ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
РІШЕННЯ
Іменем України
08.06.2012Справа №5002-33/1392-2012
за позовом Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради
(вул. Толстого, 15, м. Сімферополь, 95000)
до товариства з обмеженою відповідальністю «Центр культури і бізнесу «Космос»
(вул. Гагаріна, 2А, м. Сімферополь, 95006)
про спонукання до виконання певних дій
Суддя Радвановська Ю.А.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 815/40/01 від 29.08.11, представник, Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради;
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність б/н від 25.05.2012р., представник, товариство з обмеженою відповідальністю «Центр культури і бізнесу «Космос» .
Суть спору: Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради звернувся до господарського суд АР Крим з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Центр культури і бізнесу "Космос" та просить суд зобов'язати відповідача укласти угоду до договору оренди від 25 березня 2010 року комунального майна - цілісного майнового комплексу кінотеатр "Космос", розташованого за адресою: вул. Гагаріна, 2а, м. Сімферополь, в редакції позивача.
Так, позивач зазначає, що розмір орендної плати, передбачений умовами договору оренди від 25 березня 2010 року, вимагає перерахунку згідно з положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961, однак відповідач ухиляється від узгодження таких змін, що, на думку позивача, порушує його права як орендодавця комунального майна за цим договором.
Відповідач, товариство з обмеженою відповідальністю "Центр культури і бізнесу "Космос", надав заперечення на позов (а.с. 48), у яких проти позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що такі зміни погіршують положення орендатора за договором.
Згідно зі статтями 20, 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні представникам сторін роз'яснені процесуальні права та обов'язки.
За клопотанням представників сторін відповідно до статті 10 Конституції України, статті 12 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» пояснення та клопотання по справі надавалися ними російською мовою.
У засіданнях суду в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України оголошувались перерви.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені докази, суд
встановив:
Ухвалою господарського суду АР Крим від 25 березня 2010 року по справі № 2-21/929.1-2010 затверджено мирову угоду між Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю "Центр культури і бізнесу "Космос", зокрема про те, що сторони уклали договір про передачу в оренду комунальне майно - цілісний майновий комплекс кінотеатру "Космос", розташованого за адресою: вул. Гагаріна, 2а, м. Сімферополь (а.с. 10-15).
Так, згідно з пунктом 1.1 даного договору Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради (Орендодавець) передав, а товариство з обмеженою відповідальністю «Центр культури і бізнесу «Космос» (Орендатор) прийняв в строкове платне користування комунальне майно - цілісний майновий комплекс кінотеатру "Космос", розташований за адресою : м. Сімферополь, вул. Гагаріна, 2а, склад та вартість якого визначена за договором (Додаток до рішення Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради народних депутатів від 23 грудня 1994 року 1965 Про прийом на облік й передачу в оренду комунального майна - кінотетр "Космос"), та відомості інвентаризації від 1 серпня 1993 року.
Пунктом 1.2 договору встановлено, що передача майна здійснена за актом приймання - передачі станом на 1 жовтня 1992 року, відомості інвентаризації на 1 серпня 1993 року (а.с. 16).
Склад та вартість майна у відповідності з незалежною оцінкою, виконаною станом на 01 листопада 2009, складає 1 624 643 грн., що визначено пунктом 1.4 договору.
Згідно з пунктом 1.6 договору орендар виступив правонаступником всіх прав та обов'язків орендованого підприємства і організацій орендарів кінотеатру «Космос», зареєстрованих рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради депутатів від 23 грудня 1994 року за №1966 «Про реєстрацію Положення про організацію орендарів кінотеатру «Космос» і рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради депутатів від 23 грудня 1994 року за №1967 «Про перереєстрацію орендного підприємства кінотеатр «Космос».
Орендатор вступив у строкове платне користування майном в строк, зазначений в договорі, але не раніше дати підписання сторонами Договору від 23 грудня 1994 року та акту приймання - передачі майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно (пункт 2.1, 2.2 договору).
Орендна плата за дійсним договором визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 з усіма змінами та доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України, та складає без ПДВ за базовий місяць оренди - лютий 2010 року 7161. 97 грн. (пункт 3.1 договору).
Крім того, пунктом 3.4 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається за вимогою однієї із сторін у випадку зміни методики її розрахунку, зміни централізованих цін та тарифів, і інших випадках, передбачених діючим законодавством.
Угодою від 30 вересня 2010 року, укладеною між сторонами по справі, було продовжено строк дії договору від 23 грудня 1994 року "Про передачу в оренду комунального майна Сімферопольської міської ради - цілісного майнового комплексу кінотеатр "Космос", розташованого за адресою : м. Сімферополь, вул. Гагаріна, 2а, Центру культури і бізнесу "Космос" до 25 листопада 2012 року (а.с. 18).
Позивач зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 були внесені зміни в Методику розрахунку орендної плати, які набрали чинності 20 вересня 2011 року.
З огляду на такі зміни, а також враховуючи вимоги пункту 3.4 укладеного між сторонами у справі договору, орендна ставка за цим договором змінилася та стала складати 10%, у зв'язку з чим направив відповідачеві угоду до договору про внесення відповідних змін до його змісту (а.с. 20).
Відповідач листом від 12 березня 2012р. № 42 відмовився від укладання зазначеної угоди (а.с. 23).
Зазначене, на думку позивача, порушує його права як орендодавця комунального майна та спричиняє державі збитки у вигляді ненадходження коштів до бюджету, що і зявилося підставою для звернення Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради до господарського суду АР Крим із даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Оскільки правовідносини виникли між сторонами у зв'язку з недосягненням згоди щодо внесення змін до умов укладеного між ними договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, - вони повинні регулюватися положеннями глави 53 Цивільного кодексу України з урахуванням положень Господарського кодексу України, що регулюють укладення, виконання та зміну договорів, а також положеннями Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Так, відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно з частинами 2, 3, 4, 5 статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач направив на адресу відповідача пропозицію щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі в частині збільшення розміру орендної плати (а.с. 20).
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 були внесені зміни до Методики розрахунку орендної плати, які вступили в законну силу 20 вересня 2011 року.
У зв'язку з цим, Фондом комунального майна на адресу відповідача були направлені листи від 19 жовтня 2011 року № 1009/40/04, від 13 лютого 2012 року № 123/40/04 з угодою до договору про зміни з 20 вересня 2011 року орендної плати враховуючи Постанову Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961. Згідно зазначеної угоди розмір орендної плати за користування орендованим майном склала без ПДВ - за перший місяць розрахунку (вересень 2011 року) - 15845.36 грн..
Листом від 12 березня 2012 року № 42 відповідач відмовився від укладення вищезазначеної угоди та повернув запропонований проект угоди (а.с. 23).
Так, позивач посилається на те, що внаслідок ухилення відповідача від узгодження змін до договору, які обґрунтовані на законодавчому рівні, шляхом укладення додаткової угоди, як це передбачено вимогами статті 654 Цивільного кодексу України, порушуються приписи постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 та завдаються збитки державі у зв'язку з ненадходженням коштів до місцевого бюджету, що слід вважати порушенням відповідачем умов договору оренди.
Суд погоджується із такими доводами позивача виходячи з наступного.
Згідно з частинами 1, 2 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.
Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Частиною 3 статті 762 Цивільного кодексу України визначено, що договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Так, сторони пунктом 3.4 договору передбачили, що розмір орендної плати переглядається за вимогою однієї із сторін у випадку зміни методики її розрахунку, зміни централізованих цін та тарифів, і інших випадках, передбачених діючим законодавством.
З огляду на викладене, суд погоджується із доводами позивача про те, що він вправі вимагати від орендаря приведення спірного договору у відповідність до вимог законодавства шляхом укладення додаткової угоди до договору з метою усунення порушення сторонами вимог законодавства, обов'язкового для учасників даних орендних правовідносин.
Одночасно, суд вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині розповсюдження дії даної угоди на правовідносини сторін починаючи з 20 вересня 2011 року, як того вимагає позивач.
Так, у пункті 2 додаткової угоди, редакція якої запропонована позивачем, передбачено, що «на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 «Про внесення змін до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілу», сторони прийшли до згоди з 20 вересня 2011 року внести зміни та доповнення в договір від 26 грудня 2008 року» (а.с. ).
Однак, згідно з частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Отже, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір-умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Таким чином, суд визнав позовні вимоги про спонукання відповідача укласти додаткову угоду до договору оренди від 25 березня 2010 року комунального майна - цілісного майнового комплексу кінотеатр "Космос", розташованого за адресою: вул. Гагаріна, 2а, м. Сімферополь в редакції позивача такими, що підлягають задоволенню, тоді як вимоги про розповсюдження дії додаткової угоди починаючи з 20 вересня 2011 року задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини рішення. Повне рішення складено 13 червня 2012 року.
Одночасно, до позову Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради було подано клопотання від 27 квітня 2012р. № 444/40/01, в якому він просив суд відстрочити оплату судового збору.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Так, ухвалою про порушення провадження у справі від 28 квітня 2012 року суд задовольнив клопотання позивача та відстрочив оплату судового збору до прийняття рішення у справі.
Однак, при подальшому розгляді справи позивач оплатив судовий збір у розмірі 1 094.00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 277 від 08 травня 2012р. (а.с. 40).
У зв'язку з викладеним, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Центр культури і бізнесу «Космос» (вул. Гагаріна, 2А, м. Сімферополь, 95006) укласти з Фондом комунального майна Сімферопольської міської ради (вул. Толстого, 15, м. Сімферополь, 95000) додаткову угоду до договору оренди від 25 березня 2010 року комунального майна - цілісного майнового комплексу кінотеатр "Космос", розташованого за адресою: вул. Гагаріна, 2а, м. Сімферополь, в наступній редакції:
УГОДА
Про внесення змін та доповнень в договір «Про передачу в оренду комунального майна - цілісного майнового комплексу кінотеатр "Космос", розташованого за адресою: вул. Гагаріна, 2а, м. Сімферополь, товариству з обмеженою відповідальністю «Центр культури і бізнесу «Космос» від 23 грудня 1994 року.
м. Сімферополь
Фонд комунального майна Сімферопольської міської ради, в подальшому «Орендодавець», в особі начальника Вороніної Євгенії Олегівни, яка діє на підставі Положення, затвердженого рішенням 14-ої сесії міської ради V скликання №161 від 18.01.2007року, з однієї сторони, та Центр культури та бізнесу «Космос», в подальшому «Орендар», в особі директора Кир'янової Наталії Олексіївни, яка діє на підставі Статуту, з іншої сторони, склали дану угоду про наступне:
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 «Про внесення змін до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілення», сторони дійшли згоди про те, що датою внесення змін та доповнень у договір від 26 грудня 2008 року вважати дату набрання законної сили даним рішенням від 08 червня 2012 року по справі № 5002-33/1392-2012.
1. Пункт 3.1 викласти у наступній редакції:
«Орендна плата по даному договору визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілення, затвердженої Кабінетом Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами та доповненнями, внесеними Постановами Кабінету Міністрів України) та складає без врахування ПДВ - перший місяць розрахунку - 15 846.36 грн.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється та вноситься Орендарем в порядку, визначеному діючим законодавством.
2. Інші умови вищезазначеного договору залишаються незмінними та Сторони підтверджують по них свої зобов'язання.
3. Дана угода складена в двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для кожної сторони.
4. Дана угода набуває чинності з моменту набрання рішенням господарського суду АР Крим від 08 червня 2012 року у справі № 5002-33/1392-2012 - законної сили та діє протягом строку дії договору оренди від 23 грудня 1994 року.
5. Юридичні адреса, банківські реквізити та підписи сторін:
«Орендодавець»: Фонд комунального майна Сімферопльської містької ради,
95000, м. Сімферополь, вул. Толстого, 15, р/р 35428004000903 ГУ ГКСУ в АРК в м. Сімферополь, ЗКПО 20687358, МФО 824026, телефон : 27-54-57, 25-45-42.
«Орендар» : Центр культури та бізнесу «Космос»
95026, с. Сімферополь, вул. Гагаріна, 2а, р/р 26001000087795 в ПАБ «Укрсоцбанк», МФО 300023, ЗКПО 13773471, телефон: 22-52-60.
«Орендодавець» «Орендар»
Начальник Фонду Директор ЦКБ «Космос»
3. В частині позову щодо зміни правовідносин сторін починаючи з 20 вересня 2011 року за даною додатковою угодою до договору оренди від 25 березня 2010 року - відмовити.
4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр культури і бізнесу «Космос» (вул. Гагаріна, 2А, м. Сімферополь, 95006, р/р 26001000087795 в ПАБ «Укрсоцбанк», МФО 300023, ЗКПО 13773471) на користь Фонду комунального майна Сімферопольської міської ради (вул. Толстого, 15, м. Сімферополь, 95000, р/р 35428004000903 ГУ ГКСУ в АРК в м. Сімферополь, ЗКПО 20687358, МФО 824026,) 1 094,00грн. судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Радвановська Ю.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2012 |
Оприлюднено | 15.06.2012 |
Номер документу | 24627971 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Радвановська Ю.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні