9201-2008
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 207
РІШЕННЯ
Іменем України
27.11.2008Справа №2-2/9201-2008
за позовом - ВАТ "Крименерго" (95034, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6)
про стягнення 6 169,52 грн.
Суддя Толпиго В.І.
П Р Е Д С Т А В Н И К И:
Від позивача : Ключник О.О. - ю/к, довіреність у справі;
Від відповідача : не з'явився
Суть спору: Позивач звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача про стягнення 6 169,52 грн. заборгованості, яка виникла в результаті самовільного без договірного підключення до ВЛ-0,4кВ на підставі акту порушення ПКЕЕ №7385 від 22.9.2006р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час перевірки 22.9.2006 р. працівниками ВАТ "Крименерго" було встановлено факт самовільного підключення, про що було складено акт про порушення ПКЕЕ №7385 від 22.9.2006р. Позивачем була розрахована вартість електроенергії у сумі 6 169,52 грн. Несплата відповідачем вказаної суми стала підставою для звернення позивача із позовом до суду.
27 листопада 2008 року у судовому засіданні представник позивача надав суду пояснення №10/9224 від 27.11.2008р до позовної заяви, відповідно до якого роз'яснює порядок розрахунку недорахованої електроенергії та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному об'ємі.
Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про день та час слухання справи повідомлений належним чином: рекомендованою кореспонденцією.
Спір розглядається за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд встановив:
Суд вважає необхідним дотримуватися принципів судочинства, що встановлені ст. 129 Конституції України, нормами якої вказано, що основними засідками судочинства є зокрема, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Тобто суд вважає потрібним застосувати принцип змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів.
Частина 1ст. 14 ЦК України передбачає, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі Договору з енергопостачальником (ВАТ "Крименерго").
Відповідно до ст.. 275 ГК України: «За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається».
Згідно зі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” та ст. 188№ Кримінального кодексу України, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку кваліфікується як крадіжка електричної і теплової енергії, що вже само по собі є правопорушенням, за яке чинним законодавством України передбачена відповідальність.
Згідно п. 7.6 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №910 від 17.10.2005р., зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.11.2005р. за №1399/11679, у випадку самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності зверху величини, визначеної умовами договору або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів крім розрахункових засобів обліку або порушення розрахункового обліку електричної енергії, зриву або пошкодження пломб, заниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації і інших споживачів, невиконання розпорядження уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, яке стосується вищевикладених порушень, постачальник електричній енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачеві постачання електричній енергії після оформлення у встановленому Правилами користування електричної енергії порядку акту про порушення.
Відповідно до п.7.31 ПКЕЕ, у редакції, що діяла на день перевірки, у разі виявлення уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці оформляється двосторонній акт порушень за встановленою формою.
В ході проведення перевірки дотримання споживачами Правил користування електричною енергією, 22.09.2006 року працівниками ВАТ «Крименерго» на об'єкті відповідача - Чайхани, розташованої за адресою: Бахчисарайський район, с. Ходжі-Сала, вул. Челябі, 15, було встановлено порушення Правил користування електричною енергією, яке виразилося у самовільному підключення до ВЛ-0,4 кв з порушенням процедур оформлення без укладення договору на постачання електроенергії з Бахчисараєм РЕМ.
Згідно ПКЕЕ №28 від 31.07.1996р із змінами від 17.10.2005 № 910 в установленому порядку був складений акт про порушення ПКЕЕ № 7385 від 22.09.2006р.
Актом №7385 від 22.09.2006р., який за своєю правовою природою є лише фіксацією порушення, яке було виявлено при проведені перевірки дотримання Правил користування електричною енергією, зафіксовано – самовільне підключення к ВЛ-0,4 кв з порушенням процедури оформлення.
При складанні акту представник Відповідача яких-небудь заперечень і пояснень до акту не представив, в акті заперечень не відобразив, акт підписав, копію акту отримав, про що в акті розписався.
Самовільним підключенням вважається – споживання електричної енергії без укладення з енергопостачальником договору про користування електричною енергією або підключення з порушенням встановлених правил.
Відповідно до п. 1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.12.2005р. №1137 (зі змінами), приєднання електроустановок замовника здійснюється власником електричних мереж, тобто ВАТ “Крименерго”, на підставі договору про приєднання, який укладається за взаємною згодою між власником електричних мереж та замовником.
Згідно до термінів, що вживаються у Правилах приєднання електроустановок до електричних мереж:
Договір про приєднання - письмова домовленість про взаємні зобов'язання сторін, яка встановлює зміст та регулює правовідносини між сторонами під час отримання та виконання технічних умов приєднання електроустановки замовника до електричних мереж власника (такої домовленості досягнуто не було, договір про приєднання ні у письмовій, ні у будь якій іншій формі не укладався).
Приєднання електроустановки - надання власником мереж, тобто ВАТ “Крименерго”, послуги замовнику із створення технічної можливості здійснення передачі в точку приєднання до електроустановки замовника відповідної потужності електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням її якості та надійності (з відповідною заявою до ВАТ “Крименерго” відповідач не звертався, тому ці послуги не надавались).
Допуск на підключення електроустановки - комплекс заходів, необхідних для забезпечення безпечної та безаварійної подачі напруги та спрямованих на запобігання випадків подачі напруги з порушенням вимог Правил користування електричною енергією та Правил приєднання електроустановок до електричних мереж (з відповідною заявою до ВАТ “Крименерго” відповідач не звертався, тому цей комплекс заходів вжито не було, допуску на підключення відповідач не отримав).
У решті випадків споживачу може бути дозволено споживання електричної енергії, за так званою спрощеною процедурою, але це більш виняток ніж правило, застосовується у виключних випадках і кожен раз розглядається електропостачальником окремо на підставі письмової заяви споживача, при наявності дійсно поважних причин перешкоджаючих підключенню і споживанню енергії у встановленому порядку. Але, навіть і у цьому випадку, укладення тимчасових договорів про постачання чи користування електричною енергією – обов'язково. З такими заявами відповідач до ВАТ “Крименерго” не звертався, ніяких договорів чи угод укладено не було.
У відповідності до п. 1.7 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, приєднання електроустановки замовника до електричної мережі передбачає певні етапи, також згідно п. 5.4 для укладання договору про постачання електричної, договору про технічне забезпечення електропостачання або договору про спільне використання технологічних електричних мереж споживача, заявник має надати відповідній організації певні документи, але нічого з вищевикладеного відповідачем здійснено не було, у зв'язку з чим були порушені вимоги чинного законодавства з питань електроенергетики.
У відповідності с п. 1 ч.2 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» «Правопорушенням в електроенергетиці є: ...самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку». Відповідно до п.3 ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» «Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці на підставі акту перевірки, оформленого у встановленому законом порядку, за наявності порушень, передбачених ст.27 Закону України «Про електроенергетику».
Пунктом 8.4 ПКЕЕ встановлено, що у разі порушення, а саме самовільного приєднання або підключення споживачем струмоприймачів до мережі електропередавальної організації або збільшення потужності понад договірні (граничні) величини, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку або порушення розрахункового обліку електричної енергії, зриву чи пошкодження пломб, споживання електричної енергії без укладення відповідного договору (договорів) або після закінчення терміну дії договору про постачання електричної енергії, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу державної влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) зобов'язані у встановленому порядку повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після складання у встановленому порядку акта про порушення.
Відповідно до п.6.42 ПКЕЕ 18.10.2006р комісією ВАТ «Крименерго» у складі трьох представників був розглянутий акт про порушення ПКЕЕ яка визнала представлений акт законним і обґрунтованим.
Згідно з п.7 акту про порушення ПКЕЕ № 7385 від 22.09.2006р відповідач був належним чином оповіщений про дату і час розгляду комісією з розгляду актів про порушення ПКЕЕ, на засіданні комісії присутній, ніяких заперечень не надав.
Відповідно до п.7.32 ПКЕЕ, у редакції, що діяла на день перевірки, на підставі акта порушень, погодженого зі споживачем, уповноваженими представниками постачальника електричної енергії за регульованим тарифом визначаються обсяг недоврахованої електроенергії та/або сума завданих споживачем збитків та виписуються споживачу додаткові розрахункові документи для сплати коштів відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.5.2006р. №562.
Після, був складений протокол №501 і складений перерахунок об'єму спожитої електричної енергії. Відповідно до п.6.40 ПКЕЕ та п.2.6. Методики визначення об'єму і вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006р. № 562 у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 Методики (самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до мережі електропередавальної організації (субспоживачем до мереж основного споживача), та за умови відсутності Договору за відповідною площадкою вимірювання електричної енергії, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення розраховується комісією ВАТ «Крименерго» зі встановлених формул, де враховується сумарна кількість робочих днів споживача в періоді від дня придбання споживачем права власності на установку але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях які передували дню виявлення порушення.
З урахуванням кількості днів в період, за який проводився комісією ВАТ «Крименерго» розрахунок, і діючих роздрібних тарифів на електричну енергію, об'єм и вартість використаної не облікованої електричної енергії склали 18308 кВт/ч на суму (з ПДВ) 6 169, 52 грн.
Протокол №501 був вручений відповідачеві під підпис 18.10.2006р.
На підставі вищезгаданого протоколу, для оплати використаної недооблікованої електричної енергії, відповідачу був предявлений рахунок №б/н від 26.10.2006р на суму вартості використаної недооблікованої електричної енергії в розмірі 6169,52 грн., розрахована по Акту про порушення ПКЕЕ. Даний рахунок був відправлений поштою відповідачеві. Даний рахунок не сплачений до теперішнього часу.
Відповідно до ст. 33 ГПК України на відповідачі лежить обов'язок доведення виконання зобов'язань, або необґрунтованості позовних вимог, тоді як він такі в суд не представив.
Отже вимога про стягнення 6 169,52грн. заборгованості по розрахункам за самовільно спожиту електричну енергію, обчислену на підставі Акту про порушення правил користування електричною енергією №7385 від 22.09.2006 р. згідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, обґрунтована, підтверджується матеріалами справи, та підлягає задоволенню.
Згідно зі ст.49 ГПК України витрати по оплаті держмита, інформаційно-технічних послуг судового процесу відносяться на відповідача.
За згодою представників позивача у засіданні суду були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Рішення підготовлене і підписане 02.12.2008р.
Керуючись ст.49,75,82,84,85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Нове покоління" (98400, м. Бахчисарай, мк-н 6 уч. 319; м. Бахчисарай, с. Ходжа-Сала, вул. Челяби, 15, ЗКПО 31945540) на користь ВАТ «Крименерго» (95034, м. Сімферополь, вул. Київська, 74/6, р/р 260323051142 у філії КРУ ВАТ «Ощадбанк», МФО 324805, 00131400) 6 169,52 грн. заборгованості, 102грн. держмита, 118грн. витрат по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Толпиго В.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2008 |
Оприлюднено | 10.12.2008 |
Номер документу | 2468902 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Толпиго В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні