Лозівський міськрайонний суд харківської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 2025/1932/2012
Номер провадження 2/2025/677/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2012 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого -судді Смірнової Н.А., за участю секретаря Яценко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова, Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третьої особи Павлівської сільської ради Лозівського району, Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третьої особи Павлівської сільської ради Лозівського району, Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік ОСОБА_4. Після його смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 6,1116 гектарів, яка розташована на території Павлівської сільської ради Лозівського району, Харківської області. Спадкоємцями першої черги крім позивачки є відповідачі по справі, який від прийняття спадщини відмовилися на користь позивачки. Позивачка фактично спадок прийняла, оскільки на момент смерті мешкала разом з спадкодавцем, звернулася до Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області з заявою про прийняття спадку, але їй в цьому було відмовлено, так як відсутні дані із поземельної книги на земельну ділянку. В зв'язку з чим просить визнати за нею право власності на вищевказану земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, але надала суду свою заяву в якій просить справу розглянути за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягає в повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, але надали суду свої заяви в яких просять справу розглянути за їх відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Представник третьої особи Павлівської другої сільської ради Лозівського району Харківської області в судове засідання не з'явилася, але надала суду свою заяву в якій просить розглянути справу за її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачами позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню за наступними підставами:
Статтями 1, 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст. 3 ЦПК України кожна особа має право на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів, у тому числі й у судовому порядку.
Способами захисту цивільних прав та інтересів, можуть зокрема бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та інші.
З матеріалів справи вбачається, що після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, відкрилась спадщина на земельну частку розміром 6,1116 гектарів у межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Павлівської сільської ради Лозівського району, Харківської області та була надана йому на підставі рішення виконавчого комітету Павлівської сільської ради народних депутатів Лозівського району, Харківської області № 9 від 26 березня 2001 року, яка належала йому на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії Р1 № 686669, виданого Павлівським сільським головою Ради народних депутатів Лозівського району, Харківської області 27 лютого 2002 року. Крім позивачки, спадкоємцями першої черги є відповідачі по справі, які від прийняття спадку відмовилися на користь позивачки. Інших спадкоємців, передбачених законодавством, немає, спадковий договір не укладався, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Позивачка ОСОБА_4 спадщину прийняла, шляхом подання заяви до Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області та звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що передбачено ст. 67 Законом України «Про нотаріат».
Згідно з п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючого документа про належність цього майна спадкодавцеві та Витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно. Відповідно до ст.ст. 182, 334 ЦК України право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст. 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Діючим законодавством встановлено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину до складу якої входять земельні ділянки. Разом з тим відповідно до пункту 3 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 06.05.2009 року № 439 зі змінами від 01 серпня 2011 року за № 835 «Про деякі питання посвідчення права власності на земельні ділянки», нотаріус у разі видачі свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки за наявності Витягу з Поземельної книги проставляє на державному акті відмітку про перехід права власності на земельну ділянку. Проте нотаріусу вищезазначений Витяг позивачкою не надавався, оскільки в автоматизованій системі ведення Державного земельного кадастру відсутні відомості про земельну ділянку, а тому Витяг з поземельної книги, який містить дані про земельну ділянку на ім'я померлого ОСОБА_4 позивачці міськрайонним управлінням Держкомзему у місті Лозова і Лозівському районі Харківської області не надавався.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Отже, з урахуванням вимог вищезазначеної постанови, позивачка не має можливості отримати Витяг з Поземельної книги, і відповідно отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_4.
Статтями 1216, 1218 ЦК України встановлено, що спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 686669, виданого Павлівським сільським головою Ради народних депутатів Лозівського району, Харківської області 27 лютого 2002 року і зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № НОМЕР_1 ОСОБА_4 передана у приватну власність земельна ділянка, площею 6,1116 гектарів в межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Павлівської сільської ради Лозівського району, Харківської області.
У відповідності до ч. 3 ст. 161 ЦК України спадкоємець вважається таким, що прийняв спадок, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про це відмову. За таких обставин суд вважає, що позивачка фактично спадок прийняла, заяву про відмову не писала, тому за нею необхідно визнати право власності на відкрите після смерті ОСОБА_4 майно.
Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Таким чином визнання відповідачами пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 3, 10, 11, 60, 174, 209, 213 - 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 1223, 1225, 1236, 1258, 1266, 1268, 1270 ЦК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с. Яремівка, Ізюмського району, Харківської області, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 право власності на земельну частку розміром 6,1116 гектарів у межах згідно з планом, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Павлівської сільської ради Лозівського району, Харківської області та була надана йому на підставі рішення виконавчого комітету Павлівської сільської ради народних депутатів Лозівського району, Харківської області № 9 від 26 березня 2001 року, яка належала йому на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії Р1 № 686669, виданого Павлівським сільським головою Ради народних депутатів Лозівського району, Харківської області 27 лютого 2002 року в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Н.А. Смірнова
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2012 |
Оприлюднено | 15.06.2012 |
Номер документу | 24525195 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
Смірнова Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні