ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2012 р. Справа № 5010/376/2012-К-25/6
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Валєєвої Т.Е.,
при секретарі судового засідання Андріїв Л.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; АДРЕСА_2)
до: товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Магура" (вул. Шевченка, буд. 35, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200)
про внесення змін до статуту в частині складу учасників товариства, шляхом вчинення реєстрації цих змін у державного реєстратора відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців",
за участю представників сторін:
від відповідача: ОСОБА_2 - керівник, учасник товариства (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія НОМЕР_2 від 10.09.2004 р.; паспорт серія НОМЕР_1 від 04.07.1997 р.);
від позивача: не з'явилися,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Магура" (далі - Товариство) про внесення змін до статуту в частині складу учасників товариства, шляхом вчинення реєстрації цих змін у державного реєстратора відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців".
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, як учасник Товариства з часткоюу розмірі 65 % статутного капіталу, не може реалізувати своє право на вихід з Товариства, оскільки зміни до установчих документів Товариства в частині складу учасників не внесено, подані заяви про вихід із складу учасників Товариства та скликання загальних зборів Товариства не розглянуто.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 04.04.2012 р. порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 18.04.2012 р.
У судовому засіданні 18.04.2012 р. оголошено перерву до 15.05.2012 р., у зв'язку із поданням представниками сторін клопотання про перенесення розгляду справи для мирного врегулювання спору (а.с. № 37).
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 15.05.2012 р. відкладено розгляд справи у судовому засіданні на 05.06.2012 р.
Позивач у позові, заяві від 30.04.2012 р. б/н, заяві від 25.05.2012 р. б/н (а.с. №№3, 43, 55-56) просив суд розглянути справу за його відсутності у зв'язку з неможливістю бути присутнім за станом здоров'я та одночасно наполягав на позовних вимогах.
Відповідач не заперечував проти вимог позивача (а.с. №51), однак вважав за необхідне укласти договір про перехід частки в статутному капіталі відповідача.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи та дослідивши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У силу ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.
Відповідно до ч. 2 ст. 100 Цивільного кодексу України учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо установчими документами не встановлений обов'язок учасника письмово попередити про свій вихід з товариства у визначений строк , який не може перевищувати одного року, а згідно із ч. 1 ст. 148 цього Кодексу учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
За приписами п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 р. № 13 відповідно до Цивільного кодексу України та Закону України "Про господарські товариства" учасник товариства з обмеженою відповідальністю вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідач у справі - Товариство з 10.09.2004 р. зареєстроване як юридична особа (а.с. №23) та згідно з статутом Товариства в новій редакції, затвердженого протоколом зборів засновників Товариства від 04.10.2004 р. №2, (а.с. № №11-22) учасниками цього Товариства є позивач у справі - ОСОБА_1, з часткою у розмірі 65 % статутного капіталу, та ОСОБА_2, з часткою у розмірі 35 % статутного капіталу.
Пунктом 5.12 Статуту Товариства встановлено, що учасник Товариства має право вийти з Товариства, повідомивши Товариство про свій вихід не пізніше тридцяти днів до виходу (а.с. №16).
30.11.2011 р. позивачем на адресу Товариства було направлено заяву від 30.11.2011 р. б/н, складену у простій письмовій формі, про вихід зі складу учасників Товариства та з вимогою скликати позачергові загальні збори учасників Товариства (а.с. №№29, 31).
02.12.2011 р. позивачем на адресу Товариства було направлено нотаріально посвідчену заяву від 02.12.2011 р. б/н про вихід зі складу учасників Товариства (а.с. №№28, 30), оригінал якої оглянуто в судовому засіданні.
Крім того, 17.01.2012 р. позивачем на адресу Товариства була направлена телеграма з вимогою проведення загальних зборів учасників за результатами його заяви про вихід зі складу учасників Товариства від 02.12.2011 р. (а.с. №33).
Однак, як встановлено судом, ні після спливу тридцяти днів з дня повідомлення Товариства позивачем про свій вихід зі складу учасників Товариства, ні станом на час розгляду справи судом відповідні збори учасників Товариства щодо змін у складів учасників не проведено та, відповідно, зміни до установчих документів не внесено.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, у поданих заявах позивач повідомляв Товариство, а саме загальні збори учасників Товариства, про те, що належну йому частку у розмірі 325 000,00 грн., що складає 65 % статутного капіталу Товариства, позивач передає безпосередньо Товариству в якості безповоротної фінансової допомоги.
Не заперечуючи проти виходу позивача зі складу учасників Товариства та внесення змін до установчих документів Товариства, відповідач в особі його керівника ОСОБА_2, який одночасно є й другим з учасників Товариства, вважав за необхідне врегулювати питання переходу частки позивача шляхом попереднього укладання договору про перехід частки в статутному капіталі Товариства (а.с. №№51, 57).
При цьому, відповідно до письмових пояснень представника відповідача від 05.06.2012 р. будь-які запропоновані відповідачем угоди про перехід частки позивача у статутному капіталі Товариства за будь-якою узгодженою ціною з боку позивача підписано не було (а.с. №64).
Водночас, порядок виходу учасника з господарського товариства регламентовано ст. 148 Цивільного кодексу України та ст. 54 Закону України "Про господарські товариства".
Відповідно до ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна , пропорційну його частці у статутному капіталі товариства . За домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частини майна товариства може бути замінена переданням майна в натурі. Якщо вклад до статутного капіталу був здійснений шляхом передання права користування майном, відповідне майно повертається учасникові без виплати винагороди. Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
Згідно зі ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Крім того, вказаною статтею передбачено, що учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку , одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Аналогічні положення містить й п. 5.12 статуту Товариства (а.с. №16).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Стаття 147 Цивільного кодексу України визначає перехід частки (її частини) учасника у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю до іншої особи. Виходячи зі змісту ст. 147 Цивільного кодексу України, ця стаття регулює правовідносини відчуження частки (її частини) учасника у статутному капіталі господарського товариства іншим учасникам чи третім особам.
Натомість ст. 148 Цивільного кодексу України регулює правовідносини виходу учасника із товариства з обмеженою відповідальністю .
При цьому, в обох випадках відбувається втрата особою статусу учасника господарського товариства, однак за різним порядком та з різними правовими наслідками.
Зокрема, за ст. 147 Цивільного кодексу України відбувається купівля-продаж (інше відступлення) частки (її частини) у статутному капіталі, яке оформлюється відповідним двостороннім договором, підписаним обома сторонами.
В той же час, згідно зі ст. 148 Цивільного кодексу України має місце акт волевиявлення однієї сторони щодо її виходу із складу учасників товариства, який оформлюється нотаріально посвідченою заявою.
При цьому, якщо за ст. 147 Цивільного кодексу України відчуження відбувається за ціною, встановленою за домовленістю сторін, то за ст. 148 цього Кодексу особа має право на частку прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу, виходячи з даних бухгалтерського облік, а також на вартість частини майна товариства, пропорційній його частці у статутному капіталі, виходячи з даних бухгалтерського обліку або відповідної оцінки, що також може за згодою учасників товариства бути замінено на майно в натурі.
Отже, внаслідок виходу учасник має право отримати частку прибутку товариства та частину майна товариства станом на день його виходу (що пропорційна його частці у статутному капіталі), а не безпосередньо його внесок до статутного капіталу під час створення товариства.
Таким чином, правовим наслідком виходу учасника є виникнення у товариства обов'язків щодо здійснення з ним розрахунків на його вимогу (за положеннями Узагальнення Верховного Суду України від 01.08.2007 р. щодо практики розгляду судами корпоративних спорів).
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб підприємців", у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Згідно із ч. 2. ст. 82 Господарського кодексу України установчі документи господарського товариства повинні, зокрема, містити відомості про склад засновників та учасників.
У відповідності до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про господарські товариства" установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді.
Отже, у зв'язку із виходом позивача у справі - ОСОБА_1 зі складу учасників відповідача у справі - Товариства відповідні зміни у складі його учасників повинні бути відображені у статуті Товариства.
Як передбачено ст. 7 Закону України "Про господарські товариства", зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в порядку, встановленому цим Законом.
В ході розгляду справи суд установив, що відповідач вказаних вимог законодавства не виконав, відповідні зміни до установчих документів не вніс та не подав їх для проведення державної реєстрації. При цьому суд приймає до уваги, що відповідач як господарське товариство у даному випадку є самостійним суб'єктом корпоративних правовідносин, а спір виник між позивачем як учасником товариства та відповідачем - самим товариством, яке не виконало своїх обов'язків, що передбачені законом, чим порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.
У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України "Про господарські товариства" (п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" № 13 від 24.10.2008 р.).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про внесення змін до статуту в частині складу учасників Товариства, шляхом вчинення реєстрації цих змін у державного реєстратора відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 100, 148 Цивільного кодексу України, ст. 82 Господарського кодексу України, ст. ст. 7, 10, 51, 54 Закону України "Про господарські товариства", ст. ст. 4, 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб підприємців", ст. ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Магура" про внесення змін до статуту в частині складу учасників товариства, шляхом вчинення реєстрації цих змін у державного реєстратора відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", задовольнити.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Магура" (вул. Шевченка, буд. 35, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200; ідентифікаційний код 33086289) здійснити заходи щодо внесення змін до статуту товариства, пов'язані з виходом зі складу учасників товариства ОСОБА_1.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія Магура" (вул. Шевченка, буд. 35, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200; ідентифікаційний код 33086289) подати необхідні документи для державної реєстрації змін до статуту товариства у зв'язку із виходом зі складу учасників товариства ОСОБА_1.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Магура" (вул. Шевченка, буд. 35, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78200; ідентифікаційний код 33086289) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_3) - 1073, 00 грн. (одну тисячу сімдесят три грн. 00 коп.) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Т.Е. Валєєва
Повне рішення складено 13.06.11
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2012 |
Оприлюднено | 15.06.2012 |
Номер документу | 24628766 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Валєєва Т. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні