати з 18 травня 2012 року і проводити до досягнення дитиною повноліття.

Рішення суду в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо особи, які брали участь в справі , не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, то вони можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте Болехівським міським судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя Головенко О.С.

СудБолехівський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення06.06.2012
Оприлюднено12.01.2016
Номер документу24508515
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —902/433/12

Рішення від 06.06.2012

Цивільне

Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Головенко О. С. О. С.

Ухвала від 28.05.2012

Цивільне

Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Головенко О. С. О. С.

Рішення від 06.06.2012

Цивільне

Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Головенко О.С. О. С.

Ухвала від 21.05.2012

Цивільне

Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Головенко О.С. О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні